1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alınacak Katkı Maddeleri Hk,

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde lcturkey tarafından 29 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

Akvaryum için aşağıdaki katkı maddelerini almak istiyorum sizce uygun mu ? Akvaryumda su değişimi yapılmayacak sizce almam gereken başka katkı var mı ?

Seachem Reef Advantage Calcium 500 Gr.

Seachem Reef Buffer 500 Gr.

Akvaryumumda tesk kiti henüz hiç kullanmadım. Sizce almalı mıyım ? Hangi markayı ve hangi testleri almalıyım ?

2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER

Reff buffer tamam ama ne canlılar var sert mercan varsa calcium lazım.

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Sert mercan yok.Sadece polipler filan var.

4. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Levent polip üretimine destek olmak için burda:gif plankton kullan istersen ayrıca yaradan C.C. o suyu hazırlarken tüm katkılarını içinde yaratmış bence başka birşeye gerek yok

5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER

Bencede katkı gereksiz polip varsa sadece iyi ışık olsun plankton olsun ara sıra yeter.

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Levent , Sacem Reef Plus :heyo:

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Oğuz plankton demişin ama neyi kastetdiğini anlayamadım ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konuya bence biraz daha geniş bakmak lazım. Kalsiyum ihtiyacı sizlerin doğru belirttiği gibi soft ve sert mercanlar için gerekli ancak deniz suyunda olması gereken ( 400-450 mg/lt ) bir sabit değer var sonuç olarak. Bu göz önüne alındığında sürekli su değişimi yapılan akvaryumlarda değerin korunacağı düşünülebilir ama doğal su ile kurulmuş ve su değişiminin en aza indirilmesi hedeflenmiş bir akvaryum var Levent arkadaşımızda.

Bu açıdan kalsiyum kullanılmak zorundadır. Bunlara ilave olarak ölü kaya ağırlıklı olması coraline alg oluşumu ve canlılığın artması içinde gerekli.

Ben su değişimini uzun sürelere yaymayı hedeflediğimden ana elementleri takviye yapıyorum. Bunlar kalsiyum, magnezyum, iyot ve stronsiyum katkılarıdır.

Teoman abinin önerdiği tüm katkıları barındırdığını iddaa eden ürün ise çok mantıklı geldi açıkcası. Konu bu aşamada tüm bu elementlerin madem eklenecek o halde sudaki değerlerinin ölçülerek bilinmesi noktasına geliyor. Elbette bu önemli bir nokta. Her birine test kiti alınması gerekiyor. Bu aşamada ben yazılı bir liste hazırlayıp mevcut canlı yükümü göz önüne alarak listeye göre 1-2 aylık süreler içinde takviyeleri hep aynı süre aralığında ekliyorum. Tek üründe tüm katkıların bulunması durumunda bunu ayarlamak bence daha kolay. Test kitlerini edinerek bu değerleri bilmeyi hedefleyen arkadaşlar eklemeleri daha net ve nizami yapabilirler elbette.

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Esasında katkı olayına pek sıcak bakmıyorum gerçi yıllardır balık bakıyorum fazlaca mercan bakmışlığım yok o yüzden nitrat değerlerim hep yukarılarda gezmiştir ,katkı eklemek sürekli akvaryumdaki element oranlarını test etmek resif akvaryumu olan arkadaşların işi olsa gerek .Mantar,polip ,xenia ,gibi canlılar için bence hiç katkı kullanılmasada olur su değişimleriyle (eklenecek tuz içersindeki katkılar,deniz suyu) çok rahat beslenilebilir. :heyo:

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Arkadaşlar merhaba,

Bugün iki adet Seachem Reef Advantage Calcium 500 Gr ve 1 adet Seachem Reef Buffer 500 Gr aldım yarın gelecekler.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun iyi yapmışsın Levent. Element katkılarına daha sonra bakarız, Teoman abinin dediğin ürün kullanılabilir ama şimdilik acelesi yok.

12. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Aldığım katkılar elime ulaştı fakat henüz test kiti almadığım için değerleri ölçemiyorum Test yapmadan kullanmam sakıncalı mı ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aldığım katkılar dediğin reef buffer ve kalsiyum değil mi Levent ?

14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Evet temel abi 1000 ml kalsiyum ve 500 ml reef buffer aldım.

Temel abi blue tang fotoğrafını eklemiştim görmedin herhalde :)

15. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Levent bufer suyunu tamponlar yani ph dereceni sabitler fazla kullanmanın bir sakıncası yok bildiğim kadarıyla ,kalsiyumda fazla kullanırsan kayaların bir an önce pembeleşir ama kullanma talimatındaki oranlarda kullanmalısın her iki ürünüde bence test kitini beklemene gerek yok diyorum :heyo:

16. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Teşekkürler teoman abi.Abi üzerini okumadım ürünlerin ama siz kullanımını daha iyi biliyorsunuzdur.Akşam arkasını okuyup ona göre gerekirse ekleme yaparım.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Reef bufferi 1 litre tatlı su içine 2-3 tatlı kaşığı koyarak karıştır ve sumpa ekle. Fazla kullanımda her hangi bir eksi etkisi yok ama kararında kullanırsan iyi olur.

Kalsiyum eklemesi ise en güzeli 5 litrelik pet şişenin altına bir hava hortumu takmak ve ucuna musluk ekleyerek damla damla vermektir. Saniyede bir damla yeterlidir. 3-4 litre suya bir çay kaşığı ilave edip pet şişe içinden damla damla ekleyebilirsin. Kalsiyumun kullanma talimatında yazar kaç litreye ne kadar olduğu.

18. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Anladım Temel abi.kalsiyum eklemesi yaparken 5 litrelik damacana içine ne kadar su koymam gerekli ? Su tatlı mı tuzlusu mu olacak ?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben tatlı su içinde eritiyorum. Pet şişe içine koyacağın suyun litresinin önemi yok ama zaten suyun buharlaşmıyor mu ? saat:gif Hem de onu tamamlamış oluyorsun kısaca doldur gitsin. :)

İksini beraber ekleme, buffer ekledikten 2-3 gün sonra kalsiyum eklersen güzel olur. gizli:

20. feronya

feronya

İsim:
    n
    Selamlar,

Katkı Maddelerini yazınızı okuyunca benim denediğim bir uygulama var...

Kalsit Madeni... Biz mu madenin öğütme işini yapıyoruz... 20 Mikron kalınlığında toz Kalsit madeni (CaCO3) ki mermer gibi oluşumların ana maddesini ben 2lt pet şişede 100 gr. karıştırdım.. Ve çökmesini bekledim. Çökelti oturunca üstte kalan beyaz bulanık suyu akvaryuma döküyorum...Coralin alglerin gelişimi hızlandı..Kalsiyumu bu şekilde takviyeliyorum...

Selamlar,

Nezih Ağaoğlu
    Eskişehir

Sayfayı Paylaş