1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Aquaforest Resif Ürünleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Montimahir tarafından 27 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Şimdilik geçen haftalarda frag tutturarak koyduğum 2-3 parça eski (kürsüz) kayadan ve yaptığım peyzaj değişikliğinden şüpheleniyorum, 2-3 ay daha gözlemleyeceğim. Siz diğer ürünlerden kullandınız mı?

2. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Probiotic tuz, np pro, pro bio s , components, vitatlity, energy, build ve amino mi kullandim. Biraz da butun urunler ayni markadan olsun cakisma olmasin diye bunu yaptim. Build, amino mi, energy ve vitality kullanmaya devam ediyorum.

Bakteri populasyonu oturmus tanklarda bir anda farkli bir bakteri turu girmek anladigim kadariyla sorun cikarmis herkeste. Probiotic tuzda ise anormal yuksek degerler cikaran bir parti mal vardi ona denk geldim.

Onun disina af energy, build, vitality ve amino urunlerinden memnun kaldim, hem ucuz hem de gayet is goruyor. KZ diyemem ama o fiyat icin gayet basarili.

Ben haftada 3 kere yemliyorum SPSleri, bunlardan birinde polyp booster, reefroids digerinde coral booster, amino mix, CV, special xtra ve marin snow kullaniyorum. Sonuncusunda ise amino mix,marin snow ve AF energy kullaniyorum. KZ grubu ile hemen hemen ayni tepkiyi veriyor mercanlar, ama ikisi de reefroidsin yanina yaklasamiyor tepki anlaminda. Yani ozetle yem grubunun fiyat performansi gayet yuksek.

Componentsten ise hic memnun kalmadim maalesef. Su an fauna marin kullaniyorum.

Onun disinda gun asiri build ve vitality kullaniyorum. Buyume su an tavan ama hangisinin etkisi kestiremiyorum.

burak ozu ve Montimahir bunu beğendi.
  3. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    IMG_2370.JPG Bende aquaforest'in 3 numaralı bakımını uyguluyorum.

Component+1+2+3 ünden de çok memnunum. Mercan besini olarak bunlara ilaven KZ aminoasit ve foodunuda veriyorum. Aquaforestti çok başarılı buldum, çokta güzel ve yararlı bir başlık olmuş.

Önemli bir ayrıntı akvaryumumdaki canlılar full LPS.

Montimahir bunu beğendi.
  4. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Aramıza hoşgeldin:(
    Benim hergün dondurulmuş yerlerle çıkaramadım nitratı 50 çıkartan bakteri kültürüdür af .aynı sonuçlar birçok arkadaşımız da da oldu .pro bio s + np pro kesinlikle tavsiye etmem.ozellikle ne olduysa np pro dan sonra oldu .

5. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    Hayret benimde kullandığım ürünler np ve pro bio s hergun 5er damla atılıyor. Tırstım simdi

6. yziyas

yziyas

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Yusuf Ziya
    probiotic tuz,zeolit,fosfat tutucu,stonefix,balling setleri ve bir kaç muhtelif malzemelerini kullanıyorum.Orta seviyede parasına göre güzel ürünleri olan bir marka sorun olarak sadece fosfat tutucusunun kalan yarısıyla medyayı değişince yaşadım geç saatte medyayı ve su değişikliği yapıp yatmıştım sabah uyandığımda tank amonyak patlamış gibi bembeyazdı.o kadar sis yapmış ki göz gözü görmüyor sebebini bulamadım çıkardım hemen.

7. Aquaforest reef tuz, canlı kum, ölü kaya ile kurulum yaptım. 1 hafta sonra büyük akvaryumdan fragları transfer edince NP pro ve probio s e başladım. Ben sumpda hep karbon, zeolit ve arada sırada rowaphos bulunduruyorum.
    Katkı olarak gene Aquaforest CA-MG-KH-Reef mineral salt kullanıyorum. Bunlara ek olarak Components strong tercih ettim çünkü katkıları hazırlarken miktarlarını tavsiye edilenden daha az girmeyi tercih ediyorum. (Yani Anılın paylaştığı resimde 3 numara ilk seçenekteki sistem) Canlıları takip ederek biraz da fazla girişten korkarak attırıyorum.
    Uzun zamandır paylaşım yapmıyorum, fakat akvaryumda şu an fazla sayıda SPS ve kalabalık balık, karides, yıldız, kestane... nüfusu var. Kurulumdan beri nitrat hiç 2,5 üzerine çıkmadı. Haftada bir test yaptım katkılarda bence bir problem yok, doğru miktarda katkı girişiyle değerler sabit. Canlılar gayet keyifli büyüyor, bir tek yeşil plate imde biraz renk solması oldu. Vitality, energy, build, Amino mix mercan yemi dörtlüsüne başladım. İlk uygulama turunda mercanlar inanılmaz polip çıkardı. 2 hafta geçti, büyümeler daha belirgin, plate de eski renk geri gelmeye başladı. 1 hafta uygulayıp 1 hafta ara vererek uygulayacağım.

NP pro ve Pro bio S kullanımında nitrat ve fosfat düşüşü çok hızlı oluyor. Bunlar ile aynı anda fosfat tutucu kullanılmamasını tavsiye etti satıcı. Kayalarımın bir köşesinde cyano oluşumu başladı. Fosfat sıfırlanırsa NP pro yu kesip sadece bir süre Pro bio s ile devam etmemi söyledi. Cyano küçülmeye başladı. Bakteri girişini azaltarak ve bitirerek tankı doğal döngüye çevirmeyi istiyorum.

Şimdilik Aquaforest tecrübelerim bu kadar. :)

Montimahir ve ANIL/ÇANAKKALE bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Evet okuduğum olumlu yorumlar da oldukça fazla, ancak bakteri ile ilgili olduğu düşünülen sıkıntıya bir açıklama getirilmesi gerekiyor gibi.

Salifert testin false pozitif sonuç verdiğini yazanlar da var.

Yusuf bey bu fosfat medyasi sonucu suda beyazlamayi ben de yasadim ancak rowa phos kullanmistim. Sistemde caulerpa gibi makro var miydi?

Tapatalking...

9. yziyas

yziyas

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Yusuf Ziya
    Hayır herhangi bir makro alg yok sistemde.Reaktörü bir kaç saat sirkede çevirip temizledikten sonra medyayı koymuştum belki sirke kaldı da ondan oldu diye düşündüm daha da çalıştırmadım reaktörü

10. serkanozf

serkanozf

İsim:
    Serkan
    Henüz 1 yıldır deniz akvaryumu ile ilgilenmekle birlikte bakteri yöntemi değişikliğinin bir bakteri savaşına neden olduğunu ve yeni bakteri kültürünün tankta kolonileşene yani savaşı kazanana kadar sistemde nitrat seviyesinin ciddi oranda yükseldiğini düşünüyorum. Birkaç ekstra etmenle birlikte en azından kendi tankımda böyle bir durum oldu. Şimdi ise yeni bakteri kültürü görevini yapmaya başladı.

En başından itibaren istikrarlı olarak aynı bakteri kültürü kullanan tanklarda herhangi bir sıkıntı olmadan ilerleniyorken, bakteri kültürü değişikliğinde nitrat seviyesi ciddi oranda artan birçok örnek var yurtdışındaki tartışmalarda. Her zaman olduğu gibi :) sabır ve istikrar oldukça önemli sanki.

yziyas ve Montimahir bunu beğendi.
  11. utkufk

utkufk

İsim:
    Utku
    Sirke bakteri patlamasi yapmis ve suyu bulutlu bir goruntuye sokmus olabilir o zaman. Sirke de karbon kaynagi sonucta, yukek dozda np pro girmek gibi bir etki yaratmis olabilir.

yziyas bunu beğendi.
  12. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Misal bu arkadas...baya bir su degisiminden bahsetmis.

Tapatalking...

serkanozf bunu beğendi.
  13. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Merhaba..AF Vitality - AF Aminomix Kullanan var mi acaba bugun itibari ile kullanmaya baslayacagım..Çok fazla mercan fazlalagım yok ancak ürünleri denemek istiyorum..ReefSALT tuz kullanıyorum suanlık degerler normal yazdıgı degerleri veriyor..

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Vitality ve Aminomix ikilisini Build ve Energy ile dönüşümlü kullanırken renklerde ve poliplere faydasını görmüştüm.

Bu arada şu ProbioS+ NP Pro hakkındaki "bakteri çakışması teorisi" ile ilgili yeni bir gelişme var mı arkadaşlar?

MESUT_KERİM ve HAKAN ÖZÇELİK bunu beğendi.
  15. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Yeni tank kurdum yaklasık 1 ay oldu..Kurulumda Sadece Bio digest Bakteri kullandım 2 tüp. .. Yarın itibari ile NP PRO - Pro bio S kullanacagım var mıdır bir zararı yada ters tepkisi arkdaslar bilgi verirseniz sevinirim...

Burcu bunu beğendi.
  16. Nanoyu, canlı kum ile kurdum. Ayrıca büyük akvaryumdan canlı kaya aşıladım. (etti iki koloni bakteri.) Bir süre sonra NP pro ve Probio S ile devam ettim. Etti üç koloni bakteri. Nitratta veya amonyakta herhangi bir değişim olmadı. Fakat ben bakteri savaşı ve grup grup bakteri ölümü olduğuna eminim. Çünkü cyano belirdi tankta. Nitratın yükselmemesi tüketecek başka bir yaşam formu olduğu içindir muhtemelen. Aynı zamanda 0.1 olan sabah akşam PH farkı 0.3 lere kadar çıkmaya başladı. Sanırım bakteri dengesini bir kere bozunca, gece ve gündüz çalışan bakterilerde de dengesizlik oldu. Ve beklenen sonuç Cyano tankta daha fazla yer kaplamaya başladı. Günlük bakteri girişini yarılayarak azalttım, NP pro girmemeye başladım ama önünü alamadım. zaten tank bozulacaktı, biraz erken bozmuş oldum.

Yani diyeceğim, bence ürün güzel, üründe bir problem olduğunu düşünmüyorum. Ve ürünü sağlayan firmadaki arkadaşlarla da bu konuyu çok konuştuk. Tankı aynı çeşit bakteri populasyonunda tutmakta fayda var. Benzer şekilde tankı oturmuş olan birkaç arkadaşın probiotik tuza geçtikten bir süre sonra cyna sorunu yaşadığını duydum. Bence ürünü kullanın ama ilk kurulumdan itibaren ve başka birşey karıştırmayın.

Bunun yanında, katkılarını, Vitality, Aminomix, Build, Energy ve probiotik olmayan tuzunu kullandım ve çok beğendim. Hem ucuz hem güzel etki ediyor.

Scarface__ bunu beğendi.
  17. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Daha önceki tankımda Reef Salt kullandım cok memnundum...Suan da yeni kurulum yaptım..Eski tanktan kayalar kullandım yarısı ölü sıfır kaya idi..Kum da aynı keza ölü kum...
    Mercanları arkadasa ödünç verdim tankı kurana kadar.Mercanlar yaklasık 2 hafatdır tanktalar.Aralarında sert olarak milka falan da mevcut...Dediğim gibi sadece biodigest kullandım, bu arada kullandıgım tuz Red sea coral pro...Yarın itibari ile yine reef salt kullanacagım.2 gün önce KH değerimin 5,7 lere düştüğünü gördüm öncelikle mercanların açmayışından süphelenerek test ettim.Dün Prebiotic olan tuz ile su degişimi yaptım kh e ve diğer değerlere etkisi olsun diye. ama akvaryumda bi gariplik var suda hafif bulanıklık tarzında prebiotic tuzdan kaynaklı ..Pek memnun kalmadım bu tuzdan acıkcası yada agırlıklı SPS tanklarda kullanılıyor sanırım...KH PLUS kullanıyorum dün itibari ile kh i yükseltmek için.Bendede AF Amino Mix ve AF Vitality var kullandım memnundum..Anliyacagınız tank suan sıkıntılı bir durum geçiyoruz biraz tavsiyeye ihtiyacım var..

18. Bir amonyak-nitrit-nitrat ölçümü yapsanız (hangi testler varsa elinizde), döngü ne durumda onu görmüş olursunuz. Ben olsam inişe 3-5 saatliğine elyaf veya çorap filtre takıp, amonyağa karşı sigorta olarak zeolit eklerdim sumpa. Bir müddet aktif karbon da yeni kurulumda çok faydası oluyor. KH ı da yükseltmeye başlamanız iyi olmuş. 1 kaç güne geçmezse su değişimi yapın bence. Aklıma gelenler bu kadar :)

Scarface__ bunu beğendi.
  19. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    2 haftadır aktif carbon kullandım dün itibari ile cıkardım..2 Gündür ise filtre corabı taktım amonyak ve nitrat suan olması gerektigi gibi herhangi bir sıkıntı yok..Filtre corabını cıkarmam gerekli mi ?

20. Elyaf ve filtre çorabı kısa sürede kirleniyor ve organik atık birikmiş oluyor suda. Tam süresini bilemem ne kadar kirlendiğine göre siz karar verin bence. Büyük tankımda 1 kere kullandım, bana göre 1 haftada ömrünü tamamladı gibiydi. Onun yerine PS in olduğu bölmeye tortu birikmemesi için ve PS çoğunu yakalayabilsin diye dalga motoru koymuştum.

Sayfayı Paylaş