1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Arkadaşlar yaz geliyor..! tank ısısını düşürmek için tavsiyeleriniz..?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde gani tarafından 6 Nisan 2018 başlatılmıştır.

1. gani

gani

İsim:
    Gani
    Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim
    400 litre için bir araştırmada bulunayım bakalım nerelerdeymiş fiyatlar

2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Sogutma islemi borular fan ve motor vasitasiyla yapiliyor. Tuzun herseye etkisi oluyor malum. Genel bir bakim bunlari kapsiyor. Cihazimda uv ve isiticida var kontrol edilmeleri gerekiyor.

‭0 (554) 535 89 55‬ teknik servis numarasi . Buradan Gurkan bey ilgileniyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

gani ve Montimahir bunu beğendi.
  3. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul

Muhtesem yarin arayacagim cok teskkurler

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Rica ederim. Onemli bir ekipman. Yaz gelmeden dogru calistigindan emin olmak lazim.

5. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    70x60x50 + sump tanki gecen sene istanbulda fanla soguttum, 27-28 derecede sabitliyordum ama gunluk 5 litre civarı su buharlastiriyordu ayrıca fan gurultusu de yazin sonlarinda cekilmez olmustu, bu sene sogutucu alirim herhalde

gani bunu beğendi.
  6. gani ve Rubbertooth bunu beğendi.
  7. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Ben bunun icin Teco yurt disina email atmistim bana donmemialerdi bir kac sefer.

Allah razi olsun cok onemli bilgi :)

gani bunu beğendi.
  8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    gani bunu beğendi.
  9. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Kou açılmışken başka konu açmim dedim benim 75x40x35 105 litre ama içinde 75 litre net su var arkadan sumplı bunun için çift fan düşünüyorum armatürmde otomatik fan calıştırma sistemim var iş görürmü sizce çift fan ?

10. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul

Hazir akvaryum fanlarindansa yetmez

11. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Üstte yazdığım gibi pervaneleri metal olan fan işe yarayabilir.Plastik fanlar iş görmez.

12. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk

Bunun çiftli olanı bir cok videoda gördüm 120-150 litrelikleri bile bununla idare eder diyolar neye dayanarak kesin konuştunuz merak ettim sadece? Zaten benim evim sıcak cok olmuyor akşamları klima calısıyor şöyle söylim ben geçen yaz akvaryum yoktu ama topamda 3-5 kez klima çalılştırdım kapı açık yatmam yetiodu sitenin özelligi heralde cok sıcak olmuyor içerleri

IMG_4691.JPG

13. gani

gani

İsim:
    Gani
    Evet fikir cimnastiğine yeni bir kazanım daha sağladın teşekkür ederim :)
    Ama büyük ve hantal bir sistem :/
    Bunların hepsi harmanlanıp bakalım yaza ortaya ne çıkacak :)

14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Şuna dayanarak söyledim.250-300 Lt yi 4 adet 12 m lik fan ile son gazda yaz boyu zar zor soğuttum. Fanların yaptığı ses cabası. Bunun yerine metal fan kullansaydım aynı soğutmayı daha düşük devirler ile sağladığım için başım şişmeyecekti.

180 Lt olan özel türlerimi tuttuğum akvaryum ise çok ısınmayan odada olduğu için çok umursamadım.Yaz boyu 27-28 i geçmedi. Kayınçonun düğünü için 10 günlüğüne evden ayrıldım.Bu sürede herşey otomasyona bağlıydı(Soğutma hariç). Bu süreçte aşırı sıcak 4-5 gün oldu. Eve döndüğümde tanesine 700 Tl verdiğim yuma türleri ve toplamda 5000-6000 Tl lik ricordea ve özel tür mashroom'um öldü.

Yaşadığım bu olaya dayanarak söylüyorum. Siz o fanların yettiğini düşünürsünüz fakat öyle bir hava ısınır bişey olur ki o fanlar işe yaramaz.Pc fanına 15-20 Tl vermek yerine metal olan fanlardan almak bana daha mantıklı geliyor.Tecrübem bana bunu öğretti.

Eviniz konum itibari ile belki çok soğuktur fakat benim yazdıklarım genel için. Evin konumu, ısıtma soğutma sistemi filan ayrıca bir konu.Sizin belirttiğiniz fanları genelde tatlı sucular bitkili akvaryum için kullanıyor.

gani bunu beğendi.
  15. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bahsettin litreler benim söyledimin en az 2 katı benimki 75 litre hocam bunu gözden kaçırıyoruz sanki deneyiminiz var eywallah ona saygım var metal olayını bende düşünücem fakat şu aklıma geldi o metal pervaneler calıstıkça motorun sıcaklıgıyla ısınmıcak mı ben onu biraz merak ettimde

16. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    :okey:

Haklısın kardeşim kusura bakma.

17. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Mevzu haklılık değil ego yapmana gerek yok bu hobide herkes profesör zaten şurda bilgi paylaşımı yapmaya calısıyoruz herkes fikrini söyler birşeyler ögrenir diye bu hobide cok gördüm ben olmaz yapaman denilen şeyleri yapıpta başardımı biraz egodan vazgeçseniz şu hobi süper bişe olcakta..neyse eywalah genede verdigin bilgiler için

18. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Üsluba dikkat edelim lütfen.

Divin ve veysel bunu beğendi.
  19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Seninle bu konuyu tartışacak değilim. Akvaryum senin ve istediğini yapabilirsin. Dediğin gibi burada ben fikrimi ve yaşadığım tecrübemi paylaştım sense sadece sağdan soldan duyduğun duyumları söylüyorsun. Burada egoluk bişey yok.Yaklaşık 10 yıldır bu hobi içindeyim bu cümlelere yabancı değiliz.Sen ise bu yıl akvaryum kurduğunu yazmışsın. Önce cümleler böyle başlar 3-5 ay sonra tank çöktü diye yardım isterler. İşte EGO budur.

Tarık KÜÇÜK, kosonof ve gani bunu beğendi.
  20. mericselcuk

mericselcuk

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Meriç Selçuk
    Bende tartışıcak değilim zaten 10 yıldır yapıosun demekki yıllarla alakası yok hala sogutucu kararı veremeyip burda konu açıosan neyse demogojiye gerek yok 7 aydır tankımda ufacık sorun olmadı şükür genede sizin gibi çok bilgili arkadaşlara ihtiyacımız var teşekkürler

Sayfayı Paylaş