1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Karnı Neden Çöker?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde eemree tarafından 8 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. eemree

eemree

Yer:
    ankara
    İsim:
    Emre Yılmaz
    Balıkların karnı neden çöker bilgisi olan var mı? Benim balığın karnı çöküyor. Sarı prenses balıklarımın karnı ciddi anlamda çöktü. İştahları normal hem bitkisel hem de protein yem ve hatta vitamin bile kullanmama rağmen bu geçmedi ve diğer balıklara da bulaştı. İç parazitten şüphe ediyorum.Ama iç parazit belirtilerinde iştah kaybı ve beyaz dıskı olması gerekiyor.Benim balıklarda iştah kaybı yok tam tersi deli gibi yem yiyorlar. Birde akvaryuma yeni koyduğum balık yaşamıyor.Ama eski balıklarım yaklasık 6 aydır böyle yasıyor.Bu nasıl bir hastalıktır anlamadım. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mart 2015
  2. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu
    Karın çökmesi hastalığı akvaristler arasın balık verimi, kıran gibi isimlerle de adlandırılan, balığın kısa sürede zayıflayıp vücudunda aşırı kilo ve efor kaybı oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Nedeni nedir bilmiyorum.

Tedavisini açıkcası ben çözemedim. Ne vitaminler ne de antibiyotikler bu hastalığa etki ediyor. Tecrübelerim sonucu şunu gördüm :
    Yapılan işlemler(İlaçlar, su değişimi vs.) bazen balığın ömür sayısını bir süre arttırıyor. Bundan başka bir etkisi olmuyor.

Hastalığın canlı doğuranlardaki tecrübe ettiğim belirtileri şunlar :
    İlk başlar bir miktar yemden kesilme ve balığın akvaryumda hareket oranında azalma baş gösterir.
    Bir hafta, 10 gün içerisindeki gelişim aşamasında aşamasında balıkta ciddi anlamda bir kilo kaybı gösterir. Balık, deyim yerindeyse yaşayan ölüye döner. Balığın yaşadığı kilo kaybına rağmen ve hastalığın ilk safhasında gözüken bir miktar iştahsızlık sona erer. Balıkta aşırı yem yeme isteği gözükür. Ancak buna rağmen kilo alamaz.

Balığın birden bire çöküşünden sonraki 15-20 gün içerisinde ölüm gerçekleşir.

Hastalık, diğer hastalıklara nazaran balıklar arasında hızlı yayılmaz. Diğer balıklar, eğer çeşitli nedenlerden dolayı vücut direnci yorgun düşmemişse etkilnemez. Ancak ilerleyen dönemlerde birbirinden bağımsız ölümler gerçekleşir.

Hastalığa önlem ve engelleme (Engellenmiyor) olarak yapılabilecek tedavi ise :
    - %100 su değişimi
    - Hastalanan balığı ayırma
    - Protein ağırlıklı yemleri azaltma ve bitkisel yemlere dönme
    - Vitamin ilaçları verme
    - Antibiyotik tedavisi
    - Balığı ayırdığınız akvaryuma kum ve bitki koymama (Cama cam)
    - Balığı ısı değişimlerine maruz tutmama, sabit ısı sağlama

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İç parazit hastalığında faydasını görebilirsiniz. Balıklarınız yem alıyorsa işiniz daha kolay. Bu ilaç aynı zamanda bağırsak sorunları yaşayan çipüra balıkları havuzlarında, tavuk ve kuş besiciliğinde yine bağırsak sorunlarında yaygın olarak kullanılır. Balıkların yemine emdirilerek verilir. Kullanımı yine bir çay tabağına bir çay kaşığı suda eritilir ve pul yeme emdirilir. Balıklara bu yemle yemlemeniz iyi olur. Haftada 2-3 sefer verebilirsiniz. Su değişimini bu arada yapmayı unutmayın.
    Geçmiş olsun...

Düzenleme: 14 Mart 2015
  4. taygun

taygun Guest

Ynt: karin cokmesi

Bu soruna sarımsağın pozitif bir etkisi olur mu?

Saygılar

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık hastalıklarının bir çok sebebi var. Bunların çeşitliliği öyle çok ki, tedavi sürecinde malesef tanı koyulmadan ilaçlar önerilmekte, kullanılmakta. Böyle bir durumda akvaristin kafası çok karışmakta. Bağışıklık sistemi zayıflamış bir balık topluluğuna kullanılan her bilinçsizce ilaç balıkları da akvarist gibi şaşkına çeviriyor ve çok zor durumda bırakıyor.

Önerdiğim ilaç akvaryum hobisine bu platformda kattığımız bir ilaçtır. Tabi gerekli araştırma, içerik bilgileri, balıklar üzerindeki etkisi, zararı, faydası araştırılmıştır. Besi havuzlarında balıklarda kullanılan ve ve önemli fayda ve iyileştirme sağlayan bir ilaçtır. Kuş ve tavuk besiciliğinde ise, bağırsak ve iç parazit sorunlarında tercih edilen önemli bir ilaçtır. Bu açıdan bu ilacın hobiye kazandırılması bizi mutlu edecek.

Önerdiğim ilaçın faydasını iç parazit hastalığında görebilirsiniz . İlacın kullanımı yeme emdirme ile gayet kolay ve suyu bozmayacak şekilde. Sarımsak ise bir antitoksidandır ve bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcıdır. Önerilen tedaviye destek olarak suyunu yine pul yeme emdirerek verilmesini bende tavsiye ederim. Sarımsağı sağlıklı akvaryumlarda da haftada bir yeme emdirmek suretiyle balıklara vermek lazım.

Düzenleme: 14 Mart 2015
  6. eemree

eemree

Yer:
    ankara
    İsim:
    Emre Yılmaz

Merhaba Eren bey.
    Verdiğin bilgiler icin çok teşekkür ederim. Ben de veremden şüphe ettim ama verem olan balık altı ay böyle yaşar mı? Verem çok ciddi bir hastalık. Buna kesin verem diyebilir miyiz?

7. eemree

eemree

Yer:
    ankara
    İsim:
    Emre Yılmaz

Temel Bey, bu ilac flagyl ile ayni ozelliklerdemi. birinin tavsiyesi ile flagyl almitim. Hatta karantina akvaryumunda 2 gündür deniyorum. flgyl de ayni etkiyi gosterir mi ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben göstereceğine inanmadığım gibi, akvaryum içerisine atılan hiç bir ilaca iyi gözle bakmıyorum. Balıklar sudan soluma ile ne kadar bu ilacı alır bilinmez. Buna ilave olarak bu ilacın suya getirisi, yükü, balığın içinde kaldığı suyun değerlerini ne kadar bozduğu bilinmezdir.

Yukarıda önerilen ilaç, balığa yeme emdirme ile direk verildiğinden, hızlı, suya atık yüklemeden, su değerlerini oynatmadan yapılan bir tedavi demektir.

Geçmiş olsun...

9. avşarbeyi

avşarbeyi

Verem sonucu ölen balıkların karınlarında küçük delikçikler olur diye biliryorum.Mehmet abi bu konuyu çok güzel açıklamıştı hasatalıklar bölümünde.

Saygılarımla

10. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu
    Benim şimdi gördüğüm ve mesajda yazan bilgi üzerine araştırıp biraz önce ilkkez okuduğum makale şu :

Ali Aktürk'ün rumuzu adı yazıyor ve böyle bir bilgi mevcut değil.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  11. MR_EREN

MR_EREN

İsim:
    Eren Eroğlu

Vallaha Emre, ben akvaryumculardan duyduğum isimle adlandırdım :

Balık veremi...

Ha bu hastalığa hiçbir çözüm bulamadım tecrübelerimde.
    Hiçbir neden de bulamadım...

Adeta kanser gibi lanet bir illet...

Keşke denediğim onca ilaç etki etseydi Emre.

Saygılar

12. kadir kanca

kadir kanca

İsim:
    kadir kanca
    Benim balığa da oldu ne yapabilirim en son yemini değiştirdik?

Sayfayı Paylaş