1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80x60x55 Tuzlu su akvaryum kurulumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Giray tarafından 27 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Anemon için benim yolum uzun. Nereden baksanız 4-5 ay dan önce ekleyeceğimi sanmıyorum. Eklersem de tercihimi kum anemonundan yana kullanırım sanırım. Kayalar rezerve. ''Vakit'' olan şey hepimiz için, bu gün olmaz yarın, yarın olmaz öbür gün. İlk kurulumda vakit geçmek bilmiyor ama. Ben daha önce bir kaç kere tecrübe ettim bu sebeple şimdi hevesimi arkadaşlarımın akvaryumları karşısında kahve içerek gideriyorum şimdilik.

2. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
  3. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Bugun yeni canlilar ekledim. Sanirim duzgun bir foto makina bulmam lazim. İphone ile olmayacak bu is

4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Biri fotoğraf mı dedi :)

Giray bey hayırlı olsun kurulumunuz. Hemen demeyin makine diye. Iphone biraz mavi çekiyor. Programlar var photoshop, photoscape gibi onlarla renk düzenlemesi yapabilirsiniz. Sadece akvaryumun fotoğrafını çekmek için alınmaz makine.

5. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Bende çok acele etmiyorum açıkçası ama sizin kadarda sabırlı değilim sanırım. Şuan yeni tankı daha hızlı oturtmak için su değişimlerini Carib sea okyanus suyu kullanıyorum. 2 ay kadar böyle gidicem sanırım. Çok faydasınıda görüyorum açıkçası. Mercanlar su eklendikten 2-3 saat sonra çıldırıyorlar:)

6. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Teşekkür ederim elimden geldiğince sağlıklı bir kurulum yapmaya çalışıyorum. Makina almak tabiki işin şakası ama daha kaliteli resim paylaşıp değerli forum üyelerinin yorumlarını ve eleştirilerini duymak çok daha iyi olur.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bence fotoğraf makinası alınmalı. Çok güzel canlılarımız ve akvaryumlarımız var ama paylaşamıyoruz. Burada yada farklı yerlerde yayımlanan bir çok akvaryumu şahsen gördüm. Ne yazık ki görselleri fotoğrafları ile boy ölçüşemiyor. Çok daha güzel renkler hakim. bir sonraki yatırımım olacak fotoğraf makinası.

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Tabi ki haklısınız. Hepimiz en iyi akvaryumu yapmaya çalışıyoruz bütçemize göre ve en güzel fotoğrafı çekmeye çalışıyoruz ki buna değsin diye düşünüyoruz.

(Diğer hobim fotoğraf. Kendi çapımda birşeyler çekmeye çalışıyorum. Manzara, Portre, ürün fotoğrafları ve akvaryum fotoğrafları gibi. Amatör olarak ilgileniyorum.
    İyi fotoğraf için iyi bir makine fotoğraf çekmiyor. Ya da şöyle izah edeyim şuanki cep telefonları 5-6 yıl önceki compakt fotoğraf makinelerinden çok daha kaliteli fotoğraf çeker. Önemli olan iyi bir fotoğraf için elimizdeki ekipmanı düzgün kullanmak. Bunun için biraz ışık, enstantane, diyafram ve iso bilgisi yeterli olacaktır.)

Yetmediği noktayı zaten kendiniz bileceksiniz.

Ara Güler'in bir röportajında dediği gibi " En iyi daktiloyu alan en hızlı yazıyı yazamaz. Fotoğraf da böyledir."

MESUT_KERİM, YMR_AY ve ka2n bunu beğendi.
  9. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Aynen öyle kendimce akvaryumum bana çok güzel gözüküyor ama fotoğrafa baktığınız anda hiçbirşey seçemiyorsunuz. Son fotoları çektiğimde aydınlatma programladığım en güçlü ışık düzeyinde çalışıyordu. Beyazlar %35 maviler %100. ona rağmen resimlerde sadece UV ışığı kullanılıyormuş gibi oluyor.

10. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Fotoğraf sanatınında ciddi hassas ve komplike tarafları var. Dediğiniz gibi hadi makinayı aldım çekelim 100 foto da sergi açalım tarzı olmuyor. Profesyonel olarak ilgilenin arkadaşlarım var gerçekten kendi aralarında bambaşka bir lisan kullanıyorlar:)

Pennywise bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Aynen öyle oluyor gerçekten. Bir de iş çektikten sonra da bitmiyor. Mesela bende yaklaşık 2000 tane düzenlenecek fotoğraf var. :)

12. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Sevgili dostlar fikrinize ihtiyacım var. akvaryumda SPS denemelerine başladım fakat şu ana kadar 2 tane acropora sizlere ömür. Tam olarak türlerini hatırlamıyorum. 1 hafta içinde bembeyaz oluyorlar. Biopellet için görüşlerinizi alabilirmiyim? Baktığınız zaman lps ve soft türleri daha fazla tankta. Biopellet kullanımı bu türlere zarar verirmi? Su değerleri aşağıdaki gibi

PH: 8,5
    KH: 7,7 ( Hergün belli bir dozlama ile 8,5 civarına getiriyorum arkasına reef tonic karışımı eklememe rağmen ertesi gün yine 7,7 değerine geliyor )
    Calcium: 480
    Magnesium: 1500
    Nitrit ve nitrat ölçümlerini yapmadım bugün onuda ölçüp eklerim

13. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Magnezyum çok yüksek Giray bey.
    1320 iyi bir değer.
    Calcium ise 400 güzel olur. Bunu dusurmelisiniz. Bu arada tuzlulugunuz da yüksek olabilir mi? Ya da fazla katkı girdiniz

14. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Tuzluluk 1024-1025. açıkçası sadece reef tonic giriyorum hergün 10 ml. Ama nedense akvaryumu kurduğumdan beri magnezyum ve calcium değerlerini aşağı çekemedim. Nasıl düşürebilirim?

15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Katkı girmeden rutin su değişimleri ile devam edin bence, normale dönecektir.

Giray ve Pennywise bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Evet özellikle katkı girmemelisiniz ki aşağıya düşürebilirsiniz. Ben marin tanklar için olan tuz alıp %15 su değişimi yapmanızı öneririm. Onların içerisinde MG ve CA değerleri daha az oluyor. Bu şekilde bir ortalama sağlanabilir. Kayalarınızın üzeri komple Coraline alg kaplı bu da doğal olarak KH tüketimini arttırıyor. 1 adet demiz kestanesi sisteme ilave ederseniz Kh düşmesine az da olsa fayda sağlayabilirsiniz.

17. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Merhaba,

Bende bu sorunu yaşadım bilhassa Ca için... marine tuz kullanılarak su değişimi yaptım fakat bu sefer tuzluluk oranı düştü, 1 hafta 10 gün gibi katkı girişini kestim, düzenli su değişimine devam ettim sonra düştü, korkulacak bir durum değilmiş, zamanla düşüyor :)

Giray bunu beğendi.
  18. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Veysel Bey ve sizin dediğiniz gibi katkıyı kesip zaten yapmakta olduğum %15 su değişimi ile devam edeceğim. KH için neyapmalı yani katkı girmelimiyim ne dersiniz? 7,7 kötü bir değer değil gibi enteresan bir şekilde bu değerde sabit kalıyor katkı girmesemde.

Biopellet için ne düşünüyorsunuz? Soft ve lps ler zarar görürmü?

19. Erdal

Erdal

Başka bir suyu test edin bakalım 7.7 mi çıkıyor yada suyunuzu başka bir yerde test ettirin test yanlışsa sıkıntı olmasın kh a tepki geç gelebilir ve sonuçları baya sıkıntılı olabilir. 7,7 normal bir değer.

20. Giray

Giray

İsim:
    Giray Gülez
    Hakan bey, o zaman tuzluluk oranını tamamen uygun Ca ve Mg değerlerine göre ayarladınız yanlışmıyım?

hangi marka tuz kullandınız? Açıkçası şu ana kadar hiç marine yada reef olarak ayrılrığını görmedim yani dikkat etmedim. Şuan Reed crystals kullanıyorum

Sayfayı Paylaş