1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Acemi Tuzlu Su Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde TAMER75 tarafından 13 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlı eklemek hata olmuş Tamer.

TAMER75 bunu beğendi.
  2. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Evet farkındayım..tek olduğu için aldım yoksa ben nitrit testi almaya gitmiştim balıklara bakmadım bile :( bu durumun nedeni ne olabilir onu anlamaya çalışıyorum...

3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Pazar günü toplantıya geldiğinde görüşelim. Bu süre içinde akvaryum ışıklarını yakma hatta yapabiliyorsan üzerni hiç ışık almayacak şekilde kapat. birkaçgün böyle kalsın Değişik yerlerden aynı hastalık olması aklıma birşey getiriyor.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    ?? Ne o öyle tankın üstünü kapatma falan,kızamıkmı olmuş tanktakiler.

veysel bunu beğendi.
  5. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Valla ben kendi üzerimi örtüp bir daha çıkmayayım insan içine.hayvanların da vebalini üzerimize aldık beceremedik adam gibi yazık günah garibanlara :(

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Salgın için erken genelde baharda karlar eridikten sonra ortaya çıkan bir hastalık var ama heryerden aynı haberin gelmesi aklıma bunu getiriyor. Belirtiler aynı. Bakalım tamer hoca bunu dener ve sonuç alırsak açıklarıım ;)

7. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Öyle bir şey yok abi bu hobide bu şekilde düşünmenin yeri yok. Bu hastalık yüzünden arkadaşın üretimhanesindeki 1.000 kadar discusu 1 gecede çöpe atmak zorunda kalmıştık :(

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Şimdi balıklarda benek, deride matalşma ve renk solukluğu, sürtünme bunların hepsi varmı?

9. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Var

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      65 KB
      Görüntüleme:
      918
    • image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      70,4 KB
      Görüntüleme:
      895
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
  11. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Emin olmadığım için yazmamıştım ama az önce Tamer abi ile telefonda konuştum. Ciddi olarak Velvet ten şüpheleniyorum. Akvaruma karartma uygulayacağız. Umarım işe yarar.

nhtkmn bunu beğendi.
  12. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Bugün itibariyle 1 wrasse 1 fire goby 1 tane de yellow tang hayatta kaldı, diğerleri sizlere ömür..yellow da kayalara sürtünüyor o da gidici gibi..9 gündür prodac oodimedic uyguladım bir işe yaramadı, ışıkları kapalı tuttum, odayı karanlık tuttum bir tek akvaryumu kapatmadım ama velvet olsa sanırım hepsi ölmüş olacaktı hergün 1 balık kaybettim aşağı yukarı..bugün mikofish siparişi verdim, bir adet karantina tankı kurmak istiyorum en azın bu üç garibanı tedavi edeyim..bir karantina tankında ne olmalı? Boyu resun newa gibi markaların hazır sistem nano tanklarından mı almalıyım yoksa sıradan bir akvaryum mu almalıyım? Eğer sıradan bir akvaryum alacaksam içine basit bir iç filtre koysam bir de hava taşı kurtarır mı? Acil tardım rica ediyorum :(

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun üzücü durum, karantina tankı ufak bir saklama kabı bile olur, içine ufak ısıtıcı ufak ps yada, hava taşı ve sirkülasyon için iç filtre yeterli gelir, mikofish iyi seçim ısıtıcıyı da 29 dereceye ayarlayın...

TAMER75 bunu beğendi.
  14. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Sağolun..
    Cevap için teşekkürler..tuzluluk ne olmalı peki? Tankta 1020, aynı değerde mi yapayım yoksa 1009 a çekeyim mi?

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    1009-1015 arası yalnız tedaviden sonra canlıları çok daha dikkatli çok daha yavaş eski tuz oranına getirmek lazım...

TAMER75 bunu beğendi.
  16. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Öncelikle geçmiş olsun.Aynı belirtilerle tüm balıklarımı kaybettim birkaç hafta önce.

Öncelikle tanka kesinlikle yeni bir canlı almayınız.Milyonculardan 70 lt lik plastik saklama kabı alıp geçici bir karantina tankı kurabilirsiniz.

Bu illeti yenmek için tek çare hastalık başlangıcında tuzluluğu kademeli olarak 1009 a çekmek.Benim akvaryumda mercan olduğuu için ben ufak balıkları alıp picoda tuzluluğu düşürerek tedavi ettim fakat yer ve zaman sıkıntısından tekrar akvaryuma atmak zorunda kaldım.

Eğer akvaryumda mercan yoksa tuzluluğu kademeli olarak 1009 a indirin ve 1-1,5 ay bu şekilde kalın.Bu süreçte tüm parazitler döngü sırasında patlayıp ölecektir.Balıklar iyileşti deyip 2-3 haftada bırakırsanız süreç başa sarar.Anlattıklarım tecrübe ile sabit.

Plastik kaba ısıtıcı ve hava taşı atmanız yeterli.

TAMER75 ve Alparslan bunu beğendi.
  17. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    Merhaba herkese..bir süredir 3 balıkla yaşamaya devam ediyorum ciddi su değişimleri yaptım şu an durum sakin gibi bu arada kayaların üzerinde pembemsi bazı küçük sivri şeyler çıkmaya başladı resmini koydum alttaki kayaya bakılırsa görülecektir bunlar nedir? İyi midir kötü müdür :) bir de bugün akvaryuma bakarken kabuksuz snail gibi küçük bir iki canlı farkettim suyun içine sigara dumanı gibi birşeyler veriyolardı :) şimdi demeyin sakın " kafa buluyolarsır ellemeseydin" diye aynen se sigara dumanı gibi suda yukarı doğru yükselip kayboldu 3-4 kez oldu videoya çekmek istesim birdaha yapmadılar sonra da kayboldular..bu ne olabilir daha önce gören duyan oldu mu?

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      78,9 KB
      Görüntüleme:
      938
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Küçük snailler sperm bırakırlar, üreme yapıyorlar yakında bir sürü minik minik görürsün, diğerleride tüp kurdu olabilir bekle bakalım kafaları çıkacak mı? Tül şeklinde.

TAMER75 bunu beğendi.
  19. TAMER75

TAMER75

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    TAMER ATACAN
    yalnız bende en başından beri bir tane snail var yani kendi kendine mi çoğalıyor bunlar? bir defa kayanın birinde ucu tüylü birşey görmüştüm arada çıkıyor sonra delikten içeri giriyordu bunlar da onun gibi olabilir o zaman..sağol Veysel

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş