1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balkonda Havuz Keyfi :)

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde beyazvaryum tarafından 14 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç
    Merhaba değerli arkadaşlar...

Uzun bir aradan sonra hobiye dönüş yapmaya karar verdim.Fakat biraz farklı bir projeyle karşınızdayım:crazy1:

Melumunuz havalar ısınıyor herkes denize,havuza gidiyor benim gibi evinden çıkmayan gününü ders çalışmak ve hobileriyle geçiren birisi olarak hem günün stresini hemde kavurucu sıcağın hararetini nasıl üzerimden atarım diye düşünürken aklıma gelen ilk şeyi hiç düşünmedne uyguladım.:smiley33:

300 küsür litre su alan bir şişme havuz aldım balkona sığarmı sığmazmı diye hiç dünümedim şansım yaver gitti sorunsuzca sığdırdım.İçerisinde karbon kömür bulunan yağmurlama sistemi olan bir filitre aldım.Dalgıç lamba ve ısıtıcı aldım.

Suyu 1,5 gün dinlendirdikten sonra denemelik 3 tane japon balığı aldım kendileri şu an sorunsuzca yüzüyorlar.Onları 40 litrelik akvaryumdan 300 litrelik bir havuza geçiridğim için çok mutluyum.Yarın itibariyle 8-10 tane daha almayı düşünüyorum balıklardan.Belki sağma yöntemiyle üretebilirim nedersiniz?:)

Şimdilik bir sorun yok zaman zaman gelişmelerini buradan aktarmaya çalışacağım önerilerinizi ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.:)

YIKIKTEMO ve kerem11 bunu beğendi.
  2. kerem11

kerem11

İsim:
    Kerem Ürütürk
    Cevap: Balkonda Havuz Keyfi :)

Ekipman olarak ısıtıcı yoktur sanırım.Üstadlar yorum yapacaktır.Ama balkonda olduğu için su değişimleri olacaktır.Birde kedi gelirse balkona eyvah ki ne eyvah . :D

beyazvaryum bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun diyelim. Bence gayet güzel bir düşünce. Tür olarak Koi ve Japon balığı uygundur normalde. Kullanılan filtre zayıf kalır balık sayısı yükseldiğinde. Eğer daha işlevsel bir filtrasyon kullanılırsa gayet güzel olur. Filtre DIY olarak yapılabilir, mesela taş dekorlu bir şelale tarzında.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Kerem ısıtıcı aldığınız yazmış aradakş sanırım gözündne kaçmış.

Hayırlı olsun enterasan olmuş ama 300 litre güzel bir hacim ve balıklar rahattır :) Filtre olarak kendiniz yapmanızı tavsiye ederim saatte 3000 litrelik bir kafa motoru alıp kendiniz çok güzel dış filtre tarzı birşeyler yapabilirsiniz. Bunun için dıy bölümümzü ziyaret edin.

(DIY) Filtre Yapım Portalı

5. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Çok ilginç bir fikir.Balkonda olduğu için yosun olabilir.Kedileride uzak tutmak gerekir,balığınız alıp kaçarıbilir.:D

6. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Kerem bey ısıtıcı aldım ama şu an kullanmıyorum dün gece hava normalden fazla soğuktu su 15 dereceye düştü koiler o sıcaklıkta rahatlıkla yaşayabilir diye düşünüyorum gündüzleri güneş 1-2 saat yüzünü gösteriyor sonra tekrar gidiyor.Ani ısı değişimleri pek yok şimdilik gözlemliyorum olası bir durumda ısıtıcı eklerim.3.katta oturuyorum kedinin gelmesi biraz zor ama hemen yanımızdaki asma ağacına tırmanıp gelebilir bugüne kadar hiç gelmedi balıklardan haberleride yok şimdilik :)

Temel bey haklısınız filtrasyonda sıkıntı çekeceğim gibi görünüyor taş dekorlu bir şey yapmaya çalışacağım eğer beceremessem turşu bidonunda dıy dış filtre yapacağım:) Havuz balkonda olduğu için rahatlıkla dip çekimi,su değişimi gibi sulu işleri yapabiliyorum.

Havanın kararmasını bekliyorum aydınlatma nasıl görünecek merak ediyorum :) Aslında aklımda daha küçük havuzlar alıp lepistes yada betta üretmek var ama biraz sabırlı olmalıyım sanırım:)

7. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Evet balıklar çok rahatlar akvaryumda beslemekten daha zevkli olduğunu düşünüyorum.Filtre için birşeyler düşünüyorum hayırlısı :)

Yosunlamayı bende düşündüm ama düzenli temizlik ve benim oburların bana yardım etmesiyle üstünden gelebilriiz diye düşünüyorum :)

8. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Metin abi Japonlara yem olarak ne vermeyi düşünüyorsunuz?

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Metin güzel bir düşünce hayata geçirmişsiniz ama birşey sormak istiyorum şuan işiniz kolay ancak kışın nasıl yapmayı düşünüyorsunuz resimde gördüğüm kadarıyla balkon açık. Daha sonra balıkları tekrar o küçük akvaryuma atmak sıkıntı olmaz mı?

10. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Haktancığım pond stick kullanıyorum şu an.Ağaçlardan düşen küçük böcekler,sinekler de oluyor yem problemi çekmeyiz diye düşünüyorum :)

11. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Sera goldy gran ve sera goldy color spirulina öneririm.Japonlar bu yemi çok seviyor ve canlı renklere sahip oluyor.

12. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Bekir çok güzel bir yere değindin :) Bende onu düşünüyodum bununla ilgili 2 planım var.

1-Kışın balıkları akvaryum hacimleri büyük arkadaşlarımla takas etmek yada onlara cüzi bir miktar karşılığı vermek.

2-Kış geldiğinde havuzu odama almak ama kışa doğru odamı stüdyoya çevireceğim bunun için bu planım biraz sallantıda yada ufak bir ebeveyn banyomuz var orayı kullanmak olabilir fakat orasıda biraz küçük bu havuz sığmayabilir oraya litreyi biraz küçültebilirim sığdırabilmek için.

Sanırım 1.planım biraz daha ağır basıyor şimdilik...

13. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Haktan şehir merkezine gittiğimde önerdiğin yemleri temin etmeye çalışacağım ;) Teşekkür Ederim :)

14. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

O zaman bende bir öneride bulunayım imkanlar uygunsa havuzu ve dış filtre çalışmasını balkonun sonuna yaparak sadece o bölmede bir balkon kapama işlemi uygulanırsa ısıtma olayıda çok başarılı bir şekilde yapılabilir.

15. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Hımm haklısın balkon L şeklinde rahatlıkla kapatabilirim fakat ne ile kapatmalıyım ? Sanırım havuzun altına strafor gibi malzemeler kullanmamda iyi olur.

16. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Alttarafa 3 cm lik bir strafor koyduktan sonra pimapen en sağlıklısı olur kapatmak için. Bir fiyat çıkarttırabilirsin uygun gelirse evdeki tankıda başka türlü değerlendirirsin. Cam balkon diyeceğim ama ısı yalıtımı pimapende daha sağlıklı olur.

17. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Evet dediğin gibi olabilir ama bizim değil kira. :shh: Başka alternatifler bulmam lazım kapatmak için strafordan duvar gibi?

Çok yardımcı oldunuz hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim,iyiki varsınız arkadaşlar ;)

18. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Herkez bir noktayı atlamış,şişme havuzsa Ya Patlarsa bütün balıklar infaz olur!
    Kediler gelmemiş olabilir ancak onun konusunu aldılarmı bir yolunu bulurlar!

Saygılarımla......

19. beyazvaryum

beyazvaryum

İsim:
    Metin Sevinç

Polat bey evet haklısınız şişme havuz olması büyük bir risk taşıyor ama patlaması için bir neden göremiyorum? Sivri,delici bir eşya yok yanında yanıcı bir maddede bulunmuyor kendi başına bir köşede duruyor.Kedi konusunda ise evimin bulunduğu bölgede pek kedi yok haftada 1 tane zor görüyorum ki havuz 7/24 gözetimim altında çünkü havuzla yattığım yer arasında bir pencere var olaya hemen müdahele edebilirim diye düşünüyorum.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Etrafına taşlarla hayal gücü uğrarsa fotoğraftaki çok boş kalır. Linklerde çok güzel yapımlara şahit olmuştuk, göz atmakta fayda var.

Sayfayı Paylaş