1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde barbs tarafından 7 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    90*70*65 durso sump sistem deniz akvaryumu kurulumu konumuzla herkese merhabalar. Önce şunu Belirtmeliyim ki çok güzel bir ortam oluşmuş. Burada takİp ettığim kadarı ile forum, portal olmaktan çıkmış aile gibi olmuşsunuz. Bunun için tebrik ederim sizi.

Önce kendimden bahsedeyim biraz. İsmim Barbaros, yaşım 35, doğma büyüme İstanbul Modalıyım, aslen Rizeliyim.

10 gündür bu başlık altında yapılan kurulumları vs alınıcak deniz akvaryumu ekipmanları okudum ettım. Fakat, kafam o kadar allak bullak oldu ki şuna eminim ilk bu başlığa girseydım kafam karışmadan belli deniz akvaryumu bilgileri edinirdim.

Eski bir akvaryumcuyum çocukluk yaşlarımdan askerliğe kadar tatlı su akvaryumculuğu yaptım
    Her akvaryum sevdalısının olduğu gibi içimde kalan ukte idi denız akvaryumu, ta ki bugüne kadar.

Yarın evime 90*70*65 durso sump sistem deniz akvaryumu kurulumu için gelicek.
    10-15 gündür edindiğim bilgilerle kendim bir sistem topladım. Siz de taktir edersiniz ki, bu acık ara bir bütce hobisi. Aldıklarımın listesini aşağıda vericem.

- Red Sea SALT 25 KG
    - Kafa Motoru aqua medic
    - SEIO SUPER FLOW PUMP M1500
    - EHEIM JAGER 300 ISITICI
    - BUBBLE MAGUS NAC7
    - HOPAR T5 4*28W ARMATUR
    -Argonit kum

Evet arkadaşlar, iyisi ve kötüsüyle listem budur. Yardımınızı istediğim konu çoğu başlığında alınıcaklar listesi yazmaktadır.

http://www.akvaryumportali.com/forums/deniz-akvaryumu-kurulumu-forum.35/

Şu kadar litreye şu kadar tuz kullanılmalı, şu su kullanılmalı vs vs bunlar tamam. Fakat, benim gibi acemilere ne nereye konur, nasıl kullanılır, sump ta ne kadar su olmalıdır, kafa motoru nereye takılmalıdır yazmanızı rica ederim. ki, deniz akvaryumuna su pompalasın. İnanın hiç bir fikrim yok, bana yardım ederseniz çok ama çok sevıinirim. Aşama aşama resimleri paylaşıcam sizinle.

Şimdiden teşekkür ederim...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: 90*70*65 400 Lt Durso Sump lı AKVARYUM KURULUM.

Barbaros abi Öncelikle Hoş geldiniz,Boyu Dg Serıesin bir çok modeli var,onuda yazarsanız daha güzel fikir veririz...toka:gif

3. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul

Çok teşşekkürler,hoşbuldum dg 2520'imiş.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi motorun gücü 20 wat :Saate 1400lt su çeviriyor,bence canlı yükü artıkça ilerde sıkıntı yapacak...
    Sitede bu Ps den kulananlar daha çok yardımcı olurlar...:)

5. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul

Onun farkındayım ama şu anda litremle orantılı canlı kaya, kum ,10 canlı balık birazda canlı bitki yükünü kaldırmazmı?. Amacım bir dahaki yaz başına kadar çok daha iyi bir ps ve aydınlatma ile mercan ve balık yapmayı düşünüyorum.O zaman çok daha iyi bir modele geçmeyi planlıyorum eğer bu ps benim ıçın sorun olucaksa o büyük sorun benim için.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi 10 balık birde büyükse bayağı fazla,bunları azaltırsanız olur ilerde daha güçlü Ps edinirsiniz...:temel:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: 90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu

Deniz akvaryumu kurulumu hayırlı olsun, hoş geldiniz. Yorum ve düşünceleriniz için ayrıca teşekkürler. Ekipmanlar evet mütevazi olmuş biraz ama burada önemli olan orantılı canlı yükü ve daha fazla bakım emeği verebilmektir. Tabii bu uzun vade de pek kolay olmuyor. Protein skimmer zayıf biraz ve ileride değişebilir, şimdilik kurulum onunla yapılabilir elbette. Fakat, alınmadıysa aşağıdaki ürünlerin rakamı protein skimmer ekipmanına aktarılarak modeli güçlü seçilebilir.

- JBL PO4 TEST
    - JBL MG/ CAL TEST
    - JBL NO3 TEST
    - JBL KH TEST
    - REEF BİO FUEL
    - SERA SU DUZENLEYICI
    - MICRO BIOTESTER

Bunların fiyatını protein skimmere ekleyin, başından yetecek ps alıp sonrasında bir protein skimmer daha alarak masraf yapmayın. Tuz güzel, kafa motoru bence hatalı. Atman suyu ısıtır ve zamanla debisi düşer. 20 kg canlı kaya ile güzel bir kurulum yapılabilir. Kum olarak çok ince bir kum seçmemek yerinde olur. 0 2-3mm aragonit kum öneririm.

8. Cevap: 90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu

Barbaros bey portala hosgeldiniz.. ;) Temel üstadın dediği gibi at-104 sizin için sıkıntı yapabilir, buharlaşmaya katki saglar damacana kullanacaksanız sizi eklemelerde baya yorar maddi olarak bence. Belli bir süre sora elektrik kaçağıda yaptığını duydum.. imkanınız varsa aldığınız yere iade ederek bir new-jet 3000 tedarik edin eğer yeterli geliyorsa ki atman'dan daha iyi is çıkarır diye düşünüyorum. Çok fazla da fiyat farki yoktur. Bir de yükseklik çok fazla değil mi sizcede? Akvaryuma müdahale'de sıkıntı olacağını eski bir tatlı su bakan kisi olarak biliyorsunuzdur. ;)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Erdem güzel katkı olmuş. Yükseklik evet standart üzeri ama ben yüksekliği fazlalığından ziyade oluşturulacak dekor yüksekliği ve daha da önemlisi deniz akvaryumuna ilave edilecek aydınlatma gücü ile kıyaslarım. Kısaca, güç varsa yükseklik akvaryum içi ulaşım ve müdahale zorluğunu umursamayanlar için önemsizdir. YÜkseklik+ aydınlatma gücü.

10. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Teşekkür ederim, diğer kurulum sayfalarını okudugumda adınız Temel di sanırım tesekkÜrler Temel bey.

bu ürünlerin hepsini aldım. Şu anda hepsi halı hazırda bende, yok sorun değil dersenız bununla devam edicem, maalesef hiç bir bilgim yok tamamen yonlendırme ile aldım.
    Kafa motorunu deşitirebilirim sanıyorum bu benım akvaryumdakı suyumu saatte 5 kere falan donduuyo edındıgım bılgı oyle ama baska marka ya gecebılırım gerı ıade edıp

Şimdi asıl sormak ıstedıgım sey sudur baeylıkduzu tarafında tuzlu su balıgı yetıstıren bır akvaryumcu ıle konustum bana cesme suyu kullanabılıcegımı soyledı bu dogrumudur bır akvaryumcu ılede konustum oda kullanabılıcegımı soyledı bunu yapmam ne kadar dogrudur bolgemde turkuaz su yok malesef yenı adı damla su sanırım bunun ıcın bana bı onerı yapabılırmısınız
    âyrıca kafa motorumu ps mı nasıl yerlestırıcegımı bılmıyorum elyaf vs kulanmayı dusunmuyorum ılk etapta 2 tane tag 2 adet crown ve fıre karıdes beslemeyı dusunuyorum
    alıcagım kaya kurlu kaya olucak tabı akvaryumu oturtuktan sonra bunu
    ıst ıcı alabılcegım uygun bı yer bılıyomusunuz kurlu kaya ıcın bana 16 lıra fıyat verdıler ve hepsını bırden almasam ornek verıyorum 5 kılo 5 kılo eklesem bır sıkıntı olurmu.
    kusura bakmayın aklıma takılan herseyı soruyorum

Adım adım fotografları paylasıcam sızınle.

Üstadlar ışıklandırmam bu yükseklıkte ki bir akvaryum için yetersiz mi? Yükseklıği ben kendım bölyle istedım kaya dızılımı ıcın daha dogrusu benım ıstedıgım olculer bunlardı ve buna gore bır kavaryum bulup aldım

Alparslan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İsim bilinmezliği yüzünden hitap konusunda kasılıyorum ve itiraf etmek gerekirse, yazım stili ve şeklinden dolayı da şahsen mesaj yazarken zorlanıyorum.

Aydınlatma son derece yetersiz kalacak.

Tuzlu su balığı yetiştiren arkadaş ve akvaryumcu çeşme suyu olur diyorsa zaten direk kullanmamanız gerektiğini otomatik düşünmelisiniz. Turkuaz olması şart değil, helal süt emmiş bir damacana markası olur.

Alınan malzemelere son derece yazık olmuş, işe yaramaz bu aşamada bence. O rakam, protein skimmer ve aydınlatmaya aktarılmalıydı. Isıtıcı tüm akvaryumcularda var, Jager öneririm. Kurulum olmadan, akvaryum ortaya çıkmadan balık türü belirlemek iyidir ama ekipmanları alıp balık düşünmek hatadır. Akvaryum hedeflenen canlılara göre kurulmalı, akvaryumu kurarken belirsiz yapıya balık düşünmek pek akıllıca olmaz.

12. Cevap: 90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu

Siz değerli üstadlarımızdan ogrendiklerim ile bazı katkılarda bulunmaya çalışıyorum Temel abi. Eklediklerinizden bende aynı dusuncedeyim abi, mesela benim yüksekliğim 60cm ama 50'lik seramik dekorumla saglikli bir dizilim yapabileceğim düşüncesindeyim. Eklemek istediğim mutlaka canlı kayalarınızı mümkünse kendiniz seçin, istediğiniz dekoru o seçimle çok daha kolay yerine getirirsiniz. Benim gibi büyük parçalara karsı karşıya kalırsanız yüksek dekor ihtimali sifir'a iniyor desem yeridir. Ben ilk kurulumda reverse ozmos baglattim çok da iyi bir karar vermişim. Çünkü buharlaşma ile başka türlü basa çıkamazdım. Eğer damacana düşünürseniz mutlaka RO'yu gözden geçirin kurulumu maddi olarak yakın rakamlar olacaktır litrenize göre damacana maliyeti ile.

13. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul

İlk mesajda da yazmıstım ismim barbaros kullandıgım pc ıngılızce karakter ve ustune su dokulunce yazım hataları ve ımla hataları ondan kaynaklı
    dedıgım gıbı tamamı ıle butceden dolayı bende ısterdım ıyı bır sıstem kurmak ama malesef hobı olunca kısıtlı kalıyosunuz
    bakalım umarım sorunsuz bır sekılde sıstemı kurarım
    malesef bir seyleri tecrube etmeden ne kadar okursanız okuyun olmuyor kaldıkı mısafır olarak bu forumun kurulum asamalarını sayfa sayfa okumama ragmen yıne kıstlı kalıyorsunuz aklınızda kalan sadece temel bılgıler oluyor bu tum hobiler ve zevkler ıcın gecerlı kanımca.

damacana ısını yarın halletmeye calısıcam herhalde 22-23 adet ısteyınce baska bolgede olsa getırırler dıye tahmın edıyorum

fiyat olarak bilginiz varmıdır su icin

aydınlatma ısını ve kafa pompasını yarın halledicem sanırım degistiricem
    ummarım sorunsuzca hallederım

yanlız ınanın sump a bunları nasıl yerlestiricem en ufak bir bilgim yok ps yı kafa pompasını nereye koyucam onu dahi bilmiyorum bana bununla ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

Alparslan bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ekipman yerleşimi oldukça kolay endişeye gerek yok. Sakince ve acele etmeden buradan danışarak ekipman yerleşimi yapılır. Sump bölmeleri nasıl bilemiyoruz, fotoğraf eklenirse daha iyi fikir sahibi olunur. Normal şartlarda sumpun sağ tarafından akvaryumdan gelen suyu taşıyan boru veya hortum iner. Kule yoksa su sumpa direk akacak demektir, yahut bir malzeme ayarlanacak demektir. Orta bölmeye ps yerleştirilecek ama Boyu dg 2520 aynı zamanda askılı bir protein skimmer modelidir. Yandan yer durumuna göre asılabilir aynı zamanda. Fotoğrafları ekleyince belirleriz bunları. Sol taraftaki sump bölmesine normalde suyu yukarı basacak kafa motoru yerleştirilir ve döngü sağlanır. Sump fotoğrafı ve akvaryumun arkasındaki delik ve boru çıkış yeri önemli belirlemek için.

15. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul

Yarın detaylı olarak tüm resimleri ekliycem foruma.

Alparslan bunu beğendi.
  16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Barbaros bey öncelikle hoşgeldiniz. Yeni kurulumunuz hayırlı olsun.

Üstadlar birçok bilgiyi vermiş zaten hiç acele etmeden yavaş yavaş kurun derim ama öncelikle kafa motorunu değiştirmeye çalışın derim.
    Ve yükseklik T5 aydınlatma ile olmaz değil ama tabana mercan koymaya kalktığınızda sıkıntı yaratır. Onun dışında sorun olmaz diye düşünüyorum ama 2 tane T5 te koyulmaz tabi bu yüksekliğe.
    Siz önce bir sump, Tank ve elimizdekileri bir ortaya serelim. Bakalım nasıl bir sump yapısı var görelim ondan sonra adım adım kurarız hep beraber.
    Size tavsiyem su firması aramayın yaklaşık 25-30 damacana su kullanacaksınız bu su fiyatıda ortalama 180-200 TL gibi bir maliyet çıkıyor bu rakkama biraz daha ekleyip RO alsanız zaten ilk kurulumda kendini telafi eder.

17. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Evet arkadaslar akvaryumu zor bela eve getirdim temizlik asamasindayim su anda icinde kim kum artiklarini bosalttim
    Burdan sump a iniyor

Sump im

Evet ustadlar. Sorunum su tasima esnasinda sumpa inen borulari kesmek zorunda kaldim
    Bunlari eklerle birlestiricem
    Bana neyi nereye yerlestiricegimi soylerseniz seviniirim

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

18. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hayırlı olsun
    Akvaryumun içinde bulunan taşırma kutusundan aşağı inecek botlar pvc ve kalın olan. Yakın içine ucu giren geri dönüş. Sump 'ın içinde çalışacak geri dönüş motoruna bağlanacak.
    Pvc boruları tangit ile yapıştırabilirsin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump içinde sağda bir kutu var, kule sanırım. Akvaryumdan çıkan kalın pvc boruları sumptaki kule içine denk gelecek şekilde yapıştırmak lazım. Başka bölme cepten göremedim. Ps ve kafa motoru geniş alana yerleştirilecek. Kafa motoru sol tarafta olabilir. Tangit yapıştırır boruları, en son ses ve ince ayarlar yapılır.

20. Cevap: 90*70*65 Durso Sump Sistem Deniz Akvaryumu Kurulumu

Akvaryum güzel hayırlı olsun tekrardan. Alttaki boruların içe geçecek kısımlarını güzelce zimpara yapıp tangitleyerek yapistirirsiniz, üstadlar yazmış zaten. Ama arka tarafa kapak yok sanırım, açık olduğu için uygun bir parça mobilyacidan tedarik edip vidalayin akvaryumunuzu doldurmadan, hatta boruları yapistirip ona göre güzel birsey yaptırın bence. Aşırı ses canınızı çok sıkar.

Sayfayı Paylaş