1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x55x45h Alttan Sump Nano Resif Denemesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde cystein tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. Burcu

Burcu

Yer:
    İstanbul Anadolu
    Akvaryum bu iki balık için küçük maalesef. Tangler uzun uzun yüzmeyi severler. Bir süre idare eder, fakat büyüdükleri zaman balıkları daha büyük bir tanka göndermenizi tavsiye ederim. Mutsuzluk ve stres harici, yeme ve sindirim problemleri, veya cüce kalma gibi problemler yaşayabilirler ileride.

Önde kumda duran iki kayayı altlarına küçük taşlar koyarak ve arkadaki kayalara dayayarak yeni mağaralar oluşturabilirsiniz. Girip çıkabilecekleri labirent gibi birçok mağara oluşturabilirseniz, hem yer kavgası olmaz, hem de yüzecekleri alanı çoğaltmış, tankı büyütmüş gibi olursunuz. Sindirim problemlerini önlemek için, yosun bazlı yem çeşitliliği ve haftada bir-iki nori yosunu verebilirsiniz. Tanka yeni alışıyorlar, bir süre sonra elinizden yem de yerler.

cystein bunu beğendi.
  2. Büyüdükleri zaman çıkartmak düşüncesindeyim zaten Burcu Hanım. Nori veriyorum. Bir adapte olup rahatlasa canlılar çok mutlu olacağım.

3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Alisirlar ancak lps lere ro su ile dip yapilmasi bence sakincali.

Ciddi stres ve renk kaybi gozlemledim gecmiste. Onun yerine dip solisyonu tavsiye ederim.

cystein bunu beğendi.
  4. Daha önce de söylemiştin Burak Hocam aklımda. Bu eksikleri gidermeye çalışıyorum. Ufak ufak tamamlamaya gayret ediyorum
    (hangi solüsyonu tavsiye edersin?). En kısa sürede dip için solüsyon da edineceğim. @Burcu hanımdan da karantina için bir tank alacağım bakalım ne zaman ve nasıl alabileceğim :) Selamlar..

Burcu bunu beğendi.
  5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Bende bir tane buldum son kullanma tarihi 2012 olan ancak hala yapmasi gerekeni yapiyor.

Sponsorlara bak derik

6. Baktım gördüm :) Şişesi 83 TL'den emrimize amade :)

7. Herkese Merhaba,

Dün sabah yemleme yapmadım (biraz aç kalmaları için bilerek). Akşam bu taktiğin meyvesini yedim. Eve ulaştığımda ikisi de saklanmıyor ve tüm tankta dolaşıyorlardı. Yiyecek bir şeyler peşinde oldukları belli idi. Azar azar yem verdim. İkisi de aldı yemleri. Yemin geldiği kişi olarak bana da biraz alışmış gibilerdi. Bir kaç turda azar azar yemledim. İkisi de doydu. Akabinde saklanmadan dolaşmaya devam ettiler tankta. Evden çıkmam gerektiği için uzun gözlemleyemedim ama olumlu gibi idi dün akşam.

Saygılarımla..

Ufuk_Arslan ve burak ozu bunu beğendi.
  8. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    açlıkla terbiye ediyorsun canlıları abi. bukadar gaddar olma ver noriyi ver sarımsaklı yemleri vur patlasın cal oynasın tankı tamamı 2 tang e ait gezerler dolaşırlar elbet canları isterse

cystein bunu beğendi.
  9. Ufuk,

Gaddarlıkla ne alakası var :) Aç kalmayınca saklanıyorlar yemi atıyoruz ya dibe, ya kayaların içine ya da sumpa gidiyor. Adamlar yine yem yemeyip aç kalıyor :) Açlık bir motivasyon türü ve bence başarılı da :)

10. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    ben bu ara nitrat sorunu ile ugraşıyorum ya :) avuc avuc yem dökesim var balıklar yesin bol bol :) nitrat olsun

aclık tabiki başarılı bir motivasyon ve terbiye türü

cystein bunu beğendi.
  11. Tangin birini vereyim arttırsın nitratını geri yollarsın :p

12. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    :) blue yu misafir etmem yellowda bana büyük kacar :) hoş zamanında ben bu tankta bi yellow bi blue yaşatmış adamım :koptum::koptum::koptum:

13. Güncelleme zamanıdır..

Salı günü tank bozan bir hobiciden Ricordea yuma, Ricordea florida, Turbinaria peltata, Actinodiscus sp. ve hoş renkli 6 kafa kadar zoa aldım. Salı gecesi alıştırma, yapıştırma, yerleştirme işlerini gece çok geç saatlerde bitirebildim. Çarşamba akşamı işten dönünce aşağı yukarı tüm mercanların açıldığını ancak yumalardan birinin kayıp olduğunu gördüm. Tankı arama tarama faaliyetleri gece 22.00 sularında sonuç verdi. Ana kayanın girinti yaptığı kör bir yerde buldum kayıp yumayı. Çıkartmak için bir hayli uğraş verdim doğrusu. Küçük bir frag taşına EcoTech CG yapıştırıcı ile yapıştırmıştım, ya ben kötü yapıştırdım veya yumalar bu şekilde yapıştırmaya pek uygun değil (alt kısımları oldukça kaygan). Kaya üzerinde orta akıntı bol ışık alan bir yere iliştirdim yumayı. Dün sevinerek gördüm ki orayı mesken tutacak gibi yuma. Yerleşmiş ve açılmıştı dün akşam. Diğer mercanlar da açmış ve iyi görünüyordu.

Artık tankta Hammer ve Turbinaria peltata (Cup Coral) gibi LPS türler de olduğundan kH seviyesini daha da iyi takip ediyorum. 20 gün önce 6 olarak ölçtüğüm kH'yi kH katkısı ile 8-9 seviyesine kademeli olarak çekmiş durumdayım.

Tanglerden bahsedelim biraz da. Biraz daha adapte olmalarına karşın hala itiş kakış devam ediyor. Yem alıyorlar, dışkılıyorlar :) Blue kendine mesken ettiği bir oyukta uyuyor. Yellow ise efe efe dolaşmakta sürekli. Arada bir itişip kakışıyorlar. Blue'da kısa bir dönem beyaz benek olur gibi oldu ama hemen geçti. Şu anda hareketli yem yiyor. Blue ile itişmlerinden birisinde sanırım Yellow'un alt yüzgecinin ucu çok çok az zarar görmüş. Belki de kayalara sürttü bilemiyorum, ciddi bir şey değil gibi neyse ki.

Ekipman ile ilgili de düzenlemeler yaptım. Uzun süredir başka yolla halletmeye çalıştığım PS Geciktirici-Su Tamamlama Arduino Projesinden vaz geçtim. Vazgeçme nedenlerimi daha sonra detaylı yazarım. Gidip hazır çözüm su tamamlama ve ps geciktirici aldım. Dün ps geciktirici prizi grup prize taktım, grup priz üzerine de ps adaptörü, dalga motoru adaptörü ve su tamamlama adaptörünü taktım. Şu anda elektrik git-gel durumunda kafa motoru çalışmaya başlıyor 3 dakika sonra diğer ekipman devreye giriyor. Böylece ps taşması, su tamamlamanın iniş tam başlamadan sumpta eksilen suyu gereksiz tamamlaması ve dalga motorunun yüzeyden çok aşırı su sıçratması gibi sorunları bertaraf etmiş olduğumu umuyorum.

10 gün kadar tatil yapacağım ve bu süre zarfında tankı otomasyon sistemime emanet edeceğim. Tatili ve bu yazı sorunsuz atlatabilirsek tankımla sonbaharda Ekim ayı başı gibi (tangler de iyice adapte olunca) küçük bir kaç balık türü girişi yapmayı planlıyorum tanka. Balık türleri için henüz netleşmiş değilim. Mercan olarak da eklemeyi düşündüğüm 2 tür kaldı. Star polip ve Frogspawn&Torch ikilisinden bir tanesini dahil etmek istiyorum tanka. Tank iyice oturduktan sonra çok dolanmayan bubble anemon gibi bir anemon türünü de ekleyebilirim.

Durum şimdilik budur.

Saygılarımla..

MUSTAFA DAĞLI ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  14. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    şimdiden iyi tatiller abi.

cystein bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş