1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum mu Dedin?

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 22 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum basit ifade ile cam kare içinde dünya sularına ait biyolojik çeşitliliği farklı yöntem, uygulamalar, denemeler yanında teknolojik ekipman desteğini de alarak canlıları yaşatmak anlamı taşıyor. Akvaryum kullanılarak başarılarla egoların tatmin edilmesi, forum ortamlarında insanların kaynaştığı, akvarist geçinenlerin birbirini bazen yediği, bazen güzel dostlukların adam gibi adamlar ile kurulduğu, bazen aradan çıkarcılar yaratan, bazen ticari zihniyetli ehliyetsiz çakma sanal esnafları türeten, bazen kendi akvaryumunun kimyagerini doğuran bir olgudur. Bu olgunun sonu yoktur ifadesi bir ilerlemenin yandan alınmış doğrusu olarak lanse edilir. Akvaryum hobisi yürütüldüğü sürece sonu yoktur, çünkü türler arası geçişler, başarısızlıkların hırsı ile direnmeler, daha zor olana yönelme, bende olsun onda olmasın güdüsü, ben üretilmeyeni üretsem hava atsam, egomu tatmin etsem yasası ile akvaryumun sonu yoktur. Ancak akvaryum kavramında başa dönüş vardır. Akvaryum hobisinde başa dönüş ifadesi belki içinde anlamlar karmaşası yaratabilir ama doğru bir söylemdir. İlk zamanlarda herkesle ortak başlanan türler bir süre sonra basit veya statüsü olmayan türler olarak görülse de her türlü canlının besleme zevki alındıkça, her türlü canlının kabiliyetler neticesinde üretimi, yaşatılması sağlandığında ilk günlerdeki canlılar geri gelebilir. Bu canlılar üretilmemiş canlılardır ama beslenmesi kolay türlerdir. Belkide üretilmemiş olması olgusunda başa döndürür. Akvaryumda başa dönüş çok da kötü bir şey sayılmaz, sonuç olarak hobiden uzun soluklu zevk alınması yeniliklere yelken açmak veya yeni türler ve yine farkı yakalamaya çalışmak ile daha da mümkündür. Bu açıdan başa dönüş kavramından korkmaya pek gerek yoktur. Makalemizin devamında akvaryum tarafında neler oluyor bunu anlamaya çalışacağız. Akvaryum konusunda tarihler boyunca olmasa bile hatırı sayılır eskilikte bir akvaryum geçmişi olduğunu görebilirsiniz.

  Akvaryum kuranlar kadar, akvaryumunu kaldıranlar var mıdır?

  Böyle bir soruya verilecek yanıt istatistik olmaz belki ama görünen o ki akvaryumunu kaldıranlara oranla akvaryum kuranlar daha fazla. Neden derseniz bence her eve 3 çocuk isteyen Başbakan'ın bunda etkisi var.:) Elbette büyüyen ülke yanında sanal olarak ortamların çoğalması, sucul yaşam alanlarının taklitlerinin halk gezilerine açılmasının da bunda büyük payı var. Tabii bu yazıyı sizler okuduğunuza göre sizler akvaryumu kaldıranlar sınıfında değilsiniz, o halde yola sizle devam edeceğiz demektir. Akvaryum masraflı ve pahalı bir hobi mi sorusuna cevap aramak gerekirse şayet, bu sorunun cevabı kesinlikle evet olacaktır. Bu yüzden hobiyi daha az masraflı olarak yürütmek birçok akvaryistin hedefi arasındadır. Bazıları ise böyle bir hedefe yönelmeye gerek duymaz ve daha az araştırma veya bir anlamda daha çok teknolojik yenilikleri araştırarak sağlıklı akvaryum yürütür. Bazı akvaryistler ise DIY nedir diye araştırmaya, acaba ben kendin yap kavramını işleterek masrafsız yapabilir miyim sorusu ile boğuşarak bilmeden hobiyi devam ettirir veya süreklenir. Bu kavramların her biri aslında akvaryum olgusu içinde olan ama doğal ve olması gereken olgulardır. Bir bütünlük, birlikte yapabilir miyim sorusuna yanıt aramak, yahut bireylerin kullandığı, tecrübeler ile test ettiği doğu aleti doğru noktada akvaryistlere önermek sanal forum ortamlarını gerçek akvaryum paylaşım alanı yapar.

  Akvaryum Hobisindeki Çürük Elmalar:

  Hobi içinde çürük elma ifadesi keskin ve bir o kadar da üzerine alınanları kızdıracak bir söylemdir. Fakat öyle bir söylem ki kim üzerine alınıyorsa bizden değildir denecek kadar da rahat yazılabilecek bir söylemdir. Şahit olunan birçok olay, konu bilgileri bizlere kadar ulaşıyor zaman zaman. Akvaryum toplu yem alımlarını organizasyonlar, çakma türleri kakalayanlar, damızlık hali kalmamış ninem yaşındaki balıkları uçuran, şişiren, patlatan damızlık balıklar olarak satanlar, forumlarda pişkince halen gezip tartışmalar yaratanlar, yaratılan akvaryum ortamını ve bu ortamlara verilen emekleri çıkarları doğrultusunda kullananları hepimiz duyuyoruz. Doğru olanları vardır, olmayanları vardır ama akvaryum olgusu içinde ne yazık ki bunlar vardır...olacaktır. Akvaryum hobisini sade, kendi halinde yürüten ama bazen bir şekilde etrafından birilerinin ilk kıvılcımı vermesiyle akvaryum kavramının işlendiği ortak platformlar ortamına kişilerin sokulması sonrası ortaya çıkan tartışmalar, kavgalar, başarının anahtarı noktasındaki evet ve yine hayır çekişmeleri kişiler bazında cam kare kavramını uzun soluklu ve heyecan verici kılan hareketlerdir. Nasıl ki tek düzey düşünen toplum ilerleyemez ise akvaryum olgusu da aynen aynı ekipmanları kullanan, aynı uygulamaları, aynı balıkları, aynı yemi kullananlar ile ilerleyemez.:)

  Akvaryum kavramı Kapanış:

  Akvaryum sizin için ne ifade ediyor, yahut neden ev veya iş yeri ortamında akvaryum ile uğraşıyorsunuz düşünerek akvaryumunuza bir kez daha bakın. Eğer akvaryumunuza baktığınızda ölmeden kuyruk sallayan balıklar, boynunu bükmüş mercan veya bitkiler görüyor iseniz akvaryum sizin için sadece bir süs eşyasıdır. yahut siz akvaryuma değil akvaryum size bakıyordur. Yok eğer kafanızı çevirip akvaryumunuza baktığınızda uçan, şişen, patlayan, size ait unsurları barındıran bir doğal yaşam taklidi görüyor iseniz....siz akvaryist adayısınız veya akvaryist olmuşsunuz da ağlayanınız yoktur.:)

  Bu hobiyi Akvaryum Portalı Resmi Sayfası | Facebook şeklinde buralara sokmak zorunda bırakan gelişim süreci elbette ''facebook aç akvaryum sorularım var abi'' diyen akvaryum severleri de doğurmaktadır...

  Akvaryum Portalı;

  Sevgilerimle....
   
  Erol, nhtkmn, dogukan.kanir ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Cevap: Akvaryum

  Temelim yazıyı gülerek okudum.Böyle uzun makaleleri başkası yazsa okumam.:heyo:
   
 3. many4x

  many4x

  Mesajlar:
  240
  Yer:
  ısparta
  İsim:
  mehmet firez
  Gerçekten Temel abi akvaryum adına güzel bir yazı, eline sağlık keyifle okudum.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkür ediyorum yorumlara. Kendimce akvaryum kavramını ele almaya çalıştım.:)
   
 5. akunaki

  akunaki

  Mesajlar:
  338
  İsim:
  yusuf bozkurt
  Tebrikler güzel gözlemler..
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Teşekkür ediyorum arkadaşlar, biraz geç oldu ama konuya biri teşekkür edip uyarılar kısmında teşekkür var yazınca yazıyı bir daha okudum ve iyi yazmışım dedim, güncellenirse birileri daha okur belki dedim.:)
   
  Alparslan bunu beğendi.
 7. mengi_man

  mengi_man

  Mesajlar:
  375
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Zafer MENGİMAN
  Gerçekten iyi bir makale olmuş. İşin duayeni olunca böyle paragraflar çıkıyor meydana işte :)
  Teşekkürler.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 8. Ankaraguclu

  Ankaraguclu

  Mesajlar:
  2.716
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  Miraç küçükerdem
  Temel abi kitap yazalım mı ? :D :D
  Ellerine sağlık abi güzel makale olmuş :)
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. dogukan.kanir

  dogukan.kanir

  Mesajlar:
  15
  İsim:
  doğukan kanır
  Güzel ve esprili bir yazı olmuş, elinize sağlık:)
   
 10. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Eline sağlık abi tekrar okudum ama ilk okuduğumdan daha faydalı oldu.
   
 11. Erol

  Erol

  Mesajlar:
  53
  Yer:
  Istanbul, Turkey
  İsim:
  Erol karul
  Bilgilerinizden dolayı elinize sağlık
   

Sayfayı Paylaş