1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Balık Hastalıkları

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Sohbet tadında olsun dedim: canım.gif

Hobicilerin birçok farklı sebeblerden balıklarını kaybettiklerine şahit oluyoruz. Biraz üzücü sayıda kaybı olan arkadaşların başıma bir illet musallat oldu zerzenişleriyle başlayan cümleler duyarız. Burada bu hastalıkların sebeblerine, su değerlerine, beslenmeye vs vs genel olumsuzlukların sebeblerinden çok belirtiler üzerinde dururken, bir yandan kafamızı kaşımamızı sağlamak istiyorum. huh: Bu balık düşmanı olarak görülen canlılar neden var olur ? doğa bu canlılara ihtiyacı neden duymuştur ? Bu canlılar sadece su şartları bozulursa mı ortaya çıkar ? Bunlar sağlıklı ortamlarda ne yer ne içer ? Kaç kişi bu boyutu düşünmüştür ?

Hastalıkları her ne kadar akvaryumlara bizler davet etsekte, bu balık canavarlarının balıkların doğalarında olduğundan şüphesi olan var mı ? Zayıf olanı doğada yok edecek birçok unsur bulunurken neden bu kimi zaman gözle görülmeyen kimi zaman gözümüze patacak kadar büyüklükte olan organizmalar var olmuştur. Biliyormuyum diye sorarsanız malesef... dil: Ama merak etmiyor değilim. Bu canlıların var oluş sebeblerini ve yine en çok sevdikleri ortamları bilmek onları uzak tutmayı bilmek için gereklidir. canım.gif

Kısaca bakalım bizim canavarlar neye benziyor...

Balık üzerinde olmaması gereken siyah noktalarla başlayan bir hastalık belirtisinin ardından, kuyruk kısmında ortaya bir koca çengelli parazit çıkıyor. Akvarist çaresizlik içinde ne yapacağını düşünürken her geçen süreçte balık içten emiliyor. Müdahale gerekli ama ne ? pala.gif

Akvaryumda güzel ve aslında baya iyi bakılmış sayılabilecek bir japon balığı var. Yem alıyor, yem tüketiyor. Ama kensinide yiyenler var ve bu parazitin taktiği daha farklı, kendini yüzgeç içine gömmüş, vay uyanık vay diyenleriniz var mı ? İşin komik tarafı belkide sahibi balığıma iyi bakıyorum ve değişmeye başladı diye düşünüyor olma ihtimalide yok değil. Bu parazitin taktiğini kırmak için yapılması gerekenler elbette vardır. ;)

em32.gif inanılmaz bir son ve bu canavardan akvaryumun hangi köşesinde daha var düşüncesi. Öyle alelade bir balık değil, birçok hobicinin beslediği betta bu. Bu parazitin acıması olmadığı bariz görülüyor. Zavallı betta, acaba kurtarılabilirmiydi ?

Pamuksu bir tabaka balığı sarmış durumda, balık aslında o kadar talihsiz ki, birkaç darbe birden almış. Parazit tüketirken mantarda sarmış. Üstelik öyle böyle bir darbe değil. Tam bir bilinmezlik[​IMG]

Durmaya programlanmamış işine devam ediyor, taki onu uzak tutmayı akvarist camiası öğrenene kadar. canım.gif

Ramirezi aslında oldukça iyi bir akvaryumda gibi, ama nedense gözleri puslanmış. Renkleri güzel belliki küçük bir sorunu var. Küçük bir yardım onu bu sıkıntıdan kurtarabilir belki.

Makrakanta belliki hobici ısıya dikkat etmemiş değil mi ? Cichlid türleri içinde beslenen bu tür ufacık bir ısı ve aşırı su değişimi yapma hatasını affetmeyecek kadar narin. Makrakanta beyaz benek olurken cichlid türleri genelde kayalara sürtünmeyle meşgul olur. Oyun oynamıyorlar sizce sanırım. ;) Bir balığımız hassas ise tüm balıklarımız hassas demektir. Eğer hassas balık yoksa tüm balıklarımız dayanıklı tür demektir değil mi ? pala.gif

Ne kadar güzel kırmızı rengi var, ortasına bir bilinmez beyazlık hakim olmaya çalışıyor ve sanırım kırmızının güzelliğini kıskanıyor. dil: Doğanın ona bahşettiği rengin yerine almak isteyenler zorbalık kullanıyor. Akvaryumlarımızda zorbalığa izin vermeyelim, yoksa baş edemeyiz değil mi ? canım.gif

Akvaryum balıklarının ve dolayısıyla bizlerin en tehlikeli düşmanı olsa olsa görünmez olandır. Bu zavallı balık bu görünmez olanlarla başını derde sokmuş. Görünen karşınıza dikilir ben burdayım der... Bilgin ve becerin varsa çık karşıma der. :) Ama bu görünmeyenler çok tehlikeliler, adı üstünde görülmüyorlar. canım.gif Nasıl bir taktik geliştirilmeli, görülmeyeni görmeye gerek bırakmadan yenmenin bir yolu elbette var, bu yollar her zaman otobana çıkar mı ? canım.gif

Sanırım yukarda büyük bir hata yaptım. dil: Güzelim doğanın verdiği kırmızıya beyazın saldırdığını ve hakim olmaya çalıştığını belirttim. Vay beee... Bizim kırmızıda saldırgan tavırlar sergiliyor, güzelim beyaza saldırabiliyormuş. Kime güveneceğiz, hangisini tanıyacağız ne dersiniz ? Ne kadar zormuş işimiz. canım.gif

Yine güzelim bir betta, sıkıntısı büyükmüş ve mücadeleyi kazanamamış, ama bir nebze şanslı sayılır, onu kemiren bir canavar olmamış akvaryumda ölene kadar. Aslında onu misafir eden hobiciye biraz kırgın ayrılmış Dünya'dan, sesini duyurmaya çalışmış, işaretler vermiş. Ancak başaramamış.

Bir kare fotoğraf bırakmış belki benden sonrakilere ders olur demiş. canım.gif

Neonun derdi kendi kadar var. em32.gif Üzücü olan bu büyük derde yakalanacağı genelde kurulum aceleciliği ile belli olur. Cenabı Allah kimseye altından kalmayacağı büyüklükte bir sıkıntı vermesin. canım.gif

Kücük ama Dünya sularına, akvaryumlarına birçok farklı desende güzellikler yayarak, üreterek çömertçe davranan bir tür. Küçük ama adı büyük olmuş bir yaradılan. Karnım ağrıyor karnım ağrıyor diyememiş, belkide hep kalabalık olan akvaryumlarında öne çıkıp sesini duyuramamış, kendini gösterememiş. Zaten hasta, elinden gelen bu kadar olmuştur. İnsan bu hastalığın çözümünü bilsemde bu tarz ölümler olmasa diyor. canım.gif

Kapanış:

İçimden geldi böyle bir başlık hazırladım. Sıkıntı hayata tutunmanın parçalarından biridir. Ama sıkıntıları alt etmek evrenin en üst noktasına kendini koyan insan kadar kolay değil bu bize kendini teslim etmiş, satın alınmış, mecbur bırakılmış canlılar için. canım.gif Onların ölümüne kendimizi akvaryumlarda alıştırırsak ve sebeblerini araştırmak yerine elimizi cebimize atıp 5 lirayı çıkararak alıyım şurdan yeni bir lepistes dersek, bu hobi sıradan bir ego tatmin hobisi olarak kalacaktır. canım.gif

Bir rivayete göre okuyup düşüncelerini yazmayanların, bu şekilde hasta balığı olup başlık altına bu hastalıkları ekleyip bir rehber oluşmasına vesile olmayanların, sadece okuyup kenara çekilenlerin akvaryumlarında bu hastalıklar daha çok görülüyormuş. canım.gif canım.gif canım.gif Bu şaka değildi, sizce neden ciddiydi ? Umursamazlığın birgün bedeli sizin akvaryumunuzda görüldüğünde ödenir, belkide sebebi budur... canım.gif

www.akvaryumportali.com

Sevgilerimle...

2. taygun

taygun Guest

Balık düşmanı mı bunlar

Eline sağlık Temel kardeşim. Yine öenmli bir hususa değinmişsin.

Sağlıklı balıklarımız oldukça sağlıksız balıklarda hep olacak. Balıklarımız sağlıklı olduğu sürece, sularımızda, balıklarımızda belki bitkilerimizin üzerinde hastalıklar hep uyuyor olacak. Ama bir gözü açık uyuyacak. Ne zaman ki biz bakım ve beslenme konusunda ihmale başladıkça uyuyan hastalıklar uyanacak.

Sonuç: Akvaryumlarımızda var olan potansiyel hastalık risklerine karşı su ve besin kalitesine her zaman dikkat etmeliyiz.Yani uzun lafın kısası "Koruyucu Hekimlik" pala.gif

Saygılar

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Balık düşmanı mı bunlar

Temel abi harika bir yazı olmuş eline sağlık.. Çok güzel noktalara kalemini ustaca kullanarak değinmişsin.Herkesin burdan çıkaracağı çok ayrıntı var.. Özellikle aramıza yeni katılan akvarist arkadaşlara bu işin mantığını , neden sonuç ilişkisini hikaye tadında anlatan , kanımca çok faydalı bir yazı olmuş.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık düşmanı mı bunlar

Yorumlara teşekkür ederken, beğenmenizden dolayıda mutlu oldum. Sohbet tadında bir yazı yazmaya çalıştım. Ben şahsen bilimsel makaleleri okumayı pek beceremiyorum sanırım, bu yüzden sohbet tadında ve hafif dokundurmayla karışık, düşündüren ve anlayana içinde tüyolar olan yazıları yazmayıda okumayıda seviyorum. dil: Karmaşık hastalıklarla boğuşulan hobide şöyle bir etrafımıza ve platformlardaki sıradan hastalık başlıklarına, yardım taleplerine ve o yardım taleplerine gelen sıradan önerilere bakarsak tüm hastalıklara aşağı yukarı aynı önerilerin ve tedavi yönetemlerinin önerildiğini görürüz. Oysa birçok tür hastalık mevcut ve bunlar kendi aralarında bile benzerlik gösteriyor. Bir nebze buna farklı açıdan dikkat çekmek istedim. Bilinmezlik içinde yapılan müdahaleler beyhude olarak kalıyor. Akvaryum şartlarına bağlı olarak düzelen balıklar şartlar görsekte, bu akvaryumlardaki hastalıkların ağırlık derecesiyle belirleniyor.

Bir rica vardı.

Bu ricanında ve katılma gerekliliğinin sebebide bence ince bir çizgide belirtildi. Teşekkürler haricinde bu hasta balık fotoğrafları desteğinide bekeleriz değerli hobicilerimizden ve ... olta:

Saygılarımla...

5. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Balık düşmanı mı bunlar

Hastalıklar ve bunlara neden olan organizmalar (tek veya çok hücreli olsun, gözle ya da miroskopla görülebilsin) Allah'ın akvaryumcu kulları üzerine rahmetidir... :D

Şaka (ama bal gibi de gerçek) bir yana ben hastalıkları seviyorum... Neden mi? Onlar olmazsa nasıl bakmayı öğrenecektik sorması ayıptır da...

Temel Hocam senin yazına karşı ben de bu mihvalde birşey çiziktereyim...

Birincisi hastalık etmeni canlılar da Allah'ın yarattıklarıdır ve Allah onların da rızkını vermiştir... Rızıkları bizim balıklarımızdır... Rızıklarının ortaya çıkışı bizim bilgisizliğimiz ve/veya beceriksizliğimizdir...

İkincisi yukarıda da yazdığım gibi hastalıklar olacak ki biz hakkıyla balık bakmayı öğrenelim... Tanklarımızda hastalık görmeyi azalttığımız zaman akvaristlikte lisans diplomasını almaya yaklaşmış oluyoruz...

Üçüncüsü ben hastalıkalrın tedavi edilmesine karşıyım... Bir mikrobik hastalık baş gösterdiğinde bırakırım balıkları Azrail ile başbaşa... Bunun bir nedeni var... Bir hastalık alabileceğini aldığında geriye kalanlar alamayacaklarıdır... Diğer taraftan bir mikrobun alabileceğini alması kendi sonunu hazırlamasıdır... Çünkü alabileceklerini alırken kendisini de çoğaltır... Alma işlemini bitirdiğinde üreyebilme potansiyeli de ortadan kalkar... (Tabii viral hastalıklar için taşıyıcılık durumu devam edebilir... Ama bilmiyorum balıtan balığa kan, tükrük, tensel temas ve cinsel yolla bulaşan viral hastalık var mı...) Eğer siz hiçbir şey olmamış gibi düzenli akvaryum bakımına yani haftalık dip çekimi ve temiz su ilavesine devam ederseniz hastalık etmeni mikrop sayısı (zaten artışı durduğu için) hızla azalacaktır... Burada tabii parazitler için ayrı bir cümle yazmak lazım... Parazitler genelde çok sayıda cins ve tür balığı etkileme şansına sahiptir... Bunlar için aldıklarını alsınlar yaklaşımı çok uygun olmayacaktır... Çünkü bir balığın işini gördükten sonra diğerinin işini göreceklerdir... Yani bir akvaryumda etkilemeksizin bırakacakları balık yoktur... Buna karşın akıllı parazitler üzerinde ya da içinde bulundukları balıkları öldürmezler... Çünkü parazitler konak balıklardaki besn maddelerine veya başka bir maddeye muhtaçtır ve balıkların topluca ölmesi demek onların da ölmesi demektir... Tabii bir hobici balığının üzerinde bir argulus ya da makatında sarkan Camallanus kurdu görmek istemez... Müdahale kaçınılmazdır...

Argulus (Balık biti)

Camallanus kurdu

Dördüncüsü Tamer Hoca için +1 diyorum...

Tabii yukarıda saydığım ve eminim bana yakıştıramadığınız :cekingen: uygulamalar benim kendi balıklarımla aramdadır... Bir arkadaşımın balıkları söz konusu olunca da genellikle dikkat etti iseniz hasta balığını kurtarmasını değil kalanlara bulaşmasını engellemeye çalışmasını öneririm ve bunun için gerekli müdahaleleri vermeye çalışırım...

Burada birşey söylemek istiyorum... Unutmayın herbirimizin atlattığı hastalık ve bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan hatalarımız başka bir akvarist arkadaşımızın balıklarının hastalanmamasının ya da ölmemesinin anahtarıdır... Gerçek akvarist cesurca yaşadığı her türlü badireyi çekinmeden anlatır... Bunu yapmayan kusura bakmasın ama akvarist değildir...

Son söz olarak... Hastalıktan balık ölmesine de üzülmem, kahrolmam... Vaktinde bu hatayı çok yaptım... Artık yapmam... Bir balık öldüğünde üzüleceksem ya benim başka derdim yoktur ya da benim hobiyi bırakmam gerekir... Balıklar ölüyor diye depresyona giremem kimsenin de girmesine müsade de etmem... Klozet balık cesetleri ile birlikte depresyonu da alıp götürür... :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balık düşmanı mı bunlar

Abdullah Hoca'm selam;

Konu üzerindeki düşüncem ve klavyeye döküşümde belirtilen şu cümle ' bir balığı öldüğünde nedenlerini araştırmak, var olan diğer balıklarına korumak adına hastalığı öğrenmek ve tanımak için gereklidir. Elini cebine atıp 5 lira çıkararak alalım yeni bir balık demek ego tatmini olarak kalacaktır' Abdullah hocam, aslında hasta balığa üzülmekten veya seninde söylediğin gibi tedavi edilmesine karşı olmak gibi konular aslında göreceli ve hastalığın durumuna göre çok değişecek konulardır.

Yine örneklerde sıkça verildiği gibi balık parazitleri çeşitli türdelerde var. Böyle bir parazit yüzünden balık gövdesinden kemiriliyorsa ve bizim görebilecek müdahale alanımızda ise bazen basit bir müdahale kurtarmaya yetebilmektedir. Bakteriyal hastalıklar göz önüne alınırsa sana hak verecek birçok hobicide çıkacaktır.

Ancaaak her koşulda bu parazit ve hastalık sebeblerini bilmek akvaristliğin her aşamasında da hobiciye faydalı olacaktır.

7. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Balık düşmanı mı bunlar

Çok beğenerek okudum sağolun. güzel konulara ilgi çekici ve düşündürücü yaklaşmışsınız.hoş yazı,şok edici fotolar.Dediğiniz gibi rehber oluşabilir bende eklemek istedim.

beyaz benek.

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Balık düşmanı mı bunlar

Elbette ki... Bir hastalık nedeni ile bir balık öldüğünde aslında bize bizim hatamız hakkında gösterge olmuş oluyor... Bu hata bizim akvaryum bakımlarımız ile ilgili olabilir, balık aldığımız akvaryumcuyu yanlış seçişimiz/tanımamız ile ilgili olabilir... Göstergeye göre hatamız ne olduğunu anlayacağız ki hatanın önüne geçelim...

Herkese sağlıklı balıklar...

9. taygun

taygun Guest

Balık düşmanı mı bunlar

Abdullah hocam,

Cesurca anlatımın için teşekkürler. Özellikle ilk paragrafta yazdıkların oldukça enteresandı. Ve ben bunları bir yerde okuduğumu hatırlıyordum ama neresi. Sonunda buldum. NTV Tarih dergisinde geçmişte yaşanan ve dünya nüfusunu etkiliyen hastalıkları anlatan makalede yazıyordu. Salgın alabildiğince ilerliyor ve birden kendisini yok ederek ortadan kalkıyor... Enteresan hakikaten.

Ben de hastalıklar mücadele sırasında üzülen gruptan değilim. Tedavi adına yapabildiğimi yapıyorum. Eğer gücüm balığı iyileştirmeye yetmiyorsa, hem balık acı çekmesin diye ve hem de diğer balıklara hastalık sıçramasın diye onu akvaryumdan çıkarıyorum. Elimde birkaç çeşit ilaç var. Bunların işe yaramadığı durumda sağlıklı balıkları da düşünmem gerektiğine inanıyorum.

Çok şükür uzunca bir süre akvaryumumda hastalık olmadı. Balıklarımda anormal bir şey gözlemlemedim. Bu nedenle dir ki Temel kardeşimin istediği hasta balık resmini veremiyorum em32.gif

Saygılar

Sayfayı Paylaş