1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benek Hastalığı Tedavisi İçin

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde ilkhekim tarafından 22 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Beyaz benek hastalığı hakkında danışmak istiyorum sizlere. Tankım redseamax 250...ve yüzey havalandırma için Tunze 6045 kullanıyorum. Sogutucum Teco tr10. Sistemim fitre malzemesi olarak Boyd Enterprises - Chemi Pure Blue 11 oz - 312 gr ürünü ekli ek ürün olarak sadece. Sistemimde ışıklar saat 15.00 da yanıp gece 23.00 da kapanmakta...daha önce bir konvit, bir kole tang, bir midas blenny, iki adet cromis ve iki adet watchman goby mevcut idi. Çesitli kolay mercanlar (star polip...zoa..) yaklasık iki hafta önce Melih'in ve Nadir beyinde beğendiği ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir viemingi, bir hawai yellow, bir blue tang, bir royal gama ve iki çesit waresse tanka ekledik. Yaklaşık dört gün sorun yoktu. Daha sonra önce bule tang balığında farkettim beyaz beneği.

Lakin diğerlerinde yoktu ve birkaç adet benek görünüyordu, sarımsaklı ve zencefilli karısım yemle destekledim ama üç gün sonra bu kez yellow tang ve royal grammada gördüm. İki gün daha yem desteği vermeme rağmen azalmadı ve arttı. Ancak balıkları kaplamamıştı. Tanecikler halinde ve belirgindi. Bu esnada iştahtan hiçbir balık bir şey kaybetmemişti. Sabırla yemlemeye devam ettim...(bu esnada tuzluluk 1024..nitrit 0...nitrat 0.01..fosfat 0ç002den kucuk...kh ise 8,9 ...ısı degişimi ise 1 derece kadardı) buna rağmen blue ve yellow tang balığının gözlerinde de çıkınca spot vwlweti uyguladım. Lakin bir sonuç yoktu.

Daha sonra makalenizi gördüm ve perşembe günü 200 litre hacmim olduğu için 1 ampul kullandım. Bir gün skimmer kapalı kaldı, ikinci gün skimmer acıktı ve iki gün yemlere diprospan ilaç emdirdim, ikinci gün su değişimini yaptım. Yani dün yaptım bugün sabah yemlemesinde sadece yellowda ve blueda vardı. 4 saat arayla besledim. Lakin ilacı uygulamak için hazırlık yaparken dikkatlice baktığımda artık vilemingide kolede konvitte hatta chromislerde bile gördüm. Tedavi sürecine devam ettim. Lakin fikirlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum.

En derin saygılarımla...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun İlker bey öncelikle. Biraz acele tedavi uygulamasına kalktığınızı belirtmekte fayda var. Okuyup uygulamadan önce konu açmanız tankı ve durumu anlayarak sizi daha yönlendirebilirdi, tipik okuyup uygulama hareketi olmuş. Blue tang satın almışsınız ve mevcut bir canlı yükü varken bunu yapmışsınız, sonrasında tipik ve olağan şekilde çoğu yeni alınan blue tang balığı gibi sizin balığınızda benek göstermiş. Yeni alınan blue tang balıklarının benek tipik tepkisi olduğu için bir süre düzeni bozmadan sabırla beklemek gerekir. Tüm balıkları sarıp sorun büyüyorsa müdahale etmek gerekiyordu. Düzen bozulması sorunu derinleştirmiş görünüyor.

Fotoğraf ekleme şansınız varsa çok iyi olur, balıkların durumunu görelim, blue tang balığı akıntı motoru karşısına geçiyor mu, kayalara vb sürtünüyor mu?

3. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Tesekkur ederim Temel bey...Evet blue tangi balik yuku varken aldim haklisiniz...bule tang aldigimizdan dort gun sonra benek yapti..tedavi uygulamadim bu esnada...lakin uc gun sonra yellow tang ve royalde fazla sayida...birde warresede yuzgeclerde gorunce tedavi uyguladim aslinda...fotograf eklemeye calisacagim

4. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Ayrica blue dahil butun baliklar yeme ilgili ve akinti motoru karsisina gecmiyorlar...evet blue tang kayalara surtunuyor temel bey...

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Sürtünme suyunuzun asidik olduğuna işaret. Beneklerde sabah ve akşam farkı varmı ?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Tesekkur ederim fatih bey...dört gundur gözlemliyordum bunu...gunduz surtunme daha az gece ışıkları kapanmaya yakın daha fazla...benek sayısıda sanki saat 19dan sonra artıyor gibi...ph ölçmü için phmetre siparişi verdim dün

7. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kh ca mg kaçta seyrediyor ve tuzunuz nedir?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sabırlı olun İlker bey, sorunu telaş ile derinleştirmeye hiç gerek yok, bu ifadeniz sadece ısıya dikkat edip su değişimi yaparak stabil bir ortamda sabırlı olmanız gerektiğine işaret ediyor, sorun birkaç güne yavaş yavaş ortadan kalkar.

9. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    kh 8.9 cıktı..ölçümü saat 21.00 da yapmıştım...ca ise 450 gibi..magnezyum testim yok fatih bey ...tuzum ise redsea coral pro

10. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Resim olarak şimdilik yellow tang balığının vardı Temel bey. Diğerleri videoda ancak formda yeni olduğumdan malum yükleyemedim.

20150217_223829.jpg

11. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Temel bey size yazmadan önce dedigim gibi 1 ampul daha diprospanı uygulamış ve skimmerı kapatmıştım...

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şimdi olan olmuş sakin düşünmek lazım.

Şimdi ışıkların tavan yaptığı saatlerde artması ph en yüksek seviyeye geldiğinde olması ilginç.

Asidik değil çok fazla bazik yönde gittiğine işaret.

Bunu engellemenin yolu ph ı olabildiğince sabit tutmaktan geçiyor.

Bunun için ilk yok

Tankta kh ca mg uyumunu yakalamakta.

Önereceğim değer
    8 kh 420 ca 1320 mg dir ilk etapta.

Bu düzen sadece önce su değişimi ile sonra test ve bu 3 elementten sadece 1 inin eklenmesi ile olur.

Yeni su hazırladınız diyelim ;
    Kh 9 ca 420 mg 1200

Bu tabloda suya sadece mg eklenir ve ph dengesi sağlanır.

Yada Melihin tuzdan ödünç alıp o tuzla tek seferde % 40 gibi bşr su değişikliği yapın. Markasını o bilir.

Değişikliği ana tanktan dipten su çekerek yapın. Sonra suya bir miktar bakteri kültürü girişi yapın.

Oodinum gücünü öncelikle ışıktan alır. Çoğalma üreme sürecini balığın üzerinde devam ettirir.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Fatih bey o zaman şimdi skimmarı acayım mı...yani diprospan tedavisini sonlandırayım...ve siparişlerime mg testinide ekleyeyim...melihle konusup tek seferde su degişimi yapayım
    Işıklar konusunda ise malesef mercanlarım var ve ilginçtir ki oldukça saglıklılar...ışık konusunu nasıl cözmem gerekir

14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Işıkta problem yok o yapması gerekeni yapıyor. Hata alınan balıklarda. Heleki ithalattan yeni geldi ise normaldir.

15. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Sanırım haklısınız...Ancak bu zaman kadar yemden kesilmemeleri...ve İştahla yeme gelmeleri bugune kadar içimi rahatlatıyordu...lakin eski balıklar olan kole ve convite ve chromislere ve birde vilemingiye bulaşınca cok uzuldum açıkçası...lakin hala yeme saldırıyorlar...

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Eğer balıklar aldığınızda normal ise sorgulanması gereken su temin ettiğiniz cihaz yada damacanadadır.

Herşeyi düzgün giden bir tankta haftalık su değişimlerini klasik bakkallarda satılan başka bir marka ile yapanlarda bile suyun kalitesi yüzünden sorun çıkıp 2 günde kendini belli ediyor.

Su ne kullanıyorsunuz.

17. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Yanlız blue ve viemingi 1.5 Aylık balıklardı, sadece yellow tang yeniydi Fatih Bey.

Syum Melih'in ro cihazıyla aynı ve reçineli ve tds değeri cuma testimde 0 çıkmıştı.

Heycandan ve gerginlikten yalnız yazacağıma yanlız yazıyorum ben..:(

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 23 Şubat 2015
  18. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Su değişimi ve sabır ozaman. Sabır en önemli ilaç.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hay allah geçmiş olsun :(

20. ilkhekim

ilkhekim

İsim:
    ilker telli
    Yağmur hanım tesekkur ederim....

Fatih bey o halde yarın melihle su degişimini yapıp sarımsak ve zencefilli yeme devam ediyorum...sizin ve temel beyin söyledigi gibi sabır edecegim ve gözlemleyecegim...Ancak işte insan bütün tankta görünce oldukça geriliyor..

İlginiz ve desteginiz için tesekkür ederim

Fatih BARLAS ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş