1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryum balıkları ölüm nedenleri birden fazla olunca ve özellikle de konu akvaryum balıkları neden ölür sorusunun cevabı olunca işin içinden çıkmak pek kolay değildir. Elbette, üzücü bir soruya yanıt aramayı ifade eder ama olmuşa çare yoktur, olmadan çare aramak da bizim bakış açımız olduğuna göre, şimdi neler yapabiliriz buna bakalım. Bu soruya en doğru yanıtı verebilmek için elbette bazı soruların yanıtlarını bulmak gerekir. Bunlar; akvaryum malzemeleri neler, canlıların satın alma aşaması nasıl yapıldı, akvaryum şartları nedir, düzenli su değişimleri nasıl yapılıyor şeklinde uzayan sorulardır.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri ve Akvaryum balıkları Neden Ölür Sırrı

  Akvaryum balıkları ölüm nedenleri.jpg

  Bunlara eğer doğru yanıt verebilirsek akvaryum balıkları ölüm nedenleri üzerine daha doğru cevaplar bulabiliriz. Zaten bunlara doğru cevap veren hobici arkadaşlarımız çoğaldıkça, Akvaryum balıkları ölüm nedenlerini daha az kişi merak eder. Üzücü olan akvaryum balıkları neden ölür sorusunda çoğu zaman kendi koyduğumuz tanı ve tedavi yöntemleri ile cevap aramak durumunda kalırız. Aslında mecazi anlam olarak onları kurtarmak için gerçekleştirilen çırpınmalardır ve bir nevi de görevimiz gibidir ama akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaktan her zaman kurtarmaz. Balık satın almaya gidildiğinden itibaren maddi manevi önemli bir sorumluluk yüklendik demektir. Elbette çoğunlukla kötü akvaryum koşullarından balıklar alarak eve geliriz. Böyle olunca da akvaryum balıkları ölüm nedenleri araştırmasına gireriz veya daha fazla oranda bu sona yaklaşırız. Elbette sadece satın alma aşaması değildir diyebilirsiniz ama bir yerden başlanacaksa orası bu noktadır.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri Hangi Koşullarda Yaşanır

  Satın alınan balık türlerinin tersi orantıdaki su değerlerine sahip akvaryuma eklemek. Hatalı su parametrelerine sahip akvaryuma eklemek. Bunlar kısaca türlere göre, çok çok yumuşak, çok asitli, çok alkalin, çok soğuk, sıcak su olarak ifade edilebilir. Bu seçenekler bazı türlere göre yanlış su değerleridir ve akvaryum balıkları ölüm nedenleri merakında alınan yanıtlarından biri olabilir. Sabit olmayan su değerleri yüzünden sürekli değişen parametreler. Salınan ph değeri, inip çıkan oksijen değerleri, tamamen kararsız sıcaklıklar ve bunun da kestirme ifadesi kararlı bir suyun eksikliğidir ve yine Akvaryum balıkları neden ölür sorusunun yanıtlarından olmaya aday noktalardır. Akvaryumların kırmızı çizgiye yakın değerlerde olması, en küçük bir olumsuzluğu kaldıramaması ve en küçük olumsuzlukta balıkların etkilenmesi ise genel olarak akvaryum fırsat eksikliğini ifade eder. Akvaryum balıkların besin ihtiyaçlarının son derece basit ve kalitesiz yemlerle karşılanması ve tek çeşit yemleme de diğer sebepler arasında yer alır. Çok yaygın yapılan bir hata biraz da akvaryum balıkları ölüm nedenleri içinde yüksek yüzdeye sahip olur. Bu da, balık seçimi sırasında satın alınacak balıkların bulunduğu akvaryumun sorunlarını görememekten veya es geçmekten kaynaklanır. Oysa balıklarda henüz oluşum aşamasında görünmeyen beyaz benek hastalığı başlangıcı, gizli stres, solungaç sorunları, aşırı yaşlanmışlık, çok düşük bağışıklık sistemi olma ihtimali yüksektir. Bu tür balıklar evdeki akvaryumu sahiplenmiş olan agresif akvaryum dostları yanına eklendiğinde büyük sıkıntılar yaşanır. Hatta, akvaryum balıkları ölüm nedenleri için araştırma yapma ihtiyacında kalırız. Cevabını aradığımız sorunun nedenlerinden biri de, dış görünüş olarak hasta gibi görülmeyen veya erişkin olmayan parazitler yüzünden zayıf düşmüş balıkların satın alınmasıdır. Esnaf arkadaşlardan hasta olarak balık satın almak, kendi başına zaten akvaryum balıkları ölüm nedenleri araştırma ihtiyacına iter. Henüz biyolojik döngüsü oturmamış bir akvaryumda aşırı yemleme, aşırı balık ekleme ve atıkların nispeten olan nitrat'a çevrilememesi gelir ve adı biyolojik denge fırsat eksikliğidir. Akvaryumdaki hasta balık veya balıkların fark edilememesi ve buna bağlı olarak tank geneline yayılması, hastalığın tedavi edilemez boyutlara ilerlemesi, gözlem eksikliği ve geç teşhis akvaryum balıkları ölüm nedenleri arasında yer alır.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri İçinde Yaratamadığınız Fırsat Eşitliği

  Satın almadan önce tür hakkında bilgi eksikliği de yaygındır ve ne yazık ki, akvaryum balıkları ölüm nedenleri arasında ciddi yüzdeye sahiptir. Hangi su değerlerine uygundur ve mevcut akvaryum suyumuz bu türe hitap ediyor mu sorusuna yanıt bulunmadan balık satın almak alt kategroride devam eden başlıca nedenlerden biridir. Özellikle Deniz Akvaryumu Balıkları tatlı su türlerine göre milyonlarca yıllık sabit su değerlerinden toplanan balıklardır ve adaptasyonları akvaryumlara itina ister, eğer bir anlık ekleme yapılırsa akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaya yaklaşıyoruz anlamına gelebilir. Ancak bu kural tatlı su balıkları içinde geçerlidir. Sağlıklı bir adaptasyon sıkıntısız bir süreç demektir. Genel kararlılığı sağlıklı olan akvaryumlarda sorunsuzluk anlamına gelir. Balıkların ozmotik basınç düzenlenmesi için gereken süre yavaşca sağlanmalıdır. Tuzlu su balıklarında ise, Tuz dengesi konsantrasyonu için vücudun içindeki su ile adapte edilecekleri su dengelenmelidir balık tarafından. Bu da yine adaptasyonun önemini ortaya koyar. Adaptasyonun iyi yapılması akvaryum balıkları neden ölür sorusunu yine en düzeye çekecektir. Balık vücut hücreleri ve organları tuz alımını düzenler. Eğer balık yanlış su değerlerine maruz kalırsa bir anda vücut umutsuzca dengeyi korumaya çalışır. Balık açısından bir mücadeledir ve genelde büyük hasar verir veya balık kazanamaz. Kısaca, bu unsurun da akvaryum balıkları ölüm nedenleri sıralamasında haklı bir konumu vardır. Cevabını aradığımız ve halen devam ettiğimiz akvaryum balıkları neden ölüyor soru cevabını bulmak için başka bir unsura geçerek devam edelim. Yanlış PH değerleri balığın sürtünme tepkisi vermesine yol açar ve akvaryuma adaptasyon gerçekleşene kadar balıklar mukoza üzerinde ciddi hasarlar alabilir. Sonuç olarak, balık ve bağışıklık sistemi zayıflamış haldedir ve böylece artık bakteri ve yine patojenlere açık bir halde akvaryumda dolaşır. Akvaryum balık metabolizması sıcak suda daha hızlı çalışır ve bağışıklık sisteminin daha aktif olmasını sağlar. Bu uzun vade de strese yol açar ve bağışıklık sistemi çöker. Bağışıklık sisteminin çökmesi akvaryum balıkları neden ölür sorusuna yaklaştığımızın işareti anlamına gelir. Ancak bazı hastalıkların tedavisi sırasında bağışıklık sisteminin hızlanması için kısa sürekli destek olarak kullanılır. Ph ve genel su değerlerinin sabit olması akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormamak adına önemli bir parametredir.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri Hastalık Faktörleri Nelerdir

  Fırsat eksikliği yukarıda değindiğimiz bir kavram ama o kadar basit bir kavram değil. Bu yüzden tekrar hatırlamak durumundayız. Çünkü akvaryum balıkları ölüm nedenleri cevabı arıyorsak, akvaryum fırsat eksiliği konusunda bilinçli olmalıyız ki cevabı bulalım. Her koşulda önemlidir çünkü, sistemde oluşacak bir hatada son derece sağlıklı bir akvaryum, sağlıksız bir akvaryuma göre normalden fazla dayanır, buna balıklarda dahil...Örnek olarak, dış filtre arızasını siz fark edene kadar size gereken süre sağlıklı ve değerleri yerinde bir akvaryumda daha uzundur. Aksi akvaryumlarda zamanınız kısıtlıdır. Akvaryum balıkları neden ölür sorusunda yine fırsatın diğer önemi ise, gizlenme ve tacizden kurtulma fırsatıdır. Bu da ancak gizlenme fırsatını verecek dekor ile mümkündür. Balıklar ilk adapte oldukları akvaryumda ilk bu fırsatı arar. Dekor eğer birkaç baskın balığın bölüşeceği şekide dizayn edilirse kavga ve stres azalır. Aksi halde gereksiz darbeler ve stres yüklü bir başlangıç yapacaktır ve bu da önemli bir akvaryum balıkları neden ölür sorusu cevaplarındandır.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri İçinde Kötü beslenme Ne Kadar Önemli

  Beslenme konusu elbetteki balıklar için önemli. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi ve güçlü kalması için besinlerdeki vitaminlere bağımlıdırlar. Aksi halde insanlardaki gibi zayıf düşme ve çabuk hastalanma kaçınılmazdır. Vitaminler balık üzerinde insanla aynı etkiye ya da tepkiye neden olur. Diyet seçimlerinde bu göz önüne alınmalıdır. En az üç çeşit yemden faydalanırken bu yemlerin vitamin içerikleri farklı farklı olmalıdır. Aksi halde 4 çeşit yeminiz de olsa aynı içerik yüzünden siz beslendiklerini sanarken eksik kalan yanlar çok olur. Akvaryum balıkları neden ölür sorusundan uzak kalmak için beslenme önemli role sahiptir.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri ve Ben Ne Hata Yaptım

  Akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki bir diğer ana unsur ise, akvaryum içinde stres kaynağı olarak gezinen balık veya balıklar varsa diğer balıkların bağışıklık sistemine baskı başlar. Yanlış sosyalleşmeye balıkları zorlamak bir nevi yukarıda bahsettiğimiz fırsat eksikliğinide beraberinde getirir. Sürekli taciz altında kalmak, dişi ile birlikte üreme isteğine müdahale ve beslenmelerine engel demektir. Hastalık ve zayıflık sürecinde gerekli beslenmeyi yine yapamayacaklarından tedaviye yine yanlış akvaryum ortağı engel olacaktır. Akvaryum ortaklarının seçimi bu açıdan önemlidir. Her zaman esnaflarda balıklar refah içinde olmayabilir, birçok nedenden hastalıklara yakalanabilirler. Yer darlığı Akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki bir diğer unsurdur. Akvaryum ortakları bazen istemeyecekleri türden olabilir ve bu da akvaryum balıkları açısından çok zorda kalmak anlamına gelir. Balıkların üzerlerinde gözle görülemeyecek kadar gelişme evresindeki parazitler olabilir ve iç hastalık sorunları olabilir. Yem vererek iştah durumları öğrenilmelidir. Balıkları tam olarak gözlemleyerek almak gerekir. Çoğu zaman aslında hastalıklar dikkatli bakıldığında görülebilir. Görünmeyen parazitler akvaryum balıkları neden ölür sorusunun da görünmeyen nedenlerindendir. Satın alma anının hevesi ile dikkatlerden kaçırmamak gerekir, her ne kadar zor olsa da balıklar tavırları ile ip uçları verebilirler. Fin klipleri, faltaşı gibi gözler, karın şişmesi veya eksik beden ölçüleri. 90.60 .90 ölçülerinde olmaları daha sağlıklı olmaları anlamına gelir. Pek çok hobicide kullanılmayan karantina akvaryumları bu sürecin sigortası gibidir. Gerekirse karantina akvaryumu kurmak faydalı olur.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenlerinde Biyolojik Dengenin Rölü Nedir

  Akvaryum balıkları neden ölür sorusu altındaki görünmeyen unsur akvaryumlardaki görünmeyen yaşam olan biyolojik dengedir. Genelde sabırsızlıktan dolayı kurulum başlangıçlarında unutulan bir konudur ve akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormamıza neden olur. Yeni kurulumlara zamansız balık eklemeleri gerçekleştirilip yemleme yapılmaya başlandığında azot döngüsü tıkanır ve suya aşırı yük biner. Bu yükü kaldıramayan akvaryum şartları ve biyolojik döngü yarı yoldaki duraklar olan amonyak ve nitratla balıkları başbaşa bırakır. Tabi hastalıklar bu tarz durumlarda daha ani ve etkili baş gösterir. Tedaviye fırsat bile bulunamayabilir. Akvaryumlar arası hastalık transferi ve ilaç kullanımı da akvaryum balıkları ölüm nedenleri arasında yer alır. Birden fazla akvaryuma sahipseniz dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bazen sağlıklı olduğunu sanıp aynı malzemeyi diğer akvaryumda kullandığınızda hastalık bulaşabilir. Bunun adına yer yer bakteri uyuşmazlı dendiği de olur ama akvaryum balıkları neden ölür sorusundaki payı kısmen düşüktür. Bu gibi durumlarla karşılaşmakak için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Kepçe, hortum, kova vb gereçlerin her akvaryumun ayrı olması veya iyice tezenfekte edilmesi. Malzeme ve gereçler eğer bir kez hastalıklı akvaryumda kullanılmışsa tedavi sürecinden sonra dezenfekte edilmesi. Hastalıklı akvaryuma çıplak elle müdahale edilmişse diğer akvaryumlara eller dezenfekte edilerek müdahale etmek. Ölümü kaçınılmaz olan veya sebebini bulamadığınız bir hastalıktan ölen balıkları gömmeniz gerekir.

  Akvaryum Balıkları Ölüm Nedenleri ve Akvaryum İlaçları

  Akvaryum balıkları neden ölür derken bundan en az hasarla kurtulmak için ilaç kullanımına baş vurulur. Elbette bunun amacı ölümlere son verme isteğidir ve biz buna yani akvaryum balıkları neden ölür sorusuna son vermek konusuna gelirsek, mücadele edilmesi gereken birçok hastalık ve neden olduğundan olası nedenleri anlamaya devam etmekten başka şansımız olmadığını görürüz. Akvaryum balıklarının tedavisi hobiciler arasında göreceli olduğundan farklı farklı tedavi yöntemleri ve ilaçlar önerileri ile karşılaşırız. Akvaryum balıkları neden ölür sorusunu sormaya neden olan hastalığa tam veya en yakın tanı koyulmadan ilaç kullanmak sayısal loto oynamakla eş değerdir. Akvaryum balıkları neden ölür sorusu hobicinin yanlışları veya hatalı akvaryum koşullarıyla ortaya çıktığı bilinmelidir. Bu koşullarla ortaya çıkan hastalıkların sadece sonuçları ile değil, gerçek nedenleri ile de mücadele etmek için ilaç kullanımı gerekir... Çünkü, akvaryum balıkları ölüm nedenleri arasında gereksiz, hatalı ilaç kullanımı da bulunur. İlaçları kullanmadan önce biyolojik döngüye zararı, bitki varsa bitkilere zararı ve balık üzerinde yaratacağı tahribat hesaplanmalı. Filtre sisteminden ilacın etkisini azaltacak aktif karbon gibi filtre malzemelerini çıkarmak gerekirken, bakır içerikli ilaç kullanımında uv filtresi de kapatılmalıdır. Yukarıda sıralanan tüm bu unsurlara akvaryum balıkları ölüm nedenleri araştırması yaparken karşınıza çıkacak unsurlar olarak bakın ama bunlara eklenebilecek daha birçok hatanız veya yanlışlarınız olabileceğini de asla unutmayın. Çünkü,
  akvaryum balıkları neden ölür soru cevabı belki de sizde gizlidir.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  Tolga Ünal, Pennywise, DaPhNe ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
 2. Elmaslar

  Elmaslar

  Mesajlar:
  338
  Yer:
  İstanbul Levent
  İsim:
  Suleyman elmaslar
  Temel bey bence bu konuda kitap yazmalisiniz yazim ve anlatim konusunda cok iyisiniz bilginize bunun yaninda tecrubenize soyleyecek bir sey bulamiyorum cesaretiniz portal icin buyuk şans deneylerinizi yapiyorsunuz bizler sinuclari alinmis etkanlari sadece kullaniyoruz emeklerinize saglik tekrar tekrar tesekkurler
   

Sayfayı Paylaş