1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

600 lt için filtre seçimi

Başlığı 'Havuz ve Gölet Forumu' kategorisinde molossus tarafından 27 Haziran 2009 başlatılmıştır.

1. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Piyasada 30-40 liraya 2000 lt. iç filtreler mevcut. Bu filtreler 600 litrelik havuz için yeterli midir?
    Akvaryuma yetmeyecekse hiç boşuna uğraşmaya gerek yok. Dış filtre mi tavsiye edersiniz, ederseniz hangi markaları önerirsiniz?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Caner bey, iç filtre tamamen havuzu temizlesin diye bir düşünceniz var ise bence hiç düşünmeyin bile ama mevcut varolan kuvvetli filtre sistemine yardımcı olmasını istiyorsanız o ayrı bir konu ama hiç bir şekilde tek başına iç filtre 600 lt tankı temizleyemez saygılar.

3. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    O halde 600 lt. kapasite için, saatte kaç litre suyu süzen bir dış filtreye ihtiyacım olur?

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    İllede fitrasyon olacak diyorsanız dış filtre kullanmalısınız ama bana kalsa hiçbirşey kulanmazdım, 600 lt lik havuz kolay kirlenmez ve içinde sistem kurulmuşsa filtreye zaten gerek kalmaz, bu işinde bir kolayı var ;)

5. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Emrah bey merhaba.
    Sistem derken tam olarak neyi kastettiniz acaba?

6. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Siz bu havuzda japon şemsiyesi kullanacaksınız zaten nitratı kullanacaklardır, ayrıca kalın bir kum tabakası kullanırsanız dsb kululumuda yapmış olursunuz, midye vs kulanırsanız buda filtrasyona yardımcı olacaktır ;)

7. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Emrah bey, teşekkürler.
    Bu arada midye mi dediniz yoksa bana mı öyle geldi:)?
    Yanlış anlaşılmasın ama midyeden kastınızı anlamadım. Cehaletime verin lütfen.
    Tatlı sularda yetişen midyeden mi bahsediyorsunuz? Bu midyeleri nereden edinebilirim? Havuzumun 600 litre olacağı düşünülürse kaç midye gerekir?

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Size 10 midye yeter sanırım midyelerle ilgili yazılar var portalda okuyun isterseniz, midyeler suyu filtre ederler sudaki partikülleri süzüp öyle beslenirler,
    Gelin bu sistemi tamamen filtresiz kuralım hem örnek bir kurulum olmuş olur, aklımda güzel fikirler var aslında ama bodrum kışın en düşük kaç derece oluyor ?

9. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Bazı günler 0 derece bile olur. Tabii bu çok nadir bir durum. Yılda birkaç gün sabaha doğru bu dereceye düşer.

10. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Yine oldukça düşüyormuş sıcaklık çok güzel midyelerde soğuk suyu sever zaten :)

11. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Filtresiz 600 litrelik bir tank nasıl oluşturulur pek merak ettim. Mümkünse bu başlık altında dediğiniz gibi bir örnek teşkil edebiliriz Emrah Bey.

Saygılar.

12. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Emrah bey, iki ayrı konuda tüm sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

13. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    600 lt tankı temiz tutmak küçük bir akvaryumu temiz tutmaktan kolaydır, filtreleme yöntemleri tamamen doğal olacaktır lütfen başlığı takib ediniz, o zaman mesele anlaşılır olacaktır.

14. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yoksa bu midyelerin adı Vongole mi ?

15. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Tatlı su midyesi olarak artık kolay bulunur oldular, sizin dediğiniz vongole sanırım daha toparlak, bunlar öyle değil oval biçimdedirler.

16. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Takipteyim ;)

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Filtresiz ne akvaryum nede havuz fikrine ne yazık ki hala katılamıyorum Emrahçım kusura bakma.. Bir süre sonra yemyeşil olucak suda ne yazık ki Caner bey hiçbir balığını göremeyecek.. Hele ki bodrum sıcağında filtrasyonun olmadığı bir havuzda o balıklar 2 günde ölürler.. Filtrasyon kesinlikle şart.. Hem temizlik hem göz zevki hemde balıkların sağlıklı gelişimi için.. İnternette daha önce baştan aşağıya havuz yapımı ile ilgili bir site bulmuştum bir arkadaşım için ama şimdi bulamıyorum.Başka başka önerilerinde olduğu bir link vereceğim daha değişik içerikli bunada göz gezdirmenizi öneririm.Çünki o mesajı yazan kişinin bahsettiğim sitede havuzunu paylaşan kişi olduğunu tahmin ediyorum.. Bulduğum zaman size mesajlada o sitenin linkini veririm..

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Hasan bey şu linkleri incelermisiniz, takıldığınız bir şey olursa yine konuşuruz ;)

19. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Şöyle yapayım; ben havuza filtre de koyayım, midye de japon şemsiyesi de...
    İleride duruma ve tecrübeme göre değişiklik yaparım. Bu tecrübesiz halimle cesaret edemiyorum.
    Midye olayını araştırdım ve bana çok cazip geldi.

20. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Katılıyorum size, küçük bir dış filtre koyun yetecektir, ama bu filtre bakterilerin ve bitkilerin kullanacağı nitrata ortakçı olacak ;) nitratın 0 olmaması lazımki bitki ve yararlı bakteriler yaşayabilsinler, sadece midyeye güvenmeyin yani, bitkiler olsun midyeler olsun, salyangozlar olsun (ülkemizde bulunan ve düşük sıcaklığa dayanabilecek türler), ayrıca kalın bir kum tabakası olmalı en az 10 cm yeterli.

Sayfayı Paylaş