1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

75*55*50h Bozkırın ortasına deniz getirme denemeleri..

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde corax tarafından 21 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Merhabalar

Bundan yaklaşık 4-5 ay önce Resun DMS-400t-T5 ile başlayan deniz akvaryumu macerası az sonra kısaca özetleyeceğim kayıplarla devam ettikten sonra bugün itibariyle eve ulaşan tankla yeni bir boyut kazanıyor.

İlk tank forumlarda defalarca okumama rağmen hazır sistem hatasıyla başladı. Aşağıda balıklarımın fotoğrafları ve muhtemel ölüm nedenleri yazıyor.

1-Alg Eater Blenny muhtemel ölüm sebebi açlık.Yaklaşık 2 ay sonunda halsiz bir şekilde dalga motorunun üstünde bulduktan 2 saat sonra öldü. Karnının içe çökmesi ve hiç kuru yem yediğini görmemiş olmamdan ölüm nedenin açlık olduğunu düşünüyorum. 10754365_10152831356359666_781399089_o.jpg

2-Fairy’s wrasse: 2 adet olarak aldığım bu güzel balıklardan birisi tanktaki true perculanın haşin saldırısı üzerine kayanın içine saklandı.Ertesi sabah ölüsünü buldum.Diğeriyse true perculanında canını alan beyaz benekten tanka eklenmesinden 15-20 gün sonra öldü. 10807349_10152852754084666_41480823_o.jpg

3-True Percula: 2 kez beyaz benek geçirip düzelmesine rağmen sağlıklı geçen 2 ayın ardından bir hafta süren beyaz benek kurbanı oldu. 10501386_10152851408809666_1645843157_n.jpg

4-Bangai Kardinal. Bir çift olarak tanka eklendiler.Ne yaptıysam kuru yem aldıramadım ve 2 gün arayla öldüler. 10937556_10153048730579666_1339258830_n.jpg

5-Blue Tang yine lanet beyaz benek.Tam düzeldi dediğim bir dönemde aniden tekrar beneklendi ve hazin sonu yaşadı. 10886555_10152987913584666_801327614_o.jpg

6-Sunbrust Goby: En içimi acıtan ölüm.Aldığım günden öldüğü güne kadar sadece yem için kafasını kayanın altından çıkarmasına rağmen Bangai Kardinalin ölüsünü bulmak için kayaları kaldırırken fark etmeden sanırım kayanın altında bıraktım. Hala bir yerden kafasını çıkaracak diye baksam da 10 gündür görmedim. fotografmf.jpg

Bir sürü ölümden sonra şuanda tankımda 2 adet engineer goby , 1 fire shrimp 4 conch ve bir yellow tail damsel mevcut.Enginner gobby lerde beyaz benek geçirmelerine hatta bir tanesi yüzemeyecek kadar halsiz kalmasına rağmen şuanda beyaz benekten eser yok ve her geçen gün biraz daha büyüyor.

Buraya kadar sıkılmayıp okuduysanız teşekkür ediyorum.Dediğim gibi hazır akvaryumdan vazgeçip gerçekten hobiye başlama aşamasına geldiğim bugün daha emin adımlar atmak için 75*55*50h bir tank aldım.Ekipman olarak

1. 75*55*50 h arkadan taşırmalı ölçülerini tam bilmesemde 1 bölmesi tatlı su tankı olmak üzere 4 bölmeli altan sumpa sahip tank.

2. Bubble Magus Curve 7

3. Newa Jet 3000 Kafa motoru

4. Newa wave 2.7 ve Newa wave 1.6 Dalga Motoru

5. CaribSea - Primo Reef Rock 18.14 kg

6. NEWA - Therm Pro 250 W ısıtıcı

7. Aquarium Systems - Reef Crystals tuz

8. CaribSea - Arag-Alive - Special Grade 18,14 Kg Canlı kum

Dikkat ettiyseniz armatür yok.Ana tema marine olacağından çok önemsemesem de akvaryum düzene girene kadar halletmeyi düşünüyorum.Şuanda önceliğim geri dönüş için nasıl bir hortum alacağımı bulmak.Kayaların dizaynını oluşturup yapıştırıp yapıştırmamaya karar vermek.Buarada bitmek bilmez bir uğraşla su artımaya başlamak.

Son olarak yeni tanktan birkaç foto paylaşayım.

Ekli Dosyalar:

Nadir, Erdo15, SerdarKartal34 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Yeni tank..

Ekli Dosyalar:

nhtkmn, burak ozu, veysel ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Aramıza hoşgeldiniz.Yeni kurulumunuz hayırlı olsun:)

corax bunu beğendi.
  4. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Aslında yeni gelmedim ama teşekkür ederim.Daha kurulum oldu sayılmaz.Önce kafa motoruna hortum almalıyım.Sanırım gırtlaklı gibi bir şeydi adı.Birde kayaları yapıştırma konusunda kararsızım.Yapıştıracaksam ne ile yapıştırmam lazım?
    Ve konunun uzmanını yakalamışken sormakta fayda var diye düşünüyorum.Cüce angel türlerinden 1 ya da 2 tane almak istiyorum.Sizce ne olabilir?

5. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayırlı olsun. Güzel kurulum olmuş...

corax bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :D Ben nerdeyse hiç ne olabilirle yola çıkmadım.Dükkana girdiğinizde tüm planlar değişiyor çünkü.Her istediğinizi arayıp bulamamakta var.Yani tank yükünü aldıktan sonra denk düştükçe beğendiğinizi alabilirsiniz.Mercan düşünmediğiniz için hepsi olabilir.Kime sorsanız Flame angel der ama ben mavi renk ağırlıktaki balıkları almış buluyorum kendimi.Aslında tek hedef olmalı; sağlıklı ve yem yiyen balık olsun.

corax bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun yeni kurulum, bu sefer sağlıklı ve uzun ömürlü olur umarım.

corax ve YMR_AY bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kurulum unuz hayırlı olsun...

corax bunu beğendi.
  9. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Teşekkürler.

Teşekkürler.Balıklara bakan bir veteriner olmaması ne kötü.Nazar boncuğu almayı bu sefer unutmamalıyım.;):nazar:
    Benden küçük birine ilk kez özendiğimi bilmeni isterim.:)

Alparslan bunu beğendi.
  10. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Hoşgeldiniz. Yem yemeyen balik ve beyaz benekler bu tankta olmaz inşallah.

corax ve YMR_AY bunu beğendi.
  11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hoşgeldiniz, listeyi okurken üzüldüm. İnşallah bu tankta böyle sorunlarla karşılaşmazsınız. Mobilya da tank da çok şirin duruyor.
    Aydınlatma ne olacak?

12. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Teşekkür ederim.Yem yemeyen ve beyaz benek olan balık illa olacaktır..Önemli olan çözüm bulabilmek.:) Ama en önemlisi kaya altında ezilmesinler..:sopa:

ka2n bunu beğendi.
  13. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Sağolun birde her birine ayrı bir zevkle bakan benim nasıl üzüldüğümü bilseniz.:( Aydınlatma konusunda hala düşünmekteyim.En fazla xenia,zoa yada mushroom bakacağımdan led düşünüyorum.Onuda kendim mi yapsam diyorumda bu sefer balıklar yerine benim için üzülebilirler.:koptum:

ka2n bunu beğendi.
  14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Yem yemeyen, beneğe müsait canlıları en son eklerseniz sistem oturunca, sıkıntı kalmaz. Çünkü, yeni tanka alıyoruz yem yemeyen hayvanları, yeme alıştırmak için veriyoruz dondurulmuş yemi, bolca kuru yemi, zaten çalkantıda olan dengeyi iyice bozuyoruz.

Pennywise bunu beğendi.
  15. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ölçünüz çok uygun, kolay mercanlar bakacaksanız 4*24 alın uğraşmayın derim. Ledde renkler çok güzel ama gelişim sizi tatmin etmeyebilir.
    Bu arada, kayaları yapıştırırken, önce ince delik açıp oralardan cırt kelepçe geçirerek birbirine tutturun öyle yapıştırın çok kolay olacak. '@basma tulumba ' Burhan abide görmüştüm, gayet zor bir kaya dizaynını çok sağlam bir şekilde yapmıştı.

corax bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Valla ben artık yem yediğini görmediğim, karnı hafif de olsa cokuk, gözlerinde hafif de olsa pus olan hiçbir balığı almam diyorum. Ama gözden kacarsa da yapacak bir şeyim yok.

Nadir ve corax bunu beğendi.
  17. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Düşündüğüm tasarıma nasıl olacak bilmiyorum ama hemen gidip deneyesim var.:)
    Ben tezgahtaki hamsinin bile taze olduğunu anlayamam işin aslı:cool: Biraz şans işi sanırım.Engineer gobby lerimden biri öle yazdı beyaz benekten..Boynuyla başı şekil değiştirdi resmen.Bakamıyordum hatta çıkarıp öldürsem mi diye bile düşündüm.Ama şu anda ikiside mutlu mesut.4 ayda 2 katı boya geldiler ve yavaştan adult renklere geçiş yapıyorlar.:rolleyes:

18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Girtlak boru kullaniliyor ancak ben ses cikardigini gozlemledim o yuzden seffaf PVC yumusak boru kullaniyorum.

Nazar degmesin bu arada

corax bunu beğendi.
  19. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Gırtlak boru alıp bağladım.Ama şeffaf PVC dediğinizin fotoğrafı falan varsa 2 metrede ondan alırım :)

20. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Ok aksam eve gittigimde fotograf gonderiyor olacagim

corax bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş