1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

65x50x45h Bismillah

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde icaydogan tarafından 17 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. nefret59

nefret59

Yer:
    Tekirdağ
    İsim:
    cem sakallı
    İyi akşamlar öncelikle geçmiş olsun.Hastaliklar hakkinda tecrübem yok ama şunu söylemeliyim;baliklari bayıltma işini kesinlikle unutmanızı tavsiye ederim.Ciddi bilgi ve deneyim isteyen bir iş ( Sonuçta onlarda birer canlı ) tuzluluk,ısı,ph değişimi ise akvaryumdaki canlılığı (bakterilerden balıklara kadar) en çok etkileyen etmenlerdir ve yapılması gerekilen değişiklikleri günlere yayarak yapmak ani tepkileri en aza indirger.Panik yapmadan bence tecrübeli arkadaşların tavsiyesini bekleyin ve bu arada hızlı kararlardan kaçının.Palyaço türleri dayanıklı balıklardır.Sakin olmak onları hayatta tutacak en önemli hareket olacak. Kısa zamanda sağlıklarına kavuşmuş balıklarınızı izleme dileğiyle...

icaydogan ve YMR_AY bunu beğendi.
  2. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Tecrübeli arkadaşlardan yapılabilecekler hakkında öneri/görüş rica ediyorum...

3. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Balıklarımı alalı 1 hafta oluyor. palyaço çiftimden bir tanesi ölmek üzere :( , ağzında ve yüzgecinde pamuksu bir oluşum var. Satın aldığımda da sanki ağzında beyazlık var gibiydi ama tam emin olamıyorum.Kalan palyaçoda fiziksel olarak bir sorun yok.Fakat o da pek yem yemiyor ve bir köşede saklanıyor sanki. Diğer balıktaki hastalık ona da bulaşırmı ? öteki balığı bir kaba , kovaya alayım mı? Kalan palyaçoya bir süre tek baksam sıkıntı olurmu? Bunlar çift alınıyor diye biliyorum ama ya da daha sonra bir tane daha eklesem eş tutarmı? Bu arada kayalrımın üzeri yeşilleniyor sanırım diyatom bu olsa gerek ancak cam ve kumda birşey yok.

4. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Balık öldü maalesef , ayrı kaba almaya gerek kalmadı. İnşallah suya ve diğer balığa geçmez. :(

5. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Hayırlı akşamlar
    Kayalardan kaynaklı su degerlerimin hiç duzelmemesi ve akabinde 2 perculadan birinin ölümü üzerine kalan perculayi hediye edip kurulumu yeniden yapmaya karar verdim. Kayaları çıkarttım ve suyu bosalttim. Kumu yikadim tekrar ekledim. Yeni ro suyu tuzlulugu ayarlayarak ekledim. Sonrasinda akvaryumunu bozan birinden canli fiji kaya ile birkaç lt su alarak akvaryuma koydum ve bu şekilde aşılama yaptım. Bende ek olarak 2 kg kuru fiji aldim ve ekledim.İnşallah bu sefer bu sefer başarılı olurum. Su an için canli kaya ve su ekledigimden bakteri kültürü kullanmayacagim. Mesut Bey e yardımları için teşekkür ederim. Bu işi ogrendikce başınızı daha az agriticam :) 20170114_191314-min.jpg 20170114_191233-min.jpg

Alparslan, veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Dizayn güzel olmuş

icaydogan bunu beğendi.
  7. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Bir güncelleme daha yapayım;
    Canlı fijileri çarşamba akşam , 2 kg kuru fiji kayayı bu akşam ekledim. Eski kayalar ile 30-35 günde su değerlerim:
    nitrit 5 , nitrat 50 nin altına düşmedi.
    Şimdi
    amonyak 0 , nitrit 1 ve nitrat 25.
    Canlı girişi icin hazir değil belki ancak kurulum icin araştırma yapan arkadaşlara bir fikir olabilir. Maddi gücü yeterli arkadaşlara fiji kayayı kesinlikle tavsiye ederim. Mümkünse yerli kaya tercih etmeyin ya da güzelce kürleyiniz. Benim durumum örnek olsun.

veysel, YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Güzel olmuş, keşke kumuda değiştirseydiniz. Aronit veya ince mercan kırığı ile.

icaydogan bunu beğendi.
  9. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Hayırlı geceler herkese,
    H.içi başlayan diyatom hızla yayılıyor.Resimde göründüğünden daha yoğun kahverengilik mevcut ancak yansımadan dolayı böyle çıktı. H.sonu inşallah testleri yapıp temizlik ekibi eklerim.
    20170119_002513-min.jpg

veysel bunu beğendi.
  10. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Hayırlı akşamlar yeniden ,
    Diyatomun artmasıyla temizlik ekibi girişi yaptım bugün. Eklenen canlılar;
    1 ad. cleaner karides
    2 ad. red leg hermit
    2 ad. conch
    2 ad. büyük snail
    ve balık olarak 2 percula clown.
    Sanırım birkaç ay böyle gider, duruma göre yavaş yavaş eklemelere devam...Allah a emanet olun...
    20170121_202102-min.jpg 20170121_202121-min.jpg 20170121_202151-min.jpg

sezai25 bunu beğendi.
  11. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    İsmail bey şuan gittiğiniz yöntem doğru değil. Diatom zararlı bir organizmadır ve temizlik ekibi tarafından yenmelidir. Sonra açacağı sorunları düzeltemeyebilirsiniz.
    Size kim söyledi bilmiyorum ama diatom kalkmalı ki balık girişi yapabilesiniz.
    Evet bazı arkadaşlar aceleci davranıp erken balık girişi yapıyorlar. Ama bu arkadaşların bir kısmı acemi bir kısmı da işini bilen arkadaşlar.
    Acemilerin bir kısmı şans eseri kayıp yaşamamış ama bir kısmı da hobiye veda etmişti

nihatyenihançer bunu beğendi.
  12. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    uyarınız için teşekkür ederim.Hayırlı geceler.

13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Baya bir ağır diyatom gelmiş, balık eklemeseniz olurdu. Ancak kayalar sizi kurtaracak en yegane elemanlar
    burada. Öncede demistim ama keşke kayaları değiştirirken kumuda degistirseydiniz. Neyse yapacak bir sey yok.

Yavaş yavaş kalkar diyatom biraz daha sabır.
    Kayanın önemini ileride daha da iyi göreceksiniz.

14. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Veysel Bey dediğiniz gibi kumu degistirseydim daha iyiydi ancak kayaları cikarttigim aksam hemen kumu suyu tuzu hazırlayıp tanki doldurup 1-2 gün boş çevirdim. Sonra canlı fijileri ve akvaryum suyu ekleyince biraz, diyatom çabuk başladı. Temizlik ekibininde etkisiyle yarısı yok oldu gibi.
    Kayalarla ilgili basimdan geçenleri yazdim zaten önceki çok yanlış bir seçimdi. Fijiler gerçekten çok farklı.Su an nitrit 0 , nitrat 5.Su değerlerini 2 günde bir kontrol ediyorum ve Canlilari evde iken gozlemliyorum , keyifleri yerinde görünüyorlar. Beyaz benek, üzerlerinde pamuksu oluşum ya da yuzmelerinde vs. Bir problem görünmüyor.En ufak bir anormallikte tanktan cikarticam . Bir sorun yasamazsam inşallah birkaç ay Canlı girişi yapmayı düşünmüyorum. Katkınız için teşekkür ederim.:)

Düzenleme: 24 Ocak 2017
    veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Mercan girişi faydalı olur, diyatom hafif hafif kalkmaya başlayınca zoa gibi türlerden tanka alabilirsiniz.

icaydogan bunu beğendi.
  16. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Şu süreci bir tamamlayayım da Veysel Bey , sonrasında dediğiniz gibi ekleme yapabilirim. Allaha emanet olun.

veysel bunu beğendi.
  17. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sizde sağ olun.

icaydogan bunu beğendi.
  18. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Merhabalar ,
    Uzun bir aradan sonra küçük bir güncelleme yapmak istedim. Diatom sürecini başarıyla atlattıktan sonra bir dönem giriş yapmadan bekledim. Sonrasında peyder pey balık girişleri ve soft mercan girişleri yaptım. Tankın üzeri açık olduğu için 1-2 balığım dışarı atlayıp ölmüştü maalesef. Sonrasında tank üzerine beyaz sineklik gerdim , bu şekilde devam ediyorum. Su değerlerimde ve canlılarda problem yok, çok şükür. Şu an tek sorun tankımda 2-3 tane aiptasia olması ; henüz dokunmadım , çözüm yollarını araştırıyorum inşallah halledebilirim.
    Tanktan son kareler ; (fotolarda mavi - mor renkler baskın , tam net çekemedim. )
    Mevcut balıklar ,
    2 percula ,
    3 chromis ,
    1 goby ,
    1 bicolor blenny ,
    1 yellow wrasse ,
    1 coral beauty angel

20171002_160133_HDR-min.jpg 20171002_160207_HDR-min.jpg 20171002_160133_HDR-min.jpg 20171002_160207_HDR-min.jpg 20171002_160344-min.jpg 20171002_160852-min.jpg 20171002_160531-min.jpg 20171002_160453-min.jpg

Pennywise, veysel, sezai25 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  19. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    İsmail Bey su biraz Bulanık gibi,

Aktif Karbon bağlarsanız 2 güne berraklaşır,

icaydogan bunu beğendi.
  20. Karidesi nasıl olur da yazmassınız. Tankın en kıymetli canlısı o şu anda :)

icaydogan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş