1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Portalı Fotoğraf Ana Konusu

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 27 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Af auto focus, otomatik netleme .çok faydalı bir sey :)

tapa tak...

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    AF merkez mi yüzden mi?AF kare boyutu normal mi küçük mü?AF nokta zoom açık mı kapalı mı?AF yardımcı ışık açık mı kapalı mı?IS modu kapalı mı,sürekli mi,çekimde mi,dik çekimde mi kontrat açık mı kapalı mı?

Bunlar hep olan seçenekler ki ne anlama geldiklerini veya ne işe yaradıklarını bilemiyorum.Diyafram ile ilgili bir olayı yok bu makinenin.Bir de pozlama var +/- diye.

3. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Pardon makine neydi ?

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Merkez ağırlıklı sececeksin. Diğerlerinin de tek tek yaZmayayım cepten Zor oluyor, hepsi açık olması iyi olur.is sürekli olsun. O +- olanı da sen diyafram ayarı olarak düşün. Aynı işi yapacak. Bu şekilde bur dene çok fark edecek.

tapa tak...

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Canon IXUS 95 IS var.Pek iyi bir şey değil yani.

+/- yi yaptım.+2 den -2 ye kadar her kademede denedim.Ya çok karanlık yada çok aydınlık çıkıyor.ISO 100 veya 200 de net kesinlikle resim çekilmiyor.400 e getirdiğimde biraz netleşti.800 de yine bozulmaya başladı.İki gündür 700 den fazla resim çektim.Bunların 50-60 tanesini sizlerle paylaştım.Yoruldum hocam.Beceremedim maalesef.

6. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Dediğim gibi o ++- ayarları diyafram mantığıyla çalışıyor bak sen de fark etmişsin. Net çıkmaması ta en başından beri söylediğim ışık durumu aslında. Bunda senin bir suçun yok. Ya ışığı arttiracaksin ya makinayı degistirecwksin. Ekstra ışık kaynağından bahsettiğim buydu. Akvaryumu tepeden yandan bir şekilde floresanla veya isildakla aydınlatma ihtimalin varsa iş görüşr Yoksa tekrar goruselim

tapa tak...

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Yok dostum.Ekstra bir ışık kaynağı sadece ufak bir el lambası varki o da iş görmez.Makine almam lazım hocam :) Eldekiyle bir sonuca ulaşabileceğime pek ihtimal veremedim açıkcası.Nedeni ise altta görüldüğü gibi :( +/- ayarını ortalayıp 0 yaptım ve AF ayarlarının hepsini açık olarak ayarladım ve IS sürekli açık şekilde seçtim.AF de merkez olarak çekime getirdim.Yapabildiğimin en iyi bu oldu hocam.

8. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Ayarlar fayda etmiş hocam öncekine nazaran daha iyi :) Şu aşamada ekstra bir ışık kaynağı konulması şart. Öyle ki, daha fazla alan aydınlansın, çekeceğimiz görüntü pırıl pırıl olsun. net olur, aydınlık olur, fotoğraf olur.
    Eğer makina alayım diyorsan da alacağın her profesyonel makina iş görmez bunu da unutmamak lazım. Önemli olan profesyonel bir makina gibi görünse bile sonradan öğrenilen bir acı gerçek var ki, lens makinadan daha önemli.. Lens neyle çalışır? Işık. Üstadım, ışığımız yetersiz olduğu her durumda ya çok pahalı ekipmanlara yönelecek ve bir çözüm yolu bulamya çalışacaksın ya da ışığı arttırmanın ve orta yollu bir makinanın yollarını aşartıracaksın.

Şimdi bir fotoğraf çekip deneme şansın var mı ? Eğer yaparım dersen bir şey yapmanı rica edeceğim...

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Hemen denerim hocam.Yeter ki sen ne yapacağımı belirt :) Ha bu arada vatoz tankımda ışık yanmıyor.O ışığı açabilirim ama o da çok güçlü olduğundan vatozları rahatsız ediyor.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Anlattığım Gömlek tekniği dene ;)

Çok güçlü ışıktan balık rahatsız oluyor doğru. Eğer yavrucak rahatsız olmasın diyorsan bir şey diyemem ama çekim nasıl olacak görmek istersen çok güçlü ışık bizim tam da ihtiyacımız olan şey aslında.

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Hocam bu ne yaaa??? :) Harika resimler,daha doğrusu ayrıntılı,detaylı ve net resimler çektim.Hiç bu kadar düzgün resimler çekememiştim şimdiye kadar.Dünden beri göbeğim çatladı.Madem bu kadar kolay ne diye beni uğraştırdın saatlerdir :) Nasıl vefasızlık yapıyorum ama :) Şaka bir yana bu resim kalitesini şimdi otomatik modda değil,özel ayarlar ile daha da arttıralım olmaz mı?

İlk resim üç kat beyaz gömlek ile kapattığım flash ile çektim.Diğerleri ise iki kat.

ßy Mirac Küçükerdem ve Emre_E bunu beğendi.
  12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Dedim ben sana, sana güzel fotoğraf çektireceğim :) ama en önemlisi senin azmin. Bu saatte bunu kimse denemezdi. Evt, istediğin gibi ayarları değiştirip malzemeyi değiştirip kafana göre deneyebilirsin. Yeni makina alacağın parayı da cebinde tuttuğunu farz ediyorum, onunla yarın kendine bir tatlı ısmarla :)

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bir kaç deneme daha yap, sonra tekniği açıklayalım faydalansın vatandaş... Havas ilmi değil ya mübarek iki dakkalık iş . Ama işe yarıyor.
    Tamam tekniğe isim de buldum Burağın don-gömlek tekniği :)

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Vallahi öyle.Yarın eve geldiğimde hava kararmamış olur.O zaman gün ışığında da denemek istiyorum.Hava kararınca da diğer ayarlar ile deneyeceğim inşallah.Umarım her şey daha da güzel olacak?

suret bunu beğendi.
  15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Üç bebe adamlar güzel foto çekiyorlar manalı...

16. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet bugün yaptığım çalışmalardan bazıları.Daha çok yol kat etmem gerek.Bir şeyler eksik veya fazla.Nerede hata yapıyorum bilemedim?Bir iki ayar daha yaptık mı sanırım kendi çapımda resim çekebileceğim :)

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Bu da vatoz tankından ...

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  18. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Eray Abi Üsttekilere göre alttaki fotoğraflar çok güzel...Yakında bir makina'da ben alacağım telefon ile Fotoğraf yakalayamıyorum balıklar hareketli olduklarından dolayı bulanık resim çıkıyor oyüzden hep video ekliyorum :) Bu arada vatozun Resimleri Bulanık :D

19. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Öncekilerden daha iyi. Bie tek kontrast istiyor tek derdi o.

tapa tak...

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kontrast??? Tamam bir de ona bakarım.Yavaş yavaş olacak sanırım :)

Sayfayı Paylaş