1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Portalı Fotoğraf Ana Konusu

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde suret tarafından 27 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    50 mm f1.8 bir lensim var ve ben ona kurtarıcı diyorum. Herkese de tavsiye ediyorum, hem fiyatı da çok uygun, sıfırı 250 tl civarında. 1.4 Olan lens hem mercek kalitesi bakımından hem de usm motorlu olması gibi avantajları var, çok çok daha iyi elbette ama fiyatı da biraz daha yüksek.

tapa tak...

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Yeni fotoğraf denemem.ISO ayarını 400 yapıp zoomladım.Zoom un kalitede çok bozulmamasına hayret ettim :) Ama yine de istediğim verimi alamadım elbette.Camdaki yansımayı kesemedim ki bu da ancak lens ile olabilecek bir şey.

3. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Eray, evet abi yansıma işini cozersen vu fotoğraflar adam olacak :) extra bir ışık kaynağın var mi evde ?

tapa tak...

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Eray, yansımayı circular polarize filtre kullanarak önleyebilirsin.
    İmkan yoksa, dış ışık kaynaklarını engelleyip sadece akvaryum ışığı ile çekersen de azalır yansıma.

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Bir tek makinenin flashı var başka da bir kaynak yok :(

Makinem filtre gibi ekipmanlar takmaya uygun değil.Standart 250 lira civarında olan makinelerden biri işte.Gündüz kalın perdeleri çekip dahi fotoğraflasam yine de bu yansıma oluyor.Sadece gece akvaryum ışığını kullanaraktan yansımayı bir şekilde önlerim.

BulentS bunu beğendi.
  6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Tamam o da yöntem :)

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Bülent ağabey o da bir yöntem ama istediğim yöntem değil.Adam gibi fotoğraflar elde etmek istiyorum.Bunun için de belli bir seviyede makine edinmek gerekiyor.

8. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    80 usd.ye yurtdışından posta yoluyla getirtim. Fİyat düşük olduğu için gümrüğe de takılmadı. Cidden fiyatının üstünde görevleri var.

9. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Benim de bir zamanlar akvaryumum vardı...

Bu ilk akvaryumum, tatlı su:

Bu da ikinci akvaryumum denizli su :

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Nede güzel tüp kurtlarıymış...

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Evet.Yenilen pehlivan güreşe doymazmış :) Ben de doymadım ve denemelerime devam ediyorum.Beğenmediğim,haz almadığım fotoğraflar.En kısa zamanda bir makine edinmek farz oldu.Dış ışık kaynakları kapalı ve sadece akvaryum ışığında çekim yaptım.Akşam saatlerinde olması işimi de kolaylaştırdı açıkcası.ISO 200 ayarında canlı,beyaz,doğal,floresan ve floresanh olarak fotoğrafları çekip deneme yaptım.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
  13. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Eray abi ben yazayım diyodum Burak abi yazmış bile cevap bana kalırsa fotoğrafların 10 numara çıkmış sadece dediği gibi ıso ayarını 800 400 yaparsan net çıkar balıklar çok hareketli olduğu için kaymış...

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    ISO ayarını çok fazla yükseltmeden "Yapabilirmiyim?" diye deneyip görmek istiyorum.Olmadı dediğin gibi yapacağım artık.

15. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Abi öle imkanı yok tripotlu bile çekemezsin okadar diyim çünkü troplar çok hareketli balıklar profesyonel makina olması gerekiyor.Profesyonel makinalar bile ısoları yüksek tutuyor netliği biraz etkiliyor fakat prof makinalarda diyafram filan ayarlarıyla gene sabit tutuyorlar... Benden bir örnek 400 ıso flaşlı :)
    IMG_2535.JPG
    IMG_3432.JPG IMG_3540.JPG
    Bunlarda flaşsız çekimlerim
    fh (5) - Kopya.JPG oskar (13).JPG oskar (19).JPG oskar (6).JPG green terrör (7).JPG

Alparslan bunu beğendi.
  16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    ISO ile Enstantane ayarını karıştırmayın. ISO ışık hassasiyeti demektir netliğe değilde karanlık / aydınlığa etkisi vardır. Yani ışık azaldıkça ISO yu arttırmak lazım. Fotoğrafta balıkların net çıkmama sebebi ise ensatantane (perde hızı) ayarıdır. Perde hızı ne kadar düşük olursa hareketli obje o kadar net olur. Tabi perde hızını seçerken ortamdaki ışıkta göz önünde bulundurulmalı. Esntantane 1 demek perde 1 sn açık olacak demektir ki bu balık fotosu için çok uzun bir zaman. 1/100 le dene bakalım. Duruma göre arttıp düşürek uygun ayarı bulabilirsin.

17. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Dememek lazım Eray. Taktikleri verdim ama hala söylemediğim sürpriz bir taktik var. Dene, olmazsa görüşelim. Senden iyi bir fotoğraf çıkartmanı bekliyorum . olacak kardeşim, yılma.. Dene...

tapa tak...

18. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Kaan flaşı hayvancikların yüzüne yüzüne patlatma yazık :)

tapa tak...

19. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Dolgu flaşı (tepe flaşı) daha doğal bir çözüm olacaktır. Elinde olanlar varsa kullanabilir. Tavana yönlendirirseniz yansımada olmayacaktır.

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Eldeki makine ile enstantane ayarı yapılmıyor.Bir de "Değer ölçme,merkez ağırlıklı ort.,spot" diye üç kare şekil var.Bunlar ne işe yarar?Saçma soru belki ama insan bilmeyince bilmiyor işte.

Vallahi elimden geleni yapıyorum.Her ayarda çektim.İnşallah bir ilerleme kaydederim.AF die bir şey varmış menüde.Onu şimdi gördüm.Diğer sayfalarda bununla ilgili bir şeyler yazmıştın sanki?

Sayfayı Paylaş