1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bende Kuruyorum 65* 50* 45*

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde görkemtemel tarafından 25 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. görkemtemel

görkemtemel

Herkese merhaba :cicek:

3 gün önce akvaryumcum xenialarını temizlemiş tam atıyorduki ben kaptım ve eve getirdim :F Kayalardaki deliklere teker teker soktum ve akıntı motorunu 10 saat kadar kapattım .Bütün xenialar kayalara tutundu ve sağlıklı görünüyorlar :basardim:
    Burda çarşamba günleri bit pazarı kuruluyor , ben genelde gider gezerim:) Busefer gittiğimde aklımda ps yapımıyla ilgili malzeme bulmak vardı ve bir tane mikser kabı buldum 0.50 krş :F Hep beraber toplanıp ps yapımına başlarsak kullanmama gerek kalmaz gibi gerçi :cicek:
    Akvaryumla ve mikser kabıyla ilgili fotoğrafları paylaşıyorum:)

Genel görünüm;

Xenianlar :)

Balıklarımda mutlu :)

Mikser kabı :cicek:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Görkem xenialar ve mikser kabın. Bildiğin gibi Levent atık kabını ondan yaptı ve baya şık oldu. Gerek kalmayabilir ama dediğin gibi mikser kabına ps yapılırsa.

Tabi akvaryum fortoğrafın içerisinde hiç hoş olmayan bir görüntü var. Ok işareti ile dikkat çektim ve fotoğrafta sorduğu gibi buharlaşan su yerine ne kullanıyorsun. Balık yükü olmayan ve yeni kurulmuş akvaryumda Cyano ne arar. Buradan hep hatırlattık kesinlikle çeşme suyu kullanılmamalı ve eğer ozmos ise onuda sevmediğimi belirtmiştim defalarca. gizli:

Başlığı yeniden okutma bana sen yaz kullandığın su nedir ? :)

3. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi hiç çeşme suyu kullanmadım akvaryumda hep damla marka damacana sudan kullanıyorum...Her gün düzenli olarak buharlaşan suyun üzerine ekleme yapyıorum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cyano ve sakal yosunu oluşumu var akvaryumda Görkem. Dip çekimi yaparken hortum ucunu üzerlerine tutarsan söküp alırsın. Hazır canlı yükü yokken ışıkları birkaç gün kapatıp akıntıyı artırırsan iyi olur. Akvaryumun kh değeri düşük olabilir yine aynı zamanda.

Aktif karbon kullandın mı bu ara hiç ?

5. görkemtemel

görkemtemel

Hayır abi sadece elyaf var kulede. Işıklar günde 8-10 saat yanıyor.. Sıcaklık 24-25 arası...Akıntıyı artırıcam bırazdan ışıklarıda kapatıcam.Test kitim olmadığı için değer ölçümü yapamıyorum.

6. görkemtemel

görkemtemel

Cyanolar ışık ve akıntıyı artırınca gittiler .yarın yeni fotoğraflarını ekliycem :cicek:

7. görkemtemel

görkemtemel

Işıkları 3 gün kapattım ve yemlemeyi azalttım ,cyanolar ve sakal yosunlarında büyük oranda azalma oldu.

Genel görünüm.
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

Balıklarım , biraz yakından çektim :heyo: Umarım beğenirsiniz :cicek:
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]
    [​IMG] [​IMG]

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Görkem. Azalmış dediğin gibi bir hayli. Tabi ışık kaynağını kullanmaya başlayınca tekrar bir canlanma olacaktır onlarda ama önemli olan silikat ve fosfat girişini keserek yok olmalarını sağlamak. Sadece ışık ortaya çıkmaları için yeterli değildir. Su değişimleriyle birlikte azalan besinleri yüzünden tamamen yok olacaklar zaman içinde.

9. görkemtemel

görkemtemel

Teşekkürler Temel abi tavsiyene uyarak azaltmayı başardım...Bugünlerde test kitleri almak istiyorum önerebileceğin marka varmı? Set halindemi alsam yoksa tek olarakmı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Görkem belki inanmayacaksın ama test kitleri ile aram yok. saat:gif İhtiyaç duyduğumuda söyleyemem açıkcası. Bu yüzden önerebileceğim kaliteli markalardır. Bir araştırma yapmıştım bu konu üzerine göz atarsan yardımcı olabilir. Seachem ve tropicmarin beğeniliyor duyduğum kadarıyla.

http://www.akvaryumportali.com/forum/test-kiti-arastirma-ve-anket-t5513.0.html

11. görkemtemel

görkemtemel

smiley18.gif İnanırım Temel abi :) Katkıda kullanmıyorsun bildiğim kadarıyla :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Katkı kullanmıyordum ama artık kullanıyorum. :) Çünkü mecburum kullanmaya şöyle; ben doğal su ile akvaryum kurmuşum ve zaman içinde doğal suyun magnezyum, iyot, kalsiyum ve stronsiyum oranının eksik olduğunu tespit ettim. Tabi ilk zamanlar bunların eksikliğini hissetmiyordum çünkü düşük olan doğal suyun tuz yoğunluğunu yükseltmek için tropicmarin tuz ilavesi yapıyordum. Böyle olunca yetecek kadar bu elementler doğal suya giriyordu ama ileryen süreçte ben bu çılgınlığıma bir de su değiştirmeme olayını ekleyince uzun süre akvaryumda bulunan su içindeki elementleri doğal olarak canlılar ve sistem tüketmeye başlayınca ihtiyaç baş gösterdi. Bu yüzden bu ana elementleri takviye yapmak zorundayım. Ben su değişimini bırakalı 2,5 yılı geçti maşallah bir sorun yok. Bir ara Ati 250 model ps'mi satıp tek motorlu pimaş ilk dıy ps'yi kullanmaya başlayınca sistem yükü kaldıramadı fakat ardından çift motorlu portal ps 2 o zaman sisteme eklenince tekrar eski düzenine girdi. Kısaca su değişimi yapıyor olsaydım evet katkı yine kullanmazdım. burda:gif Bu konu biraz da canlı yükü ile alakalı bir konudur.

13. görkemtemel

görkemtemel

Çok acıklayıcı oldu Temel abi teşekkür ederim :cicek: Ben elimin altında birkaç tane ana test kitinin olmasını istiyorum...Henüz hiç su değişimi yapmadım buharlaşan su yerine eklem yapıyorum .Tuzluluk oranı düşerse eğer tuz ilave ediyorum...Elimdeki ps sanırım şuanda yeterli bana ,canlı yüküm arttıkca değerler üzerindeki değişimleri görmek istiyorum...
    :D Birde elyaf konusu var :F okuduğum kaynakların hiçbirinde kesin sonuca varılmamış, kesinlikle kullanılmalı diyenlerde var ,kesinlikle kullanılmamalı diyenlerde :F Ben kullanmaya devam ediyorum.Şuan için tek sıkıntım kuleden sağa sola su sıcraması ve tuz kalması , bugünlerde daha pratik ve kapaklı sadece elyaf koyabileceğim bir kule yapıcam gibi...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kule kolay iş pratik kule edinimi ve ya yapmak ve yine yaptırmak mümkün. Eğer kuleye inen borular açık alanda kuleye düşüyorsa evet bu can sıkıcı bir konu. Oysa borular kulenin içine delinerek ilk çekmeceye suyu düşürürse bu sorun sıfıra düşer. Elyaf konusu her zaman karışık olacak taaaaki artık hobici kendi akvaryumunu tanıyana kadar.

Bu kadar basit, eğer balık ağırlıklı ve belli tür ve sayıda omurgasız bulunan bir akvaryumun varsa elyaf kullanacaksın. Yok canlı yükü yüksek bir reef akvaryumun varsa kullanmayabilirsin çünkü eltaf birçok mercanın tükettiği çökeltilerin, kabuklu yumurtalarının vb elyafla çöpe gitmesi anlamına gelir. Özellikle kalın şekilde fazla elyaf yine ps çalışmasını olumsuz etkiler. Bu konu ayrımını yapmak bu kadar basit.

Tabi hobiciler arasında tartışacak konuda lazım bırak tartışsınlar. Paylaşım olacak değil mi ? Biz işimize bakalım. :F

15. görkemtemel

görkemtemel

Temel abi kuleye delerek soktuğum halde kucucuk boşluktan sağa sola sıcrıyor ve kule sanırım biraz büyük oldu çok yer kaplıyor.Daha düzgün bişeyler yapıcam.Elyaf konusundada haklısın abi tartışacak konu lazım :cicek:

16. görkemtemel

görkemtemel

Herkese merhaba;

Bugün uğurla (GETzREADY) buluştuk.Sagolsun beni evinde ağarladı ve akvaryumuna baktık , gerçekten muhteşem bir akvaryumu var ,ağzım açık bakakaldım :):) Fragladığı mercanlardan ben bir kaç tane aldım fotoğraflarını ekliyorum ,gerçekten çok sağlıklı ve güzel mercanları var.Sanırım satış bölümünde fragları satıyor çokda uygun fiyatlı. Neyse fotoğraflara geçelim :) :)

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

17. GETzREADY

GETzREADY

Görkem hayırlı olsun sorunsuz sağlıklı balıklar dileğimle.

18. GETzREADY

GETzREADY

3.ve 4. fotodakiler Görkeme hediyemdir defolu olanlardı onlar arkadaşıma hediye ettim yanlış anlaşılma olmasın :)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hediyeler için kutlarım Uğur Bey toka:gif. Görkem tam kaybolmamış Cyanobacteria. Fragları kolla üzerleri kaplanmasın. Su değişimi yapman iyi olur ara ara. Sağlıkla beslemeni dilerim. Dekorun hoş olmuş seninde. Bu ara ne hikmetse dekor konusunda bir hayli başarılı kurulumlardaki dekorlar. Ben bir bozsam aynısını hayatta yapamam. :)

20. görkemtemel

görkemtemel

Evet arkadaşlar uğur 2 tane frağı bana hediye etti çok teşekkür ederim burdan ona :heyo: Umarım bu satışa sunduğun sağlıklı fraglar yeni sahiplerini bulur :)

Temel abi bende şöyle bir akvaryuma bakınca gerçekten hoşuma gitti dekor , sağa sola bir kaç canlı kaya daha ekliyebilirim.

Sayfayı Paylaş