1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık ve mercanlar için yemler

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde kartal tarafından 1 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Balık ve mercanlarımız için gelişiminin de önemli rol oynayan bazı yem katkıları vitaminler dışında evimizde mutfakta bulundurduğumuz malzemelrdende yem yapabiliriz.Mutfaktaki bulunan malzemeler çoğu zaman mercanlar ve balıklarımızın renklerini koruyan bakımı zor olan balıklar sınıfında yer alan butterfly lar için yeme alıştırmasında ve devamında kullanılan malzemelerdir.

Ben kendi deneyemimi paylaşıyorum yani kendi denediklerimi söylüyorum bir zararınıda görmüş değilim ama denemek yinede sizlerin takdiridir.

Ben kuru yemde kullanıyorum 3 çeşit yemi ezerek küçük parçalar halinde karışık şekilde günde 1kere veriyorum ama yinede düşüncem şu kuru yemi tartışmıyorum(oyüzden bende kullandığım 3 çeşit kuru yemi söledim:))sadece demek istediğim şu balıklarımı cennetten alıp burda 4 camın arasında bakıyoruz bari en iyi şartlarda bakalım bu düşünceme şöle bir karşılıkta gelebilir alma ozman üzülüyorsan ama dediğim gibi alıyoruz madem bu hobi için bazen yorgunluk çekiyoruz bazen hiç halimiz yokken bile uraşıyoruz yani vazgeçemiyoruz onlar için en iyi olanı vermemiz gerekiyor.

En iyi şartlar onlar için iyi bir su şartı bu da iyi bir ekipman demek oluyor.
    Bu yazımın konusunun asıl nedenide şu.En iyi şart ekipman diyoruz ama bir anda alamayanlar için biriktirip alanlar yada dıy çalışma yaparak en iyi seviyeye ulaşmak istiyenler var tıpkı benim gibi ve bende en iyi ekipmana sahip hemen olamıyorum ama en iyi besinleri onlara verebilirim diye düşündüm bu bile onlar için bir basamak demektir.

Mercanlar için.

Karides,domates ve birazda su mixerde hazırlıyıp şırıngayla mercanların yakın kısımlarından şiddeti az olmak üzere üZerlerine sıkıyorum.
    Bunu polypli mercan türlerinde deniyorum.
    Domatesi kullanma sebebim domatesin içindeki pigmet olan likopen den dolayı mercanların renklerinin sağlıklı kalmaları için kullanıyorum.Domatesin sağladığı yaraların diyerleri ise kalsiyum ve antioksidan.
    Ne alaka diye bir şey sölenebilinir kalsiyum ve antioksidan,domatesde bulunan bu maddeler insan için geçerli dir diye ama şöle bir mantık yürütürsek mercanlarında iskelet yapıları var ve kalsiyuma gerekleri var tamam ozaman süttemi vercez denebilinir ama ben sadece mantık yürütüp bir sonuca varmaya çalıştım ve evet gerçekten içinde renk verici özelliğin dışında kalsiyum ve antioksidan var bunlar da işe çok yarıyor insan vucudunda tabi insanla mercanları bir tutmuyorum.Antioksidanda A,C,E vitamidir bu vitaminleri katkı olarakta kullanabiliriz ama arada yemlerinin içindede versek iyi olcağını düşünüyorum.

Balıklar için.

Balıklar içinse bilindiği gibi tanglare marul veriliyor ben bunlar yanında balıklarıma şunları veriyorum.
    Brokoli
    Marul
    Tere
    Roka
    Ispanak
    Bezelye
    Sarımsak

Sarımsagı bu yaprakları rondoda kıyarken(marul ve brokoli hariç)rondonun içine atıyorum.
    Marulu direk yedikleri için rondodan geçirmiyorum.Diyerlerini direk yaprak şeklinde yemiyorlar buyüzden rondoda sarımsakla beraber işlemden geçiriyorum

Brokoliyi ise çiğ de veriyorum ama genelde haşlanmış tercih ediyorlar ben de pişirdiğim sudan az bir miktar rondonun içine atıyorum vitamini suya karışmıştır diye.

Bu bütün sebzeleri iyice yıkadıktan sonra veriyorum ve bahcemizde bulundukları için veriyorum.

Bütün sebzeleri haşlanmış olarak veriyorum ve az veriyorum bir gün içinde tüketilcek kadar hazırlıyorum ve o gün 2 kere veriyorum.

Kuru yemi kabul etmeyen balık içinse kuru yemide bu malzemelerin içine atıyorum ve kuru yeme bu malzemelerin kokusu sindiği için bir süre sonra kuru yeme yavaşta olsa alışıyorlar.

Bukadar uğraşmaya gerek yok bu vitaminler hazırda satılıyor gayette memnunlar sağlıklılar denebilinir ama konu her ekipmana ve her malzemeye ulaşamadığımdan ortaya çıktı.

Yinede eniyi şart iyi akipman demektir bu yapılan yemlemeyide toplıyacak bir ps gerekir buda iyi ps şart demektir.

Bu bilğiler zaten bilindik şeyler yem konusunu araştıran hobiciler için ben bilmeyenlere yardımcı olacığını umuyorum.

saygılar:gif

Eğer yanlış bir bilğim oldusa lütfen düzeltelim ve umarım faydalı olur.
    saygılar:gif

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Tecrübelerini aktarmışsın. Sıraladığın besinleri belkide 9 yıldır veriyorum ve bu besinleri verdiğimi yazdığımda yasaklanmıştım.:der: Tabi aradan geçen süre çokşey değiştirdi ve birçoğu artık vaz geçilmez besinler oldu. Bezelye, Tere, roka vb ilk açılımı bana aittir ama bakın bugün birileri birbirine yazarken ilk yazanın bu yüzden yasaklandığını bile bilmez, çıkmış bir yerden sağolsun o deli ne olacak. Düşüncelerini ve tecrübelerini özgürce yazabiliyor artık hobiciler burada. Tabansız mesajların faydası sıfır olurken yanlış olan noktalara temas etmek çok daha büyük kazanç getirir.

Domates akvaryum canlılarının tercih edeceği bir besin maddesi değil, tecrübe ile sabittir.

Süt ifadesini mecazi kullandın ama süt yukardakilerin bir çoğundan daha fazla verilebilir bir besindir. Veriliş şekli tıpkı sarımsak suyunu yeme emdirerek verme şeklidir.

Tekrar tecrübelerin ve gözlemlerin için teşekkürler...

3. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Yasaklanmakmı insanları doğal yeme teşvik etmektenmi biraz şaşırdım ama bilğiler zamanla gelişiyor demekki ozamanlar ya birşey olursa verirsek diye endişeden dolayı böle bir durum oldu.

Evet mecazi anlamda kullandım oda şu suya damlatmak gibi düşünerek yazdım.

Domateside suyunu kullanıyorum ama tecrübele sabitlenmişse iyi olmadığı yooo iyi geliyor demek hattime değil.Bu uyarı içinde çok teşekkür ederim Temel abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş