1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ahtapotun akvaryumdan inanılmaz kaçışı

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde 8020_r31s tarafından 14 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Yeni Zelanda Ulusal Akvaryumu'ndaki görevliler, bir sabah akvaryuma geri geldiklerinde, ahtapotInky'yi yerinde bulamadılar... Akvaryumun popüler ahtapotu Inky'nin ortadan nasıl kaybolduğuna dair birkaç ihtimal üstünde duruluyor...

  En kuvvetli 'kaçış teorisi', Inky'nin gece, akvaryumunun kapağındaki hafif aralığı fark ettiği ve tırmanarak akvaryumundan çıktığı.

  Akvaryumundan çıktıktan sonra ise yaklaşık 4 metre mesafedeki gider deliğine kadar yürüdüğü ve sonrasında kendisini su borusuna bırakarak okyanusa ulaştığı tahmin ediliyor.

  Diğer bir ihtimal ise, Inky'nin akvaryumunun tepesindeki ucu açık su borusunda tırmanarak buradan denize ulaşmış olması.

  Inky'nin kaçmış olmasından üzüntü duyduklarını söyleyen akvaryum yetkilileri "Ama bu Inky... O her zaman meraklı ve dışarıda ne olduğunu öğrenmek isteyen bir ahtapottu. Inky çok zekiydi" diyorlar.

  Inky son hareketiyle de bunu kanıtlamış gibi görünüyor.

  Ahtapotların vücudunda kemik bulunmadığı için, bir bozuk para büyüklüğündeki deliklerden bile geçebilmeleri mümkün. Ahtapotlar aynı zamanda çok zeki hayvanlar olarak biliniyor.

  Yetkililer Inky'nin çalınmış olma ihtimali üzerinde ise durmuyor. Akvaryum yetkilileri, Inky'yi aramak için bir çalışma başlatmadı.

  [​IMG]
  En üst fotoğrafta Inky'nin akvaryumu görülüyor. Ortadaki fotoğraf akvaryumdan çıkan boru hattını gösteriyor. En alttaki fotoğrafta ise Inky'nin kaçış noktası olduğu tahmin edilen gider noktası görülüyor.

  Inky'nin kaçışı henüz fark edilmiş olsa da ahtapotun bundan yaklaşık birkaç ay önce kaçtığı tahmin ediliyor. Ahtapotlar zeki, güçlü ve çevik hayvanlar olarak bilindiği için Inky'nin kaçışı birçok deniz biyologu için pek sürpriz olmadı.

  İngiltere Deniz Biyolojisi Derneği üyesi Alix Harvey ahtapot ve mürekkep balığı gibi kafadan bacaklıların (cephalopoda) kavanoz açabildiklerini ya da küçük açıklıklar keşfedip teknelere girebildiklerine çok fazla şahit olduğunu söylüyor. Harvey ahtapotları, Houdini gibi zincirli ve kilitliyken kapalı yerlerden kaçabilen illüsyonistler için de kullanılan "escape artist" (kaçış sanatçısı)kelimeleriyle tasvir ediyor.

  Aynı zamanda ahtapotların çok iyi gözlemciler olduğunu söyleyen Harvey bu hayvanların karmaşık bir beyin yapısına ve çok keskin gözlere sahip olduğunu ekliyor. Kendi deneyimlerinden birini de aktaran Harvey, daha önce çalıştığı bir akvaryumdaki bir ahtapotun her gece akvaryumundan çıkıp başka bir balık akvaryumunda akşam yemeği ziyafeti çekip kendi akvaryumuna geri döndüğünü anlatıyor. Harvey ahtapotların zekasının yaşadıkları ortama verdikleri evrimsel bir tepki olduğunu söylüyor.

  2010 Dünya Kupası'nda maçların kazananını doğru tahmin eden ve adına şarkılar bile bestelenen ahtapot Paul kadar ünlü olur mu bilinmez ama Inky sayesinde ahtapotların ne kadar sıradışı canlılar olduğunu bir kez daha hatırladık.

  Kaynak: http://www.mynet.com/haber/dunya/ahtapotun-akvaryumdan-inanilmaz-kacisi-2404949-1
   
  tristan, MilesDavis, MESUT_KERİM ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
 2. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Türkiyede ahtapot besleyen var mı acaba?
   
 3. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Bu yaz bir tane yakalayıp deneyeceğim...temo4
   
 4. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Dene bakalım, beğenirsek ileriye dönük planlara ekleriz.Balıklarla birlikte bakılmaz sanırım?
   
 5. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  İbrahim abi ona özel üstü kapalı akvaryum yaparız o kolay, onu beslemekte kolay iki gün arayla bir iki hamsi atarız olur biter.
  Yanında balık beslermiyiz bilemem onuda deneyip öğreneceğiz...:)
   
 6. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.462
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  7 yıl sonraki planlarıma dahil ettim.Akvaryumlara köpekbalığı ve vatoz atarsam onlarla yaşar gibi:D
   
  eltes elektriks ve Alparslan bunu beğendi.
 7. cihankara

  cihankara

  Mesajlar:
  36
  İsim:
  Cihan
  Ülkede henüz görmedim ben besleyen :D
   

Sayfayı Paylaş