1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende Marine geçiyorum.

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde akinkaptan tarafından 7 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Şimdi gelelim olayın iç yüzüne. Dün orhan abinin oradaydım ve orhan abide bendeki ps nin aynısı var ve orhan abi temel hocanın dedigi gibi delmiş psnin dar ucunu ve çırpıcılı motor taktık sonuç hüsran oldu :(. benim ps ye ise 2 tonluk bir motor taktık çırpıcısız oda hüsran gibi birşey oldu. şimdi atman 107 alsam 5 tonluk sizce olay çözülürmü.Degerli yorumlarınızı bekliyorum.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence acele etme. Cirpici sistemli bir motor nasil toplamaz anlamadim. Gorelim once acele etmesen iyi olur. Ugrayip bir bakalim yakinim Orhan abinin oraya, oglen bir bakalim ben de merak ettim.

Cep mesaj...

3. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

ok abi o zaman almıyorum motor senden gelen haberi bekliyorum. ugrar bir ilgilenirsen sevinirim.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orhan abi yazar artik durumu Akin. Ben sizin husran olayiniza baktim...

Tabi deveye hendek atlatiyoruz sende farkindasin sanirim.

Elindeki protein skimmerin calisma modeli belli ve buna bagli olarak alacagin verim belli. Bizler daha evvel hic denenmemis bir konuda gecmise donuk yasananlardan fikir uretiyoruz. Bunun sonucunda ben kesin yonlendirme yapmak zorunda degilim ama amacimiz senin en uygun malzemeyi en verimli kullanmana katki ise dusuncelerimizi yazariz ve elimizden geleni yapariz. Cepten bu kadar simdilik.

Cep mesaj...

5. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Bende Marine geçiyorum.

Valla ben ne desem boş 3 gündür uğraşıyorum 4 tane motor denedim Ama bir türlü ps. toplamıyordu (bu bendeki ps. venturisi bozulmuş olan) Temel hoca geldi PS yi sumpa koyduk motoru bağldık açtı kapattı kıstı flan derken PS toplamaya başladı. :) Birde şu var sumptaki suyla ben 3 gündür elimle ayağımla uğraşmaktan gına geldi ben bırakıyorum arkadaşlar uraşıyolar yani su artık suluktan çıkmış vaziyette idi.
    Temel hoca sen bunu birde akvaryuma takta o zaman gör topluyomu toplamıyormu diye :)
    Şimdi sumpta bu ps ye yer hazırlayıp takıcam. Tabi uğraşırken düşürüp çatlattığım taşırma kabınıda yapıştırdıktan sonra. :)

Her zaman sölerim iş bilenin kılınç kuşananın diye. Her şeyin başı tecrübe.

Sevgiler.

6. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Sonuç olarak ne yapalım Temel abi alayim mi Atman 107 ?. Protein skimmeri yakından da gördün artık en iyisini söylersin.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Yorumuna teşekkür ederim ederim Orhan abi birlikte denedik. ;)

Akın ,

Ben o modeli daha evvelde gördüm zaten. Fakat venturisini bozmak ve delik kısmını genişleterek çırpıcılı motor ile denemek nasip olmamıştı sayende o da oldu. Başka deneyen olduğunuda sanmıyorum ayrıca. Orhan abi ile birlikte denedik ve hüsran yaşamadık sizin gibi tam tersi ben el ayağın çok girdiği o suda çok beğendim toplamasını. Tabi bu mükemmel anlamında değil mevcut gücüne göre iyi. Kullanılan motor modifiyesi bize ait çırpıcılı motordu ve iyi topladı. İki dez avantajı var ama etkisi çok çok olumsuz yönde değil.

Birincisi içerde çok fazla türbülans oluştu ve hava kabarcıkları bir dar alandan atık kabı ağzına yöneldi. Toplamasına kötü yönde etkisini görmedim.

Diğer olumsuzluk ise, tamamen ps yapısından kaynaklı olan dışarı kabarcık çıkarma durumu var. Zaten orjinalinde de bu yüzden su ayar vanasının üstündeki boruya tam su çıkışına siyah iç filtre süngeri takılıdır, sende o şekilde kullanmalısın. Bu ps genel yapısıyla alakalı sendeki orjinalinde de aynısı olacak.

Tüm bunların üstüne şimdi Atman 107 alayım mı diye soruyorsan yani orjinal venturi sistemiyle kullanmak istiyorsun sanırım. Ben venturisi iptal edilmiş şeklinde ve çırpıcılı motor ile denedim Atman ile değil, kısaca nasıl bir yorum yapabilirim bilemiyorum. Orjinali zaten benzer bir motor elbette toplaması gerek ama bu venturisi iptal edilmiş ve çırpılı motor kullanılmış kadar iyi olur mu bilemem.

Karar senin...

8. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

İşlerimin yoğunlugundan giremiyordum herkeze tekrar merhaba. Arkadaşlar sizlere bir soru sorucam armatür olarak 150 wattlık metal halide düşünüyorum sizce benim tankıma uygun mudur ne düşünüyorsunuz bu konuda ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Metal halide olmaması için bir neden yok. Metal halide armatürünü seçerken yanlarında T5 florasan takılabilen modellerinden seçersen çok daha iyi olur. Metal halidenin yanmadığı dsürelerde yakılabilir, genel ışık rengini yine daha iyi uyumlu hale getirebilirsin. Örnek olarak 14.000 klv bir metal halide sarıya yakın bir renk verdiğinde blue renk takviyesi gerekir. Bu açıdan bu model olursa iyi olur.

Tabi bazı sıkıntıları yok değil ve ben de metal halide kullandığım için bu sorunu yaşıyorum. Bu sorun sadece yaz aylarındaki ısı sorunudur. Akvaryuma seçilecek canlılar eğer soğutucu yok ise çok iyi seçilmelidir. Fan kullanımı ve yaz aylarında armatürü su seviyesinden yukarı çıkarmak gibi çözümler ile önemli bir sıkıntı yaşamıyorum ama canlı seçimim belli bir ısı aralığına toleranslı türlerdir benim. ;) Yoksa ışık kırılması ve ışık gücü ile güzel aydınlatma şeklidir. Tabi son zamanlarda Kaliteli T5 florasanların canlıların rengini daha iyi gösterdiğini düşünmeye başlamadım değil ama bir şekilde iyi bir armatürüm var ve devam diyorum...

10. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Temel hocam armatür bu.

20000 lik lambası var ve yedek 3000 lik 150 watt var ne düşünüyorsun.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Akın bu armatür benim yeni paylaştığım DIY armatür yapımında kullanılabilecek dış aydınlatma armatürüdür. Elbette 20.000 kelvin değerindeki bir lamba ile aydınlatma sağlarsın. Dediğim gibi artı T5 florasan bağlanımına imkan vermeyen model bu. Seçim senin tabi dilersen bunu asmalı armatüre çevirmek çok kolay. Sen yapmak iste yeter.

20000 ve 3000 yedek ifadesi ne anlamda ?

http://www.akvaryumportali.com/forum/metal-halide-1-saat-12-dakika-19-saniye-t7134.0.html

İçinde aynısı var. :)

12. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Abi zaten asmalı bir armatür t5 florasanlarıda uydururum zannediyorum. Yanına 2 adet mavi t5 taksam yeterli olurmu.Fiyat olarakta uygun 70 tl ye alıcam. 3000 ve 20000 dedigim ise lambanın calvin'i.Hangisini istersem onu vericek.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette 20000 kelvin olani alman gerek. Digeri akvaryumlara uygun degil. Kelvin degerini iyi anla bence ( 20000 )

Cep mesaj...

14. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Abilerim forumumuzdan ögrendiklerimle bu gün bir test sürüşü yaptım akıntı sızındı varmı diye. :) Yanlız bazı sıkıntılarım oldu. Resimleri ekliyorum.Tank a su olarak tatlı su doldurdum denemek amacıyla ps yi çalıştırayım deneyim dedim beni şaşırtan tatlı suda bu ps neden böyle köpürdü ?.Birde tanktan gelen su kuleye boşalırken çok ses oluryor nasıl önlüye bilirim.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Bu köpürme sadece tatlı suda mı oldu ? aha:gif Şaşırmadım desem yalan olur. Orhan abiden aldığın ps değil mi bu ? Hangi motoru aldın taktın buna ?

Çocuklar suya birşey dökmüş olabilir mi ? Ses nerden geliyor kule üzerinden mi yoksa akvaryumun içindeki ağızdan mı ?

16. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Yüzde yüz tatlı su musluktan hortumla doldurdum. :) benim ufaklık çalışma yapıyordu resimlerde çıkmış ama suya birşey dökmesi zor. motor olarakta at 107 taktım. ses resimdeki okla gösterdigim noktadan geliyor bayahı ses yapıyor sanki evde şelale var komşular uyuyamaz bu sesde valla.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Oradan bu şekilde ses gelir elbette. Boru ağzının hemen altına elyaf koyulacak. Eğer yine bir miktar ses gelirse bir alt bölmeyede elyaf koyulur ne ses kalır ne seda. burda:gif

Teoman abi tecrübesini konuşturmuş sanırım. Atman 107 motorunda ısrarı boşuna yapmıyordu desene. Ancak tamamen tatlı suda bu köpürme normal değil. Bu tatlı suda böyle köpürüyorsa tuzlu suda ne yapar düşünemiyorum. :D Kesinlikle normal değil bu köpük. :bilmem:

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Bende Marine geçiyorum.

Selamlar .Köpük deterjan köpüğü gibi ,o ufaklıkla o şekilde akvaryum idare ettirmek çok zor acil bir önlem almalısınız zira çocuklar suyla oynamayı çok sever.Birde akvaryuma sumptan giden boru aynı hizada ben sağ ve soldan iniş ortadan'da dönüş yapacağınızı zannetmiştim ama yapmamışsınız :heyo:

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bende Marine geçiyorum.

Bu köpürmenin sebebi bence elyaftır. Eğer yıkanmadan ve fazla kalın katlı olarak eklendiyse çıkardığı kimyasal çoşturmuştur ps'yi. Normalde de zaten çoşturur. Kesinlikle elyaf bana göre. Fakat sistem tam kurulduğunda ps iyi toplayacak gibi geldi bana.

20. akinkaptan

akinkaptan

İsim:
    akın kaptan
    Bende Marine geçiyorum.

Teoman abi deldirmeye götürdügüm yerde o şekilde delemem falan dedi mecbur böyle yaptırmak zorunda kaldım.Ufaklık için önlem aldım akvaryum salondan normalde oturmadıgımız odada olucak kısmetse ben akşamları çayımı alıp geçicem karşısına. :basardim: Haftasonu sistemi kurucam kısmetse zaten resimleyicem kurulum aşamasını. Birde bende bir miktar mercan var bunları nasıl dezenfekte edebilirim. tatlı suda bekletiyorum şimdilik kumlarla beraber ?.

Sayfayı Paylaş