1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

70*50*60 Yeni Akvaryum Kurulumu Hakkında

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Forza_41 tarafından 7 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Merhaba Sevgili üstatlar elimde bulunan PS Boyu DG-1520 akvaryuma yeterli olur mu acaba birde ben bu akvaryumu sump sız kullanıcam ne tarz filtre sistemi veya şekli önerirsiniz üstatlar.

2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Biraz araştırmanız ve kendiniz bulmanız lazım. Yoksa bize her yol uyar :) Yeter ki hobici sayısı artsın, hobi gelişsin.
    Bahsettiğiniz protein skimmer biraz dandiktir diyebilirim. Hiçbir akvaryuma yeteceğine de inancım yok. Ama tanka oksijen verme, 120 çıkacak nitratı 100 e düşürmek konusunda bir şeyler yapmaya çalışacaktır.
    Siz ne beslemek istediğinizi, balık mı yoksa mercan tankı mı yapmak istediğinizi belirtiniz ki; üstatlar buna göre yardımcı olabilsinler.
    Kolay gelsin...

3. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Öncelikle teşekkür ederim görüşleriniz için peki bu ölçülerdeki bi akvaryum için hangi ps iyi olur.
    Balık beslemek istiyorum fazla olmamak şartıyla mercanda koymak istiyorum.

4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Rica ederim. Normalde önereceğim protein skimmer değildir yalnız göreceğiniz fiyatlar yüzünden gözünüzün korkmasını da istemem.
    Ben hobiye yeni başlayan arkadaşları, kandırılmamaları için ya akvaryumcudan almaları ya da sıfır ürün almaları konusunda uyarıyorum.
    Gerçi portalda böyle şeyler olmaz. Burada adamın canını okuruz dermişim :)
    Siz de bu akvaryum için Bubble Magus Curve 7 gibi bir protein skimmer alabilirsiniz. Bulmakta güçlük çekerseniz, alabileceğiniz yerler konusunda bilgi veririm.

Ekleme: Akvaryumda para kısmayacağınız kalemler vardır ve bu kalemlerin en başında protein skimmer gelir...

5. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Peki söylemiş olduğunuz ps sump sistemi olmadan kullanıla bilir mi çünkü bende sump olmucak.

6. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Sump sistemi için. Ama sump sistemi yoksa tam damardan girdiniz. Sump olmayan akvaryumlar benim uzmanlık alanımdır ehehe
    Ona göre bir ps almanız lazım ve benim size önerebileceğim pek bir ps yok doğrusu. Her türlüsünü kullandım, her birinin ayrı bir kusuru vardı.
    Bir de bu ps ler dışarıda olduğu için biraz görüntü ve biraz da gürültü kirliliği yaratabiliyorlar.

Alabilecekleriniz:
    Deltec mce 3o0, 400, 500, 600 (bulması zordur, bu işin piri denilebilir)
    Bubble magus e5, nac qq (görüntü kirliliği yaratabilir, ses çıkarabilir ama yeni serileri denemeye değerdir)
    Tunze 9002, 9004, 9006,... 9012 :) (ses sorunu çıkarmaz, görüntüde problem olabilir, bir de su seviyesinden çok etkilenir)
    Aquarium systems io skimm 400, 800 (ses sorunu olmaz, görüntü kirliliği yaratır)
    Aqua macro serisi (hem ses, hem görüntü kirliliği yaratır)

emarch ve veysel bunu beğendi.
  7. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Peki akvaryumu delmeden sump sistemi yapa bilir miyim olur mu sizce.?

8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Olmasına oluyor ancak çok verimsiz ve sesli oluyor. Denedim daha önce, hiç sevmedim. Sumpsuz ve az yüklü tankı tercih ederim.

9. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    O zaman dediğiniz şekilde akvaryumu canlı yükü az olacak şekilde kurmak daha iyi.
    Teşekkür ederim fikirleriniz ve yardımcı olduğunuz için.

10. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Hayırlı akşamlar üstatlar bir sorum olacaktı elimde bulunan marin aquasafe var kullan sam yararı olurmu akvaryumu kuralı 2 gün oldu.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumu kurup sabır süresi şimdi en az 1 ay el sürmeden bu şekil çalışacak. Kurulumdan görsel ekleyip aydınlatma kum kaya vs ne yapıldı ise anlatırsanız daha iyi olur.

emarch bunu beğendi.
  12. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Öncelikle teşekkür ederim Veysel abi bana cevap verdiğin için 70*50*60 Küp akvaryum tabana 03.04 arası mercan kırığı kullandım PS Boyu DG-1520 ve ben bunun motorunu değiştirdim yerine rio 2100 çırpıcı aldım Fluval Sirkülasyon Dalga Motoru CP3 2800 Lph lik. aydınlatma olayına gelirsek abi daha almadım ama büyük ihtimalle Aqua Reef x2 Pro Cree düşünüyorum.
    Canlı kayam şun çok az yaklaşık 6 kg kadar Vala abi akvaryum için ayırdığım para 20 ğün önce çocuk doğdu oraya gitti şu an çok komik kurulum oldu galiba size göre resimleri çekip eklicem abi.

emarch, YMR_AY ve veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Öncelikle hayırlı ömürlü olsun, Allah analı babalı büyütsün. Komik kurulum diye bir şey yok çoğumuz kıt bütçeyle kurulumlar yapıyoruz, bu işin sonu yok zaten. Gayette olmuş bir kuruluma benziyor aydınlatma diyatomu biraz geciktirir o kadar. Geçici bir aydınlatma fena olmaz led armatürü alana kadar. Şimdi sabır zamanı dediğim gibi.

basma tulumba bunu beğendi.
  14. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayırlı olsun, merak ediyorum: bu protein skimmer ve motorunu değiştirmek size toplam ne kadara mal oldu?

15. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Teşekkür ederim ps ye para vermedim sadecene motorun debisi hoşuma gitmedi motor değiştirdim onunda maliyeti 85 tl.

16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    O halde sorun yok :) Birçok hobici arkadaş, hobinin başlarında olmayacak şeylere olmayacak paralar harcıyorlar da, bir an korktum. 85 tl önemli bir maliyet değil. İyi kötü işini de yapacaktır. Aydınlatma konusunda acele etmeyiniz. Her şey yavaş yavaş güzele bağlanır ;)

17. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Çok teşekkür ederim düşüncenizden dolayı evet siteden siz değerli üstatların başka arkadaşlara veya kendi aranızdaki ekip man fikirlerinizi okuyarak böyle bi adım attım fiyat uygun olduğu için aldım Aydınlatma konusuna gelirsek acele etmeyiniz dediniz sizin öneriniz ne olur aydınlatma için ben Aqua Reef x2 Pro Cree düşünüyorum sizin de fikrinizi almak isterim

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Aqua Reef x2 Pro Cree, yerli ve güzel armatürler. Cepteki paraya göre elbette tercih edilebilir tabii ki ancak belki 2. el uygun bir şeyler de karşınıza çıkacaktır. İllaki bir şeye yoğunlaşmamakta fayda görüyorum.

19. Forza_41

Forza_41

İsim:
    B.sun
    Evet haklısınız acele etmemek lazım bu hobi de peki geçici olarak diyatomu nasıl oluştururum aydınlatma konusun da.
    Elimde power let spot aydınlatma var onu kullan sam olur mu. 80 watt lık.?

20. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tabii olabilir ancak rengi nedir? Yani bahsettiğiniz spot deniz akvaryumu için mi yoksa gündelik kullanım için olan spot aydınlatma mıdır?

Sayfayı Paylaş