1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bağlantı Aparatı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 14 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Toygar bey evet dipten emişi anlamamışsınız. Bazı kişiler akvaryumda kum istemez. Nitrat olayından ve dışkı olayından dolayı. O yüzden dipten emiş çok faydalı birşeydir. O U kısmını akvaryumun içinden döndürüp bir delik de acabilirdim. Ama ben akvaryumun içinde gözüken boruları sevmem. O tür çalışmalar yapmam.

Adamlar bu sistemlerde en pahalı türler olan stingray ve arowana besliyorlar. Umarım şuan anlatabilmişimdir. Bu sistemle dip çekimi diye bir ihtiyaç kalmıyor.

Bu arada küçük balıkta beslenir. Size arka sayfada örnek olarak gösterdim. Deliğe kapak olarak onu yapacaksınız.

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    E hayırlısı o zaman. Merakla kurulu halini bekleyeceğim.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tuzlu suda dipten emiş gereksiz bencede, belki üretim tankları için kullanılabilir.

4. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Hakan bey tuzlu su hakında bilgim yok malesef. Benim çalışmalarım tatlı su üzerine.

Toygar bey kurulu hali için söz vermeyeyim. Bu sistemi sadece tanıtım amaçlı olarak yaptım. Çalışıp çalışmayacağını test etmek için. Çalıştığını onayladıktan sonra boruları söktüm. Akvaryumcuların 30x30 yaptığı kuleyi 2cm olarak yaptım. Bu küçük akvaryumda o sistemi kullanacağım. Tek endişem akvaryumun kapağı plastik olduğu için bu küçük akvaryumu taşıyıp taşıyamayacağını bilmiyorum. Ya kuleyi kısa tutar akvaryumdaki su seviyisini düşürürüm. Böylece ağırlığı azalır. Ya da pleksiden fluval 3d edge akvaryum yapabilirim en baştan. Ben de merakla bekliyorum.

5. messiah

messiah

Yer:
    Manisa
    Tabandan açılan deliğe kafa motorunu bağlayarak ana tanka sumptan su basıldığını görmüştüm.Kaya ws. ile gizlenerek taban kumunun hemen üzerinden muazzam akıntı yapıyordu.Bu sayede tabanda herhangi bir atık birikmiyordu.Enerji kesildiğinde suyun geri basmasını engellemek için check valf kullanılıyor.
    Sizin yöntem tatlı yada tuzlu suda ne kadar faydalıdır tartışılır...

6. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Sizin dediğiniz yöntemi ben seneler önce gördüm. Benim gösterdiğim ana tanktan supa su indirme. Sumptan ana tanka su basma değil..

Seneler önce gördüğüm de o yöntemi sevmemiştim. Çünkü chekvalf debiyi düşürür. İçindeki yay çıkartılır debi artırılır fakat sağlıklı değil. Denedim yani onuda..

7. Nuada

Nuada

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    Volkan Çieçek
    Akvaryuma kaçak kat çıktım. İşlem tamam.

Dış filtrenin akvaryuma döküldüğü borunun içine şeffaf hortum sokup, yaptığım küçük akvaryuma su bastırıyorum. Hırdavatçıdan 3 boyda şeffaf boru aldım. En ince olanı suyu basamadı. En kalını suyu fazla bastı. Ortanca tam istediğim gibi oldu.

Basılan su kuleden akvaryuma geri dökülüyor. Bunun için kapağa ve buhar camına da delik açtım.

Büyük akvaryumun kapağını ve ufak akvaryumun arkasını suya dayanıklı tutkal ile boyadım.

Adnanisanur ve veysel bunu beğendi.
  8. osman 26

osman 26

İsim:
    osman DEĞİRMENCİ
    Merhaba bende sump için haftalardır araştırma yapıyorum kafam karısmadı değil beananimal overflow nedir internette sadece resim video var neden 3 boru olmak zorunda cıkıslar aynı yere gıtmıyormu zaten ben cama tek delık deldirip tek bir durso dan iniş sağlamayı düşünüyordum bu konuyu görünce aflladım birden o kadar araştırma yapmama rağmen hala soru işaretleri var kafamda yeni bir konu açıcaktım ama buraya yazmak zorunda kaldım yanlışım varsa affedin 1 metre akvaryuma 65*35*25cm sum yaptırmayı düşünüyorum

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Üçlü durso sistemi en sessiz çalışan güvenilirliği yüksek sistemlerdir. Tarif edecek olursak, birinci boru emniyet ve tank su seviyesi ikinci boru yarım emiş damla damla su gidecek (ana emişte oluşacak tıkanma vs gibi durumlarda su ilk olarak buradan akmaya devam edecek. Elektrik kesintilerinde dahi ana emişin birden çekemediği durumlar olabiliyor o vakit diğer iki boru devreye girerek tankın taşmasını önlüyor.) Üçüncü boru deve boynu dediğimiz şekilde emiş yönü dursonun içinde aşağıya doğru olan boru ana emiş, buna ayrıca vana takılarak suyun akış hızı ayarlanır ve tankın şişmesi ve ses engellenir. Kısaca bu.

Adnanisanur ve osman 26 bunu beğendi.
  10. osman 26

osman 26

İsim:
    osman DEĞİRMENCİ
    çok teşekkür ederim ozaman bende tek durso yerine bunu yaptırayım hem güvenli hem sessiz

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş