1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumunda planton patlaması

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde sherides tarafından 6 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Ah şu belediyeler ... Belkide sebep bu kadar basit ama siz yinede tavsiyelere kulak verin.O yaşanan tuhaflıklar tadımızı kaçırmasa keşke ...

2. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Çok şükür sorunlar sonlandı. son kez yem verdikten sonra yeniden bulanma başlamıştı. Bende bulanmayı fark edince filtre süngerini çıkarıp yıkadım ve daha önce akvaryumcudan aldığım evde bulunan elyafla filtre süngerini sardım en azından daha iyi temizlikle suyun içinde yüzen bakterileri daha iyi filtre etsin diye. Ve kuzenimin düğünü nedeniyle ve son olarak Abdullah ve Temel hocanım artık müdahale etme demeleri üzerine akvaryumla ilgilenmemiştim. Nitrivec almış ama kullanmamıştım. Bu gün suyum tertemiz oldu ne bulanma, akvaryumdaki ki tortu, camdaki kaygan hal hiç bişey kalmadı.

Şimdi ben bu sorunu neden yaşadım?
    Sanırım büyük balıklarıma kullandığım yem bozulmuştu
    20 gün önce kullandığım ağızı kapalı yem nasıl bozulur ama tek şüpheli o geliyor aklıma.
    Nede olsa içinde balık unu falan var, bu kadar sıcakta bozulup akvaryumda ölü balık varmışcasına etki etti ve tüm döngüyü alt üst etti.
    Çok şükür kazasız belasız bu sorunu atlattım.
    Tüm yardımcı olan, yazılarıyla yanımda hissettiğim dostlarıma çok teşekkür edrim :cicek: :hepiniziseviyorum: Portala boşuna portal ailesi denmiyor em34:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sevindim Elif Hanım, güzel haber. canım.gif

4. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Şahin kardeşim akvaristliğe başlayalı iki yıl oldu. Klasik canlı doğuranlar ile başladım 1,5 yılı aşkındır malavi ile ilgileniyorum. Nice sorunlar aştım. Hemde çevremde bu işi yapan hiç bir tanıdığım olmadan. Bak ben bir başlık açtım bazılarını sadece portal toplantısında tanıdım, bazılarının yüzünü bile görmediğim kaç tane dostum kendi akvaryumlarında olsa ne kadar endişelenirlerse benim içinde o kadar endişelendiler. İşte böyle dostlarım varken asla ve asla hiç bir durum tadımızı kaçıramaz. Bilirim ki dostlarım her zaman yanımda

Tekrar teşekkür ederim PORTAL AİLEM

5. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Geçmiş olsun Eif hanım.Bayan üyelerin işi bu gibi sıkıntılarda daha zor.Sıkıntı kalmamasına sevindim açıkcası.Genel olarak bayan hobici zaten az,üstelik siz gibi tanıdığım tüm bayan hobici arkadaşalar hobiye ve canlılara çok daha fazla değer veriyor.

6. Desert Falcon

Desert Falcon

Ne mutlu bize...

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Geçmiş olsun Elif Hanım... Maalesef yemlerin ve diğer ilaç gibi maddelerin bizlerin akvaryumcularına gelene kadar nasıl saklandıkları hakkında bir fikrimiz yok... Yemdeki bozulma ilk toptancıda bile olmuş olabilir...

Neyse tekrar geçmiş olsun...

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Elif hanım tankınızın düzelmesine inanın sizin kadar sevindik bizde..Gözünüz aydın.. :helalolsun: Benim üzüldüğüm kısım ise nitrit'ten şüphelenip size nitrivec aldırmamdı. İnşallah ufak şişe almışsınızdırda haybeye masraf yaptırmamışımdır size.. :cekingen: Anlattıklarınız ve başıma gelen durum benzerliği hemen hemen aynı olunca nitrit'ten bayağı bir şüphelenmiştim.. Kusura bakmayın lütfen :cekingen:

Bu arada sizin başınıza gelen olay sayesinde yemlerimizi daha serin yerlerde tutma gerekliliği bir kez daha vurgulanmış oldu.. Aldığımız yemlerin son kullanma tarihlerine bakmayıda antiparantez tüm üyelerimize hatırlatalım..

Saygılar

9. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Volkan bey hiç üzülmenize gerek yok. Siz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. Zaten küçük bir şişe almıştım. Taşınma sırasında işime yine yarar çünkü taşıma sırasın da 200lt suyu olduğu gibi taşıma şansım olmayacaktı. Canınızı sıkmayın.
    İlginiz için çok teşekkür ederim.

10. taygun

taygun Guest

Sorununuzun çözüldüğüne memnun oldum. Ama nasıl çözüldüğünü pek anlayamadım. Sorun bir daha gerçekleşirse ne yapılması gerektiğini biliyor muyuz? huh:

Saygılar.

11. sherides

sherides

İsim:
    Elif TEREM
    Aslında iyi bir soru. Sorunu ben çözmüş olmama rağmen tam olarak izlediğim yolun neresi doğru yada işte bu sorun bu şekilde çözülür diye net bir cevap veremem. Ama yaptıklarımı bir bir anlattım. Yaptığım şey %100 su değişimi, agl önleyici kullanmak ve yemlemeye ara verip azar azar yeniden yeni yem alarak başlamak oldu.
    Konuya hakim olan kişiler bu yaptıklarımın neleri yoluna koyduğunu daha iyi anlatacaklardır sanırım.

12. taygun

taygun Guest

Evet, bu açıklama yukarıda yazılanları çok net şekilde özetliyor. Bunları yukarıda ben de okudum. Fakat benim asıl söylediğim sorun ne idi ve nasıl çözdük sorusu idi. En önemli olan da teşhis aslında.

Sizin sorunuz benim görüşüme göre bir alg artışı idi. Sizin de aslında yaptıklarınızın tamamı alg kovucu tedbirlerdir. Bazı alg türlerine göre akvaryum ışıkları kısmen kapatılır, hatta akvaryumum tamamen karaltıldığını da okudum Bununla birlikte sudaki makro - mikro elementlerin tüketilmesi için hızlı büyüyen bitkilerin akvaryuma alınması, varsa eksik olan gübrelemenin giderilmesi, bunlar hep akvaryumdan alg kovucu tedavi yöntemleridir.

Bir daha bu gibi sıkıntıların yaşanmamasını dilerim.

Saygılar

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Konu aslında biraz karışık başladı. Karışık başlamadan kasıt plankton patlaması olarak açılan başlık kafaların karışmasına sebeb oldu. Balıkların sağlıklı olması ancak suyun bozuk olduğunun bariz görülmesi olarak belirdi. Alg patlaması tanısı için suyun renginin yeşil olması, kumun ve kayaların yosun ile kaplanması gerekerdi ki bunlarda yoktu. Geriye kalan suyun bozulmasıydı ve Elif Hanım tamamını değiştiği suda düzelme gözlemlemedi. Bu durumda suya dışardan normal olan ancak suya etki eden konular önem kazandı. Biyolojik döngünün çalışması için atık maddenin suda bulunması gerekir, bulanık olan suda havada gezen partükülleri temizlemek bakterilerin işi değildir. Sorunun kaynağı dış etkenin kesilmesi ve biraz sabır konuyu tatlıya bağladı sanırım.

Umarım saçmalamamışımdır. canım.gif

14. taygun

taygun Guest

Ne demek hocam. :helalolsun:

Sayfayı Paylaş