1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Besleme Zevki

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde achilles tarafından 26 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. achilles

achilles

Anaaaaam Erkan'da daldı sanal ortama tam oldu şimdi :D teoman abi doğru demiş valla birazda o yönüyle düşünmek lazım :D

2. achilles

achilles

siyah lüfer hııııım bende alayım şu siyah lüferlerden yaaaw değişiklik olur :)

3. tuyluoglu

tuyluoglu

Tamam Teoman abi gel hazırlarım bu arada mehmet abi bende dayanamadım geldim bakayım dedim neler oluyor buralarda ;)

4. gzci

gzci

Ustam kızacak bana onun üyeliğinden yazdım, az önce yazdım :D

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Mehmet balıkları beslediğin tank hakkında biraz bilgi yazarmısın boy,en,ps,dalga motoru,aydınlatma resimli olarak bekliyoruz :heyo:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Erkan Hoş geldin, şükür mesajını gördük. :cicek:

Teoman abiye bakmayın siz aslında tuzlu su akvaryumu olupta tam yanında lepistes besleyen nedir hobicilerdendir. gud: :D

Hakan, toptancı olman itibari ile dükkanda sözünü ettiğin tarzda ölmek üzere veya ölen bazı balıklar olduğunu biliyorum, burada hiçbir sıkıntı yok. Zaten sözüm de sana değil. Ben de olsam aynısını yaparım. gud:

Sözüm kime;

İyi okumanızı öneririm, zira Hakan ve Erkan bu sözlerime şahit olmuşlardır, hatta Teoman abide. Biz chromis fish balığını 5-6 adet satın alıp akvaryumUna atıp avcı ve değerli balığının avlanmasını doğasına uygun diye bekleyenleri görmedik mi ? Bu kişilerin çıkıp maydanoza, tereye, karnıbağara itiraz ettiğine şahit olmadık mı ? montz:

Etiklik konusunu ağızlarımıza aldığımız zaman gerçek anlamda düşüncelerini, uygulamalarını dürüstçe klavyeye yazanlar, yazmayanlar olarak ayırmamız lazım. Teoman abiye katılıyorum bir anlamda. Ego uğruna üstelik akvaryumda üremeyen canlıları doğadan toplanmasına bizler yani hobiciler talepte bulunarak pazar oluşturmuyormuyuz. Bunlar işin gerçekleri. 8 yıl akvaryumdan dışarı fırlayarak elimi maydanoz ve karpuz için ısıran balıkları bakarken, balıklara verdiğim gıdalardan dolayı tenkit edenlerin etikliklerinin ne kadar gayri ciddi ve yüzeysel olduğunuda ortaya sermiyor mu ? Bunca karmaşa içinden gelen balıklara benim severek yedikleri gıdaları vermem sadece zul geliyorsa; O halde dost: :horon:

Benim bu konudaki düşüncem sadece şu ; Bir Müren, bir Orfoz asla lepistesten istediği besin ihtiyacını alamaz, hatta hiç alamaz. Bu uygulamalar, Hakan kardeşimin sözünü ölü veya ölmek üzere olan çöpe atılacak tarzdaki balıkları vererek yem almayan balıkları yeme alıştırana kadar verilebilir olması. Bunun dışında faydası olmayanı uygulamak yanlış. gud:

Saygılar...

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Temelim sana katılıyorum evet tuzlu su canlıları tatlı su canlıları yiyerek hiç bir şekilde gelişme gösteremezler bizim yaptığımız adaptasyon evresini geçirmek .Çok yakında marmara lepistesi yetiştirmessem banada redoks Teoman demesinler. :heyo:

8. achilles

achilles

tamamdır abi onun fotolarını falan çekip enkısa zamanda bi giriş yapayım :)

9. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Teoman abinin marmara lepistesleri hakkındaki çalışmalarına bizzat şahit oldum yakında yeni bir türle karşınıza çıkars şaşırmayın. Bu müren büyünce ne olacak sorusu hala kafalarda soru işareti sakın büyüyünce zeki müren olmasın (çok mu iğrençti)?? :heyo:

10. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Mehmet bey uzun zaman önce bir forumda takip ettiğim başarılı bir reef vardı . Büyük bir tanka geçince bu akvaryumda müren beslemeye başladı mürenin menüsünde ölü akvaryum canlıları vardı . Zaten beslediğimiz canlıların genelini zaten doğasına uzak kuru yemle besleniyolar sonuçta . Hatta mürenin adını bile hatırlıyorum '' Haydar '' . Bir gün bizim Haydarı kumun üzerinde yatarken bulan arkadaş ölü mürenin karnından kocaman bir kurt çıktığını söyledi ve bu kurt müreni içerden yemiş ! Açıklamasını yapmadı ama bence yediği ölü balıklar yüzünden direnci düşen ve içindeki kurda yenik düşen Haydarı kaybetti ? Bence bunlara dikkat edilmeli ve böyle etcil bir canlıya daha faydalı besinler verilmeli . Heralde Temel abide hatırlar bu akvaryumu çünki baya bir yardımı olmuştu ...

11. tuyluoglu

tuyluoglu

Okan bey, mehmetin müreni şimdiye kadar hiç ölü balık yemedi, marmaradan toplanan karidesler sumpta bir file yavruluk içinde canlı olarak muhafaza ediliyor. ne zaman mürene yedirilecekse o zaman kafası koparılıyor, kabuğu ayıklanıyor, temiz bir şekilde ikram ediliyor buna rağmen hayvan kurtlanırsa, bunun sebebi aşırı yemlemeden yada balık yükünün fazla olmasından veya sistemin yetersiz olmasından dolayı bozulan su kalitesidir. burada siz yanlış bir tespitte bulunuyorsunuz demiyorum, tabiiki ölü balık vermenin doğuracağı sıkıntılar olabilir, balık hastalıktan ölmüş olabilir mesela, yada bunun gibi, ama şuda mümkün, Haydar, akvaryumda herhangi bir sebepten dolayı ölmüş ve akvaryum da mevcut olan kurt veya kurtlar tarafından tüketilmeye başlamışta olabilir, bu kurtlar zaten akvaryumlarımızda mevcut, ben sağlıklı bir mürenin canlıyken vucudunun bir kurt tarafından yenilme ihtimalini çok düşük buluyorum, tabii kesinlikle böyle bişey olmaz diyemem, ama bence düşük bir ihtimal, bu arada ben kendi mürenime ölü balık veriyordum şimdi içime kurt düşürmediniz desem yalan olur ;)

12. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Hakan bey öncelikle bir şey açıklayayım . Bu hobiye dünyanın uğraşını veriyoruz zaman ayırıyoruz ayrıca birde maddi yönü var ve amacımız sadece yaşatmak . Belki haydarın başına gelen yüzlerce balıktan sadece birinin başına gelir yada dediğiniz gibi su kalitesi yada diğer bir etkenden dolayıda ölmüşde olabilir . Ama mademki önceden böyle bir olayı başka bir akvarist arkadaşımız yaşadıysa ( tabiki siz benden daha iyi bilirsiniz benim daha ellerim tuzlu suya gireli bir kaç oldu ) önlem almakta fayda var . Şahsen ben canlı kaybettiğim zaman gerçekten üzülüyorum .

Bu arada belkide sizin içinize düşürdüğüm kurt müreninizi kurttan koruyacaktır :D ...

13. tuyluoglu

tuyluoglu

Okan bey, tabiiki önlem almakta fayda var, önce akvaryumu mümkün olduğunca ve imkanlar el verdiğince sağlıklı kurmak ve balıkları neyle ne kadar beslediğimize dikkat etmek lazım,ama şunuda söyleyeyim buradaki müren mümkün olan en sağlıklı şekilde besleniyor bence, mürenin doğasında leş tüketmek bile varken biz ona sadece canlı besin veriyoruz,karides denizden yakalanmış yavru balık vs, benim söylemek istediğim akvaryumdaki ölümlerin çok büyük bir bölümünün su kalitesinin bozulmasından kaynaklandığı bunun sebebi yemde olabilir başka bir şeyde

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Muren kancali iri parazit veya birkac parazit yuzunden kaybedilmisti. Yapilan arastimada konuyla alakali bir muhendis nadir gorulen bir parazit oldugunu ve yerel bir parazit oldugunu soylemisti yanilmiyorsam. Konuya muren karnindaki degil, bariz olarak govdesinde yapisik olarak gorulen ama buyuk oldugu icin malesef yakalanip ele alinamadigindan parazitleri alinamadi ve kaybedildi olarak bakmak daha dogru.Hakli bir korkuydu bende buyuk bir mureni yakalayamazdim, dusunun kepceye sigmaz ve korkunc disleri olan bir canli. Su degisimleri ve parazitlerin alinmasiyla canli belki kurtarilabilirdi, ama uzak bir ilde tek basina bu yapilamadi. Bir mureni karnindaki kurt yiyemez, ama hic bir balik govdesindeki kancali bir parazittende kendini kurtaramaz. Mukoza icten icten tuketilir.

Not: cep mesaj, imla klavyeden...

15. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Temel abi ben yanlış hatırlamışım konuya tekrar bakmak istedim ama bulamadım konuyu dağıttığım için kusura bakmayın ...

16. tuyluoglu

tuyluoglu

Temel abi sanırım bu parazit senin angeldede vardı, bu parazit bazen oltayla tuttuğumuz balığın sırtındada oluyor, herkez sen değilki balığın üzerindeki paraziti cımbızla çıkarsın :D

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yarami destin dertleselim Hakan.

Hatirlarsin sende , bir balik aliyorsun balik senin hayalin ve o hayaline oyle bir bedel oduyorsuki ciddi bir aylik maas.. Birinci gun ikinci gun derken gozunun onunde balik curuyor. Yuzgecler top gibi duruyor ve resmen govde curuyor. Su degisimi su degisi degisen yok. Cektigimi bir Allah bilir bir ben. Tatli su banyosu, basinda nobetle gecen geceler. Bir canli size yasam mucadelesinde yardim edecek, yasama azmi olacak. Baligi elime ve bir bezin uzerine alirken once optum ve icinden cikan kolu bacagi belli parazitleri temizlerken balik cigerimle ayni anda parcalaniyordu. Baligin halini goren ev halkinin cigliklari kulaklarimdadir hala. Ecza dolabi benim son caredi ve son caremi bir suru sacmalik yaparak kullandim.

Bu balik Musa yani french angel, yillar sonra en cok sevdigi karpuz icin camlari parcalarken cektigim videoyu izleyenler karpuz verdigimi gorunce, bana baliga iskence ediyorsunuz dediler. Bu platform varsa iste bu lanet ettigim dusuncesiz kisilerin yuzunden var ve ben Musa'yi saatigim icin kendimden utaniyorum.

18. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İşte o düşüncesiz insanlar sayesinde kimbilir kaç akvarist kayıp yaşadı yada hobiyi bıraktı montz: . Ama şimdi diyoruzki doğru paylaşım için bizler buradayız em34:...

19. tuyluoglu

tuyluoglu

Abi balığa ne yedirirsen yedir, birileri bir şeyler diyecek mutlaka, herkes bu işin okulunu okumuş sanki, sen karpuz verdin itiraz ettiler seni yasakladılar falan, bunları iyi hatırlıyorum, acaba bu insanların kaçının evindeki akvaryum senin evindeki akvaryum kadar sağlıklı ve balıkları seninki kadar mutlu merak ediyorum zamanı gelsin bende müreni karpuza alıştıracam :heyo:

Sayfayı Paylaş