1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

60x55x45h Alttan Sump Nano Resif Denemesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde cystein tarafından 3 Ekim 2016 başlatılmıştır.

1. musty.skr

musty.skr

İsim:
    mustafa
    Çok güzel maşallah, gerçekten s boy bulmuşsunuz.
    Aparat da güzelmiş, tam üstüne otomatik yemleme bile konumlandırıla bilir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

cystein bunu beğendi.
  2. ANIL/ÇANAKKALE

ANIL/ÇANAKKALE

Yer:
    Çanakkale/Manisa
    İsim:
    ANIL/ÇANAKKALE
    :koptum:

cystein bunu beğendi.
  3. Beyaz ve gün ışığı moduna bir video daha çektim, renkler daha derli toplu oldu. Çok yaklaşamıyorum video çekerken tanka, Blue Tang ve Sixline Wrasse kayaları çok pis mesken tuttular, yaklaştığım anda kayaların içine giriyor ikisi de :) Kayalar da labirent gibi sanırım bir delikten girip alakasız bir yerden çıkıyorlar..

Burcu, burak ozu, Sena ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. Arkadaşlar Merhaba,

Tankın şu andaki popülasyonuna uygun olarak hangi yemlerle besleme yapmam uygun olur? Şu anda elimdeki tek yem şu;
    İçeriği ve kalitesi fena değil ancak özellikle Blue Tang için tek başına yeterli değil sanırım. Geçen gün yolum malum markete düşmüşken bir paket nori yosunu satın aldım. Ondan vermem uygun mudur? Ayrıca nori yosunu nasıl veriliyor? Paketten çıktığı gibi kuru şekilde suya mı koyuyoruz? Conch ve snailler için de yararlı olur mu nori yosunu?

Önerdiğiniz başka yem ve/veya besinler nelerdi?

Saygılarımla..

Ufuk_Arslan bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tang grubu için nöri olur ancak fazla vermeyin fosfat sorun olur. Pul yemde alabilirsiniz, azar azar olmak kaydıyla verilebilir.

cystein bunu beğendi.
  6. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Nori yosunu kucuk bir tasa yine cok kucuk bir parca kopararal (blue da zaten cok kucuk) lastik ile tutturup tanka atabilirsin.

Bu sayede balik kaya didiklemeye de devam eder.

Yen olarak nls therra a+ bence bulunsun ilave olarak ben organix yesil kutu flake yemini kullaniyorum

cystein bunu beğendi.
  7. Güncelleme;

Amonyak 0.01 mg/l civarı
    Nitrat 5-10 mg/l civarı
    pH 8.0 civarı
    Tuzluluk 1024

Tanka bu akşam 2 farkı tür zoa ve 4 kök kadar xenia girişi yaptım. Tepkilerini ölçmek için üstün körü koydum fragları kayalara. Duruma göre devam edeceğim.

Saygılarımla..

Düzenleme: 19 Nisan 2017
    YMR_AY, Ufuk_Arslan ve burak ozu bunu beğendi.
  8. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    frag taşlarının büyüklügünü dert etme abim. dün konuştugumuz gibi canlılar kendilerine bi gelsin toparlansınlar taşları yan keski ile kırpıp normal dekora yapıştırırız. bu arada su icinde kaya yapıştırmak icin ustalar ne önerir onu bi soralım.

9. musty.skr

musty.skr

İsim:
    mustafa
    Tatlı su bitki akvaryumlarımda defalarca aktivatör soğutucu sprey yapıştırıcı kullandım. Hiç sıkıntı yaşamadım.
    Kullandığım ürün buydu, tuzlu suda deneme şansım olmadı.

10. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    suyun icinde sprey?

mevcut dekora bir yapıştırma yapılacak dekor sudan cıkartılıp yapıştırıp geri konmayacak

11. Ecotech Marine coral glue kullanıyorum, tavsiye ederim. Jel bir yapıştırıcı. Frag taşına suyun dışında uyguluyorsunuz. Sonra suyun içinde kayaya yapıştırıyorsunuz. Açılı yapıştıracaksanız kuruması 2 dk falan sürüyor, biraz yapışacağı şekilde tutmak lazım.

Melih Yılmaz ve cystein bunu beğendi.
  12. musty.skr

musty.skr

İsim:
    mustafa
    İçende müdehale olmaz bununla, dışarı alma şansı varsa yapıştırıp geri suya koyulabilir ancak

13. Burcu Hanım,

Söylediğiniz ürünün tek dezavantajı fiyatı :) Fiyatın maşallahı var :D 30 g kutu ile ne kadar frag yapılabilir bir deneyiminiz var mı acaba? Bir de Ati Easy Frag adında bir ürün mevcut, pellet şeklinde bir malzeme. Sıcak suda yumuşatıp kullanılıyor, bu ürünü deneyimleyen var mıdır?

Saygılarımla..

14. Bu mümkün değil Mustafa Bey. Kayalar tanktan çıkamaz. Yukarıda bahsi geçen ürünler su içerisinde kullanılabilen malzemeler, o tip bir malzeme lazım.

Saygılarımla..

15. Evet biraz fiyatlı :) ama sadece frag taşlarını su içinde kayaya yapıştırmak için kullanıyorum. Taş ağır değilse, sabitlemek için 1-2 damlası yetiyor diyebilirim. Frag yapmak için tunze nin iki renk macun yapıştırıcılarından almıştım.

16. musty.skr

musty.skr

İsim:
    mustafa
    O zaman bu ürün olmaz evet,
    Bişeyi merak ettim, kayalar neden sudan çıkamaz? Biz gerekirse çıkarıyoruz yanlış mı yapıyoruz acaba?
    Geçenlerde goby yakalayabilmek için tüm kayaları çıkarıp kovaya koydum bir miktar suyla birlikte. Balığı uzun uğraşlar sonrasında yakaladık ve kayaları yerine geri koyduk.

17. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk
    kaya kum akvaryumdaki görevi nedir? sadece dekormu sence diyeyim kenara cekileyim bi fikir yürüt bakalım neler cıkartabileceksin.

18. Mustafa Bey,

Kısa süreli olarak çıkarılıp koyulabilir ama bu bile soruna yol açabilir. Kayalarda kolonize olmuş bakterilere zarar verme ihtimali yüksek. Kayalarla kumun arasında kalan bölgelerde yerleşmiş denitrifikasyon bakterileri varsa onlara da zararlı. Oturmuş bir sistemde kayaları alıp dışarı çıkartmak kısa süreliğine bile olsa hiç iyi bir fikir değil bence.

Bunun dışında bizim tankın kaya dizaynını hanım yaptı ve onları her nasılsa birbirine çok güzel uydurdu. Yapıştırıcı olmadan çok güzel duruyorlar. Tasarım da çok hoşuma gidiyor. Bu kayalar çok ilginç bir kez bozunca aynı kombinasyonu yeniden bulmak hemen hemen imkansız gibi. Bu nedenle de hiç dokunasım gelmiyor kayalara :)

Saygılarımla..

muratmuratt ve YMR_AY bunu beğendi.
  19. Güncelleme geçelim;

Amonyak 0.1-0.2 mg/l civarı
    Nitrat 5-10 mg/l civarında seyrediyor

Tanka 3 değişik tür zoa daha ekledim. Bunların ikisi kaya üzerinde birisi frag taşı üzerinde. Henüz tam açmadılar, poliplerin %50'si açıyor diğer kısmı kapalı. Açanlar da tam açılmadı, adaptasyon süresidir deyip sabırla beklemeye devam ediyorum. Bir kaç kafa hairy mushroom da girdi tanka. Yolda hırpalandığı için biraz keyifsizdi ama toparlıyor yavaş yavaş.

Balık olarak da Fire goby ilave oldu kadroya. 1.5 gün kayalarda saklanıp hiç ortalıkta görünmedi. Neyse ki dün öğleden sonra ortaya çıkıp varlığını göstererek bizi rahatlattı. Blue Tang, Sixline wrasse ve çift palyaçoların keyfi yerinde.

Tanka biraz zaman tanıyacağım artık. Sadece gözlem ve ölçüm yaparak 1 ay kadar yeni canlı girmemeyi planlıyorum. Konuya video eklenecektir.

Saygılarımla..

burak ozu, YMR_AY, Burcu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Ufuk_Arslan

Ufuk_Arslan

Yer:
    Istanbul - Sefaköy
    İsim:
    Ufuk

Sayfayı Paylaş