1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amatör Akvaryum Balık Üretimhanesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. cüneydbayramça

cüneydbayramça

Yer:
    bursa
    İsim:
    cüneyd bayramça
    Dostum tebrikler,umarım başarılı olursun,emeğine sağlık.

Montimahir bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi bu kurslardan dolayı konunu kaçırmışım,yazına bayıldım bilhassa laboratuvarına bittim tam benim aklımdaki projeler bunu gerçekleştirdiğine inanamıyorum Helal olsun sana eline emeğine sağlık.İnşallah bende ileri ki zamanlarda kendi çapımda uğraşıp yapacağım...:)

Montimahir bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Sağol Alparslan, inşallah sizler daha güzel şeyler yapıp, hobiye büyük katkılarda bulunacaksınız.

Alparslan bunu beğendi.
  4. Enkılmen

Enkılmen

biri üretimmi dedi

halilkocan ve Montimahir bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yazı bence de güzel. Yaklaşık 23 yıldır kavanozla başlayan ve farklı şekillerde devam eden bir hobim sucul yaşam. Bu süre içinde hiçbir zaman 2 akvaryumum olmadı, soranlara da hiç tavsiye etmedim, bir tane olsun adam gibi olsun dedim. Bu hobiye harcanan paraları hesaplamak bile kendine ihanet olur, para verip alıp ve hediye edilenler tek başına hesaplansa 20 kişinin hobi bırakma nedeni bir kişide olur. Yetin be adam, hayır sen forum kur, blog kur ve bir 50 kişinin bırakacak kadar nedenini daha yüklendik.

Birgün gelir, dersin ki artık misyon doluyor, biraz farklı bak. Ego sonsuzdur, bir süre sonra ürünlerdeki dalavera işler gözüne batar, durmadan isteyen keser gibi kendine doğru yontanlar gözüne batar, hatim etmiş sanılanların yalan yanlış yazıları gözüne batar ve düzeni değiştirme uğraşına girersin.

İyi ama bir hobim vardı benim?

Akvaryum hobin olmuş

Sosyal alan yönetmek hobin olmuş

Adam düzeltme hobin olmuş

Mecburen webmasterlik hobin olmuş

Seo hobin olmuş

Yaşam sürükler, sürüklenirken düzeltebildiğin kadar düzelirsin.

TencoMelih, Hermit, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. uozgul

uozgul

Yer:
    Afyon
    İsim:
    ÜMİT ÖZGÜL
    Hayırlı Olsun Yavruların yüzdüğünü Hep Birlikte Görürüz İnşallah

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hocam forma bu aralar çok sık girememekle birlikte bu konunuzun takipçisiyim. Gelişmeler var mı acaba ?

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özgün abi o Uretimhane kapandı ama yavaş yavaş geri dönme çalısmaları var bu aralar .

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Ocak ayında tüm sistemi dağıtmak zorunda kaldım malesef. Ortalama bir resif tankından çok daha fazla zaman ve bütçe isteyen bir uğraş, ülkede imkanlar hala kısıtlı, faydalı ürünleri temin etmek için yurtdışı bağlantısı hala şart. Çok çok ileride, sıcak denizlere daha yakın bir kıyı kasabasında belki :) Kıbrıs ideal.

12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hocam vallahi üzüldüm. Dün akşam hanımla biz de bu konuyu konuşuyorduk. İmkanlar ve imkansızlıklar. Türkiyede imkanlar kısıtlı diyorsunuz ya, ah bir de gelin Kıbrısı görün. Yaşadığımız Türk kesiminde bırakın tuzlu su canlısını ekipmanını yemini, ciklet türü tatlı su balığı bulmak bile bir mesele. Koskoca adada bir akvaryumcu var tuzlu su canlısı getiren, o da Rum kesiminde ve keyfine göre 3 ayda 1 getirir canlıları. Yetişip aldın aldın, alamadın biter, gittiğinde boş akvaryumları izlersin :) Üç beş kere Türkiyeden koli ile mercan getirttim, sağolsun İlyas bey çok yardımcı oldu. Son iki gönderimde mercanlar gümrüğe takıldı, adaya artık canlı girişine izin vermeyeceklermiş, mercanlar da telef oldu, bizim tek erişim yolumuz da engellendi. Ps i güçlendrmek istiyorum mesela şimdi, uçağa binip Türkiyeye gelmeliyim, oradan PS i alıp elimde KIbrısa getirmeliyim. Adaya girerken de bir kez daha vergilerini ödemeliyim...

Herşey bir yana, geçen gün kayınpederle konuşuyorduk da, yani isteseniz şöyle 300-500 bin dolara öyle bir tesis kurarsınız bu Kıbrısda, sıfır enerji harcayarak yılın 8-9 ayı mercan üretebilirsiniz. Deniz suyunun tuzluluğu neredeyse ideal, doğal sıcaklık, doğal ışık, doğal mineraller, doğal akıntı, herşey doğal olarak var. Yatırımı yapacak yatırımcı bile bulmak sorun değil. Bu tip bir yatırım için yer çok ve bu yerleri devletten almak da çok kolay. Tek sıkıntı, ürettiğiniz mercanları nasıl satacaksınız, nasıl ada dışına çıkaracaksınız, tüm dünya el ele ambargo uygularken... Düşünebiliyormusunuz, Türkiyeye conch bile göndermemize izin vermezlerken, mercan ithal etmek... Çok şey istiyorum değil mi :D Belki benim ömrüm yetmeyecek ama çocuklarım için en büyük dileğim, internetten birşey spariş edeceklerinde, ülkenizi seçin kutucuğunda, KKTC nin de diğer dünya ülkeleri gibi yerini bulması ve artık dünyalı olmaktır...

samurai, TencoMelih, Pennywise ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hocam babam Kıbrıs gazisi, ben de dört sene DAÜ ' de okudum, ailecek Kıbrıs aşığıyız diyebilirim. Adanın durumu gerçekten sıkıntılı, en son 2011 de oradaydım, Kıbrıs' lı arkadaşlarımızla bir aradaydık ve gidişattan umutlu değillerdi. Umarım bu sorun kısa sürede iki halkın da menfaatleri doğrultusunda çözülür. Adanın konumu itibarı ile jeopolitik önemi had safhada, uluslararası politikacılar da bundan yağ çıkartmak peşinde. Muhtemel çözümler konusunda fikrinizi bilmiyorum, ama Kuzeyi türkleştirme politikası daha da artmış gibi görünüyor. 2003' te mezuniyetimden sonra bir inşaat patlaması olmuş sanırım, ama arkadaşlar tekrar durulduğunu söylemişlerdi. Rumlar ile anlaşmak ve federasyon veya tek devlet olmak konusunda da sıkıntılı bir süreç var sanırım.

Dediğim gibi bir şekilde, Kıbrıs' lıların ulusal ve küresel kimliklerine kavuşmasını ve Kuzey' e uygulanan haksız ambargoların bir an önce kaldırılmasını diliyorum. Sanırım şu anda geçici bir hükümetiniz var ve yakında seçimler var gibi umarım hayırlısı olur :)

Bu tür tesisler için KKTC bakanlıkları çeşitli kolaylıklar sağlıyor diye biliyorum. Bir ara adada patates işleme ve ihracatı fikrimiz vardı, devlet bu iş için uygun imkanlar sağlıyordu. Fakat İngiltere ya da Türkiye' den başka ihracat yapılabilecek bir ülke var mı bilmiyorum?

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu arada öğrencilik boyunca adada hobiyi de bırakmamıştık. Ekipman ve canlıları, Mağusa' da bir akvaryumcudan ve Maraş yakınlarında ufak bir hayvanat bahçesinden alıyorduk. 2011 'de Girne' de deniz ekipmanları satan bir yer de bulmuştum, iki tane akvaryumcu vardı.

Ailecek fırsat buldukça geliyoruz, bir dahaki sefere mutlaka tanışmak isterim.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Hocam Kıbrısa geldiğinizde beni mutlaka bilgilendirin, görüşelim. Telefon numaram her mesajımın altında var :)
    Kıbrısın durumu pek iyi değil. Bu pazar genel seçimler var ama kimsenin hiçbir siyasi partiden umudu kalmadı. Gelen çaldı çırptı, giden çaldı çırptı. Kamu oyu yoklamaları halkın %40-60 ının seçim günü sandığa gitmek yerine denize yüzmeye gideceğini söylüyor :) İnsanlar artık ümidini yitirdi. Eskiden insanların bir ideolojisi vardı. Kimi KKTC tanınsın derdi, kimi Rumlarla geri birleşelim derdi. Türkiye ile birleşelim diyenler bile vardı. Şimdilerde ne olursa olsun, yeterki birşeyler olsun, bu düzen değişsin diyor insanlar. Üç seçenekden birinin olma olasılığı olsun, referanduma gidin, hangi seçenek olduğuna bakmaksızın büyük çoğunluk evet diyecektir çünkü insanlar artık belirsizlikten bunaldı. " En kötü çözüm bile çözümsüzlükten iyidir. " Akıllardaki işte tam da bu cümle.

2003 de patlayan inşaat sektörü 2008 gibi çöktü. Birçok yatırımcı bu furyada battı. İnsanların zaten azacık olan sermayeleri de yarım inşaatlarda sıkışıp kaldı. AKP iktidarının da kemer sıkma politikaları sayesinde şu anda Kıbrısın çok ciddi mali sıkıntıları var. Ne ölüyor, ne de ayağa kalkabiliyor. Ancak da yerde sürünüyor. Son 3 yılda işyeri sayısı 50 binlerden 40 binlere geriledi. Ve gerileme sürüyor. Piyasalarda çok ciddi nakit sıkıntısı var, eleman sıkıntısı var...

Ya hocam işte böyle dertli adamı dürterseniz, anlatır da anlatır :D Boşverin siz bunları, Kıbrısa gelince mutlaka arayın.

Montimahir ve Kızıldeniz Akvaryum bunu beğendi.
  16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Konuştuğum arkadaşlarım da aynen yazdıklarınızı söylediler. Gelmek kısmet olursa mutlaka uğrayacağım, hatta gelmeden arayabilirim :)

17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Gelmeden arayın hocam, bir meyhane organize ederiz. Hem haber verirseniz, domates anemonu, conch, salyangoz, hermit. Yaparız ortaya bir karışık paket. Benim akvaryumdan üç beş frag da koyduk mu tamamdır :)

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Onları bizim size getirmemiz lazım :)

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Yok hocam buralarda denizleri biliyorsunuz. Gayet temiz ve canlı yükü oldukça güzel. Siz gelin de hallederiz.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Murat Bey önce büyük umutlarla okuduğum yazınızı sonraları hayal kırıklığı ile bitirdim. İnanın verdiğiniz emeğe ve harcadığınız paraya yazık olmuş. İnşallah birgün bu balıkları üreten birilerini bu forumda görürüz.

Sayfayı Paylaş