1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70x50x50h Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Moliro tarafından 10 Mart 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özetle yüzeyde biriken proteinlerden kaynaklanıyor. Taşırmanın daha verimli hale gelmesi ve bu pisliğin PS' ye aktarılması için bazı iyileştirmeler yapılabilir. Izgara su seviyesini yükseltmek, geri dönüş ve dalga motorları ile su yüzeyini hareketlendirmek, DOC,/DOM toplayan filtre malzemeleri kullanmak gibi... Skimmer olmayan tanklarda ise surface skimmer kullanılabilir veya su üzerinden maşrapa ile pisliğin alınması sonrasında ufak su değişimi yapılabilir.

Moliro ve veysel bunu beğendi.
  2. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Sadece su yuzeyini dalgalandiran bir motor var aslinda ve yeri degismedi ama birden basladi bu yaglanma, yetmiyor suanda.. su seviyesinde de bir degisim yok.. Su ustunu topladim ama 1-2 gunde eski halini aldı yuzey..
    Doc/dom toplayan filtre malzemesi nedir mahir hocam? Nasil uygulanir nasil kullanilir

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Devirdaym motorunu bir temizle, yüzeyi biraz daha dalgalandir. Karbon koy bir kaç gun. Şu değişimlerini rutine çek.

Doc filtreye de örnek verecek olursak
    Tunze 3163 tipi filtreler.

Moliro bunu beğendi.
  4. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Eğer sump yoksa maalesef net bir çözüm olmuyor dalga motorunu yüzeye çevirmek bir nebze ama sump varsa akıntı yönünü çekişe ayarlıyarak kurtulunabilir. Sumpsız olarak çözüm yöntemi de bir şelale filtre edinip emişi yüzeyden yapıcak şekilde modifiye etmek. Yanlış hatırlamıyorsam Veysel abi yapmıştı böyle bir şey. Bende de bir dönem yoğun olarak oldu sonra kendiliğinden kayboldu anlamadım. Canlılar da bir sorun olmaması çok güzel ama aksi bir durum yoksa bile su değişimini keşke aksatmasak. Elinize sağlık kolay gelsin.

(Bu arada foto da alalım :)) )

Moliro bunu beğendi.
  5. hiter

hiter

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Fuat BALKAR
    Arkadaş cevap vermişler zaten allahım nasıl uykum varsa hiç görmedim pata küte girdim araya özür dilerim :(

veysel ve Moliro bunu beğendi.
  6. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Sump var akvaryumda, ps toplamasi da iyi gibi...
    Ben motorlari bi temizliyim, bi de su degisimi vs... biraz el degmesi gerekiyor sanirim artik :)
    Karbon da koyalim bakalim...
    Foto akvaryum ortaya ciktiktan sonra artık :D

veysel ve hiter bunu beğendi.
  7. Divin

Divin

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Mert Yılmaz
    Yüzey akıntınızın overflowa doğru suyu yönlendirmesini sağlarsanız sorun çözülecektir. Yetersiz ya da yanlış yönlendirilmiş yüzey akıntısı sebep olabiliyor.

8. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Bu asagidaki pembe kurtlarin sayisi cok artti, (gerci resimde cok net gosteremedim, pembe ve cok ayaklı, 1cm ile 6-7cm boya kadar gordum) hangi taşı kaldırsam altından birkac tane cıkıyor, taş oyuklarında da çok sayıda görüyorum..
    Bir zararlarını gormedim, mercanlarda da anemonlarda da baliklarda da bir rahatsızlık gorunmuyor.
    Nedir bu canlı? Neden bukadar cogaldilar birden?

9. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Öncelikle dusterlar çok güzel görünüyor. Bahsettiklerin ise bristle worm, genel temizliği bunlar yapıyor. Çürüyen, artan, biriken ne varsa yerler. Çoğalmaları da tabi ki uygun besin ve su koşullarına işarettir. Yemlemeyi biraz abartmış olabilirsin, akıntın artıkları yeterince süpürüp filtre mekanizmalarına ulaştıramıyor olabilir. Bunun gibi sebepler...

Moliro ve veysel bunu beğendi.
  10. Moliro

Moliro

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Cengiz
    Duster dediklerin tup kurtlari sanirim mahir hocam, onlar da costu evet kurtlarla beraber, birkac tur var onlar da tum tanki sarmis durumda ama seviyorum onlari :) gunde tek sefer yaptigim icin yemlemeyi biraz abarttiyorum sanirim, biraz gozlemleyelim durumu

Sayfayı Paylaş