1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Başladık ama bu sefer bitkili

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Pennywise tarafından 14 Şubat 2020 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    O tankı bozduk yavv, iş yerini taşırken dağıttım onu.
    En kısa zamanda görüşelim kısmetse, geçenlerde iş güç yok boş kalınca benim konuyu okudum baştan şöyle de hey gidi günler ne buluşmalar ne paylaşımlar yapmışız, özledim valla eski günleri.

MESUT_KERİM, Pennywise, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Hayir olsun nereye tasindin?

Delirtti mi sanayi sonunda

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Çalıdaki bizim yer vardıya oraya geçtik sonunda.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  4. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Oraya da bir pitkili iyi gider kesife gelelim hele :)

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    8839AD35-20EC-4AD9-9782-D47C343DC11B.jpeg E6C0A6E6-DE1D-4EC6-A10F-3E95330E81FB.jpeg 33246904-663C-460B-8C75-597CF565C29B.jpeg
    Mahir sistem çok basit. 1.5litre kolayı alıp eve geliyoruz. Kolayı içip şişeyi kenara kaldırıyoruz. Difüzör lazım tabi 1 tane. Kola şişesinin kapağını deliyoruz, deldiğimiz yer çok geniş olmamalı hava hortumu sıkı sıkıya içine geçmeli. Hava hortumunu içine geçirdikten sonra kenarlarını japon yapıştırıcısı ile hava almayacak şekilde kapatıyoruz. Ben önce karbonat döküp üzerine japon yapıştırıcısını döktüm bildiğin beton oldu.
    2 bardak toz şekeri kola şişesine döküyoruz.
    2-3 kaşık kadar kuru mayayı 1 bardak suda karıştırıp şekerin üzerine döküyoruz.
    Üzerine su ilave ediyoruz. Su yukarıda daralan yere kadar gelecek. İyice çalkalıyoruz ve difüzörü bağlayıp suyun içerisine koyuyoruz. Yaklaşık 4-5 saat sonra maya şekeri yiyip co2 salmaya başlıyor. Şişede oluşan co2 tanka girmiş oluyor.

Videoda benim anlattığımdan daha iyi anlatıyor.

MESUT_KERİM, ka2n, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hafta sonu kendi "co2 checker" sıvımı yapmayı denedim. Bildiğin dkH 4.1 sıvı hazırlayıp ph test kitinden rengi mavi olana dek damlatıyormuşuz.

Tam formülü youtube' ta arayan bulabilir. Verdikleri formüle göre kh' ı 4.1-4.5 civarı hazırladım ama şansa pH kitimin dibini görmüşüm. Şu anda test olarak deniyorum, rengi hiç değişmedi.

Maya ile checker sıvısını bir test edeyim diyorum. Belki Soda ile falan da olur ha ne dersin?

İşin doğrusu bu mayalı sistemi fitoplankton üretirken kullanıyordum ama karidesli tanka kontrollü bir şekilde nasıl verilecek bilemiyorum.

7. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hava musluğu pek önerilmiyor patlama riskinden kaynaklı. Karidesler mayaya karşı aşırı hassasmış. Yani içindeki sıvı tanka bulaşırsa hepsinin telef olmasına neden olabilir. kontrollü gideyim dersen suyu daha az kullanarak basınç azaltıp daha az üretim yaparsan sorun kalmayacaktır. Bahsettiğim ölçüden 3-4 parmak aşağıda yaparak çözebilirsin mevzuyu

Montimahir bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hakan senin tankın maşallahı var.
    Daim olsun. Ama bitkiliyi de görelim yav orada neler yaptın bakalım

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Arada güncelleyelim. Düzenli su değişimi %50, günlük yeteri kadar yemleme, 3 haftada bir mayayı da yeniliyorum. 192B93E9-7B44-491B-A1B8-7921060B6927.jpeg

ogurcay, mekatronik, hiter ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Bunu görünce bitkili yaptığım dönem aklıma geldi .. hey gidi günler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

veysel, hiter, Pennywise ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    3C33983E-1713-4A78-8576-7852FC64C6B2.jpeg 1924D3A6-82DF-4E6F-A085-155E192B11DD.jpeg 38320B66-33F0-466F-8934-4D9E6FF6E33B.jpeg

Yine budama yaptım ama bu sefer ekecek yer yok. Atmaya da kıyamadım, sahiplendirecek birilerini bulmaya çalışıyorum

veysel ve hiter bunu beğendi.
  12. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Pennywise bunu beğendi.
  13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Uzun zaman olmuş güncellemeyeli C44EBFE4-FA7C-4F57-8A10-AF1075534952.jpeg F657FA28-C89C-473E-A0DD-1CB948C6B6C6.jpeg 2AB1EF53-D7CD-4E70-A0D0-155E8808CABD.jpeg

burak ozu, veysel, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu olmuş, tuzluya geçin Levent bey :)

veysel bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla üstadım sonunda ev aldım. Onun telaşından akvaryumu boşladım. Şöyle ki 3 haftada 1 su değişimi, günlük yem atımı yapıyorum. Ama akvaryumda en ufak bir bozulma olmadı. Deniz akvaryumundan sonra bitkili tank oldukça basit geldi bana. Bakarsın yeni evde bir tane de nano reef neden olmasın? Yine 35*35*35 bence muhteşem bir ölçü.

Osman.34, veysel ve Montimahir bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Herkese iyi bayramlar
    Aşağıdaki fotoğraf cep telefonu ile çekilip Snapseed adlı programla düzenlendi. Tavsiye ederim çok başarılı, kolay ve tamamen ücretsiz bir programdır kendisi. 723AE9D5-2B58-4309-B717-5141D6D76B3A.jpeg

veysel, Moliro, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Snapseed gayet başarılı, tank ta öyle...:) CO2 girişi var mıydı?

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Var dostum. Ama son 15 gündür kestim ve önümüzdeki 1 ay böyle devam edecek. Taşınıyorum geçici bir komşuya göndereceğim onlarda da budama vs yapmayalım dedim

19. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hayırlı uğurlu olsun, denize de bekleriz.

veysel ve Pennywise bunu beğendi.
  20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Sağıl Mahir. Deniz hep aklımda ama maddi ve manevi olarak hazır olmak lazım. Biliyorsun ki ayran gönüllü değilim, bir tank en az 2-3 sene gitmeli. Çok iyi düşünmek lazım, iyi tasarlayıp bir tank kurmak lazım. İthalat ve fiyatlar bu seviyedeyken mümkün değil. Fazla lüks geliyor.

veysel ve Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş