1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x60x50 bitkili .

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde Akvarist42 tarafından 8 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Akvarist42

Akvarist42

İsim:
    Ahmet
    Merhaba arkadaşlar elimde belirttiğim ölçülerde bir akvaryum var ve deniz mi malawi mi git geller yaşarken denizin pahalı olması malawinin ise sadece taştan olması nedeni ile bitkiliye karar verdim yaklaşık 2 bin lira bütcem var . Kafamda bir dekarasyon var resmini eklerim bundan esinlenerek yapmayı planlıyorum . Sizlere sormak istedigim şunlar ;
    1) taban bitkisi önerirmisiniz ? Acemiyim mümkün oldugunca kolay bir bitki istiyorum .
    2) aydınlatmada t5 mi led mi karar veremedim önere bileceğiniz hazır armatürler var mı ?
    3) kendi kullandıgınız ve memnun oldugunuz dış filtre önerirmisiniz ?
    4) co2 hakkında biraz araştırma yaptım mecburen kullanmayı düşünüyorum ama açıkcası okıduklarımdan pek bişry anlamadım gene bu konuda hazır bir sistem önerinizi soracagım .
    5) ortada durak kökün üstüne bitki sardırmayı düşünüyorum öneriniz nedir ?
    6) aslında intetnete bu konu hakkında bir çok video var ama malesef yabancı kaynaklı , kafamı en çok karıştıran şu nasıl bir zemin yapmalıyom hangi toprakları almalıyım sıralaması nasıl olmalı ?
    Yardımlarınızı bekliyorum ...

Ekli Dosyalar:

2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu sekil bir tank kurmak sizi çok zorlar, oncelikle cok asırı tecrübe ister. Sorulara gelecek olursak bu sekil bir tank ićin t5 önetirim ez az 6*24 olmalı, co2 sistemide tekrar doldurulabilen sistemlerden olmalı. Dış filtre dolphin kullandım ancak astrolarda güzel filtredir. Kaan arkadaşımız bu konuda baya bir övdü bu filtreyi kendiside iyi bitkili tank ustadıdır.

Bu tip akvaryumları sağlıklı idame ettirmek deniz akvaryumundan daha zordur. Kolay gelsin.

ka2n bunu beğendi.
  3. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    MErhaba.
    Güzel bir seçim bitkili tank. Elimden geldiğince yanıtlayım sorularınızı.
    1-taban bitkisi öneririm. En zahmetlisi cubadır, o bile gerekli sistemi kurarsanız kolay bitkidir. Ama kolaya kaçalım derseniz, parvula, monte carlo vs derim.
    2-Ülke şartlarında led armatür pahalıya gelir, o yüzden t5. Karar verirseniz, kombinasyondan bilahere bahsederiz :)
    3-Astro. Eheim-jbl-fluval. Astronun ayrı sınıfta olmasının sebebi, fiyatı.
    4-Karbondioksit için gerekli olan tüm bilgilerin aşağıdaki konumda olduğunu düşünüyorum. tüplü sistem kurmak istiyorum derseniz, ben adım adım yonlendiririm.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/co2-tüpü-ne-işe-yarar.20151/
    5-Köke sarılacak bitki seçeneği sonsuz gibi. Genelde, fernler, mosslar tercih ediliyor.
    6-Zemin için de seçenek çok. @EgemenKARAA arkadaşımızın yaptığı son zemin gayet başarılı oldu. Aynısını uygulayabilirsiniz, konusunda bilgiler mevcut.

veysel bunu beğendi.
  4. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Utandırmışsınız abi beni, üstad ne yav garibanız biz :)
    Son kısma tamamen katılıyorum, idame ettirmek denizden kesinlikle daha zor. Ancak kurulum, gerekli malzemeler olursa gerçekten kolay bence. Süreç denizin tersi işliyor. Birinin kurulumu kolay ilersi zor, diğerinin tam tersi :)

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Üstatsın tabiki de evdeki bitkiliyi ha diyen kolay kolay idame ettiremez.

ka2n bunu beğendi.
  6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hatta sen evdeki bitkiliyi bana ver bede nevar ne yok sana vereyim. Okadar diyirum yani.

ka2n bunu beğendi.
  7. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tam diyecem ok deal, alıp geliyorum. Kıyamıyorum ya :) kumu almak için 5senedir bekliyorum hem :D

veysel bunu beğendi.
  8. Akvarist42

Akvarist42

İsim:
    Ahmet
    Veysel bey bitkinin zor bir seçim oldugunu biliyorum ancak dediğim gibi zaten uğraşmak istitorum istek , heves var altından kalkarım umarım .

veysel bunu beğendi.
  9. Akvarist42

Akvarist42

İsim:
    Ahmet
    Kaan bey birde gübre konusu var bu konuda ne önerirsiniz ?

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Tam set alacaksınız. Sağlam bir taban ve ful gübreleme.

11. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Şu kısma çok inanmayın adam bi ince ayar getirecek iki aydır bekliyoruz :p Şaka bir yana bitkili tank tek tatlısu için en doğru seçim. İlk başta konsepte çok takılmayın emin olun o fotoğraflarını gördüğünüz tanklar her zaman öyle görünmüyor. Önemli olan doğaya uygun bir ortam kurabilmek gerisini zaten kendileri hallediyor. Örneğin kendi tankımdaki stargrasslar inatla dik uzamayıp kökün altından çıkıyorlar hep budayıp budayıp dikiyorum olmuyor yine aynı yöne ilerliyorlar en sonunda bıraktım kendi istedikleri yerde ulaştılar su yüzeyine :) Taban olarak ne kullanacağınıza karar verin önce tek katmanlı besin içerikli toprak mı yoksa iki katman altta besin üstte kum şeklinde mi. Eğer iki katman derseniz @ka2n 'ın söylediği gibi ben son yaptığım tabandan çok iyi verim aldım konuda da detaylı anlattım maliyetsiz olarak piyasadaki çoğu üründen daha sağlam bir taban elde edebilirsiniz artık üstünde ne kullanacağınız da tamamen size kalmış. Eğer ankaradaysanız malzeme temini konusunda Kaan yardımcı olur kendisinin bir malzeme en uygun nerde bulunur konusunda ustalaşmış durumda cidden ona danışabilirsiniz :D Bi onu ayarların sonrasını yavaş yavaş hep birlikte yaparız. Şimdiden kolay gelsin :)

ka2n ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş