1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75x45x45 BRC Fish&Rock Tank

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Burcu tarafından 27 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. 75x45x45 arkada sumpı olan akvaryumu almış bulunmaktayım. :) FOWLR olarak kurup, evdeki reeftankta besleyemediğim türleri beslemeyi düşünüyorum. Puffer-Box fish, Clown trigger, Frogfish, Lionfish, Moorish idol, Groupers... Duramıyorum :p:D

Hepsi olmaz ama artık ne kadar küçük boylarını bulup sığdırabilirsem... Haftaya akvaryumu ofise taşıdıktan sonra resimleri paylaşmaya başlarım. Önce cam kestirip kuşak olarak yapıştırıcam. Mevcut sumptaki canlı kayaları kullanarak, mevcut tanktan 40-50 lt su ekleyerek kuracağım.

Toplam 175 lt tank ve sığabildiği kadar bol balık ile olmazsa olmaz diyeceğiniz, ama ucuz PS tavsiyeleriniz var mıdır?

TencoMelih, şeref24, basma tulumba ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun burcu hanım, bende 65*45*45h tank yaptırdım sump alta curve 5 kullanıyorum. Bu ölçülere yeter. Sump derinliği 15 cm olması lazım bunu göz önüne alın.

Burcu bunu beğendi.
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Hayırlı olsun Burcu hanım,
    PS bölmesi kaç cm olacak ona göre seçenekler belli olur

Burcu bunu beğendi.
  4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Burcu Hanım hayırlı olsun :p :D Ben bir taneyle ilgilenemiyorum sen ikiledin. Hadi bakalım hayırlı olsun. Ama tanka sana söylediğim ilaveleri yapman gerekiyor ;)

Burcu bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Hayırlı olsun, yakışır abla...;)

Burcu bunu beğendi.
  6. Teşekkür ederim her yeni kurulum büyük heyecan. Bilinçaltından Ankaralımıyım neyim

14 cm sump genişliği varmış. Curve 5 in sığacağını sanmıyorum. Belki güçlü bir askı ps daha iyi olur. Hem sumpda yer de kalır...

Sent from my iPhone using Tapatalk

veysel bunu beğendi.
  7. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Askı olcaksa o zaman Bubble Magus E5 , curve 7 ile aynı sanırım motoru.

TencoMelih, hasan1958 ve Burcu bunu beğendi.
  8. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Hayırlı olsun kazasız,belasız ve keyifli bir kurulum dilerim...

Burcu bunu beğendi.
  9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Jns ws1 ya da burhan tunzenin yeni modelini almıştı bu 2 model sumpa sığar.

Burcu bunu beğendi.
  10. Heyecannn :rolleyes: Bubble magus E5 300-500lt askı PS hazır. Isıtıcı hediye o da tamam. Aydınlatma; 1 tane evde var, bir tane daha bulup iki adet zetlight led kullanıcam şimdilik. Kum eksik, elinde 13-14 kilo olan varsa satın alabilirim... Akvaryumu pazar günü teslim alıyorum, pazartesi işyerinde kurulum başlar. İki damacana su evdeki tanktan götürücem, canlı kayalar da tanktan :)

75x45x45 tank, sumpla beraber 175 lt tanka, kafa motoru kaç litrelik tavsiye edersiniz? Evde 3000lt lik bir motor var, bunu kullanıp dalga motoru kullanmayayım diyordum. Ama fazla gelir değil mi? Sump arkada...

Bir de siyah pleksi kestirmem lazım, akvaryum silikonuyla mı yapıştırsam?

(ilandaki resim)

11. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Ayni boyuttaki akvaryumda 1200 lük kafa motoru yetmişti bana, halihazırdaki 3000lik olacaksa T ile ikiye ayirip kullanabilirsiniz onu da bence. Pleksi arkasına silikonu sıkıp cama yaslayın, önden de destekli bir gece bekledimi on numara olur.

Burcu bunu beğendi.
  12. [​IMG]

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    E5 agresif bir toplama yapacağı için bol balıklı tankta iş görür ancak onun ucundaki hortumu uzatıp 5 litrelik bidon gibi bir şeyin içine koyun. Mutlaka taşma yapıyor. Sadece balık olacaksa mutlaka zeolit kullanın. Ve de elyaf.

Yani filtrasyon için totalde ihtiyacınız olanlar bunlar. Ve de bu şekli ile canlı kayıpsız güzelce ilerlemeniz mümkün. Işığı az kullanın, sözgelimi 2 tane 18 watt lık mavi T8 bile işinize yarayacaktır. Düzenli ve az miktarda bakteri girimi ile ışıksızlık yüzünden popülasyonu azalan bakterilerinizi de tamamlamış olursunuz.

veysel, Burcu, Onurs ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. Sadece balık olacak. Trigger, aslan, puffer gibi... Ama mevcut tanktan canlı kayaları da kullanacağım. Zeolit kullanımını bir türlü tam olarak kafamda oturtamadım. Biraz daha araştırayım. Aydınlatma için, bir adet evde vardı, 1 adet de ucuza buldum; iki adet zetlight 18W led kullanacağım. Bidon süper fikir, sonuçta cumartesi pazar çalışmıyorum :)

Humility, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Zetlight dimli zaten az aç yosun yapıyor sonra.

burak ozu ve Burcu bunu beğendi.
  16. Burakak123

Burakak123

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Burak Aksoy
    Hayırlı olsun kurulumunuz. Ben araştırdığımda bubble magus e5 curve 7 ile aynı çıktı. Motoru sp2000.

Saygılar..............................................

burak ozu ve Burcu bunu beğendi.
  17. Humility

Humility

Hayırlı olsun.

Burcu bunu beğendi.
  18. Teşekkür ederim. Evet Curve 7 muadili olduğunu düşündüm. 300-500lt yazıyor açıklamasında, akvaryum 175 lt, bol balık olduğunda yeterli geleceğini düşünerek tercih ettim.

19. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    O kadar balık bu akvaryumda zor bence en azından alttan sumplı olupda bir bioball kulesi olsaydı bir derece amonyak için faydası olurdu veya altta bir kaya havuzu aynı şekilde ama ne kadar önlem alsanız da stress beneği böyle küçük akvaryumda çok can sıkar canlı yükünü çok temkinli ve eklemeleri karantinalı yapmak gerekir.
    ayrıca fish only tanklarda UV , bakır kullanımı ve düşük tuzluluğuda bir araştırın derim.Ozonda araştırılabilir ama ozonu tavsiye etmiyorum zamanla balık mukozasını zayıflatıp hastalıklara daha açık hale getiriyor.

Burcu bunu beğendi.
  20. Çok mantıklı fikirler teşekkür ederim. :) Hep mercanlı tank mantığı ile düşünüyordum. Bu tankta mercan olmayacağı için, balıklara müdahale şansım daha fazla olabilecek. Düşük tuzluluk kesinlikle aklımda olacak. Sump 3 bölmeli, ilk bölüm biobol kullanabileceğim gibi. Ama su doldurunca görücem ne kadar kullanabileceğimi.

Sayfayı Paylaş