1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

A-P Fit Yem - Tek Taş 2 Kuş

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 27 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yem konusunda uzun zamandır denemeler yapıyordum, içerik oluşturma aşamasında yem içeriğinin kendiliğinden balıklar yanında mercanların da ilgisini çekecek boyuta doğru ilerlemesi sonrası ortaya çıkan karışımı sizlere tanıtmak istedim.

  Balık yavrularının gelişimi ve gerekse anaç balıkların üreme kalitesi açısından yem konusunda kendi tecrübelerim veya kendi metodlarım olması gerektiğini düşünüyordum. Etken madde bombardımanı olması yanında suda uzun süre asılı kalması, üremeyi %60 artırması, yumurta kalitesinde ultra seviyeye ulaşmak elbette benim uğraşım için olağan isteklerimdi. Bunu başarmış olmanın mutluluğunu yaşarken, aynı zamanda LPS, Soft, SPS mercan türlerinin birçoğunun yakından ilgi duyacağı bir içerik ortaya çıktı.

  Bu yem bir DIY yemdir, isteyen bazı arkadaşlar oldu ve olacaktır. Bu açıdan bu konuda samimi belirtmem gerekir ki, her isteyen yerine forum arkadaşlarımızla sınırlı bir paylaşım yapmak durumundayız.

  Bazı arkadaşlar test sonuçları, bilimsel veri vb düşünüyor olabilir veya soruyor olabilir. Fakat bizim evde labaratuvar yok, ben gözlem ve tecrübelerim ile bu açığı mümkün oluğunca kapatmaya çalışıyorum, içerik içinde olan maddelerin oranlarına kadar aylar harcadım. Bu açıdan isteyen arkadaşlar paçası yiyorsa istesin, yoksa izlesin devam etsin.;)

  Yemi balıklar tüketirken etrafa dağılan parçacıklar tüm sisteme ulaşıyor. Dağılan yemler mercanlarınız, podlar, su süzen makro yaşam ve omurgasızlar tarafından da tüketilecek, bu açıdan dağılan parçalar olması kötü değil daha iyi olacak.  Garanti edilen ve oluşturulan içerik aşağıdaki gibidir. Tamamı sömürüden korunması için yazılmamıştır. Memnuniyet şahsımca garanti altında, ancak insanlık halidir isteyip beğenmeyen arkadaşlarımız olursa anında geri gönderebilir.

  Yemden o anlık kullanacağınız kadar minik bir kaseye alıp çamur kıvamında lapa tarzı 2 dakika karıştırıp top gibi parçalar yaparak buzlukta 1-2 saat bekletiyor ve akvaryum camına, dekora dilediğiniz bir noktaya yapıştırıyorsunuz.

  A-P balık yemi.jpg

  Hazırlayıp hemen de balıklara minik parçalar olarak verebilirsin ama reef akvaryumları için bu yemi 2-3 topak yapıp buzlukta 1-2 saat tutarak cama veya dekora yapıştırırsanız tüm yaşam faydalanır. Yapıştırılacak topak boyutu canlı yüküne göre sizin belirleyeceğiniz bir durum.

  A-P ultra besleyici yem.jpg

  Probiyotikler
  Vitamin C
  Astaxanthin
  Kril
  Niacin
  Agar
  Spirulina
  Chorella
  Omega 3
  E vitamini
  Sarımsak
  A vitamini
  Hupa
  DHA
  EPA
  Niacin
  Biotin
  Riboflavin
  D vitamini
  Protein
  Dihydroiodide
  Cobalt
  Lift
  Magnezyum Oxide
  B12
  Fitoplankton
  Zooplankton
  Monohidrat
  Artemia
  Somon
  Soya
  kür
  Moisture
  Kalsiyum pantothenate
  14 etken madde daha vardır.
   
  Düzenleme: 4 Şubat 2015
  Alparslan, zipkinteam, Nadir ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 2. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  Temel hocam bu yemi her gün verebilecekmiyiz, yoksa haftada 1 gün vermekmi uygun olacak?
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Her gün isteyen verebilir, ana yem formunda çünkü. İsteyen hafta 3 gün verebilir. Balık veya mercan odaklı kullanımına bağlı bu sayı biraz da.
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.249
  Yer:
  Bursa
  Bu yemle birlikte "anaç balıklarda %100 sağlıklı yumurtlama ve yumurtlama periyotlarında istenildiği gibi manüpilasyon" yapabileceğimizi söylüyorsunuz, öyleyse bu bir devrim niteliğinde...Değişik türlerde denemek için 100 gram kadar almak isterim.

  Kullanımı NLS' ye çok benziyor bu arada...(Nutri-cell)
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Devrimleri severim ama devrim mi değil mi bilemem, kullanıp yazanlar ile göreceğiz. Dediğin gibi bu yönde tetikleme yaptığını net olarak gözlemlemiş durumdayım. Elbette doğal olarak kullanacak arkadaşların tank ve bakım durumları yanında tecrübeleri alacakları faydadaki oranı belirleyecektir. Bazıları söylenen kadar, bazıları daha düşük verim alabilir ama bu tamamen hobici tecrübesi ile orantılı olacaktır.

  Evet çok benziyor çünkü, bu yemi larva yemi olarak küçük mikronlarda hazırlattım, kendim hazırladım, bir kısmını homojen hazırlattım, bir kısım etken maddeleri kendim karıştırıyorum. Aşağıdaki öneri çok yerinde ve gerçekti, bu durumda geriye bu şekilde kullanım dışında alternatif kalmıyordu.

  Bu konuda etken maddeleri hazırlayan arkadaş tarafından iletilen öneri şu şekilde oldu:

  Pelet olarak bu kadar etken maddeyi birbirine yapıştırmak DIY hazırlama yem için sizin işiniz değil, bu yoğunlaştırıcı kimyasal ve maddeler ister, bu mikronda hazırlanan etken maddeleri homojen olarak karıştırmak çok daha kolaydır.

  Çok doğru bir öneri olmuştu bence, mantıklı ve diğer alternatifler imkanlarımı aşan bir işlem olacaktı, bu yüzden mecbur kullanımı budur.;)
   
  TencoMelih, veysel, ka2n ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.249
  Yer:
  Bursa
  Probiyotik olarak hangi bakterileri ekliyorsunuz?
   
  Erdal bunu beğendi.
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel bir soru olmuş tebrik ediyorum. Etken maddeler içinde 'probiyotikler' olarak tek kalemde geçse de garanti edilen probiyotikler aşağıdaki gibidir.

  Bifidobacterium bifidum %5, Bifidobacterium breve %5, Lactobacillus acidiophilus %20, Lactobacillus casei %25, Lactobacillus rhamnosus %25, Lactobacillus plantarum %10, Streptococcus thermophilus %7, Lactobacillus bulgaricus %3, magnezyum sterat (bitkisel kaynaklı)

  Zaten birlikte yaptığımız araştırma sonucu bunların içinde en önemli olanı ve kesinlikle olması gerekeni barındıran probiyotik türünü özellikle seçmiştik.
   
  Düzenleme: 12 Ocak 2015
  TencoMelih ve Erdal bunu beğendi.
 8. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.046
  Temel abi 1oo gr mada ben talip olabilirmiyim
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Maalesef 100 gr yollayamam, 2 kişi ve sen 3 kişi istedi. Gr olarak bir fiyat çıkarıp yazacağım buraya. Uygun bulursanız alırsınız. Beğenirseniz sonrakini daha tedarikli yaparak istediğin miktarda alırsın.
   
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.078
  Yer:
  Bursa
  Öyle 100 gr ları unutun, ciddi pahalı bir yemdir kendileri.Sıranın başında ben varım ona göre. :)
   
 11. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  :D:D Ne yani Hakan bey kaşık ölçüsüylemi alacağız.
   
  Montimahir bunu beğendi.
 12. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.046
  Tamam abi o zaman 25 gr olsun sonraki partiye bakariz
   
 13. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  Senin tankın küçük 10 gr da yeter :D
   
 14. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.046
  Temel abi yagmur hakli ver onlara ben bi corbalik senden alirim tadina bakmalik 25 gr yagmur un olsun ;-)
   
  YMR_AY bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Yaparız arkadaşlar, hele az miktar kullanıp deneyin, olayı görün bakalım fikriniz ne olur. Sonrası kolay inşallah. Hakan SPS reef tankında denesin, o beğenirse saldırın korkmayın. Yok cacık olmaz derse uzak durun arkanıza bakmayın.:) Adam pimpirikli kolay kolay başkasından gelse hayatta kullanmaz.:D
   
  veysel bunu beğendi.
 16. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.046
  Sen yavrularini buyutuyorsun onla abi mercan mi buyumeyecek pehhhh
   
 17. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.078
  Yer:
  Bursa
  Bu iş o kadar basit değil Erdal, yemin yaptığı icraatları yakından biliyorum.Ancak resif tankında amaç suyu bozmamak ve bozmadan sürdürülebilirlikten ibaret olduğu için böylesine kuvvetli bir yemin neler yapacağını deneyerek görmek gerekir.(Temel abi her ne kadar kendinden emin olsa da)O yüzden ilk etapta kullanmak tecrübe ister diye düşünüyorum.Mercanların başta çok iyi tepkiler vermesi kaçınılmaz olsa gerek, sonrasında suya neler yapıyor bunu testler ile takip etmek gerekir bence.
   
  TencoMelih, nhtkmn, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 18. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Aynen Hakan çok haklı, isteyen Hakan'ın tecrübe aktarımını bekleyebilir. Ben hazırladım 150 gr şimdilik var. Birazını da kendime ayırdım. Etken maddelerin siparişini verdim Çarşamba günü elimde olur.

  50 gr yem 65 TL fiyata çıkıyor, içerik böyle olunca rakam bu. Bilemiyorum tabii fikrinizi ama fiyat bu arkadaşlar.

  balık yemi yapımı.jpg

  mercan yemi yapmak.jpg
   
  veysel, Erdal, nhtkmn ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 19. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.134
  Yer:
  İstanbul
  Ben iki tankımdada denemek isterim Temel hocam.Nonodaki damseller nls nin yemlerini yutamıyorlar en minik boyuyla toz şeklinde beslenmeye uğraşıyorlar.
   
 20. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Toz olarak değilde tarif ettiğim gibi lapa kıvamında yapıp buzdolabında bekletip yapıştır cama veya dekora. Çok daha güzel beslenirler, toz olarak bu incelikteki yem balıklara zor biraz. 50 gr sen istiyor musun şimdi?

  Hakan 50 gr almıştı zaten.
   

Sayfayı Paylaş