1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Adım adım kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumu yenilemeye ve büyültmeye karar verdim. Bu düşüncemi son bir haftadır kurulumla uğraşmaktayım. Kurulum aşamasını resimli olarak sizlerle paylaşmak isterim.

Akvaryum 100x100x70 boyutlarında, cam kalınlığı 19mm, sol ve ön cam seyredilecek kısmı olduğundan clear(şeffaf)camdan yapılmştır.

Akvaryumu taşıyacak olan sehpa ağaç ve gerçekten dayanıklı, güçlü yapıldı. Güzel bir işçilik yapılmış olup iç içe geçme şeklinde yapılarak daha da sağlam hale getirilmiştir. Ayaklarının geniş oluşu ağırlığını tabana yaydığından güvenli olduğuna karar verdim.

Sump akrilik olup, son derece basit bir yapıya sahiptir. Yukarı su basma motorunun koyulacağı bir bölme dışında başka bölmesi bulunmuyor. Günümüz teknolojisi sump kullanımını son derece basitleştirmiş ve bir çok eskiden kullanılan malzemeye ayrılan karışık sump yapısına gerek bırakmamıştır. Yer sıkıntısı olmayanlar su ilave tankı ekleyebilir.

Akvaryuma durso sistemi yapılmış olup, çift delik delinerek iki boru avantajından yararlanmak istenmiştir. Bu avantajlar şunlar, Daha az ses, taşma, yükselme yapmadan daha güçlü devir daim motoru kullanabilme gibi avantajları vardır. Akvaryumdan çıkan bu borular dirsek ve uzatmalarla kule üzerine indirilmiştir.

Kule:

Kule tek çekmeceli yapılmış olup, elyafın tüm yüzeyini kullanabilmek adına kule üzerine su girişi dört koldan yapılmıştır. Bu bize büyük kolaylık sağlayacak. Tek borudan gelen su elyafın sadece orta kısımından geçmek zorunda kalmakta ve suyun akıntı güçü ile burada ki katı atık çözünme ile tekrar akvaryuma dökmetedir. Bu sistem elyafın tüm yüzeyine dağılacak olan katı atığın çözünmeden alınması için zaman tanıyacaktır. Kule çift katlı olarak yapılmış alt katta ihtiyaç duyulması durumda, fosfat tutucu, aktif karbon kullanımına olanak sağlamaktadır. Yine elyaf her iki katada koyulabilir.

Akvaryuma suyu basacak olan motora bağlanacak boru yine, dirsek kullanılarak gerekli kavis verilmiştir. Motordan tek çıkış yapılmış ancak akvaryuma iki koldan verilmiştir. Bu başlıkların biri oynar haldedir, suyu akvaryuma istenilen yönden verebilme imkanı sağlayacaktır.

Arka fon:

Akvaryumun duvara bakan kısımları, arka fon olarak laciverte boyandı. Bir rulo yardımı ile kolayca arka fon oluşturuldu.

Bu aşamadan sonra akvaryuma, su istasyonundan doldurulan su ilave edildi. Eski akvaryumun suyunu kullanacağımdan gerektiği kadar su hazırlanmaktadır. Daha sonra 30 lt suya 1 kg tuz olacak şekilde tuz ilave edilerek erimeye bırakıldı.

Aydınlatma:

Arkadaşlar, akvaryumun aydınlatmasını bu gün tavana astım. Akvaryumun içine girerek ayar yapmam ve rahat takabilmem gerekiyordu. Su doldurmadan önce yerine takılması gerekliydi. Aydınlatma olarak SFlıgoı armatür kullanılacak. Armatür üzerinde 250 wat, 20.000 klv metal halid, 4x 24 T5 bulunmaktadır. Zaman ayarı, kendisi yapabilmekte ve bu aydınlatmayı sabah, öğle , akşam olarak ayırabilmektedir. Ancak kendisine ait olan zaman ayarlayıcı bilgisayarı ayrı satılmaktadır ve fiyatı nedeni ile alınamamıştır. Timer kullanılacaktır.

UVFiltresi:

Akvaryumda AQUA marka 25 wat UV kullanılacak. Sehba içerisinde en uygun yere yerleştirilmiştir. Deniz akvaryumlarında UV olmazsa olmaz bir ekipman değildir. Bize istenmeyen yosunla mücadelede bunun yanında, suda serbest yüzen parazitleri yok etmede yardımcı olacaktır. Kullanılması durumunda akşam ışıklarla birlikte kapanmalıdır. UV akvaryumda serbest yüzen parazitleri öldürürken, balık üzerinde bulunan parazite etkisi yoktur ve UV yararlı zararlı ayırmaz. Kullanılması sırasında ampul ömrü iyi hesaplanmalı , süresi dolan ampül değiştirilmelidir. UV filtresine gidecek olan su temiz ve katı atık içermemelidir. Aksi taktirde etki güçü düşecektir.

Kum eklemesi:

Akvaryumun kumu eklenmiştir. Yaklaşık olarak 20kg cıvarı ince mercan kumu kullanılmıştır. Kum ilavesinde görünen bulanıklık gayet normaldir. Kum ne kadar yıkanırsa yıkansın bu bulanıklık oluşacak ve oturması zaman alacaktır. Canlı kaya dekorunu oluşturmadan önce sistemi çalıştırarak, suyu elyaf ve ps yardımı ile temizler, bulanıklılığı giderirsek çok daha iyi olacaktır. Sistemin taşmaması için, kayaların ilavesi ile yükselecek olan su seviyesi iyi hesaplanmalıdır.

Elektirk:

Elektirk tesisatı çekildi. Bir adet 16 amper sigorta bağlanarak gerekli güvenlik alındı. Bu sigorta tüm sistemi durdurabilir, kontrol edebilir. Daha sonra ekipmanların bağlanması için çoklu priz sehbanın altında su sızdırmasına karşı korumalı bölgeye yerleştirildi.

Kum ilavesinden sonra, akvaryuma canlı kayalar ilave edildi. Dekor balıkların geçebileceği mağra şeklinde mevcut kayalar kullanılarak yapılmaya çalışıldı.

Sistemi çevirecek devir daim motoru daha önce kullanıldığından, bakımı yapılarak yukarı suyu taşıyacak boruya bağlandı. Motor saatte 6500lt su basıyor.

Sıra ps bakımını yaparak sisteme dahil etmeye geldi. Kullanılacak olan ps ATİ 250 model.

[img ]http://img103.imageshack.us/img103/504/cimg3452ql7.jpg[/img]

PS yerine koyuldu ve tamamlanan eksiklerden sonra sistem çalıştırıldı. Bu aşamadan sonra hem suyun bulanıklılığının gitmesi için, hem de her ne kadar oturmuş bir su kullanılsa bile, değişen kum ve zarar gören döngünün, ortaya çıkaracağı amonyağı yok etmek için, akvaryuma balıkları eklemeden önce bir süre beklenmelidir. Bu süre kullanılan ps ile alakalıdır. İyi bir ps suyun dengesinin daha çabuk oturmasına büyük oranda yardımcı olur. Ben bu süreyi üç, dört saat olarak ön gördüm. Ancak tamamen yeni bir su ve canlı kayalarla kurulacak olan akvaryumlarda bu süre sisteme göre bir ayı bile bulabilir. Sump içerisinde görüldüğü gibi elyaf dışında hiç bir filtre malzemesi kullanılmamıştır ve kullanılmayacaktır. Ancak bizzat daha evvel kurmuş olduğum filtre sistemlerinde sump içerisinde biyolojik malzeme, mercan kırığı, biyolojik sünger kullanmıştım. Bu durumda sump içerisinden geçen suyun debisi daha düşük olmalıdır. Belli bir zaman sonra tortu birikimi yapacaktır. Bu açıdan biyolojik malzemelerin kolay alınabilir ve temizlenir olması gerekmektedir. Buradan çıkaracağımız sonuç, bazı kurallara ve uygulamalara dikkat edilirse sump içerisinde biyolojik temizlik de yapabileceğimizdir.

Akvaryuma balıklar salınmıştır. Şu an itibari ile aç gözlülükleri aynen devam etmektedir.:) Bu aşamadan sonra akvaryumun dolabı yerleştirilecektir. Akvaryum pencereye biraz yakın oldu. Aydınlatmada yardımcı olacağa benziyor.:D İstenmeyen yosun yapabileceği düşünülebilir ancak gerekli bakım ve müdahale yapılırsa sorun olmaktan çıkacaktır. Kaya dekoru zaman içerisinde daha da genişletilecek. Dekora eklenecek kayalar, iyi kürlenmiş kayalar seçilerek ve zamana yayarak yapılacaktır.

Sıra akvaryumun dolabına geldi. Akvaryumun toplam maliyeti, eski kullandığım ekipmanlar ile birlikte çıkarılmıştır. Sizlere akvaryumun son halini yayınladıktan sonra aşağıda fiyat listesini bulabilirsiniz.

Akvaryum: 100x100x70, iki cam şeffaftır ve 19 mm dir. Fiyatı 1.200 ytl.
    Akvaryum sehpası: dayanıklı ağaçtan yapılmıştır. Fiyatı 350 ytl.
    Akvaryum dolabı: Lake olup fiyatı 300 ytl.
    Durso sistemi ve borular: Çift çıkış ve dört kola ayırma, fiyat 80 ytl.
    Sump ve kule: Kalın bakalittir. Fiyat 500ytl.
    Aydınlatma: SFlıgoı, 250 Wat metal, 4x 24 ati t5. Fiyat 1200ytl.
    Protein toplayıcı(ps) Ati 250 model. Fiyat 1.200 ytl.
    Devir daim motoru: saatte 6.500 lt devir. Fiyat 200ytl.
    Uv AQua marka 24 wat. Fiyat 450ytl.
    Akıntı motoru: Seıo marka. Fiyat 120ytl.
    Canlı kaya 30 kg yerli kaya. Fiyat 350 ytl.
    Canlı kum: Üç paket ince mercan kumu. Fiyat 220 ytl.
    Tuz: Tropic marin 800 lt suya 30 kg 250 ytl.
    Toplam:
    5.420 YTL cıvarıdır. Balıklar hariçtir.
    YIKIKTEMO,
    Saygılar...

TencoMelih bunu beğendi.
  2. mgrbz17

mgrbz17

Ynt: ADIM ADIM KURULUM

Hocam düşündüğüm kadar çıkmadı ama ben yaptırmaya kalksam Çanakkale'de en başta bu işten anlayan usta bulamam . İstanbul'dan Çanakkale'ye nakliye problem . Velhasıl bizim böylebir akvaryum sahibi olmamız hayal sadece sizinkilere bakıp avunacağız yani . Çünki akvaryumun dış mobilya ve cam işçiliği de görselliği direkt olarak etkiliyor bence . Maalesef bizim memlekette böyle bir işçilik hele hele 19 mm. cam bulmak nemümkün ...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu sorun hep olmuştur. Bu açıdan bazı akvaryumlar hakkında yorum yaparken, akvaryum sahiplerinin imkanları göz önünde bulundurulmalıdır. İnşallah bir gün bu imkanlara kavuşursun.

4. avşarbeyi

avşarbeyi

Abi keşke balık fiyatlarını da verseydin.
    Ayrıca senin palyaçoların serçe parmağı kadar olanı burada yani Kayseri'de 60 ytl.( Kayseri de bu iş üstüne bir tane akvaryumcu var.Ne zaman gitsen bitti diyorlar)Gelir gelmez satılıyormuş.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam,
    Balık fiyatlarını müsadenle yazmayalım. Çok değişken olması yanında, bir akvaryum ortamına artık yıllarla ifade edilecek derece de uyum sağlamış balıkların fiyatları değişir. Örnek vermek gerekirse, benim Frech angel, 800 usd cıvarıdır. Yeni gelen bir partide, esnaf kolideki balıkları akvaryuma salmadan alınırsa fiyat yarıya düşüyor.:uyari:Bunu doğru bulmasamda malesef sistem oturdu.

Evet, balıkların bazı şehirlerde pahalı olması doğru. Fakat bunun sebebini anlamakda zor değil. Balık ithalatı önce İstanbul gibi büyük şehirlere yapılıyor. Buradan diğer şehirlere artı masraflarla gidiyor. Buna yorgun ve yaşayamayan canlı kayıplarınında maliyeti eklenince fiyat kaçınılmaz olarak yükseliyor.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. MYTHDIVER

MYTHDIVER

ADIM ADIM KURULUM

Temel Abi kusursuz bir akvaryum.Tebrik ederim.
    Benim hayalimdeki cj 5 jeep parasını akvaryuma yatırmışsın :paylaşım için teşekkürler.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ADIM ADIM KURULUM

Hiç tahmin ettiğin kadar tutmadı emin olabilirsin. smiley18.gif Akvaryum esnaf bir dostumun zengin bir bayan müşterisine yaptığı ancak müşterisinin zırt pırt fikir değiştirmesi sonucu benim 1100 lira maliyetle 3 tarafı seffaf cam, pleksi sump ve kule ve yine tesisatı içinde bir akvaryumum oldu. burda:gif

Geri kalan kurulumda gördüğün malzemeler duvara gömülmüş olan 350 litrelik akvaryumumda kullandığım ekipmanlarım ve malzemelerimdir zaten. Tabi onlarıda sıfır alıp kurarsan belli bir maliyet çıkar ortaya.

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    ADIM ADIM KURULUM

Tek kelimeyle müthiş :) Arkadaşların bahsettiği gibi biraz tuzlu bir iş ama imkansız diye birşey yoktur burda:gif Bende bir 5 seneye kadar Allah izin verirse böyle bir akvaryum kurarım sanırım :) :D

9. U.Uçar

U.Uçar

İsim:
    Ufuk UÇAR
    ADIM ADIM KURULUM

Temel çok ayıp, adım adım kurulum diyorsun 1 senedir bu başlığa fotoğraf ve video eklemiyorsun. :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  11. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    ADIM ADIM KURULUM

Temel Hocam şimdi gördüm başlığı. Muhteşem olmuş.Eline sağlık. :helalolsun: Bahsettiğin fiyatlar geçen senenin fiyatları galiba? Kesenin ağzını açmışsın valla. Ben 120*60*60 10mm camdan, 100*55*60h 8mm camdan tank,6kutu silikon, sünger,borular,ısıtıcı,hava motoru kafa motoru vb.yaklaşık 550tl para harcadım,evlat acısı gibi koydu valla. İmkan kadar cesarette ister yaptığın. Tekrar tebrikler.
    Sehpayı dayanıklı ağaçtan yapmışsın,taşır mı abi bu ağaç yaklaşık 1 tonu? Türü nedir bu ağacın yazar mısın abi? Resmini birazdan ekleyeceğim dolaba yaklaşık 400kg tank koymaya çekiniyorum abi. Mdf'den dolap ve iç kısımlarını da güçlendirdiğim halde korkuyorum taşımamasından açıkçası.[​IMG]

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ADIM ADIM KURULUM

Cem Hoca'm teşekkür ederim. Ağaç çok daha fazlasını taşır açıkcası. Ne ağacı olduğunu öğrenirim ama çürümediğini biliyorum. Sadece sehba 500 lira cıvarıydı ve geçen seneden daha önce kuruldu. Bu akvaryum ikinci el olmasaydı ben de yanına yanaşamazdım yalan yok. Bu başlık altına görsel son halini eklemedim. Burası biraz eski görüntülerle kaldı. Akvaryumun altından çok su geçti hocam, son hali aşağıdadır. Bu yeni kurulmuş haliydi yani kaya ve canlı eklemeleri devam etti daha sonra.

http://www.akvaryumportali.com/forum/bunlar-benim-omrumu-yedi-t177.0.html

13. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    ADIM ADIM KURULUM

Bir akvaryumcuda da görmüştüm. Komple ahşaptı sehpalar. Özel vernikmiymiş neymiş kullandıları. Ben o kadar para veremem açıkçası. Demirden yaptırırım,hem ekonomik hem sağlam. Takdir sizin tabi. 19mm camın metre karesi nakadar abi?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ADIM ADIM KURULUM

Hocam dediğim gibi ikinci el alındı ve bütün taşındı ama akvaryuma 1100 lira demişti bana arkadaş. Şeffaf camdır üstelik üç tarafı. O zaman çok uygun alındı. Ağaçta venik filan hiç yok hocam ağac çok pahalı farklı bir ağaç.

15. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    ADIM ADIM KURULUM

Hocam sumpta neden sadece elyaf kullandın? Tortu olduğu için mi diğer malzemeleri kullanmıyorsun? Bir filtreleme sistemi gördüm geçenlerde internette. Sumpım üstüne sineklikten yapılan bir yüzeyde lambayla oluşturulan yosun tabakası nitratı inanılmaz azaltıyormuş.[​IMG]

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ADIM ADIM KURULUM

Bu sistem üzerine baya yazıştık burda Hocam aslında. İyi ve denenmesi gereken bir sistem. Yosun odaklı bir filtre sistemi. Uygulanmaz değil basit ayrıca. Sump içinde kullanılacak başka filtre malzemesine ihtiyaç hiç dumadım hatta zaman zaman elyaf bile kullanmam. Güçlü bir ps ve iyi bir akvaryum taban malzemesi ve yine kaya dekoru sistemi çok sağlıklı yürüttü yıllardır.

17. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    ADIM ADIM KURULUM

Tabi ben buranın tuzlu su portalı olduğunu sonra farkettim. gizli: Tuzlu su alanım dışında şu an. Canlı kayalar filtrasyon sağlıyor sanırım,o yüzden sadece elyaf kullanıyor olabilirsiniz.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ADIM ADIM KURULUM

Kayalar yapar hocam ama sadece biyolojik olarak yapar. Oysa sump sistemlerinde tuzlu su da olsa bir çok mekanik ve kimyasal filtre elemenı kullanan arkadaşlar var. Tercih ve alışıla gelmiş bir düzen meselesi. Herkes malesef bir diğer arkadaşın başardığını aynı sistemde olsa başaramayabiliyor.

19. ft25

ft25

İsim:
    Furkan TEMEL
    ADIM ADIM KURULUM

Temel abi akvaryumun çok harika tebrikler :basardim:

20. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    ADIM ADIM KURULUM

Akvaryum çok güzel. :horon: