1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x60x50(h) Reef Akvaryum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde LostRua tarafından 17 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hikayeler üzerinde durmayıp uzun soluklu bir akvaryumun başından geçenleri bir konu altında toplama ihtiyacım ve artık kurulumu tamamlamış olmamla birlikte gelişime dair bir başlık açma gereksinimi duydum. Öncelikle belirtmek isterim ki niyetim uzun solukludur. Bu konu tuzlu su ile yakından uzaktan ilgisi olmayan birinin zamanla neler öğrendiğini ve neler gerçekleştirdiğini kanıtlar nitelikte olacağına eminim. Ve tayin, meslek, evlilik, askerlik gibi gereçeler olmadıkça konunun askıya alınmayacağını da bilmenizi isterim. Sonun görebildiğimiz bir konu olacak inşallah. Gelişimle ilgili sıkıntıları, akvaryum su kimyası, mercan ve balık seçimi hakkında tüyolarda içereceğine eminim. Tabi ki bu konudaki uzman arkadaşlarımızın abilerimizin katkısıyla.

Öncelikle kurulumla ilgili yaşadığım problemleri merak ediyorsanız. Buraya tıklayınız!

Konuyu fotoğrafsız bırakmamak için ise kurulumla ilgili bazı ayrıntıları sizlerle paylaşırken eklemeler yapacağım.

İlk başta kullanılan malzemeleri tanıyalım,

Akvaryum ölçülerimiz 60x60x50(h)
    Sump ölçülerimiz 50x50x40(h)

Akvaryumumuza devir daim motoru olarak New Jet 3000 kullandım.

Bu ürünü bir daha asla tercih etmem. Saçma sapan bir titreşim sesi bulunmakta. Çözme yolları mevcut. Ama 50-100 TL fazlasını veririm keyfime bakarım. Daha sessiz bir motor alırdım.

Akvaryumumuzda protein skimmer olarak Aquabee 2000/1 motorlu Nac 7 kullanıldı.

Sistemin ihtiyacını karşılayabilecek ekonomik bir çözüm oldu. Şu anda yine böyle bir akvaryum kurarsam kullanırdım.

Isıtıcı olarak Eheim Jager 300 Watt tercih edildi.

Daha hassas kalibrasyonu olan ısıtıcılar tercih edilebilir. Eheim geniş yüzey alanıyla ısıyı çok daha fazla dağıtıyor. Tekrar kurulum yapsam asla tercih etmezdim. Akvaryuma harici olarak Emko termostat ile müdahale edilmekte ve dezavantajlardan kurtulmaktayım. Isıtıcım çok profesyonelde olsa Emko termostat veya daha iyi bir termostatı tercih ederdim.

Akvaryumda dalga motoru olarak iki adet Jebao RW4 kullanılmakta. Rakiplerine oranla sessiz ve güzel. Fiyatıda güzel kendiside. İleride yine tercih ederdim.

Gelelim öğünme bölümüne akvaryumda aydınlatma olarak 4x24 T5 kullanılıyor. El emeği ve alın teri ile işlenmiş. @murer abimizin ilhamlarıyla katkılarıyla yol bulmuş bir armatür. Çok memnunum. Ayrıca Celal TOPÇU abimize de teşekkürü bir borç bilirim. Yine akvaryum yapıyor olsam yine armatürümü T5 tercih edeceksem kendim yapardım.

Kum ve kaya olarak doğayı korumayı tercih ettim. ( Zorunda kaldım. ) Birçok konuda görmüşsünüzdür. Aiptasia, flat worm, yengeçler. Ben zaten uzman değilim bu konularda birde onlarla uğraşmak istemedim. İlerde tekrar akvaryum kursam bu bilgilere sahip olduğum için canlı kaya tercih edebilirdim.

Kum olarak tercihim Caribsea Special Grade. Boyut ve renk olarak on numara.

Akvaryumdaki en büyük yardımcılarım ise su tamamlamam. Direk RO sistemine bağlı olan su tamamlama bende bir zaruret artık. İlerde de kursam 20 yıl sonrada kursam tercih edeceğim bir sistem oldu.

Akvaryumdan ufak bir kare paylaşmak istedim. Diatomu net bir şekilde görebiliyorsunuzdur bu aşamayı geçtik. Artık kayalarımızda fıstık yeşili oluşumlar var. Konu fotoğraflarla zenginleşecek. Bunu bir giriş olarak görebilirsiniz. Herkese iyi hobiler dilerim!

IMG_0006.JPG

YIKIKTEMO, ka2n, motie ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ayrıca bu akvaryumda yüksek nitrat değeri bulunmaktadır. Bu nedenle akvaryuma düzenli olarak karbon dozlanmaktadır. O konu hakkında bilgi almak isterseniz Buraya tıklayınız!

Pennywise bunu beğendi.
  3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bugün sumpı değiştirdim. Ortada bir cam vardı su yüksekliği ilk bölümde 31 cm oluyor 6 cm psyi yükselterek kullanıyordum. Daha önce niyetlenmiştim. Reaktör koyacak yerim bile kalmıyordu bu şekilde biraz daha ferahladı sistem.

Su boşaltıldı.

Sumpu rahat çalışabileceğim bir yere taşıdım.

Camdan kurtuldum.

Yıkadım temizledim.

Ve su seviyesini ölçmek için cetvelim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

YIKIKTEMO, veysel ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  4. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Uzuuuun soluklu bir başlangıç.
    Ne demişler geç olsun güç olmasın.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bilmeden, anlamadan bir işin içine girdiğimi düşünüyorum. Oysa yıllarca takip ettiğim kurulumlar vardı inceleme yaptım araştırma yaptım. Ama yine de en mükemmele en uyguna ulaşana kadar ufak tefek müdahaleler oluyor. Allahtan canlı yok, strese girilebilecek bir süreç. Ama artık hazır bu akvaryum teknik anlamda. Biyolojik anlamdada yol alıyoruz. İnşallah canlı görebileceğiz.

6. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Altyapıya eğilmek iyi birşey tabi ama işin teorisine takılıp canlı girişinden sonra çuvallamakta var :D

veysel bunu beğendi.
  7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teoriyi pratikle desteklemek şart az kaldı Temmuzda canlı girişine başlayacağım inşallah. Bende biraz hareketlilik görmek istiyorum artık.

8. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Sen biraz türk mantığının dışına çıkmışsın, işeme olayını saymassak.
    Bizim mantıkla kervan yolda dizilir, at 2 tane palyaço, at bikaç zoa mushroom :D Sistem kendi kendine oturur.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aslında çok sabırsız biriydim abi. Bu hobi bana sabrı öğretti. Birde daha canlıları tanımıyorum beslenme düzenleri istedikleri ortam bilmiyorum. Hem böyle ağır ağır gidince keyfine de varmış oldu. Yabancılarda bile bu sistem kalmadı abi. Adamlar yolunu bulmuş ya başta kayaları canlandırıyorlar bakteri kültürü + karbon ile. Yada bakteri kültürü 4. gün balık 9. gün mercan. :D Bende akvaryum kuruyor olsam ona niyetlenirdim de benimki biotop olacak döngü olacak dedim durdum.

Ahmet Solmaz bunu beğendi.
  10. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    İnşallah güzel bişey çıkarda beklemene değer

LostRua bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ufak bir güncelleme yapayım. Protein skimmer güncellendi. Aquabee 2000/1 motorlu nac 7 ps yerine reef octopus classic 150 sss modeli alındı.

Votka dozlanması nedeniyle hava emişini arttırmak istedim. 720l/h hava emişi olduğunu belirtmiş fabrika değerleri.

12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    toplam litraja göre hava emiş değeri gayet güzel, iyi günler de kullanın

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkür ederim. Micro kabarcık sorunuda olmasa çok sevdim ben kendilerini. Tasarımi kullanımı taban alanının kücük olmasıda büyük avantaj. Belki yeni olduğu içindir micro kabarcık.

14. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    ek boru parçası yada filtre çorabıyla çözebilirsiniz sorunu

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Biraz daha detaylandırabilme imkanınız var mı?

16. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    çıkış borusuna boru eki yapıp suyun içine uzatırsanız yada çıkışa filtre çorabı yerleştirirseniz sorununuz çözülür

LostRua bunu beğendi.
  17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Haydi hayırlı olsun. 7 adet chromis var birde lps hediye edildi. Balıkları 3 haftadır gözlemledim. Bazılarının boyu ufak kalmış. Lps ise aslında 7-8 ayrı kaya olusturmus kendine ama 5 tanesi ölmüş o kadar ölümün arasından kalan iki kafaydı bu. Tüm kayası ile verdi ama ben evde diğer kayaları bir güzel kırdım. Direnme güçleri yüksek olduğunun delaleti şeklinde yorumladım. Akvaryumcuda kuma düşmüş hayır beklenmiyordu. Benim işime yarayacaktır ama. Işıktan faydalanabilecek. Akıntıyı hissedebilecek bir yere koydum. Kollarını çıkarırsa iki gün sonra bir diyete sokmayı düşünüyorum. Akvaryum biyolojik olarak sağlam beni yari yolda bırakmayacağını umarak canlı yemlere yüksek proteinli yemlere fırsat vereceğim.

Fatih BARLAS, Pennywise, YIKIKTEMO ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hah canlı girimis tanka. Hayırlı olsun sağlıkla besle.

ka2n ve LostRua bunu beğendi.
  19. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İnşallah hayırlı olur abi.

veysel bunu beğendi.
  20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun bu konuyu yeni gördüm. Kurulum aşamasında yüksek nitrat değeri ile başlayan gördüğüm ilk tank.:) Değişik oldu biraz ama inşallah en güzeli olur. Yeni canlıları sağlıkla besle.

LostRua bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş