1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. Temel abi beyaz benek uzerine gercekten guzel bir yazi kaleme almissin, tebrik ederim ve hobiye yeni baslayan biri olarak tesekkur ederim. Bir konuya deginmek istiyorum, yazi arasinda zencefil'den bahsetmis ve herhangi bir olumsuz getirisinin olmadigini belirtmissin abi. Benim de aklimda soyle bir dusunce olustu bundan sora bir mix yaparak 2 cesit yemi karistirip vericem baliklarima ve bu karisimda zencefil kullanmayida dusunuyorum. Baliklarima her öğünde zencefil vererek bagisikliklarini surekli guclu tutmayi dusunuyorum. Bunun bir eksisi olmiycagi kanaatine vardim yazidan ama mercanlarda bir huzursuzlanma soz konusu olurmu? Yada sureklilik su degerlerimde bir sıkınti yaparmi abi?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorun olmaz abartı olmadı sürece. Mercanlar açısından da sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Balıklar yiyecek sonuçta ama az da olsa suya karışan olsa da pod ve kurt yapısı onları da bırakmaz. Tüketilenden geriye zaten karbonhidratlar kalır ve bu da zaten mercanlara besin olabilir.

Erdem. ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Tesekkur ederim abi toz olarak yarin bir tedarik edip, yemlemelerde ince ince katarim..

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Toz olarak katmak yerine taze zencefil den sıktığın suya yemleri bandırarak verirsen daha etkili. Tabi sürekli vermek için kolay bir yöntem değil. Haftada 1-2 kere yeterli olur.

Erdem. ve Alparslan bunu beğendi.
  5. Abi ben en iyisi hem toz olanindan, hemde tazesinden deneme maksatli aliyim ikisinide deniyim.. :)

taakaa bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Potasyum permanganat aldım eczaneden, uygulama suyu r/o suyu mu? Olacak. Yoksa tuzluluğu düşük su mu? Kullanacağız balığı banyo yaptırırken.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Veysel akvaryumda hangi türler sorunlu, balıkların hepsinde mi benek sorunu var?

Banyo yaptırma işlemi parazit popilasyonu yüksek akvaryumlarda bir işe yaramıyor Veysel, sadece kısa süreli balığın rahatlaması anlamı taşıyor. Çünkü balığı tekrar biraz olsun zayıflamış mukoza ile akvaryuma geri ekliyorsun ve konak olması çok da uzun sürmüyor. Karantina tankına alınacak olan veya karantina tankında olan balıklar için banyolar daha faydalı oluyor. Bu açıdan biraz daha bilgi vermende fayda var.

Akvaryumda mercan yoğunluğu nedir, senin de mesaj yazdığın konu olan Hidrojen Peroksit Nereye Kadar? başlığında olan hidrojen peroksit pek denenmemiş olsa da bana daha mantıklıca geliyor.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi yellow tang baya beneklendi, hareketli ama ara sıra yem alıyor eş olan tomatolar dayanıklı bir sıkıntı yok. Percula ve blue tang öldü malesef banyodan sonra karantina tankına alacağım abi kurulu şuan Pazartesi yeni su ile kurdum şelale filtre ve ısıtıcı var filtre boş çalışıyor havalandırmak için gerekiyorsa hava taşlı ps de var. Mercan mushromm ve octopus, zoa var.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Karantina tankına alacaksan banyo yaptırılabilir o zaman, karantina tankının tuzluluk değerini 1.015 civarı tutarsan iyi olur. Ro su ile yapmak mümkün ama düşük pH bir Ro suyun varsa 1-2 litre damacana suda da banyo yaptırabilirsin. Bu tankta hidrojen peroksit de kullanılabilirmiş aslında. Yosun sorunun var mı akvaryumda?

veysel bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi hiç yosun yaşamadım tankta bir gram yok desem olur camlar da dahil.
    100_5098.JPG

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Perhidrol kuaförlerde oluyordu sanırım sen nereden almıştın abi.

YMR_AY bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben ilk denk gelen eczaneye girip hidrojen peroksit dedim verdiler.

veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi son olarak ölçüleri pek net anlayamadım banyo yaptırırken ölçü ne olmalı? Karantina tankım da 60 litre civarı banyo haricinde sadece suya damlatsam da olur anladığım kadarıyla teşekkür ederim.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hagisini kullanmayı düşünüyorsun, hidrojen peroksit mi potasyum permanganat mı ve nerede?

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi hangisini dersen onu kullanayım, permanganat aldım, peroksit te alırım abi. Permanganatı anladım nasıl yapılır olduğunu.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Permanganat banyo ve karantina tankı için ama hidrojen peroksit de banyo olarak kullanılır, uygun dozda akvaryumda veya karantina tankında da kullanılır. Karar sende burada sanırım. Hidrojen peroksit 20 litreye 6 ml civarı tang için uygun. Banyo yaparsan 2 litre suya 10 ml uygun.

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tamam abi teşekkür ederim.

18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim tankta yellow da öldü maalesef. Octopus coral, mushroom, zoa, düğme polip, hairy mushroom var mercan olarak. Ben bu mikrobu kırmak için perhidrol kullanarak 20 litreye 6 ml ölçüsünde kaç kere ve kaç gün kullanmalıyım? 180 litre civarı sumpla beraber su litresi.

19. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Tuh ya. Abi cok üzüldüm. Sonunda kafayi kirdirip choromis sürünu olusturcaksin galiba

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veysel bunu beğendi.
  20. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Veysel hocam yellow senin eski balıklarından dı değil mi?

Sayfayı Paylaş