1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardım(sarıprenses)

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde lepistes tarafından 14 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Beklemekten başka çare yok Muhammed. Biliyorsundur mutlaka ama okuyanlar için yazayım. Akvaryumun su değerlerini düzgün tutmak ve su değişimlerini aksatmamak iyi olur. Bekleyip görelim bakalım. İlginç bir durum sonuçta gerçekten. Su kaynaklı olsa diğer balıkları etkilerdi. Bence parazitik bir durum söz konusu.

2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    İlgin için teşekkür ederim abi. Dediğin gibi bekleyeceğiz ve sonucu göreceğiz.

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    İç mantar rahatsızlığından dolayı hava kesesi ödemine oluşmuş olabilir buda balıkta dengesiz yüzmeye neden olur diye düşünüyorum.Bu durumda balığı karantina tankın varsa oraya al ve diğer balıklarda aynı rahatsızlık bulaşmasını engelle temel abinin dediği gibi beklemekten başka şuan çözüm yok.

lepistes bunu beğendi.
  4. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Balığı akşamdan beri gözlüyorum. Önceki günlere göre çok iyi görünüyor. Bir köşede durup beklemekte, arada çıkıp giriyor. Yüzüşü normale dönmüş gibi.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İnşallah düzelecektir balıkların o halini görmek içler acısı bir durum.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oksijeni artirip isiyi 30 yap Muhammed. Son darbeyi vuralim. Yaz simdi ama akvaryum isisi daha dusuk olabilir. Oksijeni artirmadan olmaz yanliz. Baligi gozlemleyerek daha kisa sureli bir banyoya daha ihtiyac olup olmadoigina karar verebiirsin.

Cep mesaj...

lepistes bunu beğendi.
  7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Öncelikle geçmiş olsun...

Bence su değerlerindeki ani değişimden kaynaklanan bir sorun.

Akvaryumdaki suyu komple yenilemen iyi olmuş. Dış filtrende kömür falan var mıydı bu olaylar olmadan önce ?

Cichlid besleyen birinden de biraz su aldın mı ? Komple su değişiminden sonra ...

İlaç kullanman iyi olmuş umarım en az kayıpla atlatırsın Muhammed...

lepistes bunu beğendi.
  8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Muhammed öncelikle geçmiş olsun videonu izledim net olmamakla birlikte dönen balıkta ve diğer yüzen balıklarrın bir kaçında dikkatimi çekti anüslerindeki içe çöküklük. Bu durum iç parazitin işaretidir ve bulaşıcıdır bu da balıklarda hava kesesi ile alakalı bir rahatsizlığa neden oluyor olabilir bundan uzun zaman önce aynı hastalıktan bütün kolonimi kaybetmiştim. Sıralı ve hızlı bir şekilde filtreden kuma taşlardan suya dezenfekte olayına başla hasta balıkları muhakkak diğerlerinden ayır antibiyotik tedavisi yada sarmısak tedavisi çözüm olabilir. Geçmiş olsun sonuçları muhakkak ekle saygılar.

lepistes bunu beğendi.
  9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Balık bu gün iyi. Bu arada seranın costapur diye bir ilacı var. Tavsiye edermisiniz.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Balıklar iyi ise ve düzelme var ise neden tavsiye edelim Muhammed ? Aşağıdaki videoda etafında dönüp duran bilinçsiz balıklarını kaç kişinin kurtardığını düşünüyorsun ? Cevap koca bir hiç olmalı ne dersin ? Eğer tabi uyguladıysan adı sanı bilinmeyen antibiyotikle yaptırdığın banyo uygulamalarından aldığın başarıyı en azından gelişmeyi çok ciddiye almanı öneririm.

http://video.eksenim.mynet.com/trkyc...prenses/592865

Başarıyla sonuçlanırsa ' Düzelmez dediğimiz hastalıklar/ Balıklar ' adlı başlıkta paylaşacağım bu konuyu.

lepistes bunu beğendi.
  11. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Gerçekten şaşırdım bende, ilaç penisilin içerikli bir ilaç. Hastalığın tam sebebini bilseydik çok daha güzel olucaktı. Abi diğer ilacıda Mesut abinin iç parazit olabilir demesi üzerine tavsiyelerinizi istedim.

12. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Muhammed sarmısaktan öte antibiyotikmi var balıklarının düzelme sürecine girmesine sevindim

13. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Sarımsağı kullanamıyorum abi keskin bir koku yayıyor. Ev ahaliside bunu kesinlikle kabul etmiyor.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dönüp duran balıklarda son durumu alalım Muhammed ?

Konuyu düzelmez dediğimiz balıklar/Hastalıklar konusuna alıyor muyuz yoksa başın sağolsunna mı hazırlanalım ?

Birkaç fotoğraf iyi olur durum iyi ise.

15. muster

muster

İsim:
    mustafa doğruer
    merhaba arkadaşlar aileye yeni katıldım 6 yıldır balık besliyorum 3 yıl önce bi çift zebra chlit vardı 270 adet yavruladı belli bi süre sonra çevremdeki akvaryum sevdalılarına dağıttım şimdi akvaryumumda bir çift sarı prensesim var geçenlerde (08.06.2010) dişi balığım arka kuyruğunu cama bi kaç kere vurduktan sonra 8-10 adet yumurta gibi bişi çıkardı ardındanda iki saniye demeden hepsini ağzına aldı bunlar yavrumu bilmiyorum birde ağzının alt tarafı şişmesi lazımken herhangi bir şişme olmadı.bu ne olabilir akvaryumda erkekle dişiyi ayırdım bikaç akvaryumcu arkadaşın tavsiyesiyle aralarında bi tül var şimdi ne yapmam gerekiyo yardımcı olabilirmisiniz bu arada akvarymun ölçüleri 70x30x50 şimdiden teşekkürler en yaknı zamanda fotolarınıda eklemek istiyorum

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aramiza hosgeldiniz. Disi Cichlid baliklari bir anlik stres ile bosalttiklari yumurtalari geri toplarlar. Ancak stres devaminda kusabilir veya yutabilirler. Baliginizi gozlemleyin yumurta sayisinin azligindan agiz kismi yaniltici olabilir.

Yem yemesi degisir agzi dolu ise, ya yemez ya da cok dikkatli acar agzini. bunu ancak siz gozlem ile anlayabilirsiniz.

Net fotograf eklerseniz daha net fikir yazilabilir.

Cep mesaj...

17. muster

muster

İsim:
    mustafa doğruer
    TeŞekkÜr ederİm verdİĞİnİz bİlgİler İÇİn pekİ Şİmdİ 08.06.2010 tarİhİnde aĞzina aldiĞi yumurta İse ne zaman yavrulama olur kusturma yapmam gerekİyomu. Önceden rahat rahat dolaŞan baliĞim Şİmdİ kipirdayan bİŞİ gÖrdÜĞÜ an yuvasina gİrİyo bazen erkeĞİ yanina tekrar salsammi dİyorum ama korkuyorum fotoĞraflari yÜklemek İstedİm ama ÇÖzÜnÜrlÜklerİ yÜksek olduĞu İÇİn kabul etmedİ program

18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Sarı prenseslerin kuluçka sürei 20-22 gün arası değişebilir.Balığınız 28-30 Haziran tarihleri arasında yavrularını bırakabilir.Akvaryum hacminiz,içindeki canlılar,dekorasyon size fikir vermemizde önemli faktörler.

Benim şahsi fikrimi sorarsanız ben kusturmaya karşıyım...

19. muster

muster

İsim:
    mustafa doğruer
    slm..

Merhabalar,

Acil bişey sormam lazım. Zebra ciklet balığımın karnı şişti bişey yemiyor, halsiz gibi ne yapabilirim ? Balığın cinsi erkek neden olduğunu bilmiyorum yardımcı olurmusunuz. şimdiden çok teşekkürler.

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun öncelikle.

Akvaryum bilgileriniz yok ancak karın şişmesi sebebleri su toplama, kabızlık gibi nedenlerdir. Hatalı besleme ve su kaynaklı sorun olabilir. Öncelikle %30-40 su değişimi yapın. Başka balık varmı akvaryumda fikrim yok ancak bazen tek balık şartlardan bağışıklık sistemi zayıflığından daha erken tepki verebilir. Bu yüzden su değişimi iyi olur. Balık yem alıyormu bilemiyorum. Yem alıyorsa haşlanmış bezelye vermeye çalışın. Kuru yemi ıslatarak verin.

Sayfayı Paylaş