1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum su taşmasına son

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde 8020_r31s tarafından 14 Ocak 2018 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Defalarca suyun taşıp ev halkının isyanından sonra artık bişey yapmak farz oldu.Kısa bir beyin fırtınası sonucu aşağıdaki sistem aklıma geldi.

Malzemeler

- Şamandıra çubuğu 15 TL

-Şamandıra 15 TL

- Pille çalışabilen kapı zili 10 TL

Maksimum 40 TL ye bu işten kurtuldum.

Altta videosu mevcut.

Sinan09, veysel, LostRua ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Sağolun Mahir Bey . Sistemden sonra hiç sorun yaşamadım.Hatta geçen gece elektrikler gidince sistem devreye girmiş uykudan uyandım sese.:koptum:

3. Rubbertooth

Rubbertooth

Yer:
    İstanbul
    Elinize sağlık güzel bir çalışma, güzel düşünce ancak suyun taşması doğru ayarlandıktan sonra imkansız? Sizin suyunuz neden taşıyor?

Ayrıca uyarı verse dahi, eğer su zaten taşacak ise, siz evde değilken elektirikler gittiğinde de taşar ve/veya siz evdeyken bu uyarıyı aldıktan sonra suyun sumpa dönüşü çok vakit alan bir şey değil, taşmaması için müdahale etmek için çok kısa bir süreniz kalacak.. Orada da aklıma gelen tek şey geri sifonlanan suya valf ile müdahele etmek?

Ben mantığınızı tam anlayamadım :)

burak ozu bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    En iyisi bir tahliye kanalı tasarlamak, ama gerek fizibilite gerek doğuracağı sakıncalar var.

Güzel bir çözüm olmuş. Hatta güzel bir röle ile sistemde sadece kafa motoru ısıtıcı açık kalacak diğer motorları veya RO suda selenoid valfi kapatacak bir sisteme de evrilebiliri. Ama bu seferde selenoid valf sıkışır yine taşar.

Ben zamanında su tamalama için selenoid valfli bir sistem kurmuştum. Suya kaçan mixbed reçine selenoid valfte birikmiş ve kapanmamasına sebep olmuştu. Oyda en güvenli sistemlerin başında geliyor. Taşacak su akvaryumda durmazmış.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Su ekleme sisteminiz bozulabilir veya Mahir beyin dediği gibi RO cihazı açık unutulabilir. RO cihazı ile tatlı su bölmesine su doldururken işe dalabillirsiniz.Bu nedenlerle ben defalarca suyu taşırdım.bu sisteme paralel olarak ters şekilde şamandıra bağlarsanız bu seferde çok fazla su eksildiğinde size bilgi verir.

Pennywise bunu beğendi.
  6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Benimde tuvalette selenoid vana var.Onunla direkt çeşmeden dolum yapıyorum.O yüzden sık sık unutmalar işe dalmalar oluyor.

Ben su ekleme sistemi gibi röle sistemi yaptım ve bu elektronik vanaya bağlı.Aynı zamanda birde alarm var.Bundan sonraki ilk taşmada ben ve akvaryumlar kapı dışarı olacak.

Pennywise ve LostRua bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi hırsız alarmlarında kullanılan sms veya arama ile size ulaşan kartlar var. Hani şimdi geldi aklıma. Sonuçta beslemesi aküden, 12V adaptör ile çalışır. Şamandıra tetikler. Suda 12V bir sakınca da oluşturmaz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Varsa link atar mısın?Bu arada elektronik vanayı RO cihazın musluktan gelen girişine takın bu sayede sorun olmaz.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi içme suyu içinde kullanıyordum. Ama güzel fikirmiş. Linki atıyorum;

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...i-ta-08a-telefon-arama-modulu-510233166/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...larm-gsm-arama-modulu-12-volt-494497663/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...eri-kdt-td200-telefon-arayici-506934288/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...sistemleri-gd-120-gsm-arayici-455979542/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...kapi-acma-ve-sms-uyari-cihazi-447769882/detay

Abi onlarca çeşidi var bunların. Bizim işimize yarayacak olanı en ucuzu, sabit hat bağlantısı yapılanı, 50 sn ses kaydı yapıyorsunuz. Arayınca o ses kaydını çalıyor. "Akvaryumda su taşıyor diye mesela." 7-8 kadar numarayı sırayla arıyor. Bazıları hem arama yapıyor, hemde kendisin biri ararsa anahtar görevi görüyor. Çeşitleri çok. Bu sistemi arduino ile de yapabiliyorlar.

10. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Arıtma sistemlerini zamanında kızım doğunca baya araştırmıştım. Tüm teknolojilerin ana amacı savaş olduğu gibi RO sistemlerinde ilk yapılış amacı askeriye. RO cihazlar denizde sefer sırasında askerlere deniz suyunu arıtmak amaçlı tasarlanmıştır.Bu yüzden su safa yakın olarak mineralsiz bir şekilde arıtılır.Bu yüzden uzun süreli içildiğinde kemik erimesinden tutun birçok hastalığa kadar zarar verebilir.Bu sistem kısa süreli su içmek için tasarlanmıştır. Yapay mineral eklenenleri ise yapay oldukları için zamanla bünyede birikim yapıp çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Suyun mineralsiz oluşundan dolayı yumuşak bir hissi var, insanlara bu his güzel geliyor fakat dediğim gibi sağlıksız.

Şuan ben espring arıtma sistemi kullanıyorum.Bu sistemde karbon blok sistem suyu 165 çeşit (ağır metallerde dahil) atıkdan arıtıyor ve UV lambası ile bakterilerin %99,9 unu öldürüyor.Cihaza ait 125 adet patent var.Tabi buna güvenmeyip su tahlili yaptırdım ve su sorunsuz ve mineralli bir su.Bundan sonra 20011 de 1000 Tl ye aldığım RO cihazı 400 TL ye satıp espring aldım.

Bende arduino kursuna gidiyorum.Bu hafta robotumuzu bitireceğiz. SMS olanlarını kullanmak için ayrıca bir gsm hattı almak gerek.Onun yerine mail yollayan bir sistem düşünüyorum. Fikir için teşekkürler.

LostRua bunu beğendi.
  11. kyilmaz28

kyilmaz28

Elinize sağlık. Güzel bir paylaşım olmuş.

8020_r31s bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş