1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Kapağı'na Işıklandırma

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Volkan UZ tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    100-30 Kapak.jpg
    Yukarda çizmeye çalıştığım kapağa ışıklandırma yapmak istiyorum, öncelikle kendi kafamdakileri paylaşayım.
    13cm'lik 2 tane balast cebi yapılmış. ceplerin ordaki kesik çizgiler florasan koymak için yuvarlanmış bir şekilde ve o boşluğun altı direk su. Kapağı ters çevirip oraya pleksi glass buhar camı kestirip silikonlayacağım. Ancak o florasan yerlerine direk florasanları bırakırsam eminim ki kapağı eritecektir. LED sistemi düşündüm o kadar dezavantajına rağmen sanırım bu kapağa göre en mantıklısı. Kapağın alt kısmına 3-4 şerit led çekilebiliyor fakat buhar camı yapamayacağım. Çok aşırı derece kararsız ve sanırım bilgisiz kaldım. Kapağın gerçek fotograflarını ekliyorum..
    Bu kapağın alt kısmı;
    IMG_5156.JPG
    Bu kapağın üst kısmı;
    IMG_5157.JPG
    Sizce nasıl bir yol izlemeliyim ?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba Volkan hoş geldin.Akvaryumda ne tür canlı beslemek istiyorsun...:)

3. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Merhabalar ilk olarak tanışma konusu açamadığım için kurusa bakmayın. Ciklet ailesi olucak sanırım, kurulumu 2 gün önce gerçekleştirdim, 20 Kilo civarı kuvars kum kullandım suyu doldurdum iç filitre ve bol havalandırma ile 2 gündür döngü oluşturmaya çalışıyorum. IMG_5129.JPG
    IMG_5133.JPG
    Suyun ilk koyulduktan sonraki hali, ve havalandırmasız.. 40 saattir halandırma var ve su berraklaştı.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çok güzel o zaman iki tane 60 lık T8 alıp takacaksın bunlar fazla ısınmaz,bende bir ara aynısını yapıp kullandım sıkıntı olmaz.
    Yapılışı da çok kolay,plastik klips ile T8 leri tutturuyorsun buhar camını da yine plastik klips ile bağlıyorsun,balastları da armatürün dışına arkasına monte ediyorsun...:)

5. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Balast'ları sol ve sağ olarak 2 farklı olan cebe koysam florasanları da hazırlanmış olan ceplere bıraksam, Plastik klips'ten kastınızı anlayamadım açıkçası. Cırt cırt'lardan mı bahsediyorsunuz ?

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Evet cır ta deniyor aynısı bir birine eklenip uzatırsın da siyah olanından al ki kapakta beli olmasın.Balastları ben dışarı arka tarafa görünmeyecek şekilde yapmıştım...:)

7. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Yarın t8'leri alayım deniyeyim inşallah ısınma sorunuyla karşı karşıya kalmam. Peki florasanların renkleri hakkında ne diyorsun ? 2 tane koyma şansım var.. Kapakta başka yer yok çünkü

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aynısını yaptım ısınma yok,benim tavsiyem "sylvanıa t8 grolux" 18 watt 60 cm iki tane...temo19

9. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Farklı kapaklar ama fikir vermesi açısından yardımı olabilir. 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg

Ekli Dosyalar:

• 1.jpg
      1.jpg
      Dosya Boyutu:
      35,1 KB
      Görüntüleme:
      1.008
  10. mr.türker

mr.türker

Yer:
    İzmir-Bornova
    İsim:
    Türker Okcu
    Devamı... 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg

vanlyy ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel paylaşım olmuş abi...temo11

12. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Arkadaşlar florasanlarımı ve gereken butun malzemeleri alıp kurulumu yaptım yerleştirdim. Balast'ların o ısınması nedir öyle ya bunu hiç hesaba katmamıştım. Neyse şimdilik idare edicek gibi duruyor ancak ilerisi için ciddi sorunlar yaratabilir. SYLVANIA Gro-lux T8 + TEKFEN Day White 1050 Lümen 12000K aldım, 2 grolux gereksiz olucaktı. Fotoğraflar ;
    IMG_5161.JPG IMG_5162.JPG IMG_5163.JPG IMG_5164.JPG
    Not : Son fotoğrafta kapak kapanınca ışık ortaya toplanmış gibi ama odak ortada olduğu için oyle yoksa gayet tatlı bir renk oluştu.​

Alparslan bunu beğendi.
  13. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Hayırlı olsun :okey:

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Balastlar elektronik değil herhalde elektronik olsaydı hiç ısınma yapmazdı.Güzel olmuş güle güle kullan...:)

15. Dark32

Dark32

İsim:
    Serhan Herdinç
    Helal olsun Volkan kardeşim akvaryumun kaç litre...:)

16. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Balast olayı sıkıntı yaratıcak gibiydi altına 4mm kalınlıkta 2 plaka tahta koydum en azından kapağa sıcaklık direk temas etmiyor, :) florasanların altına buhar camını yapıştırmak kaldı bir tek.. 100*30*45 = 135 Litre yapıyor :)

17. Dark32

Dark32

İsim:
    Serhan Herdinç
    güzel akvaryum sağlıklı balıklar beslemek dileğiyle :)...

18. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Teşekkür ederim serhab abi, ancak daha çok eksikleri var meret'in :) Şu an için fosil kaya aramaktayım çanakkalede akvaryumcular o kadar yetersiz ki tahmin edemezsiniz birşey bulmak tamamen şans.

19. Dark32

Dark32

İsim:
    Serhan Herdinç
    fosil kayaları internetten araştırarak sipariş verebilirsin sürat kargo türkiyenin heryerine 5.50 tl :) ayrıya ufak tefek gölet tarzı yerlern diplerinden kendinde cıkartabilirsin oldukça güzel parçalar çıkıyor bazen ...;) özellikle sunu belirtiyim ciklet türü besliceksen mercan kayaları ve etrafı ufak ovuklarla dolu taşları tercih edebilirsin suyun ph ını sertleştirmede güzel olucaktır.

20. Volkan UZ

Volkan UZ

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Volkan UZ
    Burlarda bulma şansım inanki sıfır serhan abi, sürat kargo kiloya göre fiyatı değiştirmiyorsa çok iyiymiştemo4.. Mercan kayaları'nı da araştırıyorum kafamdaki en güzel dekoru yapmaya çalışıcam, Florasanların altı açıktı suyun hemen üstündeydi ve buharlaşan su direk florasanlara temas edip orda kalıyordu bir reklamcıya gittim 60x8,5cm bi parça kestirip altına kapattım şimdilik ısınmadan dolayı kapak eriyip balastlar suya düşmedi elektronik balastları sordum boyları çok uzun benım kapağıma sığmıyorlar. kısa var ise 8-9 cm kadar o olabilir bakalım..
    IMG_5172.JPG

Sayfayı Paylaş