1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek ve reef safe tedavi denemesi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Burcu tarafından 5 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Kendi tankımın konusundan ayrı bir konu başlığı olarak açıyorum, umarım benek hastalığını atlatmaya yardımcı olacaktır. Özellikle belirtmek isterim, bu benim tankımda görülen bir sonuçtur. Su değerlerine, balık ve mercan çeşitlerine, ilacı uyguladığınız dozaja göre sonuçlar iyi veya kötü değişebilir. Bu yüzden sorumluluk kullanacak kişilere aittir.

Tankta beyaz benek patlaması olunca Akvaryum Merkezinden aldığım Prodibio spots and velvets isimli ilacı kullanmaya karar verdim. Akvaryum merkezi de satmadan önce kendi sh-w tankında denemişti... İlacın web sitesinde Oodinium, Ichthyophirius, Cryptobia, Cryptocarion e karşı çözüm olabileceği ve reef safe olduğu yazıyor. A, B ve biodigest startup ampulleri var. Startup gerekli oluyor çünkü tank neredeyse sıfırlanıyor. PS ilk kurulumdaki gibi yeşil toplamaya başladı. Yanındaki kitapçıkta kaç litreye nasıl bir programla kullanılması gerektiği yazıyor. (1 hafta)

Tankım brüt 530 litre, ben 3 kutu kullandım. 101-180 litreye 1 kutu programını 3 ile çarparak kullandım. Fakat ciddi ilerlemiş hasta olan, karınları şişmiş powder brown ve Blue tang i tamamiyle iyileştirmedi. Bu iki balığı deney kurbanı yapmamak için yarısında ayırıp tedavi ettim.

İlacı ilk kullandıktan 10 dk sonra balıklar üzerindeki tüm benekler siyaha döndü, 3 saat içinde hiç benek kalmadı.

Dediğim gibi, çok hasta olan iki balığım akşama doğru az da olsa tekrar benek olmaya başladı. Diğer balıklar tedavi süresince hiç benek olmadı. Yellow, naso, palyaço ve derisinin altı gözüken chromis ilk gün beneği attı. (İlaç ya hafif bir ilaç veya ben dozu az kullanmış olabilirim)

LPS ler de hiç değişiklik olmadı. SPSlerden iki digitata, cupcoral ve bir kırmızı plate, son uygulamada polipleri kapattılar. Bunun ilaçtan olup olmadığına emin değilim. Çünkü testleri yapığımda MG: 1200, CA:370 e düşmüştü. Katkı girişinden sonra polipleri açtılar. Conchlar, karidesler, snaillarda da herhangi bir etkilenme olmadı. Refigiumdaki mysislerde etkilenmedi. Ölen 5 yüz bin milyon bakteri dışında, tankta şimdilik ölüm yok :)

Tedavi, süresince aydınlatmayı 6 saate düşürdüm ve T5 leri kapatıp sadece ledleri açtım. Sarımsak suyuyla hazırladığım ve zencefilli yemle destekledim. Yabancı forumlarda da yaptığım araştırmada, kesinlikle üzerinde yazan programa uyulması gerektiğini hep yazmışlar. Aman dikkat. PH ta herhangi bir değişim olmadı, ama Redox 310 lara kadar düştü. Zaten ekstra oksijen ile tankı besleyin yazıyor web sitesinde. Tanktan karbon ve Rowaphosu çıkardım. Isıyı spsler etkilenmesin diye yükseltmedim, 25 te sabit kaldı. PS i kapatmadım, yanlız en açıkta kullandım, çünkü taşıyor.

Tanktaki bir önceki benek katliyamında, powderdan sonra ilk anthiaslarım ölmüştü. İlacın henüz benek olmayan balıkları, koruduğunu düşünüyorum, şükür herkes bomba gibi. Bir de umarım tankta beneğin kökünü kurutmuştur. Blue tang benek yapmazsa bunu anlamış olacağım sanırım.

En kötü yanı tedavi sonunda %30 su değişimi yapıp, startup ekliyorsunuz. Büyük bir tankta bu kadar su değişimi birazcık zorluyor :)

İlerleyen zamanlarda diğer arkadaşların da tecrübelerini paylaşmalarını rica ederim.

Pennywise, Ontheway, MESUT_KERİM ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. İlaç kullanımı programını bitireli ve su değişimi yapalı 4 gün oluyor. Dün akşam Powder brown ve Blue tang neye stres olduklarını anlayamadım ama, benek oldu. Bir süre sonra resimdeki gibi tekrar benekler siyaha döndü. Bu akşam geldiğimde benekler dökülmüş, çok iyiler şükür. İlaç tedaviye devam ediyor anladığım kadarıyla. Her ihtimale karşı sarımsaklı yeme devam.

Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş