1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

85x45x38 Sığ - Reef İlk Adım

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Scarface__ tarafından 2 Eylül 2016 başlatılmıştır.

1. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herkese merhaba..Tankta son durum olarak palyacolari hastalik sevebi ile kaybettim kuyruk ve yuzgec erimesi ile basladi ancak yem yeme vs sikintilari yoktu sabaha baktigimda derilerinde problemli bu sekilde ôlduklerini gordum..Fox Face hala yasiyor ancak yem yeme zamani ortaliga cikiyor genelde kayalar arasinda kamufle oluyor..Akvaryuma palyacolar hastalandgini gordgm an Tropical marka Sanital tuz ekledm bi nevi rahatlasin hayvanlar diye ancak suan diatom sona erdi yani tank geri siifrladi kendini ve ps masmavi su toplmaya basladi bir iki gun snra mavi su toplama durdu zannedersem sanitali topladi ancak diatomdan eser kalmadi.Kayalar vs bembeyaz oldu ancak suan yeni yeni nokt nokta diatom geri basliyor gbi.Size ne yapmaliyim acil tavsiyeye ihtiyacim var.Simdiden tesekkurler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herkese merhaba..Tank son günlerde düzene oturmaya başladı..Palyaçolar öldükten sonra tanka bir hafta önce S boy yellow tang ekledim.Fox face ve yellow var şimdilik...Tankta camlarda ve kayalarda yosunlaşmalar mevcut sanırım daha diatom bitmicek gibi duruyor..Çünkü kum
    hala oldugu gibi duruyor...Bi kaç soft mercan ekledim cok küçük parçalar..Çınar mushroom vs gibi..Ama kumda diatom olmadı sadece cam ile kum arasında var okadar..Yüzeysel olarak kumda göremiyorum..Şimdilik bu kadar varsa sizlerin tavsiye ve önerisi dinleyebilirim..Teşekkürler

Düzenleme: 17 Kasım 2016
    veysel bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Diatom illaki cok sert gececek diye bir durum yok.

Pek mudahale ve ekleme olmadan izlemeye devam diyebilirim

veysel bunu beğendi.
  4. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Ekleme ve müdahele yapmıyorum burak bey dedginiz gibi oturup izlemeye devam :) ancak fox cok ürkek aynı zamanda yellowu da ürkütyor bir anda kaçısıveriyorlar odaya falan girince hemen kamufle oluyor yem yemelerinde sıkıntı yok çok oburlar ama yem atarken bile kaçıyorlar ortalık durulunca çıkıyorlar yem yemeye :D Anlayamadım nedendir..Yorumunuz için teşekkürler

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    4 ekim su doldumuş, 9 ekim palyaço balığı alınmış 18 ekim fox face ve kaya düzeninde oynama yapılmış. Tanka erken canlı eklemek müdahale etmek her zaman geri atar kurulumlarda. Bu düzenin oturmasını engeller.

Kurulumda,,
    Bir ay beklemek bu süre içinde diyatomu gözlemlemek temizlik ekibi ile oyalanmak kafi gelir. Canlı girişi yerine bir kaç parça (düzeni oturmuş tankan) canlı kaya eklemek en faydalı yöntem olur.

Cam ve kayalarda oluşan yosun tekrarlayan hafif diyatom da olabilir kalıcı da olabilir. Fosfat testi yapın derim. Kullanılan su ve buna bağlı aydınlatma destekli kalıcı yosun sorunu yapabilir.

montana ve YMR_AY bunu beğendi.
  6. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Veysel bey merhaba.tanka 1 hafta once canli kaya eklemesi yaptm baska bi oturmus akvaryumdan.yosundan kasitim aslnda diatomdu yorumunuz icin tesekkur ederim . Varsa baska tavsiyeniz dinleyebilirim

7. Jeddite

Jeddite

Canli kaya eklemesi yapilmis olsa bile canli kayanin icindeki bakterilerin bir kisminin olup amonyak salmasiyla tekrardan dongu baslamasini beklemek daha dogru bir tercih olabilir. Uyarilar sizi suclamak icin degil hem canlilariniz hemde ugrastiginiz hobinin daha surdurulebilir ve uzun vadede saglikli olmasi icin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Pennywise ve YMR_AY bunu beğendi.
  8. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Tesekkur ederim yorumunuz icin..Suan icin baska birsey yapmama gerek var mi acaba ? Mesela hic su degisimi yapmadim.Yapmalimiyim yoksa saha beklemeli miyim.Sizin öneriniz nedir..Tesekkurler

9. Jeddite

Jeddite

Amonyak ve nitrit/nitrat testi edinebilirsiniz. Amonyak ve nitrit sifirlanmissa ve nitrat artmissa, biyolojik dongunuz calismaya baslamis demektir. Eger suda amonyak veya nitrit varsa ve nitrata donusmemisse bu mevcut canlilariniz icin toksit etki yaratabilir.

Eger dongu oturmussa diyatom temizlik ekibiyle veya kendi kendine geri cekilip nitrat artisi baslamis olmalidir bu asamada nitrat peak yapmissa %20 su degisimi yapmaniz nitrati indirgemek icin makul olabilir. Aslinda bu sureci 1 aylik bir surece yayarak yapmak biolojik dongunuzu oturtmak adina daha saglam olabilirdi. Ama suan yinede test yapmakda fayda var gibi gozukuyor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

YMR_AY bunu beğendi.
  10. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herkese merhaba armaturu yeniledikten sonra bir kac foto paylasmak istedim..Aydinlatma icin 2 floya daha ihtiyacm var ama karar veremedim suan icin yeni taktigim 2ati blue plus...Diger ikisi giesemann purple ve sulvania aquastar 10k olan modeller bu iki flo eski yerine flo arastiriorm 2ati blue pls ile kombine olcak sekilde.pacific sun ultrawide UV modelini dusunuyorm.Digerime karar veremedim.Varsa sizlerinde tavsiyesini alabilirim..Canli olarak fox ve yellow vardi durumlari gayet iyi ancak cok ürküyorlar yem atarken bile cozemedim bu durumu :/ Simdilik bu kadar tesekkurler.

veysel ve Rokujou bunu beğendi.
  11. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__

Rokujou, veysel ve YMR_AY bunu beğendi.
  12. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herkese merhaba..Foto paylaşmaktan duramıyorum :) ancak fotolar nedense kötü çıkıyor telefonda gayet iyi görünüyor ancak foruma atınca bulanık görünüyor kusuruma bakmayın...Tankı kendi haline bıraktım ..Floresanları yeniledimm.2 ATİ blueplus 1PacificSun Spectre+ 19k 1PacificSun Crystal blue...Son iki foto 2 ati blueplus digeri 1crystal blue ve spectra+19k ile çekildi..Varsa sizlerin eklemek istedigi tavsiye vs alabilirim :) Daha mercan falan giremedim ama su değişimi falan da yapamıyorum tankı kuralı 2 3 ay oldu ..Sizce ne yapmalıyım..Şimdiden teşekkürler

Düzenleme: 29 Kasım 2016
    YMR_AY, corax, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Yazan ilgilenen arkdaslar yok ama tekrar foto atmak istedim Dun itibari ile ilk defa su degisimi yaptm uzun sure snra 20 lt kadar..Tankta suan mercan yok denecek kadar az bi arkdsimdan aldgm 2 3 kafa mushroom 1 2 obek cinar fox ve yellow ile devam yakinda canli olarak anthias ve bi cift maroon dusunuyorum varsa tavsiye ve oneriniz alabilrim.

YMR_AY bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Red antias sağlam balıktır, bir seneden fazladır benim gecekondu akvaryumda bile keyifle yaşıyorlar. Başka tür palyaço alınmayacaksa Maron güzel seçim.

15. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Teşekkürler veysel abi tavsiyen için :) İthalatla gelicek olan anthiaslar dispar diye geçiyor sıkıntı olur mu acaba

veysel bunu beğendi.
  16. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Balık eklemeden önce dikkat etmenizi öneririm..Yellow tang ler aşırı saldırgan olabiliyor..

17. Scarface__

Scarface__

İsim:
    Scarface__
    Herkese merhaba.Dün Tanka 2 adet maroon ekledm ancak bu kadar agresif oldgnu blmiyordum.Baskin olan yanina yaklastrmiyor yellow da iki maroon u yaklastirmiyor bolgesine.Ne yapmam lazm zamanla alisirlar mi yoksa tanktan cikarmam mi gerekir cok guzeller ama canimi sktilar maalesef tavsiye bekliyorum sizlerden.Tesekkurler

veysel bunu beğendi.
  18. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Kendi deneyimlerimden yola çıkarak söyleyeyim çok büyük sıkıntı yok..maroonlar birbirlerine baskınlık kurmaya çalışıyor 5-10 güne geçer.Yellow tang bu kadarcik saldirgansa öpüp başınıza koymanız lazım;) Bendeki imparator Angel hariç her eklenen balığa en az 3 gün normal yüzmesine engel oluyordu hep son sürat bir yerden bir yere kaçmak şeklinde dolasiyorlardi:D

veysel bunu beğendi.
  19. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Benim koca tank 2 yellowa dar geliyor sanki.Sürekli birbirlerini yoluyorlar.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tavsiyem aldıktan sonra değil almadan önce sorun. Güzel birşeyler olacak ama sabır en büyük sorun

corax bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş