1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryum Aydınlatma Süreleri

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde nemesistr tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Arkadaşlar aklıma takıldı. Bitkili akvaryumlarda aydınlatma süresi 8 - 10 saat olması gerektiği söyleniyor. Peki aralarda ki boşlukların bitkilere bir zararı dokunur mu? Mesela bazı arkadaşlar 4 veya 5 saat açık 2 saat kapalı 4 veya 5 saat açık önerirken bazıları da 4 veya 5 saat açık 3 veya 4 saat kapalı 4 veya 5 saat açık zararı olmaz diyorlar. Sizin görüşleriniz nedir?
    Ben şuan 5 - 4 - 5 i uyguladığım için duruma göre ayar çekeceğim de kafam karıştı...
    Şimdiden teşekkür ederim..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence aralarda kapatmanın zararı olmasa bile veya bu ölçülemese bile fotosentez kesintiye uğrayacak demektir. Bu da akvaryumun pH değeri üzerinde oynama yapması anlamına gelir. Her akvaryumda bu etkiler görülmese bile hassas balık türleri etkilenebilir.

3. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Ben 10 saat sürekli açık bırakıp, daha sonra kapamanızı tavsiye ederim. Üstadlar ne der onu bilememtemo27

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. nemesistr

nemesistr

Yer:
    sakarya/istanbul
    İsim:
    eyup yayla
    Aslında ph üzerindeki oynamayı ölçtüm 0.5 lik bir oynamaya sebep oluyor bu süre zarfındaki kapalılık. Bu kadar değişiklikten de etkilenecek hassas balık beslemiyorum zaten..
    Ahmet hocam günün 11 saati çalıştığım için ancak akşam akvaryumu izleme imkanım oluyor o süre zarfında da aydınlık olması için o aradaki kapalı aralığı arttırdım zaten ama senin dediğin aslında doğayı taklit ediyorsak en doğrusu olması lazım :)

5. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Madem gece izleme fırsatın oluyor sende ya evdekilere talimat ver yada yetişebilirsen kendin geldiğinde fişi tak doyasıya izle :)temo10

6. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    2 saatlik araların alg gelişimini biraz engellediğine dair bazı fikirler var ama çok da test edilmiş onaylanmış bir bilgi olduğundan emin değilim. Bitkili akvaryumda herşey yoluna girdimi aslında o aşamadan sonra artık aşırı büyümeden budamak yapmaktan bıkılabiliyor. Bu tempoyu düşürmek için ışıklandırmayı bile azaltmışımdır zamanında.

Aslında çok önemli değil benim akvaryumlar, şu andakiler de her zaman ben işten gelmeden bir saat önce ışıkları açılır :)

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    10 Saat hiç kapatmıyorum Sıkıntıda olmuyor.;)

8. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Temel bey çok doğru söylemiş, aralarda ışığı kesmek daha çok alg problemi olan oturmamış akvaryumlarda uygulanan bir uygulama. Ben günde 6 saat aydınlatma yapıyorum bitki gelişimleri gayet güzel.

Sayfayı Paylaş