1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acil yardım(sarıprenses)

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde lepistes tarafından 14 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Arkadaşlar evde bulunan akvaryumda son bir haftadır 3 kayıp verdim. Şu sıralar bir balığı daha kaybetmek üzeriyim. Ve hepsi aynı şekilde öldü. Balık kendi etraında dönüp duruyor. İki gün içerisnde ölüyor. İlk başta %30 luk bir su değişimi yapmıştım. Yine olmadı, dün bütün akvaryumu boşaltıp baştan sona yıkadım. Sonra suyu ısısnı ayarlayıp balıkları tekrar akvaryuma attım. Dünden beri promlem yoktu. Az önce sarıprenseste aynı belirtiler başladı. Üstadlarımın yardımlarını bekliyorum.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bakın ilk başta düşünmeye başlayalım. Yıkarken filtrenizi ısıtıcınızıda yıkadıysanız akvaryumunuzla ilgili bir problem olacağını sanmıyorum. Başka dışarıdan ne gelebilir. Yemlerle ilgili bir sorun olabilir mi ? Balıklarınızın karınlarında belirli bir şişkinlik yada içe çöküklük varmı dışkıları nasıl. Yemleride geçtikten sonra dekorlarınızda bir problem olabilir kalıcı bir problem. Zemin kumunuz ile ilgili bir problem olabilir zemin kumu salınım yapıyordur kayalarınız ve kumunuz salınıp yapıyor mu yapmıyor mu kontrol edin. Su değişimleri çok güzel ama bu söylediklerimede bir bakarsanız iyi oalcaktır. Dediğim gibi iyi temizlediğinize inanıyorsanız dıştan bir etken olabilir. Umarım hemen çözeriz ne olduğunu sorunu çözmemiz için ilk başta bu nedenlere bir bakın cevaplarını alalım bende bu arada biraz daha düşüneyim.

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Söylediğiniz her şey gözden geçirildi. Dekordan tutun filtreye yemden tutun ışığa bu sistem 6 aydan fazla oldu kurulalı. Şüphelendiğim tek nokta bu durum gerçekleşmeden önce % 50 dip çekimi yaptığım zamandan sonra başlaması. Kumu çok karıştırmıştım. Zehirlenme olmuştur die zaten dün akvaryumu baştan sona temizledim.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O zaman eskiye dönük bir problem olmaması lazım balığınız hastalığı önceden kapmıştır ve şimdide sıkıntısını çekiyordur. Ben hertürlü hastalığa karşı yaptığım şey. Bol vitaminli yemler. Bol bol oksijen 3 adet hava motorunu aynı anda kullanıyorum diyebilirim. Dinlenmiş su değişimi. Sizede bunları önereceğim ama resim video filan koyabilirseniz daha açıklayıcı olabilirm. Hay Allah ne oldu ki. :smiley33:

5. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Ne oldusu benim de kafamı karıştırıyor. Bir haftadır nerde hata var diye bakıp duruyorum. Oksijen desen oksijen, dinlenmiş su desen dinlenmiş su. 3-4 çeşit yem. Balıklar çok sağlıklı ve yavru veren balıklar şu an bile içinde çiftleşen var.

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Slikonlarınızın nasıl olduğunu biliyormusunuz tek aklıma gelen o.

7. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Akvaryum taymur marka silikonuna ne diyebilirim ki.

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Silikon zehirlenmesi olabilir diye düşünüyorum Şahsen ama ne yöntemi var bilmiyorum bir üstadlarımızdan da yanıt gelecektir ama bence ne varsa o akvaryumda var çıkar o balıkları koy kovaya daha sağlıklı olurlar. Isıtıcı ve hava motorunuda tak. Bu işi çözene kadar kaybetmeyelim onlarıda.

lepistes bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun Muhammed zor bir durum. Bakteri kaynaklı olabilir. Eğer iç yapıda balıkları ele geçirmiş ise su değişimleri fayda etmez. Çok zor teşhis edilebilir durumlar bunlar ve tüm balıkların aynı dönme ile ölmesi çok çok ilginç. Akvaryumu tümden dezenfekte etmişsin ve sonuç alamamışsan durum iyi değil demektir.

İstersen bir öneri olarak balıkların hepsini bir kova içinde banyo şeklinde antibiyotikli suda 10-15 dakika tut. Bunun için augmentin kullanabilirsin. Tablet olarak kova su dolu olsun ve 4 tablet erit. Kovaya bol oksijen ver banyo sırasında.Akvaryum suyunun değerleri yerinde olsun banyo sonrasında geri eklerken.

Sonucu yazarsan iyi olur.

lepistes bunu beğendi.
  10. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Tamam abi tavsiyeni uygulayacağım.

11. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Balığın videosunu çektim büyük bir ihtimal yarın yayına girer o zaman eklerim linki.

12. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    İalcı uyguladım yalnız augmentin bulamadım penos 1000 vardı ondan kullandım. Şimdilik eskisi gibi ilaç etkisi gösteri inşallah.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Muhammed işlerden dolayı nette pek olamadığım için konunu geç fark ettim kardeşim kusuruma bakma.

Muhammed,Temel hocamın tavsiyesine harfiyen katılıyorum. Ancak akvaryumunuda kumundan filitresine kadar komple boşaltıp bi güzel dezenfekte edip yeniden kur.Hernekadar sıfırdan akvaryum kurma taraftarı olmasamda bu durumlarda şart oluyor bazen.

lepistes bunu beğendi.
  14. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vidoyu izledim Muhammed. Kac balik bu sekilde hasta oldu ? Antibiyotigi banyo olarak kovada mi uyguladin yoksa akvaryum icine mi ekledin ? Banyo yaptirdiysan bir 10 dakika daha banyo yaptirirsan iyi olur.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sanki darbe almış gibi.:smiley33:

Muhammed, akvaryumdaki baskın bir balık diğerlerini kovalıyormu hiç ? Sanki bu balık hasta değilde,kaçarken kafasını dekorlara yada cama çarpmış gibi geldi bana.:smiley33:

17. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Temel abi 4 balık bu şekilde öldü. Kovada uyguladım bu gece yine uygularım. Video dün gece çekilmişti o balık şu saatlerde aynı şekilde dönüyor.
    Olcay abi akvaryumda iki erkek vardı. Biri iceman diğeri sarıprenses onlar ilk gidenler oldu.

18. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Gerçekten balıkların o hali çok içler acısı ne hale gelmişler. : (

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İkinci banyo sonrası yaz durumu Muhammed. Kaç tablet erittin kova içine ? Tablet sayısına bir tablet ekleyebilirsin sonraki banyoda.

20. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    İkinci banyo uygulandı. Yaklaşık 5 saat önce banyo yaptırdım. Balık halen videoda ki gibi dönüyor.

Sayfayı Paylaş