1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ay Işığı Akvaryum Simülasyonu ve Önemi

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde veysel tarafından 5 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ay ışığı akvaryum simülasyonu ve önemi.

Tropikal balıklar 24 saatlik dilim içinde en çok aktif oldukları dilimlere göre gruplara ayrılırlar. Gündüzleri aktif olan balıklar “diurnal” geceleri aktif olan balıklar “nocturnal” olarak gruplandırılır. Uzunca bir zaman evlerimizde sadece günışığı sistemimiz açıkken izleyebildiğimiz tanklarımız, teknolojik gelişmler sayesinde geceleride izlenebilir hale gelmiştir. Ayışığı simülasyonu sadece izleme zevkimiz için değil, balıklar ve omurgasızlar içinde gereklidir. Bazı balıkların geceleri aktif olmasının sebebi, fiziksel özellikleri ve türlerine özgü karakteristik yapılarıdır. Geceleri aktif olan balıklar, diğer balıklara göre daha yavaş yüzücü olduklarından, kendilerini koruyabilmek için gündüzleri kayalıklar arasında saklanır, bazıları daha büyük gözlere sahip olduğundan, parlak gün ışığından etkilenerek saklanır ve geceleri ortaya çıkar. Aynı zamanda mavi ağırlıklı ampuller kullanılarak yapılan ay ışığı aydınlatması, omurgasızların gelişimine destek olur. Bitkiler fotosentez yapmasına benzer bir şekilde, omurgasızlar da geceleri, kendilerini onarma ve yenilenme sürecine girerler. Bu sayede, gece olduğunda kapattığımız aydınlatma sistemimizin görmemize izin vermediği yepyeni bir yaşam biçimini de izleme şansı doğar. Doğada hayat 24 saat devam eder ve ay ışığı simülasyonu evimizdeki doğal sualtı yaşamını kesintisiz izlememize imkan verir.

Nette gezerken makaleyi okudum, hoşuma gitti yayınlamak istedim umarım sakıncası yoktur.teşekkür ederim.

cimlikaya, ahmetzbfb, Erdem. ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bu bence yapılmayacak birşey değil...neler yapıldı portal da yav...bunu da yaparız :)

veysel bunu beğendi.
  3. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Murat ın Halil ile beraber yaptığı program kontrollü armatüre eklenebilir.
    Alette zaten bilgisayar kontrolü olduğu için kolayca yapılır diye düşünüyorum.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Sadece belirlenmiş döngüye göre çalışacaksa çok basit yapılır.
    Mevcut ay durumunu taklit edeceksek program lazım.

veysel bunu beğendi.
  5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    İlk fırsatta Murat ile bakarız.
    Işık şiddetini manuel kendin ayarlamak istiyorsun değil mi?

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Zaten koyulan led sayısı ile şiddeti ayarlayacağız. Dolunayda yüzey büyük olacağı için ledlerin tamamı yanacak,Half moon olduğunda yarısı, otomatik olarak ışık gücü farklı olur zaten.
    Ayın çıkış ve batışı için uzunca bir armatür yapıp yüzlerce led doldurmak lazım üzerini :)
    Bizimki basit 20-30 cm lik birşey olacak. Raylı bir sistem yapıp üzerinde gezdirebiliriz ;)

Montimahir bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    bakalım ben normal cd nin üstüne 3 çipli ledlerden 36 adet yapıyorum yuvarlak şekilde kontrolünü de butonlarla aç kapa yaparak dolunay hilal yarım ay şeklinde deneyecem manuel olarak, olmazsa normal aydınlatma olarak kullanırım haftaya bitirebilirim işallah o zaman foto koyarım. kabaca şekil olarak küçük resimde göründüğü gibi olacak

Ekli Dosyalar:

• Adsız.png
      Adsız.png
      Dosya Boyutu:
      95,3 KB
      Görüntüleme:
      1.091
    Montimahir bunu beğendi.
  8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Küre olmayacak.
    Yuvarlak bir pcb üzerine en düşük wattlı ne kadar led dizebilirsek dizeceğiz. ay durumuna göre ledleri gruplayacağız.her grup ledin arasında ışık geçirmeyen malzeme kullanılacak. Ay hangi durumdaysa o grup led yanacak. Akşam gün batımında %10 güç ile başlayıp gece %100 bulduktan sonra geri sayım :)
    Programı ve kontrolü zaman alabilir geri kalan kolay.

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yaw gece perdeyi açın orijinal ay gibisi var mı...:rolleyes:

veysel ve ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Yapar yapmasına da 24 dolara nasıl mal edeceğiz orası biraz düşündürücü :D

11. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Aydan sonra gel-git simulasyonu da yaparsınız valla sizden korkulur :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alparslan bunu beğendi.
  12. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Onuda ben yapacağım...:)

veysel ve KGEYGS bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çakma dolunay demek.:D Çok güldüm akşam akşam. Mahir valla senin palyaço balığın olmak isterdim yahu, literatür var, raflar yemleri almıyor ve daha da önemlisi çakma dolunay bile var.:koptum:

veysel bunu beğendi.
  14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Eklenmesine eklenir de onun ay ışığı efekti sadece tek bir ampulü açma ve kısma yapacak sekilde ayaklanır burada bire bir taklit var orijinali 25 cm çapında oda duvarına asılacak gibi armatüre değil de oda duvarına asılıp kendi her gece farklı modda çalışan birşey yapmak istenirse yapılır ama 25 $ a maliyeti olur mu bilemiyorum

Seyyar cihazdan online.

Sayfayı Paylaş