1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun faydalarını bir başlıkta toplayalım

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde Heliak tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. Heliak

Heliak

Arkadaşlar çoğu kişi akvaryuma ticari olarak bakıyor bunun yanı sıra akvaryumun bulunduğu ortamda insan sağlığına birçok faydası vardır.
    Bunlardan bir kaçı:
    Nem:
    Odada bulunan akvaryum bildiğimiz üzere buharlaşma yolu ile suyu odaya aktarır.Buda odanın nemlenmesini sağlar.
    Yeni doğan bebekler için çok faydalıdır.
    Astım ve bronşit hastaları kalorifer peteklerine askılık ile su kabı asar.Buharlaşıp bulundukları odaya nem versin diye.Bunun yerine akvaryum konulursa hem nemlenme sağlayıp hemde dekoratif olucaktır.

Toz:
    Odamızdaki havalanan tozları akvaryumun suyu emer.Akvaryum açısından bir sakıncası varmı bilmiyorum ama tozu emdiği için tekrar suyun içindeki tozun odaya karışma gibi ihtimali yoktur.

Stres:
    Hepimiz neredeyse zorlu bir gün geçiriyoruz.Bunalıyoruz,sıkıntılarımız oluyor,yorgun bir gün geçiyoruz.Eve geldiğimizde sinirli ve asabi oluyoruz genellikle.Aslında akvaryumumuz bunun tedavisinde %100 etkili.Akvaryuma baktığımız an insandaki düşüncelerin değiştiğini bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
    O an aklımızda bulunan sıkıntı veya psikolojik sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor.Hatta Amerika da bazı eyaletlerde polislerin mesai saatlerinin sonunda zorunlu olarak akvaryum seyretmeleri gerekiyor bunu biliyormuydunuz?

Belki çoğumuz bunların farkında değiliz ama akvaryumumuz insan sağlığı açınsından çok faydalı.
    Sizinde aklınıza geldikçe ekleyin lütfen arkadaşlar böylelikle en azından biraz bilinçleniriz akvaryumlara ticari bakmaktan kurtulabiliriz.

hasanaytekin ve suskunkral_21 bunu beğendi.
  2. suskunkral_21

suskunkral_21

İsim:
    Dijvar ışık
    Cevap: Akvaryumun faydalarını bir başlıkta toplayalım

En önemlisi hayvan sevgisi.

Heliak bunu beğendi.
  3. kulbinli

kulbinli

İsim:
    mehmet ali başaslan

Stres atmaya birebir,insanı dinlendiriyor ve huzur veriyor

Heliak bunu beğendi.
  4. Heliak

Heliak

Sorumluluk hissini arttırır.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Açıkcası sıralanan faydalarına sonuna kadar katılsam da abartıldığında stres kaynağı olacağını da düşünüyorum. Akvaryumun araştırma yönü çok geniş bu yüzden küçük çocukların gelişiminde de faydalıdır. Avrupa ülkelerinde artemia çıkarma makinaları tamamen bu gelişime odaklı.

Heliak ve Toprak Akalın bunu beğendi.
  6. Heliak

Heliak

Sonuna kadar haklısın Temel abi.Bu abartı kısmı aklımdan çıkmış.İnsanlarda genel olarak bir hırs var.İçgüdüsel bir bakımada.Bazılarımız bunu kontrol altına alabiliyor bazılarımız ise kontrol altına alamıyor ve iyice içindeki hırsı arttırıyor.Özellikle bu Türklerde daha çok var.Tabi bu benim düşüncem.Örneğin bir arkadaşımız akvaryum kurmuş onu yayınlamış paylaşım yapmış buna bakan diğer arkadaşımızda benim akvaryumum bundan daha güzel olur düşüncesini beynine yerleştirmiş oluyor.Bu insana hem maddi hemde ruhani açıdan büyük bir sorun getiriyor.
    Veya hırstanda öte başka şekilde akvaryumdaki bir kusuru görüp bunu alaycı bir şekilde yüze vurmakda çıkıyor bazen.Buda bir bakıma hırs aslında çekememezlilik oluyor.Tabi hobide bunların olması ne kadar normaldir o tartışılır.
    Kısacası bunların getirisi ise hiç bir pozitif yanı yok tamamiyle zarardan başka birşey olmuyor.

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Akvaryum bizi hatırlamak istemediklerimizden uzaklaştırır, rahatlatır. Bizde de bir ara "su maymunu" diye reklamları vardı bu artemia çıkarma olayının. Fakat tutmadı sanırım.

Heliak bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş