1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

90 lt nano kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde sezai25 tarafından 24 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Boyut (cm): 60*30*50h
  Kapasite (litre): 90 Litre
  Malzemeler: 100w ısıtıcı, BM QQ1 askı protein skimmer, Fluval sea CP1 dalga motoru
  Aydınlatma: Hopar 4x24w HO armatür (Üzerinde kendi floresanları mevcut, beyaz-mavi)
  Akvaryum Bakımı: Haftalık %10 su değişimi olarak planlıyorum
  Taban: Coral reef aragonit canlı kum 9 litre - 7-8kg canlı kaya
  Tuz: ********** Reef Salt

  Selamlar,

  Bende klasik olarak tatlı su için kurulabilecek tüm akvaryumları kurduktan sonra, tuzlu su macerasına giriyorum. Tatlı suda Malavi-Tanganika-Güney Amerikan-Discus ve bitki akvaryumlarım oldu. Fakat biliyorum ki tuzlu su akvaryumu diğer akvaryumlardan hem daha maliyetli hem de daha fazla ilgi istiyor. Ama bu ilgi bende fazlasıyla mevcut :) Sizlerin de yardımlarıyla güzel bir akvaryum kuracağımıza inanıyorum.

  Akvaryum olarak mecburiyetten yukarıda ölçülerini verdiğim akvaryumu kullanacağım. Bitki akvaryumunda bulunan balıkları ve bitkileri elden çıkardıktan sonra akvaryumu bir güzel temizledim. Evimde mutfak için kullandığımız reverse osmos cihazından tatlandırıcıdan önce bir çıkış yaptırdım ve suyu doldurdum. Bugün litreye 33 gr hesabına göre yaklaşık 3 kilo tuzu ilave edeceğim ve dalga motorunu çalıştıracağım. Tuzun tamamen eridiğinden emin olduktan sonra eşimden tuzluluk için test yapmasını isteyeceğim. ( Eşim kimya mühendisi ve iş yerlerinde bana yardımcı olacak bayağı bir aletleri mevcut :)) Tuzluluk oranını 1.025 seviyesine ayarladıktan sonra almış olduğum canlı kumu ekleyeceğim. Bir hafta kadar bu şekilde çalıştırmayı düşünüyorum. Daha sonra 7-8 kilo kadar canlı kaya eklemesi yapacağım, kayaları alacağım kişi de kürlemesi yapılmış hazır kayalar mevcut. Almaya gittiğimde akvaryuma uygun olabilecek birkaç çeşit dizayn denedikten sonra kafama yatan şekle göre kayaları seçerek alacağım ve akvaryuma ekleyeceğim. Diatom başlangıcına göre temizlik ekibi girişi yapacağım. (Kaç adet ihtiyacım olacaktır?)

  Canlı olarak akvaryum hacminden dolayı fazla tür şansım olamayacağını biliyorum, sizlerin yönlendirmeleri ile canlı çeşitliliğini sağlarız.

  Kusura bakmayın biraz uzun bir yazı oldu ama takip edeceğim sürecin tamamını yazdım, çünkü eksik veya hatalarım olabilir. İşi baştan sıkı tutmakta fayda var :)

  Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  İyi günler
   
  veysel ve Alparslan bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Sezai bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.
  Bence akvaryum ölçüleri deniz akvaryumu için ideal değil, geçici olarak şimdilik kullanıla bilinir. İleride sumplu bir akvaryum öneririm...
   
 3. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Teşekkürler Alparslan Bey, fakat yukarıda yazdığım gibi mecburiyetten dolayı bu akvaryumu kullanmak durumundayım.
   
 4. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Selamlar,

  Akvaryum suyunu ekledim, tuzluluk için paket üzerinde yazan 1 lt suya 33 gram olarak ekledim. Tuz tamamen çözüldüğünde 1.034 gibi bir değer yakaladım. Bunu 1.025 e mi çekmem gerekiyor? Yardımcı olabilir misiniz?

  Teşekkürler
   
 5. Demek ki tankın hacmini doğru bilmiyorsunuz. Kaya, kum gibi elemanların hacimleri su hacmini azaltacağı için hesapladığınızdan daha az su var sisteminizde büyük ihtimalle. Bu durumda eklediğiniz tuz fazla olmuş olmalı. Saf su ile seyreltmeniz lazım. Matematiksel hesap için tankınızdaki suyun hacmini tam olarak bilmek lazım. Ancak bu bilgi anlaşıldığı kadarı ile yanlış, bu durumda azar azar su çekip yerine saf su koyarak tuzluluğu ölçeceksiniz. İstediğiniz değeri yakalayana kadar bu seyreltmeye devam ediniz.

  Saygılarımla..
   
  Düzenleme: 25 Ekim 2016
 6. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Bilgi için teşekkürler, tanka tam olarak 80 lt su ekledim. 80*33: 2,640 gr. Tuz ekledim, paket üzerinde bu şekilde yazıyor. Tuz tamamen eridiğinde ölçtüğüm değer 1.034 sonuç olarak rverse osmos su ile 1.025 için seyreltme yapacağım.

  İyi günler
   
 7. YMR_AY

  YMR_AY

  Mesajlar:
  10.113
  Yer:
  İstanbul
  Tuzluluğu neyle ölçtünüz? Kalibrasyonu bozuk olabilir.
   
 8. Sezai Bey,

  Hesaplamanız doğru değil ve tanka 80 litre su eklemiş olmanız bence imkansız. Tank ölçülerinize göre hesap yapınca 60x30x50 = 90.000 cm3 yani 90 litre yapıyor. Bu brüt hacmi tankınızın. 1 cm'den cam kalınlıkları ve yükselikten de bir miktar indirirsek 58x28x40 = 64.960 cm3 ~ 65 litre net su koyarsınız bu akvaryuma; e kaya kumu da düşünürseniz sizin hacim en fazla 50-55 litrelerde olabilir.

  Saygılarımla..
   
  muratmuratt bunu beğendi.
 9. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Tuzluluğu iki adet refraktometre ile ölçtüm, biri dürbün tipi diğeri laboratuvar tipi. Her ikisininde sıfırlaması yapılarak ölçüldü.

  Akvaryuma 4 damacana + 3 litre su ekledim. Toplamda 79 litre yapıyor. Kum ve kaya eklenmeden işlemi yaptığım için eklenen litre kesinlikle bu.
   
 10. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Selamlar,

  Benim ölçüm yaptığım refraktometre PPT olarak ölçüm yapıyormuş, sağolsun tuz üretici firma ile görüşerek konuyu netliğe kavuşturduk. 34 ppt 1025 tuzluluğa tekamül ediyormuş. Kendisine bu bilgi için teşekkür ediyorum.

  Dün akşam kumu eklemiştim, bugünde canlı kayaları ekledim. PS çalıştırıldı, armatür devreye alındı( Günlük 8 saat çalışacak) Artık sabırla bekleme zamanı.

  IMG_20161025_194608.jpg
   
  veysel bunu beğendi.
 11. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  PPT ile ilgili tabloyu aşağıya ekliyorum, belki benim gibi birisinin de yardımcısı olur

  [​IMG]
   
 12. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
 13. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Akvaryumun suyu bayağı oturdu ve netleşti. Diatom başlangıcı ne zaman başlar acaba? PS ilk iki gün çok iyi toplamasına rağmen şimdi bir şey toplayamıyor. Akvaryumda bir canli yükü olmadığı için olabilir heralde. IMG_20161028_152058.jpg
   
  veysel bunu beğendi.
 14. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.678
  Yer:
  ankara (aydın)
  Gayet güzel görünüyor, şimdi sabır diyatom 15 gün ile 21 gün arası başlar normalde. Bakteri kültürü kullandıysanız biraz daha erken gelebilir diyatom. Bir ay sabır süreci önemli olan bu. Sabır.
   
  sezai25 bunu beğendi.
 15. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Teşekkür ederim Veysel Bey, sizin gibi tecrübeli arkadaşların yardımıyla inşallah sağlıklı ve uzun ömürlü bir tank olur. İlk alınacak temizlik ekibi için hangisinden kaç adet almak gerekir?
   
  veysel bunu beğendi.
 16. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.678
  Yer:
  ankara (aydın)
  Diyatom başlasın bir, 3 conch 2 turbo snail yeter fazlasına gerek yok.
   
 17. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Teşekkür ederim, zaten önümüzdeki bir ay yurt dışında olacağım 15-20 gün bu sürede zaten bir canlı girişi olmayacak. Eşim sadece buharlaşan su için ekleme yapacak. PS, dalga motoru ve armatür içerisinde canli varmış gibi çalışmaya devam edecek.
   
  veysel bunu beğendi.
 18. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Merhabalar, yeğenim bugün sahilden birkaç deniz yıldızı yakalamış getirmiş. Bende akvaryumda henüz canlı yada mercan olmadığı için yıldızları alıştırarak akvaryuma koydum. Bu yıldızlar akvaryumda olur mu? Yoksa çıkarıp denize mi salmalıyım? IMG_20161031_181634.jpg IMG_20161031_181745.jpg
   
 19. sezai25

  sezai25

  Mesajlar:
  74
  İsim:
  Sezai ÖZKAYA
  Dalgıç bir abimle görüştükten sonra yıldızların etçil olduğunu ve reef uyumlu olmadığını öğrendim bu sebeple denize geri döndüler.
   
 20. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.678
  Yer:
  ankara (aydın)
  Yerli yıldız türleri genellikle akvaryumdaki sıcaklık derecelerine dayanamazlar, çıkarıp denize salmak isabetli olmuş.
   
  YMR_AY ve sezai25 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş