1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

80*80*55 Yeni Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Yiğit44 tarafından 31 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Merhaba arkadaşlar. Hatırlayanlar olacaktır daha önce 55*60*45 nano akvaryumum vardı ve yaklaşık 6 ay boyunca çok şükür hatırı sayılır bir problem yaşamadım. Tankımda bulunan tanglere akvaryum artık küçük gelmeye başladığı için (aslında en başından beri küçük geliyordu) en sonunda akvaryumu büyüttüm ve 80*80*55 ölçülerinde durso sistemli akvaryumun yaklaşık 1 ay önce kurulumunu gerçekleştirdim.

Kurulumu en başından beri burada paylaşmak isterdim ancak ne yazık ki işlerimin yoğunluğundan dolayı konuyu açamadım, kısmet bugüneymiş.

Kullanılan ekipmanlar ve canlılar aşağıdaki gibidir.

Akvaryum :80*80*55 durso sump sistemli mobilyalı Taymur marka akvaryum

Ptorein Skimmer : Skimm 1600. Eski bir sistem ama newjet çırpıcısı sayesinde mükemmel performansı var.

Dalga motoru : Sobo WP100M Toplamda 2 adet

Tuz :
    Aquaforest Reef Salt

Canlı Kaya : 30kg

Kum : Aragonit kum 50kg

Aydınlatma : 6x24w T5 armatür

Sump : İçerisinde biyolojik sünger, seramik, aktif karbon ve zeolit var.

Tuz ölçer : Red Sea Hydrometer (en kısa zamanda refraktometre almayı planlıyorum)

Cam Temizleme : Mag-Float - Window Cleaner Large Scraper (Jiletli model)

PH Metre : Çin malı ama iş görüyor :) Aliexpresden almıştım. Çok istikrarlı ölçümler yapıyor.

TDS Metre : Aliexpresden sipariş verdim 2 ay oldu ama hala İstanbul ' dan gelemedi. Sanırım kayboldu...

Soğutucu :
    Şuan elimde herhangi bir soğutucu yok. Ankara şartlarında gerekli mi bilmiyorum. Yazın duruma göre temin edilecek/yapılacak.

1 adet M yellow tang
    1 adet S blue tang
    1 adet M Red Sealfin tang
    2 adet Perçula
    1 adet Dr. Karides
    15 adet snail
    10 adet conch

Şimdilik elimde olan video aşağıdaki gibidir. En kısa zamanda detaylı resim ve video paylaşacağım.

Fungai maalesef öldü ama akvaryumdan çıkartmaya kıyamıyorum.

Naso tang artık ne yazık ki yok. Sealfin tang in sıkıştırması sonucu yeni akvaryumda kendisine yer bulmakta sorun yaşadığı için stresten öldü. Küçücük nanoda kendine yer buldu, kocaman akvaryumda kendine yer bulamadı :( Gerçi nanoda sealfin tang yoktu onun olumsuz katkısı ne yazık ki çok fazla.

Düzenleme: 31 Mayıs 2017
    Heliak, veysel, Ufuk_Arslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Hayırlı olsun ;)

Yiğit44 bunu beğendi.
  3. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    Hayırlı olsun yeni kurulumunuz. umarım uzun soluklu bir tank olur.

Yiğit44 bunu beğendi.
  4. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Teşekkürler :)

5. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    İnşallah hocam teşekkürler.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayírlí olsun.

Yiğit44 bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Plastik tuz ölçeri kalibre ettiniz mi? Tuzluluk yanlış olabilir kalibre etmediyseniz emeklere yazík olur.

Yiğit44 bunu beğendi.
  8. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Valla Veysel hocam açıkçası kalibre etmedim ama tuz ölçerden yana hep bir kuşkum oldu. Bu sebeple en kısa zamanda refraktometre temin edeceğim. Kalibreyi nasıl yapabileceğimi de internetten araştıracağım. En korktuğum şeydir tuzluluk.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Kalibre kolay, tuzluluğu sabit bir tankta plastik ölčeriniz ile ölçüm yapın yeterli.
    Yakında gittiğiniz bir akvaryumcu vardır ondan rica edin.

Yiğit44 bunu beğendi.
  10. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Tamamdır hocam çok teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  11. Heliak

Heliak

Hayırlı olsun.

Yiğit44 bunu beğendi.
  12. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Teşekkürler hocam.

13. Fatih Uzun

Fatih Uzun

İsim:
    Fatihn Uzun
    hayırlı olsun.Bu ara Ph metrenin markasını,modelini yada linkini mesaj olarak atarmısınız.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yiğit44 bunu beğendi.
  14. iceberg1

iceberg1

Hayırlı olsun .

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yiğit44 bunu beğendi.
  15. İskhakko

İskhakko

İsim:
    Hakan BALTA
    Hayirli olsun. Sogutucu icin bir suru para wermeyin. Aritma cihaziniz war ise. Sadece usb bilgisayar fani tavsiye ederim. Buharlasma cok oluyor. Iskenderun sicaklarinda 1 aydir sicaklik 25 derecede. Boylede gidecegini dusunuyorum. Tavsiye ederim

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yiğit44 bunu beğendi.
  16. zinan

zinan

İsim:
    sinan ören
    Hayırlı olsun gayat başarılı

Yiğit44 bunu beğendi.
  17. Batık_Gemi

Batık_Gemi

İsim:
    Emin
    Maşallah guzel bi tank fugia çıkamazsınız bile nitrat ve diğer testleri ihmal etmeyin etkilemesin bu guzelligi harika gözüküyor

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yiğit44 bunu beğendi.
  18. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Arkadaşlar hepinize merhaba. Akvaryumun güncel resimlerini atmak isterdim ancak akvaryum ne yazık ki alttan su sızdırmaya başladı ve tamamen boşaltıldı. Şuan bütün canlılar eski küçük akvaryumda. Aynı ölçülerde yeni akvaryum siparişi verildi. İnşallah bu Cumartesi yeniden kurulum gerçekleştirilecek. Bu süreçte fungai maalesef ani su değişimlerine dayanamadı ve öldü. Onun dışında herhangi bir kaybım çok şükür yok. Blue tang stres kaynaklı beyaz benek oldu ama sağlığı ve keyfi yerinde. Zaten diğer akvaryuma yabancı değildi. Saklanabileceği yer ayarladım beyaz benekte geçti.

Kayalar çok fazla olduğu için onları ayrı bir akvaryuma aldım ve içerisinde 2 adet dalga motoru ile idare ediyorlar. Mevcuttaki kumu tamamen attım ve sıfır mercan kırığı kum siparişi verdim.

Dekor yapabilmek adına 2 adet düz 40cm civarlarında fiji kaya alındı. Yeni akvaryum geldiğinde inşallah yeniden küçük akvaryumdan büyük akvaryuma aktarım yapıp güncel resim ve videoları paylaşacağım.

Eski akvaryumun suyu tam olarak nereden sızdırdığı belli değil. Aslında tamir edilmek istenilse edilirdi ama güvenemediğim ve işimi riske atmak istemediğim için sıfırının siparişini verdim.

Akvaryum ölçüleri yine aynı 80*80*55
    3 cam ekstra clear
    Rodajlı camlar
    Cam kalınlığı 100mm ve üstte de kuşaklar olacak

Cumartesi akvaryum geldiğinde kumu serip kayalarla dekoru verdikten sonra direk suyu basacağım.

Sular bozulmasın diye büyük plastik kovalara ve mevcuttaki akvaryumlara koyuldu ve 10 gün boyunca aralıksız olarak içerisinde akıntı motorları çalıştı. Yani sularda herhangi bir bozulma vs. olacağını sanmıyorum.

19. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
  20. Yiğit44

Yiğit44

İsim:
    Yiğit44
    Videomuzda hazır :)

mustafayentur, YMR_AY, gokhantiknaz ve diğer 5 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş