1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balıklarda problem var...

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde TigeR tarafından 23 Ekim 2017 başlatılmıştır.

1. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Merhaba arkadaslar
    Akvaryumdaki baliklarda deride soyulmalar goruyorum bunun sebebi ne olabilir assagida video paylasacagim videoda ilk gotulen balik tanka eklendikten 10 saat sonra vucudunda yara cikti bi kac kisiye sordum herkes farkli cevaplar verdi sizede sormak istedim insallah sorunu bulup duzeltebiliriz.
    Akvaryum hacmi 1 ton.
    Kurulum 6 ay
    Tuz lagoon reef saltmix
    Tuzluluk 1022
    Sicaklik 28
    Nitrat 50 ppm
    Ps reef royal dc 250
    Akvaryumda nitrat baya bi yuksekti su degisimi yapmama ragmen 100 ppm gosteriyordu seker uygulamasi yaptim 50 ppm lere indi. Kayalarda diatom yok gibi gorunebilir yer degistirdim isik gormeyen yerleri gorunur olunca parlak cıktı...

Bu arada karantina tankim malesef yok ve evde koyabilecegim biryerde yok.
    Tankin icinde gordugunuz plexi bolmeyi balik alistirmak icin yapmistim ancak bi arkadasin teklifiyle tankin arka kosesine sabitleyip refugium tarzi biseyde yapabilirim.

2. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu arada seker kullanimindan oncede pyramid butterfly ve vermiculated angelda bu yaralar vardi. Imparatorda renk kaybi basladi. Baliklar yemi cok istahli bir sekilde yiyorlar.
    Nls there a agirlikli veriyorum.
    Dun takip ettigimde baliklarda surtunmede vardı.

3. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    6 aylik tankta ve bu hacimde bu kadar balikla okadar nitrat normal birsey degil, sorun burada gibi, birden mi yukseldi nitrat?

YMR_AY ve TigeR bunu beğendi.
  4. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Geçmiş olsun imparatordaki renk kaybı pudra şeklindeyse sıkıntı büyük demektir..Bir ilaç vardı artemiss gibi adı var bulup denemenizi öneririm.
    Hatta 100 tl ye ikinci el bir tank alıp bir tanesinden başlayarak durumu gözlemleyin derim.

YMR_AY ve TigeR bunu beğendi.
  5. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Ilk 4 ay ps ile sikintilar vardi ps henuz 1 aydir duzgun toplamaya basladi... nitrat testini ilk 1 hafta once yaptim 100 cikti ve zar zor dusurdum

6. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Onemli olan paradi degil keske yerim olsada buyuk bi karantina tanki kurabilsem ama malesef iste.

7. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    O zaman birilerine emanet verin..

8. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Diğer balıkların görüntüsü net değil ama imparatorun durumu ciddi :(

TigeR bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Geçmiş olsun, nitratın bu kadar yüksek çıkması bakteriyel düzenin oturmadığíndan kaynaklaníyor.
    Düzensiz su değerleri balıklarıda etkilemiş dirençleri kalmamış gibi görünüyor hastalıklara karşı. 6 ay gibi bir sürede nitrat hala bu kadar yüksek seyrediyorsa kayalar çalışmıyor biyolojik filtrasyon yok kanımca bir de ps düzensizliği eklenmis.
    Nitrat testinin dogru oldugundan eminseniz tabiki.

TigeR ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  10. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Baliklari otanktan yakalamak buyuk bi ugras isteyecek kayalari cikartmam lazim falan.
    Cikartip yakalasam arkadasa kovalarla gotursem daha buyuk bi strese girip hastaligi hizlandirmazmi?
    Tankta mercan olmadigi icin ana tanka ilac uygulama sansim varmi?
    Ilac uygularsam biyolojik sistem cokup amonyak yukselirmi?
    Yine tanka ilac uyguladigimda saglam olan baliklara bi zarari olurmu?
    3vet malesef imparatordan pek ümitli degilim gayet guzel yem yiyor ancak yem yiyerek kurtarabilecegini pek zannetmiyorum malesef...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Veysel bey ilk 5 ay ps neredeyse hic toplamadi diyebilirim ustune beyqz benekten 10a yakin balik öldu bu tanka o zamanlardada ps duzgun toplamiyordu nuhtemelen tum bu atiklar nitrata donustu. Salifert test kullaniyorum ilk teste 100 degeri gordum 80 litre su degistim tekrar test yaptim nitrat yine 100 gorundu. Seker girdim 3 gun sonra test yaptim yine 100 cikti en son tekrar seker uygulamasi yaptigimda 50 ye inmisti yani nitrat muhtemelen 200 300 ppm arasi olabilir.

12. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu qrada kayalar kurlenmis 0 olarak aldigim yerli kayalardi.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bakteriyel bir hastalık gibi bir şeyde olabilir. İlaç tedavisi ana tankta sıkıntı. Kayalar ilacı emer kanımca.
    Birde kurulumu hatirlamak lazim gibi, hazır külturlerle kurulan tanklarda genelde bu sekil bakteriyel hastaliklar aniden ortaya da cikabilir. Bu sekil bir kurulum olduysa ve baliklari eklemek icin erken davrandiysaniz bunlar olabilir.

TigeR, MESUT_KERİM ve YMR_AY bunu beğendi.
  14. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu arada baliklari surekli ayni petshoptan aliyorum buradan gelen bi sikinti olabilir mi?
    Ne hikmetse hobicilerden aldigim baliklarda hic bir problem yasamadim blue yellow naso mesela...

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Prodibio bakteri kulturuyle kurulum yaptim ancak kurulumda ilk ekledigim baliklar olar yellow ve blue beyaz bengi atlatip su anki durumdada hasta olmadan devam ediyorlar gecen hafta aralarina katilan nasodada bi sikinti yok bu 3 balik hobici baligiydi

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Olabilir, yeni baliklarda bakteriyel bir hastalik da var olabilir. Zor baliklarin cikmasi mumkun gorunmuyorsa bir an evvel su degerlerini toplamaya calisin.
    Ps yi biraz sulu toplatin eksilen suyun yerine tatli su ilave ederek tuzlulugu yavas yavas asagi cekebilirsiniz.

TigeR bunu beğendi.
  17. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Bu arada nitratın yuksek olmasi nitrifikasyon bakterilerinin isledigini gostermezmi?
    Amonyak nitrit nitrat zinciri isliyorki nitrat gorunuyor.
    Denitrifikasyon bakterisi olusmamis olabilir buda nitrati azot gazina ceviremez anlamina gelmezmi?
    Yanlis biliyorsam duzeltin lutfen.

18. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih
    Veysel bey ps den okadar icim daraldiki kuru sulu artik anlayamaz oldum:)
    Su an icin tam ust seviyede kopuk sabit hafif hafif patliyor sulu toplatmak icin ayarinimi yuks3ltmem gerekiyor?
    Ayarini yukselttigimdede ust seviyelerde duz baloncuklar patliyor s3ce bu islak toplamami oluyor?

19. TigeR

TigeR

İsim:
    Fatih

Su an bu sekilde topluyor ps.

veysel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Su cikisini hafif kisinca yukselir toplama ancak tasirmayin sakın. bu sekil bariz toplama varsa birakin kalsin. Hafif su degisimleri yaparak tuzluluğu 1018 lere gunlere yayarak cekin. Ani olmasin. bakteri kulturu takviyesi yapin faydasi olur.
    Hatirladım baktim kurulum konuniza sizin tankin ustu kapali bir tank. Redoks dusuk oksijen yetersiz geliyor olabilir.

TigeR bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş