1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

50-45-45H DENİZ AKVARYUMU BAŞLANGIÇ

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde BATUHAN TOSUN tarafından 4 Ekim 2021 başlatılmıştır.

1. BATUHAN TOSUN

BATUHAN TOSUN

Yer:
    GAZİANTEP
    İsim:
    BATUHAN
    Herkese merhaba,

Uzun süredir aklımda olan tatlı su dan tuzlu suya geçiş için artık son kararı vermiş bulunuyoruz :)
    Fakat aklımda bir sürü tilki ve soru var. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Pleksi malzeme ile arka sump yapıp hacmi mi düşürmeliyim?
    Taşırma kabı "overflow" ile aşağı sump mı yapmalıyım?

Beslemek istediğim canlılar; 4 adet clownfish, 1 adet fire goby, temizlikçi karidesler, conchlar..
    Kaya olarak canlı kaya önceliğim "tabi umarım bulabilirsem". Kum canlı kum veya ince taneli mercan kırığı.
    Mercanlar: mushroom , polip ve coral türlerinden bakımı kolay olanlar.
    Ps: Buble Magus Nac6 buldum uygun fiyatlı 2. el. (eğer arkadan sump sistemi yaparsak genişliği ps ye göre yapacağım için akvaryum ölçüleri 50.24.45h olarak değişecek.)
    Aydınlatma: Ne yazık ki en külfetli olan bu olduğu için power led ile yaptırmayı düşünüyorum. Bununla alakalı da fikirlerinize açığım.

Kerem Altınbaşak ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bulduğunuz PS ile baslangic yapmak istiyorsanız durso ve sump yaptırın.
    İç sump yapacaksanız hydor slim veya BM qq gibi bir skimmer iyi kaya kum seçimi ile ölçü arkadan fazla daralmadan kurulum yapabilirsiniz.
    Hayırlı olsun.

3. BATUHAN TOSUN

BATUHAN TOSUN

Yer:
    GAZİANTEP
    İsim:
    BATUHAN
    Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Dar bir ortam olmaması için sump arkadan olursa alınabilecek en ince ps yı veya askı tipi ps kullanmayı düşünüyorum. Durso veya sump fikri de olabilir ancak alt tabanı delmektense bu overflow denen taşırma kutusu sistemleri çok kafama yatıyor.

4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Over flow sıkıntılı iş arka camı deldirin veya yukarıda belirttiğim şekilde PS ve iç sump yapın.
    BM qq aşkı olani da var. Elektrik kesintilerinde devirdaymı kesiyor diye hatirliyorum.

5. BATUHAN TOSUN

BATUHAN TOSUN

Yer:
    GAZİANTEP
    İsim:
    BATUHAN
    Çok teşekkürler hocam. Güvenilir bir camcı bulmakta o hâlde mesele.. Veya askı ps lere yoğunlaşacağız anlaşılan

veysel bunu beğendi.
  6. BATUHAN TOSUN

BATUHAN TOSUN

Yer:
    GAZİANTEP
    İsim:
    BATUHAN
    Pleksi ile arka sump yapmaya karar verdik ve ölçülere göre malzemenin siparişini verdim. Uygun fiyata olduğunu düşündüğüm aydınlatma olarak 2. el aquaknight 27 watt cree led , sump motoru için hydor seltz L30, Ps olarak da hydor 250.65 buldum.

Yine bunlarla alakalı sorularım olacak;

*Bu armatüre sonradan gün simülasyonu ekleyebilir miyim veya soft türler için yeterli olur mu?
    *Sump için motoru güçlü tutup içeriye bir de ekstradan dalga motoru koymak istemiyorum. Bu hydor benim için yeterli olur mu?
    *Ps fazla canlı yükünün olmayacağını da göz önünde bulundurursak yeterli midir?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Aldığınız malzemelerin kapasitesi kaldıracağı yük nedir bilmek lazım. Küçük boyutlu bir biyotop olduğu için yeterli gelir diye düşünüyorum.
    Kaliteli kaya kum en önemli yapı taşları.

8. Kerem Altınbaşak

Kerem Altınbaşak

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    Kerem
    Öncelikle hayırlı olsun Batuhan Bey.
    Benimde tankım arkadan sumplu fakat ölçüler biraz daha küçük :) Arkadan sumplunun tek dezavantajı sanırım ses olayı :) Ps, motor vs. derken gürültü oluyor. O yüzden seçtiğiniz ekipmanların sesine dikkat edin :)
    Gün simülasyonu eklemek biraz zahmetli bir iş. Ama olmayacak bir durum değil. Biraz araştırırsanız bunun yazılımını yapan yerler var belki yardımcı olabilirler.
    Sump için motor gayet yeterli ama tankınızda yeterli sirkulasyonu sağlayabilir mi tam olarak emin değilim. Deneme yanılma ile test edebilirsiniz. Daha önce deneyen var ise bu ürünleri yardımcı olabilirler.
    Başlangıçta ben de çok fazla canlı yükü olmaz, istemiyorum diye düşünüyordum ama bu hobi öyle bir hobi ki insan gördüğü her mercanı akvaryuma eklemek istiyor :) Bir kaç parça mercan bir iki balık ile devam ederim diyordum ben de şu an 9-10 çeşit mercan oldu, karides ekledim ve çift palyaçom var :) Balık alacağım daha ekstra ve hala daha mercanlara göz atıyorum. O yüzden eğer kendinize hakim olabilirseniz bahsettiğiniz canlılar ile devam edecekseniz PS yeterli olur diye düşünüyorum :)

Umarım istediğiniz şekilde kurarsınız, takipteyim :)

Sayfayı Paylaş