1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadan sumplu nano icin ölcüler ve ekipman?

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde vedat tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
    Daha önce deniz akvaryumu kurdum fakat tatlı suya döndüm ama aklım da tuzlu suda kaldı ve tekrar başlamaya karar verdim. Şimdiki projemde ise hem tatlı su hemde tuzlu su iksini birden devam ettiricem. Tuzlu suda sizlerin bilgilerine ihtiyacım var resimdeki gibi bir akvaryum yaptırıcam arkadan sumplu nano olucak sorularıma gelince:

Boyutları : 60u-40y-50g sump-10cm. Arkaya düşündüğüm sump bölümü için.

1.10cm yeterlimi 10cm için BMQQ yada tunze 9002 sığarmı

2. Refugumun faydası olurmu.

3. Bu yukarda yazılanlar olumlu diyorsanız, ölcülendirmeyi nasıl yapmalyım? ps,kafa motoru,refigum ne kadar yer ayırırsam faydalı olur?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Cevap: Arkadan sumplu nano icin ölcüler ve ekipman?

Link kırık düzeltirseniz yardımcı olacaklardır.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bende nanodan 125 litreliğe geçiyorum. Benim ölçülerde 50*50*50 arkadam sump ile 50*50*10 kalıyor. Araştırdığım kadarıyla benim alacağım psye yeterli geliyor. Benim alacağım psde bmqq olucak muhtemelen. Kafa motoru için problem olmaz. Çeşit çok zaten. Sığdırma konusunda problem yaşayacağımızı zannetmiyorum. Zaten kaliteli bir ps alırsanız refiguma gerek kalmaz. Akvaryumun ölçüsü güzel.

4. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Refigumu pod üretmek icin kulanıcam. Blue mandarin beslemek istiyorum :)

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yalnız az önce ben resmi görememiştim. Çıkış ızgarası olarak belirttiğiniz tarafta su çıkmaz bu şekilde sabitkalır. Suyu ancak kafa motoru ile akvaryuma aktarabilirsiniz.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun öncelikle. Belli bir araştırma yapılmış ve kafada fikirler oluşmuş kutlarım. Bu ölçülerdeki bir akvaryumun arka kısmını efektif kullanmak istemek güzel bir düşünce. Sol tarafta bulunan ızgaradan su ilk önce refigiuma girecek ancak çizimi okumaya çalışırken refigium kısmına girecek olan suyun debisini düşük tutmak hedeflenmiş ama protein skimmer olan kısımdaki ızgaradan daha debili bir suyun arka sumpa girişi hedeflenmiş diye bir düşünce yapısına girdim. Eğer değilse hedef bu olmalı. Refigium bölümünün alt kısmından su yukardan geldikce hafif baskı ile kafa motoru olan bölüme geçerek akvaryuma aktarılacak.

Beğendim bu sistemi tebrik ederim aynen devam.

Tabi çizimi incelerken atladığım kısımlar olabilir ama ben bu şekilde düşündüm. Burada önemli olan nokta sol kısımdan geçiş ile sağ taraftan olacak olan geçişin dengesini ayarlamak. Yani su refigium bölümünden sol taraftan önce aşırı su almamalı. Bu yüzden ızgara tasarımını yükseklik olarak hesaplamanız gerek.

7. Heliak

Heliak

Resimler bende açıldı kırık değil.Ayrıca resim yüklerken http://ap-depo.com/ yüklerseniz daha iyi olucaktır :)

zgrkaralar bunu beğendi.
  8. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Teşekkürler, düşüncem şu sağ tarafdaki ızgara derinliğini geniş tutucam. Bir şaşrıtma koyarak ps bölümündeki suyu sabitlemiş olucam.İkinci bölmede kafa moturu yer alıcak, kafa moturunun ucuna bir T boru ile ikiye bölerek hem akvaryumun icine hemde refiguma su taşıycak.Refigumu ise tek bir cam ile bölerek sadece kafa motrunun su girişi icin bir delik acıcam burdaki suyun debisini düşürmek icinde araya bir cam yerleştiricem.

Bu düşüncem faydalı olur mu bilmiyorum.Ölçüler konusunda iyi ayarlanması gerekiyor ama bunu nasıl yapıcam orası soru işareti?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi bir konuda anlaşalım. Ben sol taraftan su refigiuma inecek bir yapıyı düşündüm ve ona göre mesaj yazdım. Ancak son çizimde ise değişen kafanızdaki bölümlerine bakınca sol taraftaki delikten refigiumun taşan suyunun oradan akvaryuma gireceğini görüyorum.

Eğer bu dediğim düşünülmüş ise motor kısmından refigiuma dengesiz, belirsiz bir su akışı ya olur ya olmaz. Bu noktayı belirlemek lazım.

10. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Evet sağ tarafdan su giricek, oradan kafa motoruyla hem akvaryuma hemde refiguma su girişi olucak. Maxi jet 1000 olan motor yeterli olmaz mı bu konuda? Refiguma yeterli su gelmez mi? Düşüncede yeterli olur gibi geliyor ama gercekte nasıl olur hic bir bilgim yok. Refigumda oluşan canlıları herhangi bir motora denk gelmeden akvaryuma direk dökme düşüncesinde olduğum için böle bişe düşündüm.Sizin bu konuda bir fikriniz varmı yada başka bir sistem düşünceniz, nasıl bir yol izlesem?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kurguda sorunlar var ve farklı planlar yapıyoruz sanırım. Refigiumun amacı podlara uygun alan yaratmak olmamalı tek başına. Ancak bu boyutlardaki bir nanoda Mandarin balığını sağlıklı barındırmak için iyi fikir gibi görünse de nanonuzda da pod tükecek başka hangi canlılar olacak veya olacak mı sorusunun yanıtı gerek. Yok amaç eğer Refigium içindeki yüksek yosunlar sayesinde filtrasyon sağlamak ise su debisi normal debinin altında olmalı yani kafa motorunun tüm gücü oradan geçmemeli.

Bu boyutlardaki bir akvaryumun tabanını pod yaşamına uygun olarak yaparsanız ve akvaryumda zaten bence Mandarin balığına pod tüketiminde rakip balıklarda olmamalıdır. Dolayısı ile filtrasyon kısmına yoğunlaşmanızı öneririm.

Önceki mesajlarımı inceleyin ve ne anladığınızla birlikte kafanıza takılanları yazın.

12. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Ben bu ps'lerin ikisinide bulamadım ilk malzemeleri toplamak istedim fakat ne 9002 nede bmqq yok ikinci elde baktım oda yok sizin bildiğiniz satan biryer varmı ikinci el de olabilir. Bubble magus nac3+ alsam arka sumplu bir akvaryumda efektif kulanabilrmiyim ve arkaya sığarmı?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Askılı ps modeli seçmezsen ve arka sumpunun ölçülerini eğer alacağın ps boyutuna göre tasarlamazsan elbette sığmaz. Askılı ps modeli kullanırsan o zaman sump ölçülerinde daha rahat hareket edersin. Bubble magus nac 3 için 10 cm arka sump yetmez.

Askılı modelleri var ama tabi performansı nac 3 kadar yoktur.

14. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Bu durumda 9002 yada bmqq aramaya devam. Aklıma takılan bir soruda aydınlatma için zamanlıyıcılar: bu zamanlyıcılar tek tek acıp kapatmak için her birini bir tane mi zamanlıycı takmak gerikiyor.Mesela bir tane zamanlıycı yokmudur bir ışığı yaksın daha sonra ikniciyi daha sonra ücnücyü?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  16. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
  17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bence biraz daha yüksek kapesiteli bir motor alınmalı. Akvaryumdadalga motoru yerine bu motorun su çıkışından yararlanılmalı diye düşünüyorum. Sonuçta akvaryumun içinde ayrıca birde dalga motoru olmasın.

Temel abinin yaptığı sistem ile pod üretilecek kısıma giden su miktarı kolayca ayarlanabilir.

18. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat
  19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Hydor nasıldır bilmem ama ölçüleri tam size göre. Temel abininde görüşlerini alıp sığarsa Eheim 1001 veya 1002 alabilirsiniz aslında.

Hydoru araştırıp aşağıdaki linkteki modelde uygundur bence.

http://www.juenpetmarket.com/urun_detay.aspx?kat=238&urn=6361

20. vedat

vedat

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    vedat

Temel abinin önerisini bekliyorum bu arada bugün de seramik kayaları aldım :crazy:

Sayfayı Paylaş